Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 12.05.2020 року у справі №820/161/16 Ухвала КАС ВП від 12.05.2020 року у справі №820/16...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 12.05.2020 року у справі №820/161/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 травня 2020 року

м. Київ

справа № 820/161/16

адміністративне провадження № К/9901/13477/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2016р. (судді - Спірідонов М.О., Зінченко А.В., Панченко О.В.) та постанову Харківського апеляційного адміністративного від 26.04.2016р. (судді - Григоров А.М., Подобайло З.Г., Тацій Л.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КУБ-ГАЗ» до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

У січні 2016 року ТОВ «КУБ-ГАЗ» звернулось до суду із позовом, в якому просило:

визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України, яка полягає у не внесенні до Реєстру документів дозвільного характеру запису про те, що строк дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами №3915 від 29.12.2010р. подовжено на період проведення антитерористичної операції;

зобов`язати відповідача внести до Реєстру документів дозвільного характеру запис про подовження строку дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами №3915 від 29.12.2010р. на період проведення антитерористичної операції.

В обґрунтування позовних вимог посилалось на те, що відповідач протиправно відмовив у продовженні строку дії спеціального дозволу на користування надрами на період проведення антитерористичної операції, оскільки ТОВ «КУБ-ГАЗ» здійснює діяльність з користування надрами на території проведення АТО, строк наданого підприємству у 2010 році дозволу сплинув під час проведення антитерористичної операції, що відповідно до вимог ч. 15 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» надає останньому право на автоматичне проводження строку дії дозволу.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2016р. позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України, яка полягає у не внесенні до Реєстру документів дозвільного характеру запису про те, що строк дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами №3915 від 29.12.2010р. продовжено на період проведення антитерористичної операції.

Зобов`язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «КУБ-ГАЗ» за вхідним №12536/13/12-15 від 24.09.2015р.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного від 26.04.2016р. постанову суду першої інстанції скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов`язання Державної служби геології та надр України внести до Реєстру документів дозвільного характеру запис про продовження строку дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами №3915 від 29.12.2010р. на період проведення антитерористичної операції.

Прийнято в цій частині нову постанову, якою зобов`язано Державну службу геології та надр України внести до Реєстру документів дозвільного характеру запис про продовження строку дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами №3915 від 29.12.2010р. на період проведення антитерористичної операції.

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2016р. залишено без змін.

З ухваленими у справі рішеннями не погодився відповідач, звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що хоча відповідно до ч. 15 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документи дозвільного характеру продовжують строк своєї дії на період проведення АТО, проте електрона інформаційна база даних спеціальних дозволів на користування надрами, адміністратором якої є Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України», не є Реєстром документів дозвільного характеру в розумінні частини першої ст. 6 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Крім того, посилається на те, що бездіяльність - це пасивна форма поведінки особи, що полягає у не вчиненні нею конкретних дій (конкретної дії), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах. Однак відповідачем вчинялись дії щодо розгляду заяв позивача щодо внесення в Реєстр документів дозвільного характеру інформацію про продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами №3915 від 29.12.2010р. на період проведення АТО. Водночас зобов`язання вчинити певні дії є втручанням суду в дискреційні повноваження відповідача.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, в ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що 29.12.2010р. Державною службою геології та надр України видано ТОВ «КУБ-ГАЗ» спеціальний дозвіл на користування надрами №3915. (а.с. 9 - 10)

У дозволі зазначено наступні дані:

вид користування надрами - геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка;

мета користування надрами - пошуки та розвідка покладів вуглеводнів у відкладах тріасу, карбону, девону та кристалічного фундаменту, геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислова розробка, геолого-економічна оцінка запасів вуглеводнів родовища ДКЗ України з метою підготовки його до промислової розробки;

відомості про ділянку надр (геологічну територію відповідно до державного балансу запасів корисних копалин України), що надається у користування: назва родовища - Північномакіївська площа; місцезнаходження - Луганська область, Кремінський, Сватівський райони;

вид корисної копалини відповідно до Переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення - газ природний, афта, конденсат;

строк дії дозволу - 5 років.

30.11.2015р. ТОВ «КУБ-ГАЗ» звернулось до Державної служби геології та надр України із вимогою про виконання приписів ч. 15 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» шляхом внесення до Реєстру документів дозвільного характеру інформацію про продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2010р. №3915 на період проведення АТО та видання документу (довідку із Реєстру документів дозвільного характеру), який би містив інформацію, що підтверджує факт виконання Держгеонадрами приписів ч. 15 ч. 41 Закону. (а.с. 11 - 12)

У зверненні повідомлено про те, що ТОВ «КУБ-ГАЗ» здійснює діяльність із геологічного вивчення, дослідно-промислової розробки та видобування вуглеводнів у строгій відповідності до приписів чинного законодавства України на підставі спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2010р. №3915, строк дії якого закінчується у грудні 2015 року. Відповідно до приписів Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» спеціальний дозвіл на користування надрами від 29.12.2010р. №3915 є документом дозвільного характеру, а Державна служба геології та надр України - є дозвільним органом, який має виконати ч. 15 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та внести до Реєстру документів дозвільного характеру запис про продовження строку дії спеціального дозволу користування надрами позивача у зв`язку з тим, що підприємство здійснює діяльність з користування надрами на території проведення АТО на Сході України.

