Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 28.01.2018 року у справі №826/1000/16 Ухвала КАС ВП від 28.01.2018 року у справі №826/10...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.01.2018 року у справі №826/1000/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

20 червня 2018 року

Київ

справа №826/1000/16

адміністративне провадження №К/9901/873/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргуОфісу великих платників податків Державної фіскальної службина постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 вересня 2017 року (суддя І.А. Качур) та ухвалуКиївського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року (колегія суддів: Я.М. Василенко, В.В. Кузьменко, О.І. Шурко)у справі№826/1000/16за позовомПублічного акціонерного товариства «Укрнафта»доОфісу великих платників податків Державної фіскальної службипровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Укрнафта» (надалі - Товариство) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (надалі - Офіс), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0002293903від 11 листопада 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач прийшов до помилкового висновку стосовно несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів, оскільки усі грошові кошти належним чином та у відповідності до законодавства обліковані у книзі обліку розрахункових операцій (зроблені відповідні записи у книзі) на підставі роздрукованих звітних чеків.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 вересня 2017 року, яка ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року залишена без змін, позов задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення № 0002293903від 11 листопада 2015 року.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з чим погодився суд апеляційної інстанції, зазначив, що податковим органом не доведено неоприбуткування Товариством готівкових коштів на АЗС, що в свою чергу свідчить про помилковість тверджень про порушення вимог п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637 від 15 грудня 2004 року, оскільки позивачем здійснено облік (запис) грошових коштів в книзі обліку розрахункових операцій у повній сумі їх надходжень на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (Z-звітів), складених за підсумками операцій за відповідний день.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Вказується на те, що інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій при проведенні інкасації готівкової виручки, протягом робочого дня, не занесена до фіскальної пам'яті реєстратора розрахункових операцій та не оприбутковано в книзі обліку розрахункових операцій в зв'язку з нероздрукуванням фіскального звітного чека.

Від позивача на адресу Суду надійшов письмовий відзив на касаційну скаргу, за змістом яких Товариство просить останню відхилити, а рішення суду першої та апеляційної інстанції залишити в силі. Заперечення мотивоване тим, що позивач 21 жовтня 2015 року здійснив оприбуткування готівкових коштів на АЗС шляхом: виконання щоденного друку фіскального звітного чека реєстратора розрахункових операцій (Z-звіту) та внесення необхідних записів до книги обліку розрахункових операцій, що підтверджується фіскальними звітними чеками і записами у в книзі обліку розрахункових операцій та зазначається у Акті фактичної перевірки (у пп. 2.2.14 та у додатках до Акта), складеного посадовими особами відповідача.

Переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.

Судами встановлено, що Міжрегіональним головним управлінням ДФС Центральним офісом з обслуговування великих платників проведено фактичну перевірку АЗС суб'єкта господарювання ПАТ «Укрнафта» за адресою: м. Київ, проспект Червонозоряний, 115, за результатами якої складено акт від 22 жовтня 2015 року.

В ході проведення перевірки встановлено порушення пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15 грудня 2004 року №637 (із змінами і доповненнями), а саме: підприємством при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО) допущене несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) №2665005771р/2 на підставі фіскального звітного чека від 21 жовтня 2015 року №0241, Z-звіту (у тому числі з уже інкасованими коштами) роздрукований та записаний в КОРО лише о 23 год. 50 хв. З урахуванням службового внеску 21 жовтня 2015 року у розмірі 281,31 грн. та залишку готівки на початок дня 21 жовтня 2015 року згідно касової книги у розмірі 9000 грн. сума несвоєчасно оприбуткованої готівки в КОРО 21 жовтня 2015 року складає 56 718,69 грн.

На підставі висновків цього акта перевірки та абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року №436/95 податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0002293903 від 11 листопада 2015 року, яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 283 593,45 грн.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язанні щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

За змістом пункту 2 вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 № 199 (далі - вимоги), зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту; Z-звіт - це денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.

Відповідно до пункту 7 Вимог усі режими роботи РРО повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни.

У додатку до Вимог зазначено, що максимальна тривалість зміни не повинна перевищувати 24 години.

