Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 31.05.2018 року у справі №826/23689/15 Ухвала КАС ВП від 31.05.2018 року у справі №826/23...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 31.05.2018 року у справі №826/23689/15



ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2019 року

Київ

справа №826/23689/15

адміністративне провадження №К/9901/12885/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Мороз Л. Л.,

суддів: Бучик А. Ю., Рибачука А. І.,

розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу № 826/23689/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецпостачзбут" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, про визнання протиправними та скасування постанови та рішення, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецпостачзбут" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва, прийняту 11 квітня 2016 року у складі судді Федорчука А. Б. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду, прийняту 14 червня 2016 року у складі колегії суддів: головуючого - Бужак Н. П., суддів Костюк Л. О., Твердохліб В. А.,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецпостачзбут" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 "Щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів";

- визнати протиправним та скасувати Постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 15 липня 2015 року № 1040-ЦЦ-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржуваною постановою про накладення штрафу позивача, починаючи з листопада 2013 року, втретє притягнуто до відповідальності за не скасування реєстрації випуску акцій, хоча згідно з рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16 травня 2005 року № 240, яке втратило чинність 04 березня 2014 року, відповідач був наділений повноваженнями самостійно скасувати випуск акцій.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 квітня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2016 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 "Щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів" зобов'язано, зокрема, Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрспецпостачзбут" до 11 червня 2015 року усунути порушення вимог пункту 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 737, а саме: подати до Комісії документи для скасування реєстрації випуску акцій та протягом одного робочого дня після отримання розпорядження уповноваженої особи Комісії про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій письмово повідомити Комісію про усунення порушення.

Позивач, який є правонаступником ЗАТ "Укрспецпостачбуд", не виконав рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів терміном виконання до 11 червня 2015 року.

За невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 "Щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів" постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 15 липня 2015 року № 1040-ЦД-1-Е на підставі пункту 14 статті 8, статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" постановлено накласти на позивача штрафну санкцію у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 грн.

Вважаючи вищевказане рішення таким, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що ТОВ "Укрспецпостачбуд" не виконало рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів в частині вимог пункту 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 737, шляхом подання до Комісії документів для скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ "Укрспецпостачбуд" та повідомлення про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрації випуску акцій до 11 червня 2015 року.

У поданій касаційній скарзі заявник просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій у даній справі та задовольнити позовні вимоги.

Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, враховуючи межі касаційного перегляду, визначені статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з такого.

Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників.

Пункт 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлює, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вказана правова норма передбачає відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з пунктом 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року №737 (далі по тексту - Порядок), визначено, що протягом десяти робочих днів з дати затвердження передавального акта комісія з припинення подає до реєструвального органу такі документи для скасування реєстрації випуску акцій: а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій (додаток 9); б) копію рішення про затвердження передавального акта, що засвідчується підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; в) копію затвердженого передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; г) копію опублікованого згідно з вимогами законодавства повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів); ґ) довідку про персональне повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів акціонерів (у спосіб, передбачений статутом товариства), на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що містить дані про дату (або дати початку та закінчення) і спосіб надсилання повідомлення акціонерам, дату складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про проведення загальних зборів (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів); д) копію повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог законодавства України, засвідчену підписом голови комісії з припинення і печаткою товариства; е) копію статуту акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, у чинній редакції, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства або нотаріально; є) копію рішення засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника про затвердження його установчих документів і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою акціонерного товариства, що припиняється; ж) копію затверджених установчих документів створюваного товариства-правонаступника, підписаних його засновниками (учасниками) або їх уповноваженими особами, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально; з) копії реєстрів власників іменних цінних паперів (при бездокументарній формі існування акцій), засвідчені підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально, складених станом на: 24 годину за три робочих дні до дня прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення і призначення комісії з припинення; дату здійснення безумовної операції щодо обмеження здійснення операцій у системі депозитарного обліку з акціями цього випуску; 24 годину за три робочих дні до дня прийняття рішення про затвердження передавального акта, або копію реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі існування акцій) акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, станом на дату закриття реєстру, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально; и) довідку про укладення договору про обслуговування випусків цінних паперів і оформлення глобального сертифіката (при бездокументарній формі існування акцій) або довідку про наявність (відсутність) у Центральному депозитарії цінних паперів документів системи реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі існування акцій), засвідчену підписом уповноваженої особи та печаткою Центрального депозитарію цінних паперів; і) довідку про наявність (відсутність) у емітента документів системи реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі існування акцій), засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства. У разі відсутності у емітента документів системи реєстру власників іменних цінних паперів довідка має містити інформацію про особу, яка зберігає документи системи реєстру власників іменних цінних паперів; ї) довідку про наявність державної частки у статутному капіталі емітента на дату прийняття рішення про припинення із зазначенням такої частки, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; й) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення; к) довідку про отримання письмового волевиявлення всіх акціонерів товариства щодо їх згоди отримати статус повного учасника або вкладника командитного товариства, засвідчену підписом голови комісії з припинення і печаткою товариства, та відповідні підтвердні документи.

