Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 21.02.2018 року у справі №810/3955/16 Ухвала КАС ВП від 21.02.2018 року у справі №810/39...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 21.02.2018 року у справі №810/3955/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 серпня 2019 року

Київ

справа №810/3955/16

адміністративне провадження №К/9901/17999/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Губської О. А.,

суддів: Білак М. В., Калашнікової О. В.,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Військової частини 3027 Національної гвардії України про визнання незаконною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Військової частини 3027 Національної гвардії України на постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року, прийняту у складі судді Панової Г.В. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: Степанюка А.Г. (головуючий), Кузьменка В.В., Шурка О.І.

І. Суть спору:

1. ОСОБА_1 (надалі також ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Військової частини 3027 Національної гвардії України, в якому просив:

1.1. визнати незаконною відмову командира в/ч 3027 в перерахунку грошового забезпечення та оформлення документів для призначення пенсії;

1.2. зобов`язати командира в/ч 3027 видати наказ про зарахування на службу у в/ч 3027 в період з 16.06.2014 по 26.06.2015 до військової служби за призовом під час мобілізації;

1.3. зобов`язати провести перерахунок та виплатити грошове забезпечення за період з 16.06.2014 по 26.06.2015 у порядку та розмірах, установлених для осіб, які проходять військову службу за контрактом на посаді командира гранатометного відділення станкових протитанкових гранатометів гранатометного взводу спеціального призначення 2-го батальйону спеціального призначення;

1.4. зобов`язати оформити документи для призначення позивачу пенсії та отримання пільг за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подати їх до уповноваженого структурного підрозділу.

2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що, враховуючи положення статті 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», той факт, що його було зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення Військової частини 3027, та те що він проходив службу у зоні АТО під час якої був поранений, свідчить про те, що він відноситься до категорії військовослужбовців і має право на грошове забезпечення в розмірах установлених Постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2014 № 111 "Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

3. Відповідач позов не визнав. У запереченні проти позову наполягав на безпідставності останнього та просив відмовити в його задоволенні.

ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи

4. Між командиром в/ч 3027 та ОСОБА_2 на п`ять років укладено контракт від 16.06.2014 про проходження громадянином України служби у військовому резерві.

5. Наказом Відповідача від 16.06.2014 №120 ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу» як громадянина України, який зарахований для проходження служби у військовому резерві, зараховано до списків особового складу в/ч 3027 та на всі види забезпечення.

6. Згідно наказу командира в/ч 3027 від 25.06.2014 №127 сержанта резерву ОСОБА_1 призначено на посаду командира гранатомета відділення станкових протитанкових гранатометів гранатометного взводу спеціального призначення 2-ого батальйону спеціального призначення.

7. Наказом командира в/ч 3027 від 14.07.2014 №143дск приписано вважати такими, що вибули у службове відрядження у розпорядження начальника антитерористичного центру Служби безпеки України для участі в антитерористичній операції на підставі розпорядження ГУ НГ України від 11.07.2014 №3/2/2-844т та розпорядження начальника Північного територіального управління від 12.07.2014 року №1/5-200т, 11.07.2014, зокрема, сержанта резерву ОСОБА_1

8. Зі змісту свідоцтва про хворобу №109/НГ/Д/Зв від 28.05.2016 вбачається, що військово-лікарська комісія ГУ МВС України в Київській області визначила, що поранення, стан після осколкового сліпого поранення правого плеча та правового передпліччя позивача, осколковий перелом обох кісток правового передпліччя, ротаційна контрактура правового передпліччя у вигляді зміцнілих колоїдних рубців з помірним порушенням функцій, вогнепальне осколкове поранення правового стегна - «ТАК», пов`язане з виконанням обов`язків військової служби.

9. Наказом командира в/ч 3027 від 26.06.2016 №142 сержанта резерву ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення як звільненого зі служби у військовому резерві Національної гвардії України на підставі пп. 2 п. 35 Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Національної гвардії України - за станом здоров`я.

10. Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії АВ №0525520 від 13.06.2016 Позивачу встановлено з 01.07.2016 третю групу інвалідності у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби.

11. Крім того, 15.06.2016 позивачу видано посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_1 .

12. У квітні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до командира в/ч 3027 із заявою, в якій просив зарахувати службу у в/ч 3027 за період з 16.06.2014 по 26.06.2015 до військової служби за призовом під час мобілізації, перерахувати та виплатити грошове забезпечення за вказаний період у порядку та розмірах, установлених для осіб, які проходять військову службу за контрактом, а також подати до органів, що призначають пенсії, документи для призначення позивачу пенсії по інвалідності.