Таким чином, аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що оскільки календарний день (доба) налічує 24 години, тобто день триває з 0 годин 00 хвилин до 24 годин 00 хвилин, при щоденній роботі з РРО Z-звіт необхідно виконувати щодня по закінченні робочої зміни, але не пізніше 24 години цього дня.

Пунктом 2.6 Положення № 637 визначено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Системний аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, мають своєчасно та в повній мірі оприбутковувати усю готівку, що надходить до кас, та щоденно, тобто кожного робочого дня по закінченні зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО. У разі недотримання суб'єктом господарювання при здійсненні діяльності пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та пункту 2.6 Положення № 637 до нього за рішенням відповідних органів застосовуються штрафні (фінансові) санкції згідно з вимогами Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Відповідач, як на підставу несвоєчасного оприбуткування позивачем готівки в КОРО при проведенні розрахунків із застосуванням РРО, посилається на те, що 21 жовтня 2015 ПАТ «Приватбанк» о 19 год. 21 хв. згідно чека №13400 проведено інкасацію готівки в сумі 66 000,00 грн., яка своєчасно (до інкасації) не оприбуткована в КОРО.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, оператором АЗС ПАТ «Укрнафта» № 09/011 було проведено операції «службова видача» сім разів по 10 000,00 грн., а також один раз - на суму 7 000 грн. та один раз - на суму 2 000 грн., тобто на загальну суму 79 000,00 грн.

На підтвердження руху готівки та її оприбуткування на АЗС ПАТ «Укрнафта» № 09/011 (м. Київ, проспект Червонозоряний, 115) за 21 жовтня 2015 року позивачем надано наступні документи: чеки «службова видача» від 21 жовтня 2015 року б/н (о 08:36, о 10:23, о 12:53, о 15:51, о 17:57, о 18:55, о 20:24, о 22:33 та о 23:45) у кількості дев'ять штук на загальну суму 79 000,00 грн.; прибуткові касові ордери від 21 жовтня 2015 року №№ 2126 - 2134 із зазначенням підстави «виторг» на суму 79 000,00 грн.; витяг з касової книги (форма № КО-4) за 21 жовтня 2015 року, де зазначені, зокрема, номери прибуткових касових ордерів № 2126 - 2134 про оприбуткування вилучених з РРО грошових коштів у касу на суму 79 000,00 грн.; фіскальний Z-звіт № 0241 від 21 жовтня 2015 року, в якому відображена загальна сума «службова видача» в сумі 79 000,00 грн.

При цьому, згідно видаткового касового ордеру від 21 жовтня 2015 року № 294 та інкасаційного чека від 21 жовтня 2015 року № 13400 ПАТ «Приватбанк» о 19 год. 21 хв. було проведено інкасацію грошових коштів на суму 66 000,00 грн. Вказана інкасація проведена на суму коштів, що знаходилась у внутрішньому сейфі на час проведення інкасації - 66 000 грн. (57 000,00 грн. - кошти, вилучені з РРО до сейфу («службова видача») о 08:36, о 10:23, о 12:53, о 15:51, о 17:57, о 18:55 та 9 000,00 грн. - сума коштів, яка знаходилась у внутрішньому сейфі на початок дня 21 жовтня 2015 року).

Зважаючи на вищевикладене, Верховний Суд приходить до висновку, що своєчасне (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбуткування усієї готівки, що надходить до кас, не ставиться в залежність від інкасації готівкових коштів та не передбачає обов'язку роздруковувати Z-звіт, у якому проводяться денні підсумки операцій, проведених із застосуванням РРО, перед чи після проведення інкасації. Z-звіт обов'язково роздруковується за підсумками робочого дня.

За таких обставин Верховний Суд погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про те, що висновки контролюючого органу про порушення позивачем вимог п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637 від 15 грудня 2004 року та застосування до Товариства штрафних (фінансових) санкцій є необґрунтованими та безпідставними, оскільки позивачем здійснено облік (запис) грошових коштів у КОРО у повній сумі їх надходжень на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів), складених за підсумками операцій за відповідний день.

Суд касаційної інстанції визнає, що суд першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановив обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.

Відповідно до частини третьої статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 вересня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2017 року - без змін.

2. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

........................

........................

...........................

В.П.Юрченко І.А.ВасильєваС.С.Пасічник Судді Верховного Суду

logo