Як встановлено, позивач не звертався із заявою про скасування реєстрації випуску акцій до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у місті Києві.

Враховуючи викладене, ТОВ "Укрспецпостачбуд" не виконало рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів в частині вимог пункту 3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 квітня 2013 року № 737, шляхом подання до Комісії документів для скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ "Укрспецпостачбуд" та повідомлення про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрації випуску акцій до 11 червня 2015 року.

Таким чином, висновки акта про правопорушення на ринку цінних паперів щодо невиконання позивачем рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 березня 2015 року № 310 про усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів та зупинення внесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів є обґрунтованими, а застосування до позивача фінансових санкцій за невиконання рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - правомірним.

Отже, позовні вимоги про скасування постанови Центрального територіального департаменту про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 15 липня 2015 року № 1040-ЦД-1-Е є необґрунтованими.

У касаційній скарзі позивач зазначає, що він, як правонаступник ЗАТ "Укрспецпостачбуд", не зобов'язаний звертатись до відповідача із документами, передбаченими пунктом 3 розділу ІІІ Порядку, оскільки такий обовязок не пеердбачений законодавством.

З вказаними доводами суд не погоджується з таких підстав.

Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Отже, до позивача, як правонаступника закритого акціонерного товариства, перейшли усі права та обов'язки попередньої юридичної особи, у тому числі й обов'язок щодо скасування реєстрації випусків акцій.

Той факт, що попередня юридична особа не виконала обов'язок щодо скасування реєстрації випусків акцій не звільняє від цього обов'язку правонаступника.

Доводи позивача про неправомірність застосування ставки штрафної санкції, як за повторне порушення, судом відхиляються, адже як встановлено, постановою про накладення санкцій від 28 січня 2015 року № 38-ЦД-1-Е на позивача вже накладався штраф за вчинення тих самих дій, що і є предметом дослідження в даній справі, а саме - невиконання рішення Нацкомісії про усунення порушень вимог законодавства про цінні папери в частині скасування реєстрації випуску акцій.

Щодо доводів касаційної скарги стосовно неможливості притягнення до відповідальності двічі за одне і те саме порушення суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

За невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено застосування фінансових санкцій у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за вчинення тих самих дій повторно протягом року - в розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також, Суд звертає увагу, що норми, закріплені пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", є заходом стимулювання юридичних осіб з метою усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів, а не безпосередньо санкцією за таке порушення, і передбачає відповідальність за невиконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та уповноважених органів щодо їх усунення.

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що за результатами винесення неодноразових рішень порушення законодавства на ринку цінних паперів на час винесення оскаржуваної постанови усунуто не було.

З аналізу пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" вбачається, що складом правопорушення є невиконання або несвоєчасне виконання рішення, розпорядження або постанови зазначених у вказаному пункті.

На думку Суду, у цій справі правопорушення щодо невиконання розпорядження відповідача може вважатись триваючим по кожному окремому розпорядженню і, попри схожість обставин їх винесення, факт невиконання окремого розпорядження відповідача щодо усунення порушення законодавства на ринку цінних паперів, створює самостійний склад правопорушення і не може охоплюватись попередніми схожими за змістом порушеннями.

Суд доходить до висновку, що складом правопорушення відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" є невиконання або невчасне виконання кожного окремого рішення, розпорядження або постанови зазначених у вказаному пункті, а тому доводи позивача, що має місце одне порушення, за яке притягнуто позивача до відповідальності кілька разів, є помилковими.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Суди ухвалили судові рішення, правильно застосувавши норми матеріального права та не допустили порушень норм процесуального права, тому касаційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрспецпостачзбут" залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 квітня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2016 року у справі № 826/23689/15 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.........................................

Л. Л. Мороз

А. Ю. Бучик

А. І. Рибачук,

Судді Верховного Суду
logo