Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 11.07.2018 року у справі №368/390/17 Ухвала КАС ВП від 11.07.2018 року у справі №368/39...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 11.07.2018 року у справі №368/390/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 липня 2018 року

Київ

справа № 368/390/17

провадження № К/9901/45619/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо проведення перерахунку пенсії та зобов'язання проведення перерахунку пенсії та включення до її розрахунку інших виплат, за касаційною скаргою Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Кагарлицького районного суду Київської області у складі судді Шевченко І.І. від 7 червня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Мельничука В.П., Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е. від 3 серпня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними щодо проведення перерахунку пенсії та зобов'язання проведення перерахунку пенсії та включення до її розрахунку інших виплат, в якому просила:

- визнати незаконними та протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Кагарлицькому районі Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кагарлицькому районі здійснити перерахунок їй пенсії як державному службовцю з 25 січня 2017 року на виконання вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та додатково включити до заробітку для обчислення пенсії інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 7 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.

Визнано незаконними та протиправними дії Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2

Зобов'язано Кагарлицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії як державному службовцю з 25 січня 2017 року на виконання вимог статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та додатково включити до заробітку для обчислення пенсії інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

3. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Кагарлицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 7 червня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 24 березня 2007 року перебуває на обліку в Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію як державний службовець з 23 серпня 2007 року, відповідно до Закону України «Про державну службу», у розмірі 90 відсотків.

25 січня 2017 року ОСОБА_2 звернулась до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця із урахуванням всіх сум і видів заробітної плати на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Кагарлицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області листом від 3 лютого 2017 року повідомив позивачку про те, що при призначенні їй пенсії було враховано для обчислення пенсії посадовий оклад, доплата за ранг, надбавка за вислугу років, доплата за проживання на забрудненій території станом на 1 серпня 2007 року та інші виплати за 24 місяці перед зверненням за пенсією.

При цьому, в розрахунок пенсії позивача відповідачем не включені «інші виплати», а саме, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, на які, згідно довідки територіального управління Державної судової адміністрації України в Київській області від 31 травня 2017 року № 183 нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що нa теперішній час жодним нормативно-правовим актом не передбачено правових підстав для здійснення перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

8. ОСОБА_2 відзиву на касаційну скаргу Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 7 червня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року не подано.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

9. Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

10. Згідно із частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

11. Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

12. Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

13. Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

14. Згідно із статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

15. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.

16. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

17. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно довідок про складові заробітної плати позивачці були нараховані та виплачені матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. На всі виплати, включені в довідки, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

18. Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні, а не її перерахунок у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

19. У цьому випадку, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв'язку з тим, що при призначенні пенсії позивачу протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

20. Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 2 квітня 2018 року (справа № 306/48/16-а), від 5 червня 2018 року (справа № 275/593/17).

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

21. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області залишити без задоволення, а постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 7 червня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 3 серпня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк

М. І. Гриців

logo