13. Листом від 06.05.2016 №706 відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що вирішення порушених у заяві питань не входить до компетенції в/ч 3027. Крім того, зазначено, що порядок добору та прийняття на службу у військовому резерві, строки, умови та порядок її проходження, а також підстави і порядок звільнення зі служби визначаються Законом України «Про Національну гвардію України», главою 5 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», Положенням про проходження громадянами України служби у військовому резерві Національної гвардії України.

14. Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

15. Київський окружний адміністративний суд постановою від 28 лютого 2017 року, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року, позов задовольнив.

16. Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач виконував бойові завдання в районах проведення антитерористичної операції, а тому служба у резерві підпадає під дію Указу Президента України від 05.05.2014 № 454/2014 «Про часткову мобілізацію», що свідчить про те, що позивач в період з 16.06.2014 (зараховано в списки особового складу військової частини) по 26.06.2015 (виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у зв`язку з звільненням зі служби у військовому резерві за станом здоров`я) проходив військову службу за призовом під час мобілізації, в зв`язку з чим також має право отримати за цей період грошове забезпечення в розмірах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.04.2014 № 111 "Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період".

IV. Провадження в суді касаційної інстанції

17. Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постанову апеляційного суду та ухвалити нове судове рішення про відмову в позові.

18. Касаційна скарга обґрунтована тим, що позивачем був укладений контракт про проходження служби, як з резервістом, а не як з військовослужбовцем.

19. Відзиву на касаційну скаргу не надходило.

V. Джерела права й акти їх застосування

20. За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

21. За приписами статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

22. Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну гвардію України» Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.

23. Відповідно до частин першої, третьої статті 9 Закону України «Про Національну гвардію України» особовий склад Національної гвардії України складається з військовослужбовців та працівників. Національна гвардія України комплектується військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом та за призовом.

Комплектування Національної гвардії України військовослужбовцями та проходження ними військової служби здійснюються відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» та Положення про проходження військової служби громадянами України в Національній гвардії України, що затверджується Президентом України.

24. Відповідно до частини дев`ятої статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які в добровільному порядку проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

25. Відповідно до частини десятої статті 1 вказаного Закону резервісти зобов`язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

26. Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

27. Відповідно до частини сьомої статті 2 вказаного Закону громадяни України в добровільному порядку можуть проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України або інших військових формувань. Порядок відбору та прийняття на службу у військовому резерві, строки, умови й порядок її проходження, а також підстави й порядок звільнення зі служби визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

28. Статтею 5 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що військовослужбовці та військовозобов`язані поділяються на рядовий склад, сержантський і старшинський склад та офіцерський склад. Для рядового складу військовослужбовців встановлюються такі армійські військові звання, як солдат та старший солдат. До військових звань громадян України, які перебувають у запасі чи у відставці або проходять службу у військовому резерві, додаються слова відповідно «запасу», «у відставці» або «резерву».

29. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» початком проходження військової служби вважається: день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов`язаних, які проходять збори, та резервістів під час мобілізації.

30. Відповідно до ст. 26-1 вказаного Закону громадяни України (крім тих, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації) в добровільному порядку можуть бути прийняті на службу у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань. Для цього вони мають пройти професійно-психологічний відбір, за станом здоров`я бути придатними до служби у військовому резерві та відповідати встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві.

З особою, яка відповідає вимогам, зазначеним у частині першій цієї статті, укладається контракт про проходження служби у військовому резерві відповідно Збройних Сил України або інших військових формувань.

Особливості проходження служби у військовому резерві, в тому числі виконання резервістами обов`язків служби у військовому резерві, визначаються цим Законом та відповідними положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві.

Резервісти не належать до зайнятого населення в Україні і мають право відповідно до законодавства про зайнятість населення бути визнаними безробітними та зареєстрованими у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

31. Указом Президента України від 29.10.2012 № 618/2012 затверджено Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України (далі - Положення №618).

32. Відповідно до пунктів 4, 5 Положення №618 громадяни, які виконують військовий обов`язок шляхом проходження служби у військовому резерві, є резервістами.

Проходження служби у військовому резерві полягає у виконанні резервістами обов`язків служби, у тому числі з підготовки, відповідно до завдань, покладених на органи військового управління, з`єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації (далі - військові частини), в яких вони проходять службу у військовому резерві на відповідних посадах, згідно з вимогами законодавства та умовами контракту.

33. Відповідно до пункту 8 Положення №618 початком проходження резервістом служби у військовому резерві вважається день видання наказу керівника органу військового управління, командира (начальника) військової частини (далі - командир (начальник) військової частини) про прийняття громадянина на службу у військовому резерві і призначення на посаду, яка комплектується резервістами.

