Історія справи
Ухвала КАС ВП від 15.09.2019 року у справі №703/398/17

ПОСТАНОВАІменем України19 вересня 2019 рокуКиївсправа №703/398/17адміністративне провадження №К/9901/30578/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Бучик А. Ю.,суддів: Мороз Л. Л., Рибачука А. І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2017 у справі №703/398/17 за позовом ОСОБА_1 до Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,УСТАНОВИЛ:В лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправними дії Смілянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області (далі - Смілянське ОУПФУ) щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату; зобов'язати відповідача видати довідку про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців станом на 01.05.2016 відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1.Постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 10 квітня 2017 року позов задоволено.Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року скасовано постанову Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 10 квітня 2017 року та прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.Касаційна скарга мотивована тим, що норми, які визначали підстави видачі довідки для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та її форму на час звернення, хоч і втратили чинність, проте вони не мають відношення до спірних правовідносин, оскільки застосуванню підлягають норми, які були чинними на час призначення пенсії.Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.Справу передано до Верховного Суду.Відповідач правом на подання відзиву на касаційну скаргу не скористався.
У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту
1 частини
1 статті
345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України).Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши доводи та вимоги касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.Судами встановлено, що позивач з 28.03.2011 перебуває на обліку у відповідача, а з 03.08.2011 отримує пенсію по інвалідності 2 групи загального захворювання, призначену на умовах, передбачених
Законом України "Про державну службу". На пенсію позивач вийшов з посади начальника Смілянського ОУПФУ.06 грудня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати начальника Смілянського ОУПФУ станом на01.05.2016.Відповідач листом від 12.12.2016 відмовив позивачу у видачі довідки з посиланням на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" виключено норми щодо проведення перерахунку пенсії державним службовцям, які були визначені пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Також, з
01.05.2016 набув чинності
Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, у якому відсутні норми щодо проведення перерахунків пенсій державних службовців, а пенсійне забезпечення даної категорії осіб здійснюється відповідно до
Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у видачі довідки, оскільки відсутність порядку та умов перерахунку пенсії не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючих державних службовців.Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що у відповідача відсутній обов'язок щодо видачі запитуваної довідки, оскільки форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, які подавалися для перерахунку пенсії, виключені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2.Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає таке.
Частиною
2 статті
19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Відповідно до статті
37-1 Закону України "Про державну службу" (далі-Закон № 723-XII; в редакції, чинній до 1 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за статті
37-1 Закону України "Про державну службу" (далі-Закон № 723-XII відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.19 липня 2010 року Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ №195 "Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.08.2010 за № 675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку №319/144.Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до
Закону України "Про державну службу" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за № 1661/24193).Отже, виключно за наявності права на перерахунок пенсії ці порядки визнавалися і застосовувалися як універсальні для забезпечення права на перерахунок пенсії державним службовцям.
Проте, 1 січня 2015 року набрав чинності
Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - ~law12~), яким, зокрема, ~law13~ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01 січня 2015 року делегував Уряду.Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4,5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, був встановлений пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова № 865).Згодом цей пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова № 1013).
Також, Постановою № 1013 було внесено зміни до пункту 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.При цьому, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова КМУ № 1013 не містить.Окрім того, відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України від04.07.2016 № 15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1" форму довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 набрала чинності 02.09.2016.Постановою Правління ПФ України від 17.01.2017 № 1-3 скасовано постанову Правління ПФ України від 04.07.2016 № 15-2, встановлені форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення"
Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" та пенсій відповідно до статті 37 Закону України від
16.12.1993 №3723-XII "
Про державну службу".Проте, форма довідки для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям не визначена законодавством.Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постанові від 20 серпня 2019 року у справі № 826/19979/16.Отже, на час виникнення спірних правовідносин (06.12.2016) не прийняті і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, а тому вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови видати довідку про заробітну плату є безпідставними і задоволенню не підлягають, оскільки відповідач позбавлений компетенції стосовно видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.Таким чином, доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду апеляційної інстанції та не дають підстав вважати, що цим судом невірно застосовано норми матеріального права.
Відповідно до статті
350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.Керуючись статтями
345,
349,
350,
355,
356 Кодексу адміністративного судочинства України, судПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає.Головуючий А. Ю. БучикСудді: Л. Л. МорозА. І. Рибачук