Історія справи
Ухвала КАС ВП від 24.01.2018 року у справі №712/8827/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 квітня 2018 року
Київ
справа № 712/8827/17
провадження № К/9901/6335/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_2 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України, третя особа - управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Мацедонської В.Е., Лічевецького І.О., Мельничука В.П. від 18 грудня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Департаменту захисту економіки Національної поліції України, третя особа - управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:
- визнати протиправною відмову Національної поліції України у призначенні йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням II групи інвалідності;
- зобов'язати Національну поліцію України розглянути його заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, призначити, нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 290000,00 грн.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 19 жовтня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано протиправною відмову Національної поліції України у призначенні ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності.
Зобов'язано Національну поліцію України розглянути повторно заяву ОСОБА_2 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності, нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 290000,00 грн.
3. Задовольняючи позовні вимоги суд виходив з того, що за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про міліцію», виплата якої здійснюється відповідно до Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
ОСОБА_2 звернувся до Департаменту захисту економіки Національної поліції України із заявою про виплату одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням йому 22 серпня 2016 року ІІ групи інвалідності, що була встановлена внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням позивачем служби в органах внутрішніх справ, а тому він має право на отримання вище зазначеної одноразової грошової допомоги передбаченої Законом України «Про міліцію», виплата якої здійснюється відповідно до Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, тобто за останнім місцем роботи в органах внутрішніх справ у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності ІІ групи. Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25 грудня 2015 № 928-VIII, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на дату встановлення ОСОБА_2 II групи інвалідності - 22 серпня 2016 року, становив 1450,00 грн, отже розмір одноразової грошової допомоги має становити 29000,00 грн.
4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року апеляційну скаргу Департаменту захисту економіки Національної поліції України було задоволено частково.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 19 жовтня 2017 року скасувати і ухвалити нове судове рішення, яким позов ОСОБА_2 - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_2 щодо проведення виплати одноразової грошової допомоги від 14 вересня 2016 року.
Зобов'язано Департамент захисту економіки Національної поліції України повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 14 вересня 2016 року про виплату одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
5. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи постанову про часткове задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що заяву (рапорт) ОСОБА_2 від 14 вересня 2016 року про виплату одноразової грошової допомоги Департамент захисту економіки Національної поліції України не розглянув та відповідного рішення у визначеному законодавством порядку не прийняв, а тому наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо нерозгляду заяви ОСОБА_2 про проведення виплати одноразової грошової допомоги від 14 вересня 2016 року та зобов'язання Департамент захисту економіки Національної поліції України повторно розглянути заяву позивача від 14 вересня 2016 року про виплату одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення.
Позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити, нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 290000,00 грн не підлягають до задоволення, оскільки суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_2 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року та залишити в силі постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 19 жовтня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 2001 року проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом Національної поліції України від 23 червня 2016 року № 422 о/с майора поліції ОСОБА_2 оперуповноваженого управління захисту економіки в Черкаській області звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію». Згідно свідоцтва про хворобу від 6 червня 2016 року №141 військово-лікарської комісії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» захворювання ОСОБА_2 пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Відповідно довідки до акту огляду МСЕК №1 серії 12ААА № 205730 за наслідками первинного огляду 22 серпня 2016 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 22 серпня 2016 року з причиною інвалідності - захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
14 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги.
Департамент захисту економіки Національної поліції України листом від 19 жовтня 2016 року № 10125/39/03-2016 повідомив позивача про те, що відповідно до наказу МВС України від 11 січня 2016 року № 4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» на даний час законодавчо не врегульовано питання щодо виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності, оскільки захворювання позивача пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а не в поліції, та після внесення відповідних змін до наказу буде проведено нарахування та виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності.
В подальшому, Департамент захисту економіки Національної поліції України листом від 7 липня 2017 року № 176аз повідомив позивача про те, що законом не передбачені випадки, за яких призначається одноразова грошова допомога поліцейським, яким установлено інвалідність внаслідок захворювання, пов'язаного з виконання службових обов'язків або проходження служби в органах внутрішніх справ, тому призначення та виплата даної допомоги буде можлива після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейському».
8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що зобов'язуючи відповідача повторно розглянути заяву позивача про виплату одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення, фактично обрав неефективний спосіб захисту порушеного права позивача оскільки він не виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, і у випадку прийняття рішення про відмову відповідача у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу останній вимушений буде повторно звертатись до суду.
10. Департаментом захисту економіки Національної поліції України подано відзив на касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року, в якому він просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
11. Згідно пункту 5 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (який набрав чинності 7 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».
12. Відповідно до пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
13. До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» порядок виплати одноразової грошової допомоги регулювався нормами статті 23 Закону України «Про міліцію».
14. Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
15. На виконання зазначеної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
16. Відповідно до пункту 3 Порядку та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Згідно із пунктом 2 Порядку та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції днем виникнення права на отримання грошової допомоги є, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
17. Пунктами 7 - 9 Порядку та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
18. Згідно із частиною 2 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
19. З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України «Про Національну поліцію», наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
20. Згідно із пунктом 1 розділу ІІ Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
21. Пунктом 3 Розділу ІІІ Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
22. Відповідно до пункту 5 розділу III Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
23. За пунктом 1 Розділу IV Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
24. Пунктом 2 розділу IV Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
25. Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 916 від 12 вересня 2016 року «Про внесення зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», стосовно випадків, за яких призначається одноразова грошова допомога, пункт 5 розділу I доповнено підпунктом 4 змісту щодо пов'язаності інвалідності поліцейського з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що є обставиною, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
26. Положеннями Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції та Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, якими визначено механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що одноразова грошова допомога у разі встановлення інвалідності проводиться за останнім місцем служби.
27. Таким чином, заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності має бути подана працівником за останнім місцем служби.
28. Отже, органом, до якого позивач мав звернутися з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, є Департамент захисту економіки Управління захисту економіки в Черкаській області Національної поліції України.
29. Законодавством встановлено порядок дій, щодо вирішення питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги, згідно якого, після надходження заяви (рапорту) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності з додатковими документами фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, який підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський; у п'ятнадцятиденний строк керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
30. Як встановлено судом, відповідачем не було дотримано встановленого нормами чинного законодавства порядку розгляду заяви (рапорту) позивача від 14 вересня 2016 року про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності та 80 відсотків втрати професійної працездатності з причиною - захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а саме в десятиденний термін не було підготовлено висновок про призначення одноразової грошової допомоги, не проведено його затвердження та у п'ятнадцятиденний строк не було прийнято керівником відповідного рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги або про відмову з письмовим повідомленням позивача із зазначенням відповідних мотивів.
31. Однак, задовольняючи позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Національну поліцію України нарахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням ІІ групи інвалідності в сумі 290000,00 грн, судом першої інстанції не враховано, що дане питання відноситься до повноважень Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки в Черкаській області Національної поліції України, а суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції відповідача.
32.Верховний Суд висловив таку ж позицію у своїй постанові від 27 лютого 2018 (справа 695/102/17).
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
33. Суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що для належного захисту порушеного права позивача слід зобов'язати Головне управління Національної поліції в Черкаській області розглянути повторно заяву ОСОБА_2 від 14 вересня 2016 року про виплату одноразової грошової допомоги та прийняти відповідне рішення згідно вимог Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
34. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанцій є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
35. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців