Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 11.09.2018 року у справі №459/2065/17 Ухвала КАС ВП від 11.09.2018 року у справі №459/20...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 11.09.2018 року у справі №459/2065/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2018 року

м. Київ

справа № 459/2065/17

провадження № К/9901/37335/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Анцупової Т. О.,

суддів: Кравчука В. М., Стародуба О. П.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 459/2065/17

за позовом ОСОБА_2 до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання рішення протиправним;

за касаційною скаргою Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області (суддя Рудаков Д. І.) від 06 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду (у складі колегії суддів: Нос С. П., Кухтея Р. В., Яворського І. О.) від 09 листопада 2017 року, встановив:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. У серпні 2017 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просила:

- визнати протиправним рішення Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 10 липня 2017 року про відмову у перерахунку пенсії;

- зобов'язати Сокальське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок призначеної її пенсії з 03 травня 2017 року, згідно довідки від 04 липня 2017 року № 7088/06-31, виданої Сокальським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця інші виплати, а саме індексацію та компенсацію за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток на які нараховано єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

2. В обґрунтування вказаних вимог позивач зазначала, що з 03 травня 2017 року їй було призначено пенсію за віком, як державному службовцю відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) та ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ). Однак, при обчислені розміру її пенсії відповідачем не були включені в розрахунок всі складові заробітку, з якого обчислюється пенсія, а саме: індексацію заробітної плати та компенсацію за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток.

3. Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 06 вересня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року, позовні вимоги задоволено.

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, 27 листопада 2017 року Сокальське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 06 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року, і прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

5 Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.

6. 15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд та набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03 жовтня 2017 року.

Відповідно до п. 1 Розділу VII «Перехідні положення» зазначеного закону зміни до Кодексу адміністративного судочинства України вводяться в дію з урахуванням певних особливостей. Зокрема, у пп. 4 передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчився до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

7. 13 березня 2018 року касаційну скаргу Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 06 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року передано для розгляду до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

8. Ухвалою Верховного Суду від 07 вересня 2018 року справу прийнято до провадження та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 345 КАС України.

9. Станом на 12 вересня 2018 року заперечення або відзив на касаційну скаргу до Верховного Суду не надходили.

IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

10. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 03 травня 2017 року ОСОБА_2 була призначена пенсія за віком, як державному службовцю відповідно до Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-УІІІ, який набрав чинності з 01 травня 2016 року та ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.

11. 04 липня 2017 року ОСОБА_2 звернулася до Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою, у якій просила провести перерахунок її пенсії, урахувавши для призначення пенсії довідку про складові заробітної плати від 04 липня 2017 року № 7088/06-31 в яку включені - індексація в розмірі 64 грн. за період з 01 грудня 2016 року по 31 грудня 2016 року та компенсація за щорічну основну та додаткову невикористані відпустки за період роботи з 24 листопада 2013 року по 28 квітня 2017 року в розмірі 19237,74 грн.

12. Рішенням Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 10 липня 2017 року № 8305/03-40/1 у перерахунку пенсії ОСОБА_2 було відмовлено, у зв'язку з тим, що у відповідності до ст. 50, 54, 57 Закону № 889-VIII та Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (далі - Порядок) індексація та компенсацію за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток, не є складовими заробітку, з якого обчислюється пенсія.

13. Вважаючи вказане рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

14. Оцінюючи доводи сторін, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, виходив з того, що індексація та компенсація за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток входили до системи оплати праці державного службовця. Суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені збір на обов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, сума індексації заробітної плати та компенсація за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

15. До такого висновку суди попередніх інстанцій дійшли покликаючись на ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР (далі - Закон № 108/95-ВР), ст. 33 Закону № 3723-ХІІ, ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII).

