Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №855/168/19 Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №855/16...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №855/168/19

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 червня 2019 року

Київ

справа №855/168/19

адміністративне провадження №А/9901/132/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідачаБілак М.В.,

суддів Єресько Л.О., Калашнікової О.В.,

секретар судового засідання Лещенко Т.П.,

представники позивача Богомазов П.С., Коломієць В.Р.

представники відповідача Краснощок А.І., Ющенко О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за апеляційною скаргою Центральної виборчої комісії

на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року (колегія суддів у складі головуючого судді Аліменка В.О., суддів: Кучми А.Ю., Мельничука В.П.)

у справі №855/168/19

за позовом Політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі "

до Центральної виборчої комісії

про скасування постанови №1205 від 23 червня 2019 року, зобов`язання вчинити дії.

I. ПРОЦЕДУРА

1. Політична партія "Рух нових сил Михайла Саакашвілі " звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просила:

- скасувати постанову №1205 від 23 червня 2019 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України Політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та одномандатних виборчих округах, а також представника цієї партії в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року";

- зобов`язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані 20 червня 2019 року Політичною партією "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" документи для реєстрації кандидатів у народні депутати України від Політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та одномандатних виборчих округах, а також представника цієї партії в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у наданому до Центральної виборчої комісії протоколі засідання Ради Політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" допущено помилку щодо зазначення дати проведення засідання Ради політичної партії 8 травня 2019 року та в подальшому помилково вказано цю дату і в протоколі з`їзду партії від 10 червня 2019 року.

3. Зазначена помилка, як вказав позивач, у даті є технічною та допущена спеціалістом, який готував документи на підставі раніше створеного протоколу Ради партії від 8 травня 2019 року, а отже така помилка не може бути підставою для відмови в реєстрації кандидатів в депутати від політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" відповідно до статті 60 Закону України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України". До Центральної виборчої комісії подано повний пакет документів передбачений чинним законодавством.

4. Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року позов задоволено, скасовано спірну постанову Центральної виборчої комісії №1205 від 23 червня 2019 року та зобов`язано Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані 20 червня 2019 року Політичною партією "Рух нових сил Михайла Саакашвілі " документи.

5. У поданій апеляційній скарзі Центральна виборча комісія із посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила скасувати оскаржуване судове рішення, ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 20 червня 2019 року політична партія "Рух нових сил Михайла Саакашвілі " подала до Центральної виборчої комісії заяву про реєстрацію кандидатів у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року та інші документи, передбачені статтею 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

7. Спірною постановою Центральної виборчої комісії №1205 від 23 червня 2019 року "Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України від Політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та одномандатних виборчих округах, а також представника цієї партії в Центральній виборчій комісії з правом дорадчого голосу на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" позивачу відмовлено в реєстрації кандидатів у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, а також відмовлено в реєстрації ОСОБА_3 представником Політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі " в Центральній виборчі комісії з правом дорадчого голосу.

8. Підставою відмови в реєстрації кандидатів в депутати від політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" стало те, що рішення Політичної партії "Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі" про висунення кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах, ухвалене на вказаному з`їзді, не може вважатися таким, що прийняте відповідно до статуту цієї партії.

9. З показань свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 судом першої інстанції також встановлено, що засідання Ради політичної партії відбулось саме 5 червня 2019 року, водночас зазначення дати 8 травня 2019 року є виключно технічною помилкою.

10. Вважаючи незаконною спірну постанову відповідача, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

III. ОЦІНКА СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ.

11. Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що протокол позачергового З`їзду політичної партії "Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі" від 10 червня 2019 року містить саме помилкове посилання на дату протоколу засідання Ради Політичної партії "Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі" від 8 травня 2019 року.

12. Водночас пункт 3 частини першої статті 54 Закону України "Про вибори народних депутатів України" передбачає подання саме рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до статуту, та не наділяє Центральну виборчу комісію повноваженнями перевіряти внутрішньопартійні дії щодо організації та проведення з`їзду партії, до чого вдалась Центральна виборча комісія, перевіривши протокол з`їзду партії, а лише регламентує який документ має бути поданий.

