Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 26.12.2019 року у справі №727/5246/17 Ухвала КАС ВП від 26.12.2019 року у справі №727/52...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.12.2019 року у справі №727/5246/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

26 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 727/5246/17

адміністративне провадження № К/9901/22405/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О. П.,

суддів - Желєзного І. В., Кравчука В. М.,

розглянувши у письмовому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 25.07.2017р. (суддя - Чебан В. М. ) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017р. (судді - Сторчак В. Ю., Мельник-Томенко Ж. М., Ватаманюк Р. В. ) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, третя особа - Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив:

зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії в розмірі 64% відповідних сум грошового забезпечення;

стягнути з відповідача збитки у вигляді різниці в пенсії за минулий час в сумі 5573,73 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що оскільки він є звільненим зі служби в поліції через хворобу відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" на підставі належно оформленого свідоцтва про хворобу через непридатність до військової служби, а тому він має право на призначення пенсії у розмірі 64% відповідних сум грошового забезпечення за 23 роки вислуги згідно положень пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 25.07.2017р., яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від
12.10.2017р., позов задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 15.03.2017р. перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії в розмірі 64% відповідних сум грошового забезпечення, з врахуванням виплачених сум.

З ухваленими у справі рішеннями не погодився відповідач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що підставою для призначення пенсії у розмірі 64% грошового забезпечення у разі звільнення у відставку за станом здоров'я є рішення медичної комісії про непридатність до служби саме в органах поліції. Проте у свідоцтві про хворобу позивача від
16.09.2016р. №189 військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України в Чернівецькій області" міститься інформація про непридатність до військової служби, інформація про непридатність до служби в поліції відсутня.

Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, в ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач у період часу з 22.02.1996р. по 06.11.2015р. працював у Міністерстві внутрішніх справ України, а з 07.11.2015р. по 15.08.2016р. в Національній поліції в Чернівецькій області. (а. с. 8)

Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від
11.08.2016р. №122 о/с позивача звільнено зі служби в поліції відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію". (а. с. 9)

Вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні для призначення пенсії становила 22 роки 10 місяців 17 днів, у пільговому - 23 роки 2 місяці 2 дні.

Підставою для звільнення слугувало Свідоцтво про хворобу Військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Чернівецькій області" від 05.08.2016р. №153, якою позивача визнано непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час. Захворювання, так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. (а. с.11)

Судами встановлено, що після проходження військово-лікарської комісії через погіршення стану здоров'я та за вислугою років 15.08.2016р. на підставі пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" позивача звільнено у відставку через хворобу.

22.08.2016р. позивач звернувся до відповідача із поданням про призначення пенсії за вислугу років.

Судами встановлено, що згідно протоколу від 31.08.2016р. позивачу призначено пенсію за вислугу років з 16.08.2016р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як поліцейському, звільненому зі служби в поліції відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" в розмірі 59% грошового забезпечення.

Листом від 27.01.2017р. №48/123/26/01-2017 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області повідомило позивача про те, що відповідно до пункту "а" статті 13 розділу 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" розмір його пенсії у відсотках за вислугу років (23 роки 2 місяці 2 дні) повинен складати 64%. (а. с. 16)

Згідно довідки ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 14.02.2017р. №752 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років по лінії Національної поліції України відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсію призначено з 16.08.2016р. Для визначення розміру пенсії враховано 23 роки вислуги та її розмір складає 59% грошового забезпечення. (а. с. 19)

15.03.2017р. позивач звернувся до відповідача із заявою про те, що згідно довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 27.01.2017р. №48/123/26/01-2017 вбачається, що розмір його пенсії у відсотках за вислугу років 23 роки 2 місяці 2 дні повинен складати 64%. В той же час згідно довідки відповідача від 14.02.2017р. №752 вбачається, що основний розмір його пенсії складає 59% грошового забезпечення. Просив здійснити перерахунок пенсії у відсотках з 59% на 64%. (а. с. 39)

