Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 07.02.2018 року у справі №243/8610/17 Ухвала КАС ВП від 07.02.2018 року у справі №243/86...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 07.02.2018 року у справі №243/8610/17

Державний герб України

ВЕРХОВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.02.2018 Київ

справа № 243/8610/17

провадження № К/9901/1372/17

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю. (суддя-доповідач),

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1

відповідач - Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області

розглянувши у письмовому провадження касаційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області у складі судді Сидоренко І.О. від 17 жовтня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Шишова О.О., Сіваченка І.В., Чебанова О.О. від 28 листопада 2017 року, -

встановив:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просила суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 25.03.2017 року та від 26.07.2017 року відносно позивача та зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області поновити їй нарахування та виплату пенсії, починаючи з квітня 2017 року.

Позов обґрунтовано тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком. Проте з 01.04.2017 року виплати були припиненні, вважає, вказані дії незаконними, оскільки порушують право на пенсійне забезпечення.

Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 17 жовтня 2017року позовні вимоги ОСОБА_1 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - було задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1

Визнано протиправними та скасовано рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про припинення нарахування та виплати пенсії за особовим рахунком № 860715 від 25.03.2017 року та рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про припинення нарахування та виплати пенсії за особовим рахунком № 860715 від 26.07.2017 року.

Зобов'язано Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 та сплатити заборгованість за період, починаючи з 01 квітня 2017 року.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове, яким повністю відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Касаційна скарга обґрунтована тим, що виплату пенсії припинено для встановлення місця проживання позивача та Законом встановлений невичерпний перелік підстав для припинення виплати пенсії. Крім того вказує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи скасована рішенням комісії від 25.07.2017 року № 11-32/29-17.

Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з травня 2015 року перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області.

Згідно з копією довідки № НОМЕР_1 від 30 березня 2015 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Слов'янської міської ради ОСОБА_1 перемістилася 28 березня 2015 року з тимчасово окупованої території в м. Слов'янськ.

Рішеннями Слов'янського об'єднаного управління ПФУ Донецької області від 25.03.2017 року на підставі отриманої інформації від Держприкордонслужби та від 26.07.2017 року на підставі отримання рішення про скасування довідки про зняття на облік внутрішньо переміщеної особи виплату пенсії ОСОБА_1 припинено.

Отже з квітня 2017 року припинена виплата пенсії позивачу

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, покликався на безпідставність посилання відповідача, як на підставу для припинення виплати пенсії, надходження інформації про відсутність позивача за місцем проживання, оскільки зазначеної підстави для припинення виплати пенсії діючим Законом не передбачено.

Колегія суддів погоджується з такими доводами судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.

З 22.11.2014 набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».

Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.

Відповідно ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

За приписами п.71 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Досліджуючи оскаржувані рішення Слов'янського ОУПФ, зокрема про припинення нарахування та виплати пенсії від 26.07.2017 року, встановлено що підставою для припинення виплати пенсії стало надходження рішення комісії № 11-32/29-17 від 25.07.2017 року, відповідно до якого довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видана ОСОБА_1 скасована. На вказане рішення посилається і відповідач в касаційній скарзі.

Проте судами першої та апеляційної інстанції не досліджено питання чинності довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої позивачу. В матеріалах справи рішення комісії № 11-32/29-17 від 25.07.2017 року, на яке посилається відповідач, відсутнє.

Відповідно до ч. 2 ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 353 КАС України направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази.

Зважаючи на те, що суд касаційної інстанції не може витребовувати нові докази та встановлювати, чи має позивач статус внутрішньо переміщеної особи, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувані судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції на новий розгляд.

Керуючись ст.ст. 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Касаційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області задовольнити частково.

Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 17 жовтня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 листопада 2017 року скасувати.

Справу направити до суду першої інстанції на новий розгляд.

Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А.Ю. Бучик

судді М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

logo