Закінченням проходження резервістом служби у військовому резерві вважається день закінчення строку контракту або інший день, зазначений у пункті 30 цього Положення, але не раніше дня видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення резервіста зі служби у військовому резерві.

34. Згідно з пунктами 16, 17 Положення №618 у разі прийняття громадянина на службу у військовому резерві з ним укладається контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України (далі - контракт) за формою, що додається.

Контракт - письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, військова частина Збройних Сил України, для встановлення правових відносин під час проходження служби у військовому резерві.

35. При цьому, відповідно до підпункту 2 п. 28 Положення №618 контракт припиняється (розривається), а резервіст звільняється зі служби у військовому резерві за станом здоров`я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність або обмежену придатність до військової служби у військовому резерві.

36. Підпунктом 3 пункту 30 Положення №618 передбачено, що датою припинення дії (розірвання) контракту є день видання наказу про звільнення резервіста зі служби у військовому резерві у зв`язку з достроковим розірванням контракту.

37. Згідно з пунктом 35 Положення №618 резервіст може бути звільнений від виконання обов`язків служби у військовому резерві у зв`язку з, зокрема, хворобою.

38. Відповідно до пункту 9 Положення №618 резервісти вважаються такими, що виконують обов`язки служби у військовому резерві: 1) на території військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, або в іншому місці її проходження протягом службового (навчального) часу, включаючи заняття, перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять); 2) на шляху прямування до місця виконання обов`язків служби у військовому резерві або зі служби, під час службових поїздок; 3) поза військовою частиною, якщо перебування там передбачено обов`язками резервіста або наказом відповідного командира (начальника) військової частини.

39. Згідно з пунктом 89 Положення №618 резервіст під час виконання обов`язків служби у військовому резерві може бути направлений у відрядження самостійно або у складі військового підрозділу (команди) з метою: участі в заходах, пов`язаних із підготовкою військ (сил); забезпечення охорони, супроводження і доставки військових вантажів, озброєння, військової техніки та інших матеріальних засобів; супроводження нарочних з таємними документами і матеріалами або як нарочний; супроводження (у разі потреби) окремих військовослужбовців, призваних на збори військовозобов`язаних і резервістів, у тому числі хворих, або їх команд; отримання нагороди або інших видів заохочення; участі в засіданнях суду або у процесуальних діях за викликом органу дізнання чи досудового слідства; участі у планових заходах (збори, семінари, засідання, наради тощо); ліквідації наслідків надзвичайної ситуації; в інших випадках за наказом (розпорядженням) старших командирів (начальників).

40. Відповідно до пункту 90 Положення №618 закріплено, що резервіст направляється у відрядження за рішенням командира (начальника) військової частини, про що видається відповідний наказ.

41. При цьому, згідно з положеннями частини першої статті 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» призов військовозобов`язаних та резервістів на військову службу у зв`язку з мобілізацією та звільнення з військової служби у зв`язку з демобілізацією проводяться в порядку, визначеному Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

42. Відповідно до частини 5 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплено, що резервістів на військову службу під час оголошення мобілізації призивають командири військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.

43. При цьому, Згідно ч. 7 ст. 29 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» загальний строк виконання обов`язків служби у військовому резерві не може перевищувати трьох місяців на рік, якщо інше не визначено законом.

44. Відповідно до ст. 20 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон про пенсійне забезпечення) залежно від причини інвалідності інваліди з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, поділяються на такі категорії:

а) інваліди війни - при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Великої Вітчизняної воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

б) інші інваліди з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, - при настанні інвалідності внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби.

45. Статтею 3 цього Закону передбачено, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені цим Законом для військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, поширюються також (якщо не передбачено інше) на: а) партизанів і підпільників, визнаних такими законодавством України, які не займали командні посади, та членів їх сімей; б) робітників і службовців відповідних категорій, що визначаються Кабінетом Міністрів України, які стали інвалідами у зв`язку з пораненням, каліцтвом або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на військовій службі в період Великої Вітчизняної війни чи на роботі у районах воєнних дій (на прифронтових ділянках залізниць, спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз, аеродромів тощо), і членів їх сімей; в) громадян, які стали інвалідами у зв`язку з пораненням, каліцтвом або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням у винищувальних батальйонах, взводах і загонах захисту народу, та членів їх сімей; г) військовозобов`язаних, призваних на навчальні, спеціальні або перевірочні збори, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при виконанні службових обов`язків у період проходження цих зборів, та членів їх сімей; д) працівників воєнізованої охорони, які не підлягають державному соціальному страхуванню, та членів їх сімей.