16. У зв'язку з наведеним, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновків, що призначаючи позивачу пенсію, відповідачем помилково було надано перевагу положенням Закону № 3723-ХІІ та Закону № 108/95-ВР, які щодо спірних правовідносин є загальними, перед спеціальними нормами: ст. 41 Закону № 1058-IV та ст. 66 Закону № 1788-XII, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

17. У касаційній скарзі скаржник зазначає, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату слід враховувати виплати, які входять до структури заробітної плати та які передбачені ст. 50 Закону № 889-VIII. Оскільки компенсація за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, як і виплачені суми індексації, то вони не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального права у спірних правовідносинах виходить з наступного.

19. Суд звертає увагу, що предметом спору у даній справі є оцінка правомірності дій Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_2

20. На переконання позивача, до суми заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, мають бути включені індексація та компенсація за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток, оскільки на ці суми нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

21. Станом на 03 травня 2017 року (день призначення позивачеві пенсії) відносини у сфері пенсійного забезпечення державних службовців врегульовано Законом № 889-VIII, п. 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень якого, зокрема, передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

22. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

23. Згідно із ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-XII (далі - Закон № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

24. Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).

25. Підпунктом 2.2.7 п. 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до фонду додаткової заробітної плати.

26. Відтак, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про те, що суми індексації заробітної плати, на які нараховані внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця є вірним, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

27. Водночас що стосується включення до виплат, які мали враховуватися при обчисленні пенсії позивача компенсації за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток, Суд виходить з наступного.

28. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

29. Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

30. Статтею 33 Закону № 3723-XII встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (ч. 2, 6 цієї статті).

31. Державні гарантії права на відпустки, визначення умов, тривалості і порядку надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров'я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи встановлені Законом України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР (далі - Закон № 504/96-ВР).

32. Відповідно до ст. 2 Закону № 504/96-ВР право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство). Право на відпустки забезпечується: гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом; забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених ст. 24 цього Закону.

33. Стаття 24 Закону № 504/96-ВР гарантує, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

34. Стаття 33 Закону № 3723-XII не містить положень про включення до заробітної плати державного службовця такої виплати, як компенсація за невикористані дні відпустки при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені ст. 24 Закону № 504/96-ВР, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

35. Отже, грошова компенсація за невикористані дні відпустки є одноразовою виплатою, яка, хоча і включається до фонду заробітної плати (додаткового), проте є виплатою за невідпрацьований час (п.2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати), тобто має іншу правову природу - відноситься до разових платежів; не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків і має компенсаційний характер, пов'язаний, як правило, із фактом звільнення працівника.

36. Відтак, грошова компенсація при звільненні за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток не входить до системи оплати праці державних службовців згідно Закону № 3723-ХІІ, з якої обраховується пенсія, а має інше правове призначення.

37. Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 216/1666/17.

38. З огляду на вказане, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення вимог позивача в частині включення компенсації за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток до розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, ґрунтується на невірному застосуванні норм матеріального права.

39. Відповідно до ч. 1 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

40. З огляду на викладене та з урахуванням меж перегляду судом касаційної інстанції судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій, Суд дійшов висновку про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій в частині вирішення вимог позивача про зобов'язання Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії за віком з урахуванням сум компенсації за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток згідно довідки від 04 липня 2017 року № 7088/06-31, виданої Сокальським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області.

На підставі викладеного, керуючись ст. 242, 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області задовольнити частково.

Постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 06 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року у справі № 459/2065/17, в частині вирішення позовних вимог позивача про зобов'язання Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії за віком з урахуванням сум компенсації за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток згідно довідки від 04 липня 2017 року № 7088/06-31, виданої Сокальським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області скасувати та прийняти у цій частині нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про зобов'язання Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок її пенсії за віком з урахуванням сум компенсації за невикористані дні щорічної та додаткової відпусток згідно довідки від 04 липня 2017 року № 7088/06-31, виданої Сокальським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області відмовити.

У решті постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 06 вересня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року у справі № 459/2065/17 залишити без змін

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Т. О. Анцупова

Судді В. М. Кравчук

О. П. Стародуб

logo