Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 25.09.2018 року у справі №803/963/18 Ухвала КАС ВП від 25.09.2018 року у справі №803/96...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 25.09.2018 року у справі №803/963/18

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

Київ

11 грудня 2018 року

справа №803/963/18

адміністративне провадження №К/9901/62053/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Ханової Р.Ф.,

суддів: Гончарової І.А., Олендера І.Я.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року (судді - Гінда О.М., Качмар В.Я., Рибачук А.І.) у справі №803/963/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

У С Т А Н О В И В:

У травні 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач у справі) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області (далі - податковий орган, відповідач у справі, скаржник у справі), в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11 травня 2018 року №0261311303.

Волинський окружний адміністративний суд рішенням від 25 липня 2018 року позовні вимоги задовольнив частково, визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 11 травня 2018 року №0261311303 в частині нарахування штрафу у сумі 20 148,83 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Вказана постанова оскаржена відповідачем в апеляційному порядку.

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року апеляційну скаргу податкового органу на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року повернуто скаржнику на підставі пункту 1 частини четвертої статі 298 Кодексу адміністративного суду України, через не підтвердження повноважень особи, яка підписала касаційну скаргу.

У вересні 2018 року податковий орган подав касаційну скаргу на ухвалу суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги, в якій, із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просив скасувати оскаржуване судове рішення та направити справу до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження.

30 жовтня 2018 року ухвалою Верховного Суду відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача після усунення недоліків скарги на виконання вимог ухвали Суду від 21 вересня 2018 року, справу №803/963/18 витребувано з суду першої інстанції.

04 грудня 2018 року справа №803/963/18 надійшла на адресу Верховного Суду.

Відзив на касаційну скаргу не надходив, що не перешкоджає перегляду оскаржуваної ухвали.

Переглянувши судове рішення в межах касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги.

Частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Пунктом 1 частини четвертої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції також, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

Відповідно до частини третьої статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно до частини першої, третьої статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи, зокрема, довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами. Частиною шостою статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено приєднання до матеріалів справи оригіналів документів, копій з них засвідчених суддею або засвідчених у визначеному законом порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, апеляційна скарга підписана представником податкового органу, однак доказів на підтвердження його повноважень не надано, що суперечить вимогам статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України. Жодного належно оформленого документу про наявність у вказаної особи права на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції матеріали справи не містять.

Відтак, у суду апеляційної інстанції були наявні підстави для повернення апеляційної скарги відповідачу на підставі пункту 1 частини четвертої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому Суд зазначає про прийнятність доводів заявника касаційної скарги стосовно того, що представник податкового органу, який підписав апеляційну скаргу, був присутній в судовому засіданні при вирішення справи судом першої інстанції, суд перевіряв його повноваження та допустив до судового процесу, а відтак враховуючи наявність у суду апеляційної інстанції на момент прийняття ухвали про повернення апеляційної скарги матеріалів справи, в нього була можливість перевірити цей факт та врахувати при постановленні ухвали. Проте, це не звільняє представника податкового органу від дотримання вимог процесуального закону щодо надання суду будь-якої інстанції належних документів, які підтверджують повноваження особи на вчинення процесуальної дії. Суд враховує й те, що відповідач реалізував своє право на апеляційне оскарження, після повторного звернення з апеляційною скаргою (з наданням належним чином засвідченої копії довіреності представника відповідача), за якою відкрито апеляційне провадження та за результатами її розгляду 19 листопада 2018 року прийнята постанова про залишення апеляційної скарги без задоволення.

Суд визнає, що суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, внаслідок чого касаційна скарга податкового органу залишається без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанцій без змін.

Керуючись статтями 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

П О С Т А Н О В И В :

Касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області залишити без задоволення.

Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року у справі №803/963/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді: Р.Ф. Ханова

І.А. Гончарова

І.Я. Олендер

logo