Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №534/1116/17 Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №534/11...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №534/1116/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 вересня 2018 року

Київ

справа №534/1116/17

адміністративне провадження №К/9901/387/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Комсомольського міського суду Полтавської області в складі судді Куц Т.О. від 04.10.2017 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Бегунца А.О., Рєзнікової С.С., Старостіна В.В. від 04.12.2017 у справі №534/1116/17 за позовом ОСОБА_2 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

В липні 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила зобов'язати Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (далі - Кременчуцьке ОУПФУ) здійснити з 26.05.2010 року перерахунок її пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII (далі - Закон №3723-XII), включивши до складу заробітної плати, з якої обраховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування та повернути недоплачену суму пенсійних виплат за період з 26.05.2010 року по день проведення остаточних розрахунків відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, з урахуванням проведених виплат.

Постановою Комсомольського міського суду Полтавської області від 04 жовтня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року, позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано відповідача здійснити призначення позивачу пенсії з 01.04.2017 року відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, у редакції, чинній на час призначення пенсії, включивши до складу заробітної плати, з якої обраховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування та виплатити позивачу недоплачену суму пенсійних виплат з 01.04.2017 року по день проведення остаточних розрахунків, з урахуванням фактично виплачених сум пенсій за цей період. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії відсутня законодавча норма щодо проведення перерахунку пенсій державних службовців, а норми законодавства, чинні на час призначення пенсії, застосуванню не підлягають. До того ж зазначено, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування не відносяться до надбавок чи структури заробітної плати, а тому не мають враховуватись і при обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону № 3723-XII. Крім того, зазначає, що суди зобов'язали відповідача повторно призначити пенсію позивачу, яка була призначена у 2010 році відповідно до вимог законодавства.

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Заслухавши суддю - доповідача, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з огляду на таке.

Судами встановлено, що ОСОБА_2 з 26.05.2010 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу». До складу заробітку, з якого нараховується пенсія, не включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю.

21 березня 2017 року позивач звернулася до Кременчуцького ОУПФУ із заявою про проведення перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії, усіх виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю.

Рішенням № 69 від 23.03.2017 року відповідач відмовив ОСОБА_2 у вказаному перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 року відсутні підстави для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям. Також зазначено, що до складу заробітку для обчислення пенсії матеріальні допомоги не входять.

Не погодившись з вказаною відмовою, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на включення до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Дослідивши спірні правовідносини, суд касаційної інстанції зазначає наступне.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у постанові Верховного Суду від 15 березня 2018 року (справа №466/2402/17).

Як встановлено судами, факт сплати з матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування, страхових внесків чи збору на обов'язкове державне пенсійне страхування підтверджується довідкою Комсомольської міської ради № 07-141 від 20.03.2017 року про складові заробітної плати позивача.

За таких обставин, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обгрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в частині перерахунку пенсії позивача з 01.04.2017 року з включенням до складу заробітної плати, з якої обраховується пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах місцевого самоврядування.

Разом з тим, вирішуючи спір, суди помилково зобов'язали відповідача призначити позивачу пенсію з 01.04.2017 року, оскільки пенсія позивачу призначена з 26.05.2010 року і до відповідача вона зверталася із заявою про проведення перерахунку пенсії, а не її призначення.

Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.

З огляду на викладене та враховуючи, що судами попередніх інстанцій повністю встановлено фактичні обставини справи, проте помилково зобов'язано відповідача призначити позивачу пенсію відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХII, суд касаційної інстанції вважає за необхідне змінити судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, замінивши в другому абзаці резолютивної частини рішення суду першої інстанції слова: "здійснити призначення пенсії" словами "здійснити перерахунок пенсії".

Керуючись ст.ст. 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області задовольнити частково.

Постанову Комсомольського міського суду Полтавської області від 04 жовтня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року змінити, замінивши в другому абзаці резолютивної частини постанови Комсомольського міського суду Полтавської області від 04 жовтня 2017 року слова: "здійснити призначення пенсії" словами: "здійснити перерахунок пенсії".

В іншій частині судові рішення залишити без змін.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

Судді Верховного Суду

logo