13. Також суд виходив з того, що положення пункту 2 частини першої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів" не містить обов`язку зазначати в рішенні вищого керівного органу партії про висування кандидата у депутати від партії номери одномандатних виборчих округів, у яких політична партія висунула кандидатів у народні депутати України.

14. Тому суд дійшов висновку, що спірна постанова №1205 від 23 червня 2019 року, прийнята без додержання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких вона спрямована, а відтак підлягає визнанню незаконною та скасуванню.

IV. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

15. Відповідач у своїй апеляційній скарзі зазначає, що системний аналіз положень Законів України "Про вибори народних депутатів" та «;Про політичні партії в України» дає підстави для висновку, що Центральна виборча комісія наділена повноваженнями перевіряти дотримання партією вимог її статуту при проведенні з`їзду, на якому висуваються кандидати у народні депутати України, та рішень про висування таких кандидатів.

16. Відповідач вважає необґрунтованим висновок Шостого апеляційного адміністративного суду про те, що протокол позачергового з`їзду Політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" від 10 червня 2019 року містить помилкове посилання на дату протоколу засідання Ради політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" від 8 травня 2019 року. Наполягає, що засідання Ради політичної партії "Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі" відбулось саме 8 травня 2019 року, що свідчить про порушення статуту вказаної партії, а відтак і про неподання рішення вищого керівного органу партії політичної партії "Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі " про висування кандидата у депутати України в загальнодержавному багатомандатному та одномандатних виборчих округах.

17. Також вказує, що неодноразове зазначення у протоколі позачергового з`їзду партії дати 8 травня 2019 року як дати проведення засідання Ради політичної партії "Рух Нових Сил Михайла Саакашвілі" не може бути розцінено як помилка, оскільки ця дата має принципове значення для визначення подальших дій посадових осіб партії щодо скликання та проведення вказаного з`їзду такими, що відповідають або не відповідають її статуту.

18. Крім того, відповідач вважає, що визначення одномандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат у народні депутати України, відбувається на етапі висування партією відповідного кандидата, а отже повинно бути відображено в рішенні вищого керівного органу партії, до повноважень якого віднесено питання висування кандидатів на виборах народних депутатів України.

19. У судовому засіданні представник відповідача вимоги апеляційної скарги підтримав з підстав, викладених в апеляційній скарзі, просив задовольнити її, представник позивача проти апеляційної скарги заперечував з мотивів, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, та просив відмовити в її задоволенні.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

20. Верховний Суд, заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги в межах, визначених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), дійшов наступних висновків.

21. Відповідно до пункту 6 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" комісія реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.

22. Основні засади, організація, порядок проведення виборів народних депутатів України, в тому числі реєстрація кандидатів у народні депутати України врегульовано відповідним Законом України "Про вибори народних депутатів України".

23. Згідно з частиною першою статті 53 вказаного Закону висування кандидатів, формування та затвердження виборчого списку кандидатів у депутати від партії у загальнодержавному окрузі та висування кандидатів у депутати від партії в одномандатних округах здійснюється партією на з`їзді (зборах, конференції) у порядку, встановленому статутом партії.

24. Положеннями пункту 3 частини першої статті 54 Закону України "Про вибори народних депутатів України" визначено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії, за умови отримання нею, зокрема, рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидатів у депутати, яке повинно містити відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові, та бути засвідченим підписом керівника партії і скріпленим печаткою партії.

25. Водночас наявність рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидата у депутати від партії, яке повинно містити відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати, із зазначенням його прізвища, імені, по батькові є обов`язковою умовою для реєстрації Центральною виборчою комісією кандидата у депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному окрузі відповідно до пункту 2 частини першої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

26. Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 20 червня 2019 року політична партія "Рух нових сил Михайла Саакашвілі " подала до Центральної виборчої комісії заяву про реєстрацію кандидатів у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року та, зокрема, протокол позачергового з`їзду політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" від 10 червня 2019 року.

