Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 23.05.2018 року у справі №461/1696/17 Ухвала КАС ВП від 23.05.2018 року у справі №461/16...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 23.05.2018 року у справі №461/1696/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 травня 2018 року

Київ

справа №461/1696/17

адміністративне провадження №К/9901/22062/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Шарапи В.М.,

суддів Бевзенка В.М., Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - управління Держпраці) на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2017 року у складі судді Довгополова О.М. у справі за позовом Державного підприємства «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» до управління Держпраці про скасування постанови, -

УСТАНОВИВ:

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 6 червня 2017 року апеляційну скаргу управління Держпраці залишено без руху у зв'язку із невідповідністю її вимогам частині шостій статті 187 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, яка була чинною до 15 грудня 2017 року; далі - КАС України), а саме: до апеляційної скарги не додано документ, що підтверджує сплату судового збору, та надано строк для усунення недоліків.

Львівський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 13 липня 2017 року на підставі пункту 1 частини третьої статті 108, частини третьої статті 189 КАС України повернув апеляційну скаргу у зв'язку з неусуненням недоліків.

Не погодившись із зазначеною ухвалою суду скаржник звернувся з касаційною скаргою. У скарзі зазначив, що ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2017 року є незаконною, необґрунтованою та такою, що винесена при неповному з`ясуванні та недоведеності обставин, що мають значення для справи. Також скаржник, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанцій норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду та направити справу до апеляційного суду для продовження розгляду.

На обґрунтування касаційної скарги управління Держпраці зазначає, що при реалізації державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю в межах Львівської області, Державна служба України з питань праці діє через управління Держпраці, а тому управління Держпраці, відповідно до пункту 20 частини першої статті 5 Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 3674-VІ) звільняється від сплати судового збору в усіх судових інстанціях.

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, суд приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно задовольнити.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (далі - Положення № 96): Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно пункту 7 Положення № 96: Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 100 утворено як юридичну особу публічного права Головне управління Держпраці у Львівській області шляхом реорганізації Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Львівській області.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 4 лютого 2016 року № 8 (далі - Положення № 8): Головне управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці та відповідно їй підпорядковується.

У частині шостій статті 187 КАС України зазначено, що до апеляційної скарги додається, зокрема, документ про сплату судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається Законом №3674-VI.

Пунктом 20 частини першої статті 5 Закону №3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, структурні підрозділи виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об'єднаних територіальних громад, на які покладені функції із здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.

Аналіз зазначених норм права дає підстави вважати, що покладені на Державну службу України з питань праці повноваження реалізуються як апаратом Держпраці, так і її територіальними управліннями, яким і є Головне управління Держпраці у Львівській області.

Ураховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю (Держпраці) звільнений від сплати судового збору, то пільги, що передбачені пунктом 20 частини першої статті 5 Закону №3674-VI, поширюються на Головне управління Держпраці у Львівській області.

Таким чином, Суд вважає помилковими висновки суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для віднесення скаржника до переліку органів, які підлягають звільненню від сплати судового збору, у розумінні пункту 20 частини першої статті 5 Закону №3674-VI.

Відповідно до частини першої статті 353 КАС України (у редакції, що діє з 15 грудня 2017 року) підставою для скасування ухвали судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи для продовження розгляду є неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, що призвели до постановлення незаконної ухвали суду першої інстанції та (або) постанови суду апеляційної інстанції, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом апеляційної інстанції порушені норми процесуального права, що призвело до постановлення незаконної ухвали суду апеляційної інстанції про залишення апеляційної скарги без руху, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Держпраці у Львівській області задовольнити.

Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2017 року у справі № 461/1696/17 скасувати.

Справу направити до Львівського апеляційного адміністративного суду для продовження розгляду.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

...........................

...........................

...........................

В.М. Шарапа

В.М. Бевзенко

Т.Г. Стрелець ,

Судді Верховного Суду

logo