Історія справи
Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №817/4164/14
ПОСТАНОВА
Іменем України
Київ
28 серпня 2018 року
справа №817/4164/14
адміністративне провадження №К/9901/2444/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Ханової Р.Ф.(суддя-доповідач),
суддів: Гончарової І.А., Олендера І.Я.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Рівненській області на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2015 року у складі колегії суддів Майор Г.І., Бучик А.Ю., Шевчук С.М. у справі №817/4164/14 за позовом Державної фінансової інспекції в Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орант-ЛТД», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: комунальний заклад «Рівненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги», Оржівська селищна рада про стягнення до місцевого бюджету 840060 грн.,-
У С Т А Н О В И В :
26 грудня 2014 року Державна фінансова інспекція в Рівненській області (далі - Інспекція, позивач у справі) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Орант-ЛТД» (далі - Товариство, відповідач у справі) про стягнення до місцевого бюджету Оржівської селищної ради коштів у сумі 840060,00 гривень на виконання Вимоги про усунення виявлених ревізією фінансових порушень від 05 червня 2014 року № 270-13/1237, якою Оржівську селищну раду зобов'язано забезпечити повернення зайво сплачених коштів в сумі 84060 грн., в тому числі стягнути з виконавця робіт на рахунок селищної ради суму завищеної вартості виконаних робіт, яку в подальшому повернути до селищного бюджету.
03 березня 2015 року постановою Рівненського окружного адміністративного суду позов Інспекції задоволений повністю, стягнуто з Товариства до місцевого бюджету Оржівської селищної ради Рівненського району Рівненської області кошти в сумі 84060 (вісімдесят чотири тисячі шістдесят) грн.
30 червня 2015 року постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 03 березня 2015 року скасовано, прийнято нову постанову, якою в позові Державної фінансової інспекції в Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Орант-ЛТД" про стягнення до місцевого бюджету Оржівської селищної ради коштів у сумі 840060,00 гривень відмовлено.
23 липня 2015 року позивачем подана касаційна скарга до Вищого адміністративного суду України, в якій посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати у повному обсязі постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі судове рішення суду першої інстанції.
24 липня 2015 року ухвалою Вищого адміністративного суду України відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Інспекції та витребувано справу № 817/4164/14 з Рівненського окружного адміністративного суду.
11 серпня 2015 року Товариством надані заперечення на касаційну скаргу Інспекції, посилаючись на необґрунтованість якої, відповідач просить залишити її без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін.
10 січня 2018 року справа № 817/4164/14 та матеріали касаційної скарги К/9901/2444/18 передані до Верховного Суду.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Верховний Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарг та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
Суди попередніх інстанцій установили, що Інспекцією проведено ревізію селищного бюджету, фінансово-господарської діяльності в Оржівській селищній раді (далі селищна рада) за період з 01 січня 2011року по 31 січня 2014 року, з окремих питань фінансово-господарської діяльності з 01 січня 2013 року по 01 березня 2014 року, за результатами якої складено акт від 26 травня 2014 року №270-16/81, на підставі якого органом контролю 05 червня 2014 року прийнято та направлено селищній раді вимогу №270-13/1237 про усунення виявлених ревізією порушень, пунктом 7 якої селищну раду зобов'язано забезпечити повернення зайво сплачених коштів в сумі 84060 грн., в тому числі стягнути з виконавця робіт на рахунок селищної ради сум завищеної вартості виконаних робіт, яку в подальшому повернути до селищного бюджету.
Суд першої інстанції задовольняючи позов, дійшов переконання, що Товариство при використанні коштів місцевого бюджету селищної ради під час проведення реконструкції другого поверху колишнього дитячого садка під приміщення селищної ради та Оржівського ВУЖКГ в смт. Оржів Рівненського району завищено вартість та обсяги виконаних будівельно-монтажних робіт на суму 84060,00 грн., а відтак ці кошти підлягають відшкодуванню.
Оцінюючи спірні правовідносини суд апеляційної інстанції висновувався з того, що, відповідно до Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 18 лютого 2004 року серія САА №755731 та Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 16 грудня 2004 року за №5885546 будівля дитячого садка за адресою вул. Заводська. 5 в смт. Оржів Рівненського району знаходиться у власності Оржівської селищної ради Рівненського району Рівненської області.
Селищна рада прийняла рішення від 22 грудня 2010 року №13, яким надала дозвіл на передачу Оржівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини з комунальної власності Оржівської ради в спільну власність територіальних громад Рівненського району з активами та пасивами балансу та чисельністю працюючих згідно з додатком №1. Приміщення амбулаторії передати без права продажу та зміни цільового використання.
14 червня 2013 року Рівненська районна рада Рівненської області прийняла рішення, яким вирішила закріпити на праві оперативного управління та передати на баланс комунальному закладу "Рівненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" об'єкт спільної власності Оржівської селищної ради частину приміщення площею 485,49 м2, господарську будівлю, що розташована за адресою: вул. Заводська, 5, смт. Оржів Рівненського району.
Дослідивши правовстановлюючі документи, здійснивши системний аналіз положень частини четвертої, п'ятої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 182 Цивільного кодексу України, частин першої, третьої статті З Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що цілісна споруда належить Оржівській сільській раді.
Предметом дослідження судом апеляційної інстанції був також робочий проект "Реконструкція 2-го поверху колишнього дитячого садка під приміщення селищної ради та Оржівського ВУЖКГ в с. Оржів Рівненського р-ну Рівненської області", угода про співпрацю укладена між Оржівською селищною радою та Комунальним закладом "Рівненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги", договір підряду укладений між Оржівською селищною радою та Товариством, на виконання якого виконані огородження фасадів на об'єкті "Реконструкція другого поверху колишнього дитячого садка під приміщення селищної ради та Оржівського ВУЖКГ в смт. Оржів Рівненського району, встановлені факти укладання та виконання договорів підряду між Товариством та Комунальним закладом "Рівненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" на виконання робіт по капітальному ремонту фасаду будівлі Комунальним закладом "Рівненський районний центр первинної медико-санітарної допомоги", при цьому експлуатація будівлі не припинялася, встановлений факт виконання та оплати підрядних робіт.
За результатами дослідження суд апеляційної інстанції дійшов узагальнюючого висновку про те, що дії відповідача жодним чином не завдали матеріальної шкоди місцевому бюджету та невідповідність висновків Інспекції викладених в акті ревізії щодо вартості будівельно-монтажних робіт, неприйнятність їх з огляду на те, що вони ґрунтуються на припущеннях позивача та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Стосовно матеріальної шкоди місцевому бюджету на загальну суму 84060 грн.
Заявлену до відшкодування шкоду при використанні коштів місцевого бюджету селищної ради під час проведення реконструкції другого поверху колишнього дитячого садка під приміщення селищної ради та Оржівського ВУЖКГ в смт. Оржів Рівненського району позивач доводить завищенням вартості обсягів виконаних будівельно-монтажних робіт на суму 84060 грн., в порушення норм БДН Д. 1.1-1-2000 "Правил визначення вартості будівництва", затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27 серпня 2000 року №174.
Суд погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про неприйнятність такого посилання з огляду на те, що зазначені Правила втратили чинність з 1 січня 2014 року на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства №293 від 05 липня 2013 року, що спростовує доводи Інспекції про підстави визначення заявленої до стягнення шкоди.
Відтак, заявлена до стягнення сума шкоди є непідтвердженою.
Оцінюючи спосіб обраного Інспекцію судового захисту суд апеляційної інстанції здійснив системний аналіз норм частини першою статті 2, пунктів 1, 7, 10 статті 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26 січня 1993 року №2939-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), дійшов висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень. Заявлені до стягнення збитки відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю про стягнення таких збитків, правильність обчислення їх розміру перевіряє суд, який розглядає цей позов.
Суд вважає, що звертаючись із позовом Інспекція з дотриманням компетенції в межах владних управлінських функцій пред'явила позов про стягнення виявлених збитків. Відтак, висновок суду апеляційної інстанції про те, що позивач звернувся із позовом про зобов'язання вчинити певні дії, з посиланням на аналогічну правову позицію висловлену Верховним Судом України в постанові від 28 жовтня 2014 року ( справа №21-462а14) є неприйнятною, касаційна скарга Інспекції у цій частині є обґрунтованою, так само як і посилання на помилку допущену резолютивною частиною рішення суду апеляційної інстанції щодо відмови у заявленій до стягнення суми, разом із тим Суд зазначає, що ці висновки та помилка не впливають на вирішення справи по суті.
Верховний Суд визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого касаційна скарга позивача залишається без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції без змін.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Рівненській області залишити без задоволення.
Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2015 року у справі №817/4164/14 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий Р.Ф.Ханова
Судді: І.А.Гончарова
І.Я.Олендер