Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 10.06.2018 року у справі №813/1467/17 Ухвала КАС ВП від 10.06.2018 року у справі №813/14...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 10.06.2018 року у справі №813/1467/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 червня 2018 року

Київ

справа №813/1467/17

адміністративне провадження №К/9901/38190/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Хохуляка В.В.,

суддів - Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова компанія «Інвіктус» на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2017 (головуючий суддя -Глушко І.В., судді - Макарик В.Я., Судова-Хомюк Н.М. ) у справі № 813/1467/17 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова компанія «Інвіктус» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова компанія «Інвіктус» (далі - ТОВ «ТПК «Інвіктус») 12.04.2017 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати вчинити дії.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.07.2017 позов задоволено повністю.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2017 рішення суду першої інстанції скасовано, адміністративний позов ТОВ «ТПК «Інвіктус» залишено без розгляду.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом. При цьому позивачем не зазначено обґрунтованих причин пропущення строку звернення до адміністративного суду та не надано доказів на підтвердження того, що існували певні об'єктивні обставини, що перешкоджали йому скористатися правом на звернення до адміністративного суду у встановлений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) строк.

Суд апеляційної інстанції виходив із того, що позивач про порушення свого права дізнався або міг дізнатися 03.08.2015 (дата разового збільшення показників формули), натомість, згідно вхідного штампу Львівського окружного адміністративного суду, адміністративний позов подав до суду 12.04.2017.

У касаційній скарзі ТОВ «ТПК «Інвіктус» просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції, постанову суду першої інстанції залишити в силі.

В доводах касаційної скарги позивач зазначає, що судом апеляційної інстанції порушено норми процесуального права, оскільки про порушення своїх прав він дізнався після подання уточнюючих розрахунків у жовтні 2016 року, які були прийняті 31.10.2016. Позивач вважає, що саме 31.10.2016 є датою з якої необхідно починати відлік терміну подання позовної заяви.

Касаційний розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону від 03.10.2017 №2147-VІІІ, що діє з 15.12.2017).

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

З 01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 №71- VIII, яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України з 1 січня до 1 липня 2015 року у тестовому режимі, з 1 липня 2015 року на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200-1 розділу V Кодексу.

Порядок електронного адміністрування цього податку затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість".

Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Для кожного платника податку Казначейством відкривається один електронний рахунок.

Згідно пункту 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України, з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету або на спеціальний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим відповідно до статті 209 цього Кодексу, в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань.

Пунктом 200-1.6 статті 200-1 Податкового кодексу України встановлено, що за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів, платником проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 цього Кодексу.

Пунктом 34 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України від 16.07.2015 № 643-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 01.07.2015. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом, зокрема., до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" набрав чинності 29.07.2015. Таким чином, з 03.08.2015 формула (всі її складові), яка визначає реєстраційну суму, - обнуляється, за винятком окремих складових цієї формули (сума податку за виданими і отриманими податковими накладними та сума податку за митними деклараціями, аркушами коригування і додатковими деклараціями), що були сформовані починаючи з 01.07.2015.

Значення реєстраційної суми автоматично збільшується контролюючим органом на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду.

На виконання вимог пункту 34 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України після обнуління показників формули реєстраційна служба одноразово збільшувалася на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року або будь-який звітній період.

Таким чином, збільшення показників формули відбулося разово 03.08.2015 тільки за даними р.24 та 31 у звітній декларації за червень 2015 року.

Отже, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позивач дізнався або міг дізнатися про порушення його права 03.08.2015, а тому перебіг строку звернення до суду з даним позовом починається з цієї дати.

Натомість, у касаційній скарзі позивач стверджує, що про порушення своїх прав він дізнався після подання уточнюючих розрахунків у жовтні 2016 року, проте, доказів на підтвердження своїх доводів ТОВ «ТПК «Інвіктус» не надає.

Разом з тим, як вбачається зі змісту і доводів касаційної скарги, а також підтверджується матеріалами справи позивач міг дізнатися про порушення свого права з Акту звірки від 18.03.2016 № 69-07.

Крім цього, 07.09.2016 ТОВ «ТПК «Інвіктус» направило на адресу контролюючого органу лист-пояснення щодо виявленої помилки в декларації з ПДВ за лютий 2015 року, що також свідчить про обізнаність позивача.

Відповідно до частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала (частина перша статті 100 КАС України).

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промислова компанія «Інвіктус» залишити без задоволення.

Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.11.2017 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

В.В. Хохуляк

Л.І. Бившева

Т.М. Шипуліна

Судді Верховного Суду

logo