46. Відповідно до ст. 18 Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.

47. При цьому, з 06.05.2016 статтю 4 вказаного Закону доповнено частиною другою, згідно якої пенсійне забезпечення резервістів, які стали інвалідами внаслідок виконання обов`язків служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення, та членів сімей осіб, які загинули чи померли внаслідок виконання обов`язків служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення, здійснюється у порядку, встановленому цим Законом для військовослужбовців відповідних прирівняних посад та членів їх сімей.

48. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1).

49. Пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

50. Згідно п. 2.1 затвердженої наказом МВС України від 25.06.2013 року №611 Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей (далі - Інструкція №611), яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин, робота з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей здійснюється відповідними структурними підрозділами фінансового та кадрового забезпечення головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

51. Уповноваженим структурним підрозділом у Міністерстві внутрішніх справ України з підготовки та подання документів про призначення пенсій до територіальних органів Пенсійного фонду України є відділ соціальних виплат Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України, відділи, відділення, сектори забезпечення соціальних виплат управлінь, відділів фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - уповноважений структурний підрозділ).

52. Загальне методичне керівництво роботою з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей здійснює відділ соціальних виплат Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України.

53. У п. 2.2 Інструкції №611 закріплено, що на підрозділи кадрового забезпечення в системі МВС України покладаються, зокрема, підготовка розрахунку вислуги років на пенсію (додаток 1) та подання його до уповноваженого структурного підрозділу.

54. На уповноважений структурний підрозділ покладаються, зокрема, підготовка та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій військовослужбовцям Національної гвардії України, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, та членам їх сімей; розгляд листів та звернень із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснення прийому громадян, які звертаються з цих питань; взаємодія з територіальними органами Пенсійного фонду України з питань оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; визначення розміру грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону про пенсійне забезпечення (п. 2.3 Інструкції №611).

55. Відповідно до п. 3.1 Інструкції №611 підрозділи кадрового забезпечення не пізніше 10 днів після звільнення зі служби чи загибелі (смерті) військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України готують розрахунок вислуги років на пенсію та подають його до уповноваженого структурного підрозділу.

VI. Висновок Верховного Суду

56. Особа починає проходити службу у військовому резерві з моменту видання командиром військової частини наказу про прийняття громадянина на службу у військовому резерві, укладення контракту та призначення та посаду, яка комплектується резервістами.

57. Призов на військову службу резервістів під час мобілізації організовується командирами (начальниками) військових частин, шляхом, зокрема, інформування роботодавців, районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування про мету та можливі строки залучення резервістів до виконання обов`язків служби у військовому резерві або призову на військову службу.

58. Указом Президента України від 06.05.2014 №454/2014, затвердженого Законом України від 06.05.2014 року №1240-VII, оголошено та приписано провести часткову мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської , Чернівецької , Чернігівської областей, міста Києва.

59. Як встановлено судами попередніх інстанцій та не заперечується відповідачем, зарахування позивача до його списків 16.06.2016 року відбувалося під час мобілізації, згідно вказаного вище Указу Президента України.

60. Наказом від 14.07.2014 року №143дск позивача було направлено у службове відрядження у розпорядження начальника антитерористичного центру Служби безпеки України для участі в антитерористичній операції.

61. Наказом командира в/ч 3027 від 26.06.2015 №142 позивача було виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення у зв`язку зі звільненням зі служби у військовому резерві Національної гвардії України за станом здоров`я на підставі наказу командира в/ч від 26.06.2015 №27о/с.

62. Так, Позивач отримав поранення під час бойових дій у зоні проведення антитерористичної операції.

63. Згідно довідки до акту огляду МСЕК серії АВ №0525520 від 13.06.2016 позивачу встановлено з 01.07.2016 третю групу інвалідності у зв`язку з захворюванням, пов`язаним з виконанням обов`язків військової служби.

64. З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої та апеляційної інстанції, що з урахуванням встановлених обставин справи, положень вищезазначеного законодавства України, позивач виконував військовий обов`язок і проходив військову службу, у зв`язку з чим відноситься до категорії військовослужбовців та має право на зарахування на служби у в/ч 3027 у період з 16.06.2014 по 26.06.2015 до військової служби за призовом під час мобілізації із перерахунком та виплатою грошового забезпечення у розмірах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 09.04.2014 №111 «Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період».

65. Крім того, як вбачається з матеріалів справи, 15.06.2016 позивачу видано посвідчення інваліда війни серії НОМЕР_1 , з огляду на що він має право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що також було вірно встановлено судами попередніх інстанції.

