Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 03.04.2019 року у справі №803/518/17 Ухвала КАС ВП від 03.04.2019 року у справі №803/51...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 03.04.2019 року у справі №803/518/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 квітня 2019 року

Київ

справа №803/518/17

адміністративне провадження №К/9901/34439/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стрелець Т. Г.,

суддів - Білоуса О. В., Желтобрюх І. Л.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу №803/518/17

за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державне підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2017 року (головуючого судді Яворського І.О. суддів: Іщук Л.П., Носа С.П.)

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 в квітні 2017 року звернувся з позовом в суд до Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області, Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державне підприємство «Сетам», просив:

1.1. визнати протиправними дії Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області щодо відмови у реєстрації автомобіля «Renault Laguna» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1;

1.2. зобов'язати Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області зареєструвати за ОСОБА_1 автомобіль марки «Renault Laguna» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.

2. Позовна заява мотивована тим, що позивач як власник транспортного засобу «Renault Laguna», 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 вжив заходи та надав усі необхідні документи для проведення реєстрації автомобіля.

Короткий зміст рішення суду І інстанції

3. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області щодо відмови у реєстрації автомобіля «Renault Laguna» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1;

Зобов'язано Територіальний сервісний центр 0741 Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області зареєструвати за ОСОБА_1 автомобіль марки «Renault Laguna» 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1.

4. Рішення суду мотивоване тим, що держава, реалізувавши конфіскований за рішенням суду на її користь автомобіль на електронних торгах позивачу, взяла на себе зобов'язання і щодо реалізації права власності на такий автомобіль в подальшому. Таким чином, відмова Регіонального сервісного центру МВС України у державній реєстрації транспортного засобу обмежує позивача у реалізації такого права та є протиправною.

Короткий зміст рішення суду ІІ інстанції

5. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2017 року апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру МВС України у Волинській області задоволено, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 17 травня 2017 року у справі №803/518/17 скасовано та прийнято нову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

6. Рішення суду мотивоване тим, що cертифікат відповідності для реєстрації транспортного засобу позивач на огляд Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області не надав, а його подання є обов'язковим, оскільки автомобіль на території України реєструється вперше. Таким чином, відповідач правомірно відмовив позивачу у реєстрації транспортного засобу.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просив його скасувати та залишити в живлі рішення суду першої інстанції.

8. Касаційна скарга аргументована тим, що суд апеляційної інстанції при вирішенні справи не застосував положення пункту 11 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі - Порядок №1388), яким врегульовано питання державної реєстрації конфіскованих автомобілів, а помилково послався на пункт 10 цього Положення.

Відсутність сертифікату відповідності транспортного засобу не є законодавчо встановленою підставою для відмови у реєстрації конфіскованого транспортного засобу, правомірно набутого позивачем на електронних торгах.

9. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 липня 2017 року відкрито провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2017 року.

10. Верховний Суд ухвалою від 3 квітня 2019 року прийняв до провадження вищезазначену касаційну скаргу.

11. Відповідач надав відзив на касаційну скаргу, в якому просив залишити її без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.

12. Третя особа - Державне підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції України надала пояснення, в яких вважає касаційну скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню. Зазначає, що придбаний позивачем автомобіль містить перебитий ідентифікаційний номер, що позбавляє можливості зареєструвати такий автомобіль та отримати сертифікат якості, який вимагає відповідач.

Такий сертифікат якості повинен був отримати державний орган перед тим, як виставити даний автомобіль на продаж. Держава, яка реалізувала даний автомобіль з прилюдних торгів позивачу взяла на себе зобов'язання щодо створення належних умов для реалізації такою особою набутого права власності у подальшому.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

13. Постановою Любомльського районного суду Волинської області від 28.01.2017 року у справі №163/171/16-п конфісковано автомобіль марки «Renault Laguna» реєстраційний номер НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1, що ввозиться на митну територію України вартістю 29 414,00 грн.

14. Протоколом проведення електронних торгів переможцем торгів з реалізації транспортного засобу «Renault Laguna», 2004 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_2 від 23.12.2016 року №222798 визнано ОСОБА_1

15. Актом Любомльського РВ ДВС від 11.01.2017 про проведення електронних торгів встановлено переможця аукціону з реалізації транспортного засобу «Renault Laguna», 2004 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 ОСОБА_1 Переможцем аукціону проведено повний розрахунок за придбане майно в розмірі 109 459,95 грн.

16. Відповідно до акта видачі майна переможцю електронних торгів зберігач Державне підприємство «СЕТАМ» передало ОСОБА_1 вищевказаний автомобіль.

17. 07.04.2017 року позивач звернувся до Територіального сервісного центру 0741 Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області із заявою, в якій просив зареєструвати придбаний на електронних торгах автомобіль.

