Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 26.09.2018 року у справі №826/16291/16 Ухвала КАС ВП від 26.09.2018 року у справі №826/16...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.09.2018 року у справі №826/16291/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 вересня 2018 року

м. Київ

справа № 826/16291/16

провадження № К/9901/33407/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Анцупової Т. О.,

суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 826/16291/16

за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії;

за касаційною скаргою Державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Київського апеляційного адміністративного суду (у складі колегії суддів: Пилипенко О. Є., Глущенко Я. Б., Шелест С. Б) від 04 квітня 2017 року, встановив:

І. РУХ СПРАВИ

1. У жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому, з урахуванням уточнень від 28 грудня 2016 року, просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо відмови ОСОБА_2 у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року з достовірними даними;

- зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій внести зміни до довідки від 15 серпня 2016 року № 26-2-7/97 «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним для її перерахунку з 01 грудня 2015 року» ОСОБА_2, зазначивши розмір премії 75 % у сумі 3502,80 грн., з розрахунком відповідних складових заробітної плати, а саме: премія (1/12 від середнього розміру цієї премії), - 291,90 грн.; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань),-1362,20 грн. Під заголовком Довідки зазначить: (Із змінами, внесеними згідно з Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 826/16291/16);

- доповнити текст довідки, а саме: після слів «Інші виплати матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань» додати наступне: «Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату»;

- зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій надати ОСОБА_2 довідку від 15 серпня 2016 № 26-2-7/97 «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним для її перерахунку з 01 грудня 2015 року» з вищезазначеними змінами в термін, визначений відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»;

- стягнути з Державної служби України з надзвичайних ситуацій на користь ОСОБА_2 580 грн. судових витрат.

2. В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначала, що з 05 квітня 2000 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Шевченківському районі м. Києва правонаступником якого є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію державного службовця, призначену її згідно із Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).

У зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 (далі - Постанова КМУ № 1013) позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у наданні якої останній протиправно відмовив.

3. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 січня 2017 року ОСОБА_2 відмовлено у задоволенні позовних вимог.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково.

Зобов'язано Державну службу України з надзвичайних ситуацій видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, для її перерахунку з 01 грудня 2015 року на підставі заяви ОСОБА_2 від 29 серпня 2016 року за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, в тому числі премії, інших виплат (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), тощо.

Стягнуто з Державної служби України з надзвичайних ситуацій на користь ОСОБА_2 судовий збір пропорційно задоволених позовних вимог за подання адміністративного позову в розмірі 580,00 грн. та за подання апеляційної скарги в розмірі 1 212,64 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

5. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, 27 квітня 2017 року Державна служба України з надзвичайних ситуацій звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 січня 2017 року залишити без змін.

6. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05 травня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.

7. Вищим адміністративним судом України справа до розгляду не призначалася.

8. 23 травня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшли заперечення ОСОБА_2 на касаційну скаргу, в яких позивач просила:

- залишити без змін постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року;

- додатково стягнути з Державної служби України з надзвичайних ситуацій на користь ОСОБА_2 судовий збір пропорційно задоволених позовних вимог за подання апеляційної скарги в розмірі 1212,64 грн.;

- постановити окрему ухвалу щодо притягнення до відповідальності працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій за рішення, яким були порушені норми статей Конституції та законодавства України та за вказівкою яких, в бухгалтерських документах зазначаються недостовірні дані.

9. 15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд та набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року.

Відповідно до п. 1 Розділу VII «Перехідні положення» зазначеного закону зміни до Кодексу адміністративного судочинства України вводяться в дію з урахуванням певних особливостей. Зокрема, у пп. 4 передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчився до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

10. 05 березня 2018 року касаційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

11. Ухвалою Верховного Суду від 26 вересня 2018 року справу прийнято до провадження та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 345 КАС України.

IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

12. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 04 квітня 2000 року ОСОБА_2 була звільнена з посади головного спеціаліста Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, правонаступником якого є Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

13. З 05 квітня 2000 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва правонаступником якого є Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію державного службовця, яка призначена їй на підставі Закону № 3723-XII.

14. 29 серпня 2016 року ОСОБА_2 втретє звернулася із заявою до Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо видачі довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 квітня 2013 року № 15-1.

15. Листом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 12 вересня 2016 року № 03-13347/206 у видачі вищевказаної довідки відмовлено. Вказана відмова мотивована тим, що з 01 червня 2015 року Законом України від 02 березня 2015 року № 213-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213-VIII) скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону № 3723-XII. У зв'язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), скасовано, зокрема ст. 37-1 Закону № 3723-XII.

Водночас, у вказаному листі зазначено, що Постановою КМУ № 1013 скасовано п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 (далі - Постанова КМУ № 865), яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-XII.

16. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно з Постановою КМУ № 1013, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.

IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

17. Оцінюючи доводи сторін, суд першої інстанції приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що норми, які визначали підстави видачі довідки для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та її форму, на час звернення позивача до відповідача із відповідною заявою зазнали змін.

