Історія справи
Ухвала КАС ВП від 11.09.2018 року у справі №806/2504/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 вересня 2018 року
м. Київ
справа № 806/2504/16
адміністративне провадження № К/9901/43905/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14.12.2016р. (судді - Токарева М.С., Нагірняк М.Ф., Семенюк М.М.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017р. (судді - Мацький Є.М., Капустинський М.М., Шидловський В.Б.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Пенсійний фонд України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У листопаді 2016 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадіслання інформації до Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про наявність підстав для перерахунку його пенсії з 01.01.2016р., а саме - про зміни у грошовому забезпеченні.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, що надає йому право на перерахунок пенсії. В свою чергу, не направлення відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області інформації про зміни у грошовому утриманні є протиправним та таким, що порушує його право на перерахунок пенсії.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14.12.2016р., яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017р., позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії позивачу.
Зобов'язано відповідача надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
З ухваленими у справі рішеннями не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги посилається на те, що на відповідача покладено обов'язок інформування Пенсійного фонду України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Крім того, посилається на те, що відповідач виконав вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 МВС України шляхом повідомлення ПФУ листом від 03.02.2017р. №1461/05/22-2017 про наявність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення, тобто фактично виконано позовну вимогу позивача.
Заперечуючи проти касаційної скарги позивач просив залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала законної сили 02.12.2015р., встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу 2 пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Згідно пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В ході розгляду справи по суті судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
03.10.2016р. позивач звернувся до відповідача із заявою про надання йому довідки про розмір грошового забезпечення станом на 11.11.2015р. з метою її подальшого направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області для перерахунку його пенсії. (а.с. 15)
Листом від 04.11.2016р. відповідач повідомив позивача про те, що постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 не можна розглядати як акт, яким було змінено розміри і вили грошового забезпечення поліцейських, оскільки цим нормативно-праовим актом розмір і види грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше, до цього такої категорії працюючих не існувало.
Листом від 17.10.2016р. ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило позивача про те, що підстав для здійснення йому перерахунку пенсії немає, оскільки не надходило інформації про підстави проведення перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, якому пенсія призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988. В свою чергу порядок проведення перерахунку пенсії відповідачем дотримано не було, а бездіяльність відповідача щодо ненадіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України є протиправною, а тому належним способом захисту порушеного права буде зобов'язання відповідача надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України.
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи наведені у касаційній скарзі, висновки судів не спростовують і є безпідставними, оскільки збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988. В свою чергу порядок проведення перерахунку пенсії відповідачем дотримано не було, а бездіяльність відповідача щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Пенсійного фонду України є протиправною.
Посилання відповідача на те, що листами від 03.02.2017р. та від 03.02.2017р. МВС України повідомило Пенсійний фонд України та Міністерство соціальної політики України про наявність підстав для перерахунку пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, а також про готовність МВС України подати до ПФУ довідки про перерахунок пенсій зазначеним особам є безпідставними, оскільки вказаних дій щодо надіслання відповідних списків, до яких включено було б і позивача, станом на час його звернення до суду з боку відповідача вчинено не було, а тому право позивача є порушеним.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень - без змін.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14.12.2016р. та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2017р. - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Т.О. Анцупова
В.М. Кравчук