18. Листом від 18.04.2017 №31/3-О-16 відповідач відмовив у реєстрації автомобіля, оскільки заявником не надано сертифікату відповідності транспортного засобу.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

19. Конституція України.

19.1. Стаття 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

20. Кодекс адміністративного судочинства України.

20.1. Частина 2 статті 2. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

20.2. Стаття 13. Особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом..

21. Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року №3353-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 3353-ХІІ)

21.1. Частина 1, 4, 9 Статті 34. Державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.

Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

22. Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388 (далі - Порядок №1388)

22.1. Пункт 3. Державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

23.2. Пункт 7. Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

24.3. Пункт 8. Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є, зокрема, акт про проведені електронні торги або постанова та акт про

передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом

державної виконавчої служби або приватним виконавцем (абзац 16 пункту 8).

25.4. Пункт 10. Державна реєстрація транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до сервісного центру МВС.

25.5. Пункт 11. Державна реєстрація конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, проводиться на підставі відповідного рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин таких засобів, а також реєстраційних документів, зокрема свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (далі - свідоцтво про реєстрацію) або технічного паспорта (у разі їх наявності). До реєстраційних документів додається договір купівлі-продажу, інший документ, що встановлює право власності, або рішення Кабінету Міністрів України чи комісії, утвореної відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 р. N 985.

26.6. Пункт 15. Під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах.

За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду.

Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів.

Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України «Про судову експертизу» порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями.

За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром МВС, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС.

Після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати.

Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

27. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.

28. Аналізуючи доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів зазначає наступне.

29. Порядок реєстрації конфіскованих транспортних засобів проводиться у відповідності до пункту 11 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року №1388.

Даним пунктом визначений перелік документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація відповідного транспортного засобу.

Серед таких документів законодавцем вказано:

- рішення суду із зазначенням марки, моделі, ідентифікаційних номерів складових частин транспортного засобу;

- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу або технічного паспорта;

- документ, що встановлює право власності

Як встановлено судами попередніх інстанцій, разом із заявою про державну реєстрацію, позивачем на огляд відповідачу подано:

- Постанову Любомльського районного суду Волинської області від 28.01.2017 року у справі №163/171/16-п, відповідно до якої конфісковано автомобіль марки «Renault Laguna» реєстраційний номер НОМЕР_2, номер кузова НОМЕР_1, що ввозиться на митну територію України вартістю 29 414,00 грн.;

- Закордонний технічний паспорт

- Акт про проведення електронних торгів

- Копія ІПИ, паспорт

Таким чином, позивачем виконано вимоги пункту 11 Порядку №1388 стосовно подання всіх необхідних документів для реєстрації транспортного засобу.

30. Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що норми пункту 11 Порядку №1388 слід застосовувати в сукупності із нормою пункту 10 цього Порядку, яка регулює питання реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України.

31. Дана норма передбачає обов'язок надання органу, що здійснює державну реєстрацію, сертифікату відповідності або свідоцтво про визнання іноземного сертифіката.

32. Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку, що оскільки автомобіль позивача реєструється на території України вперше, то, разом із документами, визначеними пунктом 11 Порядку №1388, ОСОБА_1 мав подати сертифікат відповідності, який видається за правилами, визначеними Порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 17.08.2012 року №521.

33. У касаційній скарзі скаржник посилається на те, що відповідно до експертного заключення ТОВ «Центр Авто» від 26.06.2017 року позивачу відмовлено у видачі сертифікату індивідуального затвердження КТЗ, на що не звернув увагу суд апеляційної інстанції.

З цього приводу колегія суддів зазначає, що дана обставина не спростовує, а, навпаки, підтверджує правильність висновків апеляційного суду про необхідність проходження процедури сертифікації при первинній реєстрації автомобіля на території України.

34. Зважаючи на те, що позивачем у відповідності до Порядку №1388 не було надано сертифікату відповідності ТЗ, відповідачем правомірно відмовлено у реєстрації транспортного засобу.

35. Посилання касатора на практику Європейського Суду з прав людини щодо обов'язку держави забезпечити належну реалізацію ним права власності не відміняють обов'язку органів державної влади діяти відповідно до законодавства та не спростовують правильність висновків суду апеляційної інстанції щодо правомірності дій відповідача.

36. Зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

37. Частиною першою статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

38. З огляду на викладене, висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.

39. Зважаючи на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

40. Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

п о с т а н о в и в :

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

2. Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2017 року по справі №803/518/17 - залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Т.Г.Стрелець

Судді О.В.Білоус

І.Л.Желтобрюх

logo