18. До такого висновку суд першої інстанції дійшов виходячи з того, що Постановою КМУ № 1013, було внесено зміни до Постанови КМУ № 865, а саме: п. 4 цієї Постанови, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям, виключено, а п. 5, викладено у наступній редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

19. Водночас, суд першої інстанції зауважив, що постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1», яка вступила в законну силу 02 вересня 2016 року та є чинною на даний час, виключено абзаци третій, четвертий п. 1 постанови Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, які передбачали форми довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії.

20. У зв'язку з наведеним, суд першої інстанції зазначав, що враховуючи те, що оскільки законодавством не передбачена форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та порядок її видачі, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 37 Закону 3723-XII, відсутні.

21. Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нову постанову про часткове задоволення позовних вимог, апеляційний суд виходив з того, що обов'язок щодо видачі пенсіонеру довідки про заробітку плату державного службовця за посадою, яку він займав до виходу на пенсію, покладено на державний орган (установу, організацію, підприємство), в якому працювала особа до виходу на пенсію, при цьому така довідка повинна відповідати формі, затвердженій постановою № 15-1, яка була чинною станом на момент звернення про її надання. Зокрема, у ній має бути зазначено всі складові заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

22. Водночас апеляційний суд вказав, що оскільки предметом спору є саме правомірність дій відповідача в частині відмови у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, а не здійснення такого перерахунку, суд першої інстанції помилково виходив з того, що діюче законодавство не передбачає проведення перерахунку пенсій.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

23. У касаційній скарзі скаржник вказує, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки для перерахунку пенсії державного службовця, механізм перерахунку пенсії та форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, зокрема для перерахунку, починаючи з 01 грудня 2015 року, не передбачена чинним законодавством України, а відтак у відповідача були відсутні законні підстави для видачі вказаної довідки.

24. На думку скаржника, оскільки з грудня 2015 року чинним законодавством непередбачено можливості перерахунку пенсій державним службовцям, відповідач обґрунтовано вказав на відсутність правових підстав для видачі позивачеві довідки для перерахунку пенсії державного службовця.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

25. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального права у спірних правовідносинах виходить з наступного.

26. Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом № 3723-ХІІ. Зокрема, ч. 1 ст. 37-1 цього Закону (у редакції, чинній до 01 січня 2015 року) передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

27. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і викладено цю норму у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

28. Порядок здійснення перерахунку пенсії було визначено у п. 4 Постанови КМУ № 865, згідно якого у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики (п. 5 Постанови КМУ № 865).

29. Водночас, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року № 1013, яка набрала чинності 15 грудня 2015, був виключений п. 4 Постанови КМУ № 865, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а п. 5 змінений. Постанова КМУ № 1013 регламентувала лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачала а ні можливості, а ні механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.

30. Пункт 5 Постанови КМУ № 865, з урахуванням змін внесених Постановою КМУ № 865, встановлював, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

31. Отже, починаючи з 01 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

32. Водночас, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Вказана постанова правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 набрала чинності 02 вересня 2016 року.

33. Крім того, з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон № 889-VIII, у зв'язку з чим, зокрема, ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.

34. Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

35. Між тим, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон № 1058-IV не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.

36. На виконання п. 10 і 12 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», на підставі якої втратили чинність, зокрема, Постанова КМУ № 865.

37. У справі, що розглядається, встановлено, що станом на дату звернення позивача до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (29 серпня 2016 року) за довідкою для перерахунку пенсії, законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку.

38. Враховуючи наведене, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що оскільки на момент звернення позивача за довідкою про заробітну плату для перерахунку пенсії, право на такий перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою було скасовано, відмова відповідача у видачі довідки є правомірною, оскільки на момент звернення за довідкою, у відповідача були відсутні правові підстави для її видачі.

39. Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права висловлений Верховним Судом у постанові від 11 квітня 2018 року по справі № 820/3288/16.

40. З огляду на те, що форму довідки для перерахунку пенсії було затверджено підзаконним нормативно-правовим актом на виконання вимог Закону № 3723-ХІІ, який передбачав право на такий перерахунок, то сам факт наявності (при зверненні позивача) затвердженої форми довідки для перерахунку пенсії, за відсутності законних підстав для такого перерахунку, не є достатньою підставою для оформлення такої довідки.

41. Враховуючи наведене та встановлені судом першої інстанції обставини справи, Суд дійшов висновку, що висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог є правильним.

42. Отже, Київський апеляційний адміністративний суд, неправильно застосувавши норми матеріального права, а саме п. 4, 5, Постанови КМУ № 865, Постанову КМУ № 1013, Закон № 889-VIII помилково скасував рішення суду першої інстанції.

43. Відповідно до ст. 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

44. З огляду на викладене, постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року підлягає скасуванню, а постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 січня 2017 року - залишенню в силі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 242, 341, 345, 352, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної служби України з надзвичайних ситуацій задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року у справі № 826/16291/16 скасувати, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 січня 2017 року залишити в силі.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Т. О. Анцупова

Судді В. М. Кравчук

О. П. Стародуб

logo