Історія справи
Ухвала КАС ВП від 24.07.2018 року у справі №806/1283/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 липня 2018 року
Київ
справа №806/1283/16
адміністративне провадження №К/9901/11765/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого - Гімона М.М.,
суддів: Анцупової Т.О., Мороз Л.Л.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року (головуючий суддя - Шимонович Р.М., судді: Нагірняк М.Ф., Семенюк М.М.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року (головуючий суддя - Бучик А.Ю., судді: Майор Г.І., Шевчук С.М.)
у адміністративній справі № 806/1283/16 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Головне управління ПФУ), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку його пенсії з 1 січня 2016 року та зобов'язати МВС України надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про підстави перерахунку його пенсії з 1 січня 2016 року на підставі пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з врахуванням частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка вступила в дію згідно із Законом від 23 грудня 2015 року №900.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. Звернувшись до МВС України з проханням повідомити органи Пенсійного Фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії, отримав відмову, яку вважає протиправною.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року, позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність МВС України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління ПФУ для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов'язано МВС України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління ПФУ для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій МВС України подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
Посилаючись на положення пункту 4 частини першої статті 18 КАС України вважає, що дана справа предметно підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду. Крім того, підстави для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, у зв'язку з прийняттям Закону N 900-VIII відсутні, оскільки цей Закон не має зворотної дії у часі. Постанова Кабінету Міністрів України № 988 не можна вважати підставою для перерахунку пенсій, зазначеною в пункті 1 Порядку № 45, оскільки цей акт не змінює розмір та не вводить нові додаткові види грошового забезпечення для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а встановлює види і розмір грошового забезпечення для поліцейських.
У запереченнях на касаційну скаргу позивач з доводами скаржника не погоджується, просить залишити рішення судів попередніх інстанцій без змін, а скаргу - без задоволення.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечення на неї, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Вирішуючи спір, суди виходили з того, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).
У червні 2016 року позивач звернувся до МВС України з заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» (далі - постанова КМУ №988) .
Листом від 30 червня 2016 року № 15/2-К-867 відповідач відмовив позивачу в направленні такої інформації, обґрунтовуючи таку відмову тим, що постанова КМУ №988 набрала чинності 2 грудня 2015 року, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, а тому вказана постанова не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала законної сили 2 грудня 2015 року, встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Враховуючи встановлені фактичні обставини, суди дійшли висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. В свою чергу порядок проведення перерахунку пенсії відповідачем дотримано не було, а бездіяльність відповідача щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України є протиправною.
Колегія суддів погоджується з такими висновками судів і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів попередніх інстанцій не спростовують і є безпідставними, оскільки статтею 63 Закону №2262-XII передбачено право осіб начальницького і рядового складу на перерахунок раніше призначених пенсій з врахуванням грошового забезпечення встановленого законодавством для поліцейських, отже, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не надіслання до Пенсійного фонду України інформації про зміни у грошовому утриманні, а тому суди обґрунтовано прийняли рішення про задоволення позову.
Посилання в касаційній скарзі на порушення правил предметної підсудності колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки у даній справі предметом спору є бездіяльність МВС України щодо не вчинення передбачених законодавством дій, а саме не повідомлення органу Пенсійного фонду України щодо зміни грошового забезпечення та про підстави перерахунку пенсії позивача, а тому в даному випадку відсутній спір фізичної особи з суб'єктом владних повноважень з приводу перерахунку пенсії, оскільки МВС України у спірних правовідносинах не виконує функції органу, уповноваженого здійснювати такий перерахунок.
Відповідно до частини першої статті 350 КАС суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на те, що доводи касаційної скарги правильності висновку судів попередніх інстанцій не спростовують, останні під час розгляду справи вірно застосували норми матеріального права та не порушили норми процесуального права, відповідно до частини першої статті 350 КАС України, підстави для скасування ухвалених ними рішень відсутні.
Керуючись статтями 343, 350, 356 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2016 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз
Т.О. Анцупова
Судді Верховного Суду