Листом від 30.03.2017р. №158/Ю-11 ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило позивача про те, що при призначенні йому пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" враховано вислугу років 23 роки 2 місяці 2 дні, а розмір пенсії визначено з нормами пункту "а" Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тобто в розмірі 59% від суми грошового забезпечення. Підстав для обчислення пенсії у більшому розмірі немає. (а. с. 17)

Листом від 05.04.2017р. №1947/123/12/01-2017 Управління кадрового забезпечення ГУ НП в Чернівецькій області повідомило ГУ ПФУ в Чернівецькій області про те, що працівники ГУ НП в Чернівецькій області, які при звільненні зі служби порушують питання військово-лікарської комісії, направляються кадровими підрозділами для її проходження. За результатами медичного огляду, у відповідності до наказу МВС України від 06.02.2001р. №85 "Про затвердження Положення про діяльність військово-лікарської комісії та Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС", військово-лікарська комісія виносить постанову про придатність чи непридатність до військової служби. У зв'язку із непридатністю до військової служби, зважаючи на багаторічну практику, працівники МВС звільнялися зі служби по хворобі. Однак, з певного часу, у зв'язку з невідповідністю в нормативних документах трактувань "непридатності до військової служби" і "непридатності до служби в поліції", призупинено, до законодавчого врегулювання, звільнення працівників ГУ НП в Чернівецькій області за пунктом 2 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію". (а. с. 44)

Листом від 19.04.2017р. №33/46/1-11 Голова ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Чернівецькій області" повідомив позивача про те, що військово-лікарська комісія в прийнятті рішень керується наказом МВС України від 06.02.2001р. №85, до якого на даний час змін чи доповнень не вносилось, а тому зміни в контексті "непридатний до військової служби" неможливі. (а. с.12)

Згідно довідки ГУ ПФУ в Чернівецькій області від 10.05.2017р. №2417001616 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років. (а. с.18)

Згідно постанови Військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Чернівецькій області від 30.06.2017р. №224 позивача визнано непридатним до служби в поліції. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням служби в поліції. (а. с. 52)

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що свідоцтво про хворобу позивача є належним документом, який підтверджує наявність у нього захворювання, що зумовлює його непридатність до служби в поліції, а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії за вислугу років на підставі пункту "а" частини 1 статті 13 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням наявності стажу 23 роки 2 місяці 2 днів.

Крім того, суди дійшли висновку, що до затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.02.2001р. №85 форми свідоцтва про хворобу не вносилось будь-яких змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про Національну поліцію", а тому вимога відповідача про необхідність наявності у такому свідоцтві інформації щодо непридатності особи до служби в поліції суперечить вказаному наказу та є протиправною.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи, а мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і є безпідставними з наступних доводів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції.

Згідно пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія за вислугу років особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" призначається у розмірі 55 % відповідних сум грошового забезпечення та 3 % відповідних сум грошового забезпечення за кожний рік вислуги понад 20 років.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивача звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", за правилами пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" його дія поширюється на осіб, звільнених зі служби в поліції на підставі пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", а тому суди обгрунтовано прийняли рішення про задоволення позову.

Крім того, судами встановлено, що позивач має достатню вислугу років для призначення пенсії у розмірі 64% грошового забезпечення та ним надано всі необхідні для цього документи, проте відповідачем всупереч пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проведено обчислення пенсії у меншому розмірі.

Крім того, матеріали справи містять нову постанову Військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Чернівецькій області" від 30.06.2017р. №224, якою позивача визнано вже непридатним до служби в поліції, а також визначено, що захворювання пов'язане з проходженням служби в поліції. Попередню постанову ВЛК від 05.08.2016р. №153 скасовано.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норм матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.

Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м.

Чернівці від 25.07.2017р. та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О. П. Стародуб

І. В. Желєзний

В. М. Кравчук
logo