Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 12.06.2018 року у справі №804/5078/16 Ухвала КАС ВП від 12.06.2018 року у справі №804/50...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 12.06.2018 року у справі №804/5078/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 червня 2018 року

Київ

справа №804/5078/16

адміністративне провадження №К/9901/8659/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Мороз Л.Л.,

суддів: Бучик А.Ю., Гімона М.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 804/5078/16

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій щодо відмови у видачі довідки, зобов'язання видати довідку, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, прийняту 23 листопада 2016 року у складі колегії суддів: головуючого - Іванова С.М., суддів Головко О.В., Чередниченка В.Є.,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, у якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням останнього підвищення посадових окладів державних службовців з 1 грудня 2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1;

- зобов'язати Головне управління ДФС у Дніпропетровській області видати позивачу довідку про заробітну плату станом на 1 грудня 2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 листопада 2016 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо відмови у видачі позивачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням останнього підвищення посадових окладів державних службовців з 1 грудня 2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1;

Зобов'язано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області видати позивачу довідку про заробітну плату станом на 1 грудня 2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1.

Як встановлено, ОСОБА_1 04 жовтня 2005 року була звільнена з посади старшого державного податкового ревізора ДПА у Дніпропетровській області, правонаступником якої, на час звернення позивача до суду, є Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.

Позивач вийшла на пенсію державного службовця та отримує пенсію згідно з Законом України "Про державну службу".

07 липня 2016 року позивач звернулася із заявою до відповідача з проханням видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів" (далі - Постанова № 1013). Просила видати зазначену довідку за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1.

04 серпня 2016 року відповідач листом за № 4691/10/04-36-05-53 повідомив позивачу, що Постановою № 1013 внесені зміни до постанови № 865, зокрема, пункт 4 виключено, а до пункту 5 внесено зміни, у зв'язку з чим у ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки чинним законодавством скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01 січня 2015 року, а КМУ не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, підстави для визнання протиправними дій відповідача відсутні.

Суд апеляційної інстанції, задовольняючи позов, з вказаними висновками не погодився та вказав на існування юридичного обов'язку у відповідача надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.

У касаційній скарзі відповідач заявив вимогу про скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Позивач надав до суду касаційної інстанції заперечення на касаційну скаргу, просить залишити скаргу без задоволення у зв'язку з її необгрунтованістю.

Суд, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про задоволення касаційної скарги, скасування судового рішення суду апеляційної інстанції повністю та залишення в силі судового рішення суду першої інстанції.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року (в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28 грудня 2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, зазначеною нормою права було визначено таку підставу (умову) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Разом з тим, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01 січня 2015 року, статтю 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року змінилося правове регулювання перерахунку пенсій колишніх державних службовців. Така підстава (умова) для перерахунку раніше призначених пенсій як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відсутня в новій редакції статті 37-1 Закону України "Про державну службу", а визначення умов перерахунку раніше призначених пенсій делеговано Кабінету Міністрів України.

Згідно з пунктом 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції до 01 грудня 2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Тобто, положення пункту 5 Постанови № 865 (в редакції до 1 грудня 2015 року) передбачали форму довідки про заробітну плату як для призначення пенсії так і для перерахунку пенсії державного службовця.

Проте Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 1 грудня 2015 року, а саме виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Отже, починаючи з 1 грудня 2015 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати довідку лише для призначення пенсії, а не для її перерахунку.

Таким чином, на момент звернення позивача до відповідача, видача довідок для перерахунку пенсії не передбачалася.

Стаття 49 Кодексу законів про працю України, якою обґрунтовував своє рішення суд апеляційної інстанції, встановлює обов'язок власника чи уповноваженого органу надати довідку, зокрема, про розмір заробітної плати працівника, але не довідку для перерахунку пенсії про розмір заробітної плати інших працівників, що займають відповідні посади.

Отже, враховуючи відсутність правових підстав для видачі довідки саме для перерахунку пенсії, суд касаційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи, що суд апеляційної інстанції скасував судове рішення, яке відповідає закону, суд дійшов висновку про скасування постанови суду апеляційної інстанції повністю та залишення в силі судового рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 345, 349, 352, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Головного управління ДФС у Дніпропетровській області задовольнити.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, прийняту 23 листопада 2016 року у справі № 804/5078/16 скасувати і залишити в силі постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

Л.Л. Мороз

М.М. Гімон

А.Ю. Бучик ,

Судді Верховного Суду

logo