Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 05.11.2019 року у справі №522/2736/17 Ухвала КАС ВП від 05.11.2019 року у справі №522/27...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 05.11.2019 року у справі №522/2736/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

07 листопада 2019 року

Київ

справа №522/2736/17

адміністративне провадження №К/9901/24425/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Стеценка С. Г.,

суддів: Стрелець Т. Г., Тацій Л. В.,

розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу № 522/2736/17

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації

про визнання неправомірним рішення та зобов'язання видати довідку про заробітну плату

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року (колегія у складі: головуючого судді Федусика А. Г., суддів: Димерлія О. О., Єщенко О. В. )

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Приморського районного суду міста Одеси з позовом до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації, в якому просила: - визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в наданні їй довідки про заробітну плату на відповідній посаді, з якої позивач вийшла на пенсію; - зобов'язати відповідача видати довідку про заробітну плату відповідної посади та рангу (начальника відділу), що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на
01.01.2016 за грудень 2015 року та 01.05.2016, з визначенням заробітної плати з усіма її складовими: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці, премії, індексація, одноразова грошова допомога у разі виходу на пенсію у розмірі 10 посадових окладів, інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), з яких були сплачені страхові внески, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від
09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з
01.05.2016 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році".

2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що вона у 2005 році вийшла на пенсію з посади начальника відділу Головного управління сільського господарства і продовольства Одеської обласної державної адміністрації, правонаступником якого став Департамент агропромислового розвитку Одеської обласної державної адміністрації, який приєднано до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації. Наразі перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII у розмірі 90% від заробітної плати.

2.1 04 листопада 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 та
01.05.2016 посадових окладів працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери відповідно до вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України.

2.2 Однак, відповідачем було відмовлено у видачі вказаних довідок та роз'яснено, що права на перерахунок пенсії, згідно із Законом України "Про державну службу" вона не має, а тому відсутні підстави для видачі довідки про заробітну плату та проведення перерахунку пенсії, який був передбачений статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.

2.3 Вважаючи, що відмова у видачі довідки та здійсненні перерахунку пенсії у відповідності до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII є протиправною та такою, що порушує право на належний та гарантований державою рівень пенсійного та соціального забезпечення, ОСОБА_1 звернулась до суду з вимогою про зобов'язання видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Приморський районний суд м. Одеси постановою від 06 березня 2017 року позов задовольнив. Визнав неправомірними та протиправними дії Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідок про заробітну плату на відповідній посаді, з якої вона вийшла на пенсію (начальник відділу) станом на 01.01.2016 та на 01.05.2016.

Зобов'язав Департамент екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату відповідної посади та рангу (начальника відділу), що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.01.2016 за грудень 2015 року та
01.05.2016, з визначенням заробітної плати з усіма її складовими: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці, премії, індексація, одноразова грошова допомога у разі виходу на пенсію у розмірі 10-ти посадових окладів, інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), з яких були сплачені страхові внески, з врахуванням підвищення з 01.12.2015, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з 01.05.2016 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році".

4. Одеський апеляційний адміністративний суд постановою від 21 червня 2017 року скасував постанову Приморського районного суду м. Одеси від 06 березня 2017 року та прийняв нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовив.

5. Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у видачі довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, оскільки втрата чинності норми, що визначала порядок перерахунку пенсії державного службовця, не позбавляє особу права на отримання довідки про заробітну плату, з урахуванням всіх її складових.

6. Апеляційний суд, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що у відповідача відсутній обов'язок щодо видачі запитуваної довідки, оскільки форми довідок про заробітну плату, затверджені Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, які подавалися для перерахунку пенсії, виключені постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7.31 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року, в якій просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову Приморського районного суду м. Одеси від 06 березня 2017 року.

8. В обґрунтування своїх вимог зазначає, що норми, які визначали підстави видачі довідки для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та її форму на час звернення, хоч і втратили чинність, проте вони не мають відношення до спірних правовідносин, оскільки застосуванню підлягають норми, які були чинними на час призначення пенсії. Відсутність затвердженої форми довідки не позбавляє права позивача на її одержання для подальшого звернення до уповноваженого органу (управління Пенсійного фонду України) за вирішенням питання про перерахунок раніше призначеної пенсії. Скасування форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям не виключає можливості видачі такої довідки у довільній формі, адже саме право на перерахунок пенсії позивача не скасоване. Крім цього, скаржником зазначено, що під час вирішення питання щодо видачі довідки про розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної категорії та рангу для призначення чи перерахунку пенсії, Департамент не вправі вирішувати питання наявності чи відсутності права позивача на перерахунок пенсії.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

9. Вищий адміністративний суд України ухвалою від 03 серпня 2017 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1

10.15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів". З цієї дати набула чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

11. Згідно з підпунктом 4 пункту 1 Перехідних положень КАС України, касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

12. На виконання вимог підпункту 7 пункту 1 Перехідних положень справа була передана до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

13. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 червня 2019 року, визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стеценко С. Г., судді: Стрелець Т. Г., Тацій Л. В., справу передано головуючому судді.