27. Оскільки вказаний протокол не відповідає, на думку Центральної виборчої комісії, статуту політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі", то позивачем не виконано пункт 2 частини першої статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України" в частині подання відповідачу рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидата у депутати від партії, в зв`язку з чим і виникли спірні правовідносини.

28. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.

29. Наведена норма Закону надає Центральній виборчій комісії повноваження відмовити в реєстрації кандидата в народні депутати України у випадку неподання останнім принаймні одного з документів, визначених частиною першою або другою статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України", в тому числі й рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидата у депутати від партії.

30. В той же час вказаний Закон не містить приписів щодо можливості відмови у реєстрації кандидата (кандидатів) в народні депутати України за наявності помилок і неточностей, виявлених у поданих кандидатами на реєстрацію документах.

31. Досліджений в судовому засіданні протокол позачергового з`їзду політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" від 10 червня 2019 року містить печатку партії та підпис головуючого на позачерговому з`їзді партії, обраного відповідно до пункту 5.2.9. статуту політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі", затвердженого позачерговим з`їздом цієї ж політичної партії, протокол №4 від 30 травня 2017 року (далі - Статут).

32. Відповідно до пункту 5.2.1 вказаного Статуту вищим керівним органом партії є з`їзд партії, який є правомочним, якщо для участі в ньому зареєструвалось дві третіх обраних делегатів (пункт 5.2.9. статуту).

33. Рішення про висування кандидатів у депутати політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" прийнято вищим керівним органом партії, а саме з`їздом, який був правомочним, оскільки для участі в ньому зареєструвалось більше, ніж дві третіх обраних делегатів.

34. Також протокол позачергового з`їзду політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" від 10 червня 2019 року містить відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові.

35. За таких обставин, Верховний Суд вказує про дотримання позивачем вимог пункту 3 частини першої статті 54 Закону України "Про вибори народних депутатів України" в частині надання відповідачу рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидатів у депутати, оскільки протокол позачергового з`їзду політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" від 10 червня 2019 року відповідає вимогам, зазначеним в пункті 3 частини першої статті 54 Закону України "Про вибори народних депутатів України" та прийнятий відповідно до статуту цієї партії.

36. Частиною третьою статті 4 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.

37. Вказаній нормі Закону України «Про політичні партії в Україні» кореспондує інша його норма (пункт 2 частини першої статті 18), яка визначає межі державного контролю за діяльністю політичної партії з боку Центральної виборчої комісії.

38. Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 18 Закону України «Про політичні партії в Україні» державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії на відповідних місцевих виборах - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.

39. Право здійснювати контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми надано Центральній виборчій комісії й пунктом 3 статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».

40. Водночас вказаний контроль не є абсолютним та має певні обмеження.

41. Політична партія є одним з видів добровільних об`єднань громадян відповідно до визначення, що міститься в статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні".

42. Отже, беручи до уваги наведені законодавчі норми, в контексті спірних правовідносин необхідно зазначити, що на такому етапі виборчого процесу як реєстрація кандидатів у депутати Центральна виборча комісія, відповідно до наданих їй повноважень, здійснює реєстрацію кандидатів у депутати за умови отримання нею документів, визначених Законом.

43. Право бути обраним до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (пасивне виборче право) гарантоване статтею 38 Конституції України.

44. Верховний Суд в своєму рішенні від 28 червня 2019 року у справі №855/157/19 зазначив, що відповідно до параграфа 24 Документа Копенгагенської наради Конференції щодо людського виміру ОБСЄ від 29 червня 1990 року наведене право особи може бути обмеженим, якщо це передбачено законом і таке обмеження є розумним і співрозмірним цілям й завданням закону.

