Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 09.09.2025 року у справі №520/33989/24 Постанова КАС ВП від 09.09.2025 року у справі №520...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 09.09.2025 року у справі №520/33989/24

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 року

м. Київ

справа № 520/33989/24

адміністративне провадження № К/990/19480/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Рибачука А.І.

суддів: Бучик А.Ю., Коваленко Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу №520/33989/24

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2025, ухвалене судом у складі головуючого судді Волошина Д.А.

та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 25.04.2025, ухвалену судом у складі колегії суддів: головуючого судді - Ральченка І.М., суддів: Подобайло З.Г., Катунова В.В.,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. 11.12.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, у якій просила:

визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови в перерахунку та виплаті їй пенсії за віком відповідно до статті 40 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за її призначенням за 2021-2023 роки при переведенні її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком;

зобов`язати ГУ ПФУ з 15.10.2024 перерахувати та виплатити їй пенсію відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за її призначенням за 2021-2023 роки при переведенні її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що з 17.08.2006 їй призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-ІV після чого вона продовжила працювати і набула понад 24 місяці страхового стажу. В травні 2024 року її було переведено вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, а тому пенсійний орган зобов`язаний здійснити обрахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії за віком, а саме за 2021-2023 роки.

2. Харківський окружний адміністративний суд рішенням від 29.01.2025, яке залишене без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 25.04.2025, відмовив в задоволенні позову.

3. 07.05.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 , у якій, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення ними норм процесуального права, скаржниця просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 25.04.2025, та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.

4. Верховний Суд ухвалою від 16.06.2025 відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

5. Суди встановили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 17.08.2006 отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV.

Позивачка з 01.05.2005 по 11.12.2024 працювала в Хрестищенському відділенні бурових робіт на посаді маркувальника.

Відповідно до рішення ГУ ПФУ від 21.05.2024 №963160138671 з 13.05.2024 позивачку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, для обчислення якої було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2017 роки.

Згідно з рішенням ГУ ПФУ від 28.08.2024 №963160138671 з 13.05.2024 позивачці здійснено перерахунок пенсії за віком у зв`язку з набуттям додатково одного місяця страхового стажу.

15.10.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок їй пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки.

Листом від 07.11.2024 № 31883-33093/К-03/8-2000/24 ГУ ПФУ повідомило позивачці про відсутність підстав для обрахунку її пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки, у зв`язку з тим, що з моменту попереднього перерахунку пенсії (який було здійснено у зв`язку з набуттям додатково одного місяця страхового стажу) вона не набула 24 місяці страхового стажу як це передбачено абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV.

Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у перерахунку призначеної вперше пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.

ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

6. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з позицією якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що при переведенні позивачки з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV не відбулося призначення іншої (нової) пенсії за іншим законом, у зв`язку з чим відсутні підстави для врахування при обчисленні розміру її пенсії за віком показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2021-2023 роки.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВІВ

7. Касаційна скарга позивачки мотивована тим, що суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях неправильно застосували положення абзацу третього частини третьої статті 45 Закону №1058-IV щодо наявності в особи, якій призначалась пенсія по інвалідності та яка продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після її призначення, права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують призначенню пенсії за віком вперше.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

8. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи із меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів виходить із такого.

9. Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

10. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

11. Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

12. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

13. Відповідно до преамбули Закону №1058-ІV він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

14. У статті 9 Закону №1058-ІV зазначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

15. Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

16. Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

17. Разом з тим, відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

18. Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано статтею 45 Закону №1058-IV, частиною третьою якої визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п`ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

19. Отже, за загальним правилом, визначеним частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом №1058-ІV, на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої зазначеним нормативно-правовим актом.

20. Разом з тим, абзацом третім частини третьої статті 45 Закону №1058-IV встановлено виняток із зазначеного правила, відповідно до якого, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу, то при першому переведенні її на пенсію за віком середня заробітна плата (дохід) визначається за правилами, передбаченими частиною другою статті 40 цього Закону, тобто з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії за віком.

21. Отже, частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено три обов`язкові умови, за одночасного дотримання яких під час переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком може застосовуватися показник середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують зверненню за переведенням на пенсію за віком, а саме: 1) особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати; 2) особа набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п`ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі; 3) переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком здійснюється вперше.

22. Судами попередніх інстанцій встановлено, що після призначення пенсії по інвалідності (з 17.08.2006) ОСОБА_1 продовжувала працювати щонайменше по 11.12.2024, тобто набула більше 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії по інвалідності.

23. При цьому, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, вважав обґрунтованими доводи ГУ ПФУ про те, що позивачка після проведеного перерахунку (у зв`язку з додатково набутим страховим стажем), здійсненого з 13.05.2024, не набула 24 місяці страхового стажу.

24. Разом з тим, поза увагою судів попередніх інстанцій залишився той факт, що ГУ ПФУ рішення про переведення позивачки з пенсії по інвалідності на пенсію за віком прийняло 21.05.2024, а рішення про перерахунок пенсії у зв`язку з додатково набутим страховим стажем було прийнято пенсійним органом 26.08.2024.

25. Суди попередніх інстанцій також не встановили з якої дати здійснено позивачці перерахунок пенсії у зв`язку з додатково набутим стажем і чи змінився розмір її пенсії в результаті такого перерахунку та чи був такий перерахунок здійснений до призначення пенсії за віком, що свідчить про неповне з`ясування судами обставин справи, у зв`язку з чим Верховний Суд позбавлений можливості здійснити повноцінний перегляд оскаржуваних судових рішень з огляду на межі касаційного перегляду, визначені статтею 341 КАС України.

26. За приписами статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення на підставі встановлених фактичних обставин справи.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

27. Згідно з частиною другою статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

28. З огляду на викладене, а також враховуючи той факт, що судами попередніх інстанцій на підставі належних та допустимих доказів не було з`ясовано всіх обставини справи, в той час як їх встановлення впливає на правильність вирішення спору, ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

29. Під час нового розгляду справи судам слід взяти до уваги викладене в цій постанові, встановити усі обставини, що входять до предмета доказування у цій справі, дати правильну юридичну оцінку встановленим обставинам та постановити рішення відповідно до вимог статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 341 345 353 356 375 КАС України, Верховний Суд,

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2025 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 25.04.2025 у справі №520/33989/24 скасувати.

Справу №520/33989/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач А.І. Рибачук

судді А.Ю. Бучик

Н.В. Коваленко

logo