14. Ухвалою Верховного Суду від 05.11.2019 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 07.11.2019.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

15. ОСОБА_1 вийшла на пенсію з посади начальника відділу Головного управління сільського господарства і продовольства Одеської обласної державної адміністрації, правонаступником якого став Департамент агропромислового розвитку Одеської обласної державної адміністрації, який розпорядженням Одеської обласної державної адміністрації від 19.08.2015 № 502/А-2015 "Про заходи щодо упорядкування структури Одеської обласної державної адміністрації" приєднано до Департаменту екології та природних ресурсів Одеської обласної державної адміністрації. На даний час перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси і отримує пенсію за віком.

16.04 листопада 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 та
01.05.2016 посадових окладів працівникам бюджетної сфери, відповідно до вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України.

17. За наслідками розгляду даної заяви, листом від 26.12.2016 за № 01-43/В-35 відповідач відмовив їй у видачі довідок про заробітну плату, мотивуючи відмову відсутністю правових підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від
16.12.1993 № 3723-XII (розділ III Прикінцеві положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213).

18. Позивач, вважаючи вказану відмову відповідача неправомірною, звернулася до суду з вищевказаним позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

19. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

20. Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (далі-Закон №723-XII; в редакції, чинній до 1 січня 2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (далі-Закон №723-XII відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

21.19 липня 2010 року Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ № 195 "Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.08.2010 за № 675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку № 319/144.

22. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 за № 1661/24193).

23. Отже, виключно за наявності права на перерахунок пенсії ці порядки визнавалися і застосовувалися як універсальні для забезпечення права на перерахунок пенсії державним службовцям.

24. Проте, 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - ~law20~), яким, зокрема, ~law21~ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

25. Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01 січня 2015 року делегував Уряду.

26. Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4,5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

27. Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, був встановлений пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова № 865).

28. Згодом цей пункт було виключено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова № 1013).

29. Також, Постановою № 1013 було внесено зміни до пункту 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України.

30. При цьому, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова КМУ № 1013 не містить.

31. Окрім того, відповідно до Постанови Правління Пенсійного фонду України від
04.07.2016 № 15-2 "Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1" форму довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2 набрала чинності 02.09.2016.

32. Постановою Правління ПФ України від 17.01.2017 № 1-3 скасовано постанову Правління ПФ України від 04.07.2016 № 15-2, встановлені форми довідок про заробітну плату для призначення пенсій згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" та пенсій відповідно до статті 37 Закону України від
16.12.1993 №3723-XII "Про державну службу".

33. Проте, форма довідки для перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям не визначена законодавством.

34. Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права висловлена Верховним Судом у постановах від 08 серпня 2019 року у справі № 211/860/17-а (2-а/211/87/17), 20 серпня 2019 року у справі № 826/19979/16 та від 19 вересня 2019 року у справі № 703/398/17.

35. Отже, на час виникнення спірних правовідносин (04.11.2016) не прийняті і не діють нормативно-правові акти, що регламентують умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

36. Якщо на час звернення закон не встановлює права на перерахунок пенсії за вислугу років і не передбачає обов'язку надання довідки про заробітну плату, уповноважений орган не може видавати довідки довільної форми чи за аналогією з іншими нормативними актами, оскільки відсутність законної мети, для якої витребовується довідка, унеможливлює використання будь-якого із засобів для її досягнення, а тому вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови видати довідку про заробітну плату є безпідставними і задоволенню не підлягають, оскільки відповідач позбавлений компетенції стосовно видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії.

37. Таким чином, доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду апеляційної інстанції та не дають підстав вважати, що цим судом невірно застосовано норми матеріального права.

38. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки апеляційний суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в них повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

39. У відповідності до частини 1 статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.........................................

С. Г. Стеценко

Т. Г. Стрелець

Л. В. Тацій,

Судді Верховного Суду
logo