66. Водночас, суд касаційної інстанції зазначає, що під час розгляду справи суд першої інстанції не врахував, що позивач звернувся з вимогами про зобов`язання оформити ОСОБА_1 документи для призначення пенсії по інвалідності та отримання пільг за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подати їх до уповноваженого структурного підрозділу до неналежного відповідача з та не допустив його заміну, що призвело до суттєвого порушення норм процесуального законодавства, з огляду на наступне.

67. Так, відповідно до пунктів першого та другого розділу І Інструкції №351про організацію роботи з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 04 травня 2016 року N 351 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин та прийняття рішень судами попередніх інстанції, надалі - Інструкція №351), ця Інструкція визначає порядок подання та оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей.

Робота з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг полягає у такому: оформлення та подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; видача в установленому порядку посвідчень, довідок, листів талонів, які дають право на пільги; підготовка та подання до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи Пенсійного фонду України) довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з чинним законодавством.

68. Відповідно до пунктів першого та другого розділу ІІ Інструкції №351 робота з оформлення документів для призначення пенсій та отримання пільг військовослужбовцям Національної гвардії України та членам їх сімей здійснюється відповідними структурними підрозділами фінансового та кадрового забезпечення органів військового управління, з`єднань, військових частин (підрозділів), вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров`я та установ Національної гвардії України.

Уповноваженим структурним підрозділом у Національній гвардії України з підготовки та подання документів, необхідних для призначення пенсій, до територіальних органів Пенсійного фонду України є фінансово-економічне управління Головного управління Національної гвардії України (далі - уповноважений структурний підрозділ).

69. Відповідно до пункту четвертого розділу ІІ Інструкції №351 на уповноважений структурний підрозділ покладаються: підготовка та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України документів, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям Національної гвардії України, звільненим зі служби, та членам їх сімей; видача особам посвідчень та нагрудних знаків "Ветеран військової служби", посвідчень "Учасник бойових дій", листів талонів на право одержання проїзних документів (квитків) відповідно до Законів України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист" та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; розгляд листів та звернень щодо оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснення прийому громадян, які звертаються з цих питань; взаємодія з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України та членів їх сімей; підготовка довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій; ведення обліку пенсіонерів із числа військовослужбовців Національної гвардії України та членів їх сімей.

70. Відповідно до пункту сьомого розділу ІІІ Інструкції №351 уповноважений структурний підрозділ має право відповідно до чинного законодавства вимагати від органів військового управління, з`єднань, військових частин (підрозділів), вищих військових навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, закладів охорони здоров`я та установ Національної гвардії України та осіб, яким оформлюється пенсія, дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів, потреба в яких виникає під час роботи з матеріалами для призначення пенсії.

71. Таким чином, належним відповідачем в частині вимог про зобов`язання оформити ОСОБА_1 документи для призначення пенсії по інвалідності та отримання пільг за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на час розгляду справи судами попередніх інстанції було саме фінансово-економічне управління Головного управління Національної гвардії України.

72. Однак, судами не було залучено фінансово-економічне управління Головного управління Національної гвардії України як співвідповідача, що призвело до неправильного вирішення спору в цій частині.

73. Суд касаційної інстанції позбавлений процесуальної можливості усунути наведене вище порушення. Водночас, таке порушення може бути усунуте судом першої інстанції шляхом залучення другого співвідповідача та ухваленням нової постанови в цій частині.

74. Пунктом 2 частини другої статті 353 КАС України передбачено, що підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій з направленням справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

75. Оскільки при ухваленні рішення судами першої інстанції були допущені порушення норм процесуального права, які не були усунуті судом апеляційної інстанції та унеможливили встановлення фактичних обставин, а саме: належного відповідача в частині позовних вимог про зобов`язання оформити ОСОБА_1 документи для призначення пенсії по інвалідності та отримання пільг за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подати їх до уповноваженого структурного підрозділу, що має значення для правильного вирішення справи, зазначені судові рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції в цій частині.

76. В решті висновки судів попередніх інстанцій є обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, а тому зміні чи скасуванню не підлягають.

VII. Судові витрати

77. З огляду на результат касаційного розгляду, суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 344, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Військової частини 3027 Національної гвардії України задовольнити частково.

2. Постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі № 810/3955/16 скасувати в частині задоволення позовних вимог про зобов`язання Військову частину 3027 Національної гвардії України оформити ОСОБА_1 документи для призначення пенсії по інвалідності та отримання пільг за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та подати їх до уповноваженого структурного підрозділу.

3. Справу у цій частині направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

4. В іншій частині постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі № 810/3955/16 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий О. А. Губська

Судді М. В. Білак

О. В. Калашнікова

logo