Листом від 12.01.2016р. №05/ПІ-12-16 Державна служба геології та надр України повідомило ТОВ «КУБ-ГАЗ» про те, що підприємство вже подавало до служби заяву за вхідним від 24.09.2015р. №12536/13/12-15 з доданими до неї документами щодо продовження строку дії спеціального дозволу від 29.12.2010р. №3915 на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки Північномакіївської нафтогазоконденсатної площі, які були повернуті у зв`язку з тим, що комплектність документів не відповідача пункту 14 та додатку №1 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами. (а.с. 17 - 18)

Крім того позивача проінформовано про те, що згідно статті 5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції. Інші питання, зазначені в запиті, виходять за межі компетенції Держгеонадр України.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не внесення до Реєстру документів дозвільного характеру запису про те, що строк дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами №3915 від 29.12.2010р. продовжено на період проведення антитерористичної операції, оскільки зазначений обов`язок чітко визначений ч. 15 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Крім того, суд першої інстанції виходив з безпідставності посилань відповідача на те, що відповідні зміни до Порядку від 30.05.2011р. №615, яким передбачено надання спеціальних дозволів на користування надрами, внесені не були, і у зв`язку з цим позивачем порушено пункт 14 Порядку та Додаток №1, оскільки відсутність необхідного порядку не позбавляє відповідача відповідних обов`язків, визначених ч. 15 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Відмовляючи в задоволенні решти позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що внесення до Реєстру документів дозвільного характеру відповідного запису відносно позивача є виключною компетенцію відповідача, а тому суд згідно положень ч. 3 п. 4 ст. 17 КАС України не може підміняти собою відповідача оскільки вчинення такої дії є виключною компетенцією відповідача.

Змінюючи постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції про те, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не внесення до Реєстру документів дозвільного характеру запису про те, що строк дії спеціального дозволу на користування надрами №3915 від 29.12.2010р. продовжено на період проведення антитерористичної операції, оскільки дозволи продовжуються до закінчення періоду проведення антитерористичної операції, а у грудні 2015 року строк дії згаданого вище спеціального дозволу на користування надрами закінчується, а зазначений обов`язок про внесення відомостей про продовження строку дії спеціального дозволу на користування надрами, чітко визначений частиною 15 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», не виконаний.

Поряд з тим, апеляційний суд не погодився із висновками суду першої інстанції про те, що внесення запису до реєстру документів дозвільного характеру про продовження дії спеціального дозволу є виключною компетенцією відповідача, оскільки такий обов`язок відповідача прямо передбачений у законі, а тому обраний позивачем спосіб захисту є належним і відповідає вимогам п. 2 ч. 4 ст. 105 та ст. 162 КАС України.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи, а мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і є безпідставними з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, з метою забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України від 02.09.2014р. №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Відповідно до статті 1 Закону №1669-VII період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014р. №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014р.

Згідно статті 5 Закону №1669-VII ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.

Частиною 3 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1669 наказано Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» №405/2014 від 14.04.2014р., у період з 14.04.2014р. до її закінчення.

Указом Президента України №405/2014 від 14.04.2014р. введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. №1053-р на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, серед яких визначено, що с. Голикове, с. Залиман, с. Площанка, с. Нововодяне та с. Кармазинівка, на території якої здійснює господарську діяльність ТОВ «КУБ-ГАЗ», належить до населених пунктів, що розташовані на території АТО.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015р. №1275-р, в якому вказано, що воно прийняте на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Закону №1669-VII, визнано такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. №1053 та від 05.11.2014р. №1079, яким зупинено дію розпорядження №1053, та затверджено новий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, в якому зазначено с. Голикове, с. Залиман, с. Площанка, с. Нововодяне та с. Кармазинівка

Відповідно до ч. 15 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документи дозвільного характеру, видані суб`єктам господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, вважаються такими, що продовжили строк своєї дії на період проведення антитерористичної операції, про що дозвільні органи протягом трьох днів вносять відомості до реєстру документів дозвільного характеру.

Судами встановлено, що на час здійснення спеціального користування надрами з 29.12.2010р. по 29.12.2015р. виробництво ТОВ «КУБ-ГАЗ» безпосередньо знаходилось на території проведення антитерористичної операції, що підтверджується законодавчо встановленими положеннями.

Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин позивач здійснював свою діяльність в районах, розташованих на території населених пунктів, де проводиться антитерористичної операція, згідно із положеннями ст. 5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та ч. 15 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» строк дії дозволу ТОВ «КУБ-ГАЗ» автоматично мав бути продовжений на період проведення антитерористичної операції, а тому суди першої та апеляційної інстанцій обгрунтовано прийшли до висновку про задоволення позову.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норм матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.

Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 09.03.2016р. та постанову Харківського апеляційного адміністративного від 26.04.2016р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

А.А. Єзеров

В.М. Кравчук

logo