45. Проте, у відповідності з пунктом 7.5 названого Документа Копенгагенської наради ОБСЄ, процедури реєстрації кандидатів не повинні бути дискримінаційними. Отож підстави для відмови в реєстрації мають бути засновані на об`єктивних критеріях і чітко визначені в законі.

46. У звітах Місії зі спостереження за виборами ОБСЄ/БДІПЛ на виборах до Верховної Ради України 28 жовтня 2012 року; на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ вказало на системну проблему під час проведення указаних виборів, яка полягала в тому, що, незважаючи на свої повноваження забезпечувати виборчі права громадян, ЦВК уважала будь-яке подання, що не містило всі дані, передбачені законом, таким, що не подавалося, та відмовляла у реєстрації кандидатів з підстав відсутності відповідних документів.

47. Подібна практика не була сумісною з пунктом 24 Копенгагенського документа ОБСЄ, відповідно до якого обмеження прав і свобод у демократичному суспільстві повинно бути пов`язане з однією з цілей відповідного закону та бути суворо співрозмірним меті цього закону.

48. Суд зазначає, що з моменту публікації указаних звітів, ЦВК так і не запровадила єдиний і передбачуваний підхід до оцінки документів кандидатів у депутати та правових наслідків у разі виявлення недоліків і продовжує здійснювати практику, несумісну з її завданнями.

49. Суд уважає такими, що засновані на довільному тлумаченні Закону України "Про вибори народних депутатів України" висновки ЦВК щодо документа, який не містить певних реквізитів чи відомостей, і уважається неподаним.

50. Під неподаннями документів для цілей застосування пункту 2 частини другої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", якою визначені підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати, слід розуміти виключно фізичну відсутність будь-якого з документів, передбаченого у частині другій статті 55 цього ж Закону. Така позиція Верховного Суду була викладена ним у вказаному рішенні від 28 червня 2019 року у справі №855/157/19.

51. Юридичне значення для правильності вирішення цього спору має встановлення факту подання політичною партією "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" Центральній виборчій комісії рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її Статуту, про висування кандидатів у депутати, яке повинно відповідати пункту 3 частини першої статті 54 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

52. Верховний Суд встановив вказану обставину (пункти 31-35 цієї постанови), тому у Центральної виборчої комісії не було підстав для відмови в реєстрації кандидатів у народні депутати України від політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та одномандатних виборчих округах на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року відповідно до пункту 3 частини першої статті 54 Закону України "Про вибори народних депутатів України".

53. Наявність в протоколі позачергового з`їзду політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" від 10 червня 2019 року таких помилок чи неточностей, як посилання на іншу дату проведення радою політичної партії "Рух нових сил Михайла Саакашвілі" засідання чи відсутність в ньому номерів одномандатних виборчих округів, в яких висуваються кандидати у народні депутати України, не можуть бути підставою для висновку про неподання позивачем рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидатів у депутати.

54. Недотримання певних вимог щодо оформлення документу є підставою для внесення до нього виправлень відповідно до частини третьої статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України", а не підставою для прийняття рішення про відсутність такого документу взагалі відповідно до правового висновку, викладеного в рішенні Верховного Суду від 18 червня 2019 року у справі №855/150/19.

55. За таких обставин, Верховний Суд вважає, що спірне рішення суб`єкта владних повноважень не відповідає критеріям правомірності, визначених частиною другою статті 2 КАС України та вимог частини другої статті 19 Конституції України.

56. Отже, спірна постанова Центральної виборчої комісії від 23 червня 2019 року №1205 є протиправною та підлягає скасуванню.

57. З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов законного та обґрунтованого висновку про задоволення позову.

58. Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права

59. Відтак оскаржене рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, висновки цього суду відповідають нормам матеріального та процесуального права, відповідно підстави для скасування чи зміни оскарженого рішення суду відсутні.

Керуючись статтями 271-273, 278, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, Верховний Суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії залишити без задоволення, рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 червня 2019 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

М.В. Білак

Л.О. Єресько

О.В. Калашнікова,

Судді Верховного Суду

logo