Історія справи
Ухвала КАС ВП від 05.04.2018 року у справі №826/11743/17Ухвала КАС ВП від 02.05.2018 року у справі №826/11743/17

ПОСТАНОВА
Іменем України
07 серпня 2018 року
Київ
справа №826/11743/17
адміністративне провадження №К/9901/46738/18, К/9901/46935/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А.,
суддів - Ханової Р.Ф., Олендера І.Я.
здійснивши попередній розгляд касаційних скарг Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» та Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2018 (судді - Парінов А.Б., Беспалов О.О., Губська О.А.)
у справі №826/11743/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА»
до Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» (далі - Товариство) звернулось до суду з позовом до Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Луганській області (далі - ДПІ) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нескладання висновку про повернення суми надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку та зобов'язання ДПІ підготувати та подати висновок про повернення надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що ДПІ, в порушення вимог Податкового Кодексу України, не надала на підставі звернення Товариства висновок щодо повернення грошових коштів, що унеможливлює їх отримання.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2017 року (суддя - Смолій І.В.) в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2018 року частково задоволено апеляційну скаргу Товариства, постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення про часткове задоволення позову. Визнано протиправною бездіяльність ДПІ щодо нескладання висновку про повернення суми надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку. В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду апеляційної інстанції Товариство та ДПІ звернулись з касаційними скаргами, в яких просили її скасувати.
Товариство, пославшись на неправильне застосування судом норм матеріального права, просило задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
ДПІ, вважаючи, що судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення, просила скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2017 року .
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.
З матеріалів справи вбачається, що Товариство як власник земельної ділянки загальною площею 9, 9369 га, розташованої за адресою: м. Луганськ, вул. Андрія Ліньова, буд. 120, на протязі 2014-2016 років подавало ДПІ податкові декларації з плати за землю та сплачувало земельний податок.
01 березня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про повернення надмірно сплачених сум податку за землю та орендної плати в розмірі 216 801, 69 грн., з яких 1 650 529, 86 грн. - земельний податок з юридичних осіб, 566 271, 83 грн. - орендна плата.
Листом від 08.04.2017 ДПІ проінформувала Товариство про те, що в зв'язку з прийняттям Закону України від 23 березня 2017 року № 1989-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті "Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні»» нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми Податку не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку та не спрямовуються на погашення грошового зобов'язання з інших податків та зборів.
На час звернення позивача до ДПІ із заявою про повернення сплачених у якості земельного податку сум, пунктом 38.7 статті 38 Підрозділу 10 Інші перехідні положення Розділу XX Перехідні положення Податкового Кодексу України було передбачено, що не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення та перебувають у власності та/або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, у період з 14 квітня 2014 року до 31 грудня року, в якому завершено антитерористичну операцію. Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269-289 цього Кодексу вважаються надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та підлягають поверненню.
Механізм повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначено положеннями статті 43 Податкового Кодексу України, згідно з якою такі суми підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У відповідності до приписів пунктів 43.3 та 43.4 статті 43 Податкового Кодексу України Товариство подало до ДПІ заяву про повернення на поточний рахунок позивача надміру сплаченого грошового зобов'язання.
Відтак, на підставі положень пункту 43.5. статті 43 Податкового Кодексу України, у відповідача виник безальтернативний обов'язок не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Цим пунктом статті 43 Податкового Кодексу України передбачено відповідальність контролюючого органу за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
В строк визначений статтею 43 Податкового Кодексу України відповідач свого обв'язку не виконав, відтак судом апеляційної інстанції обґрунтовано визнано дії ДПІ в цій частині протиправними.
15.04.2017 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» відповідно до якого пункт 38 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України викладено в новій редакції.
Так, згідно з підпунктом 38.7 не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.
Не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення), що розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.
Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269-289 цього Кодексу за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку. До зазначених сум надміру сплачених грошових зобов'язань не застосовуються строки давності, встановлені статтею 102 цього Кодексу, крім сум надміру сплачених податкових зобов'язань платників податків, які припиняють свою діяльність.
Таким чином, на час звернення позивача до суду та на час розгляду адміністративного позову судами попередніх інстанцій, суми нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, відтак суди позбавлено можливості покладення на контролюючи органи обов'язку здійснити дії щодо повернення таких платежів, що унеможливлює задоволення позову в цій частині.
Враховуючи викладене, колегія суддів Касаційного адміністративного суду погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо задоволення адміністративного позову в частині наявності підстав для визнання протиправною бездіяльності ДПІ щодо нескладання висновку про повернення суми надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку та про відсутність передбачених чинним законодавством підстав для зобов'язання контролюючого органу здійснити дії щодо поверненню на поточний рахунок Товариства сум плати за землю.
Доводи касаційних скарги Товариства та ДФС не спростовують правильність доводів якими мотивовано судове рішення, скарги ґрунтуються на неправильному тлумаченні законодавства, що регламентує спірні правовідносини, не дають підстав вважати висновки суду апеляційної інстанцій помилковими, а застосування судом норм матеріального та процесуального права - неправильним.
Згідно з частиною 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суди апеляційної інстанцій не допустив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.
Відповідно до частини 3 статті 343 КАС України суд касаційної інстанції, здійснивши попередній розгляд справи, залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 343, 350, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Касаційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» та Луганської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області залишити без задоволення, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 березня 2018 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Судді І.А. Гончарова
Р.Ф. Ханова
І.Я. Олендер