Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 26.06.2018 року у справі №565/798/17 Ухвала КАС ВП від 26.06.2018 року у справі №565/79...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.06.2018 року у справі №565/798/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 липня 2018 року

м. Київ

справа №565/798/17

адміністративне провадження №К/9901/24329/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді - Гімона М.М. (суддя-доповідач),

суддів: Мороз Л.Л., Бучик А.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 9 червня 2017 року (головуючий суддя Незнамова І.М.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року (головуючий суддя Капустинський М.М., судді Моніч Б.С., Охрімчук І.Г.) у справі №565/798/17 за позовом ОСОБА_1 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (далі - відповідач, пенсійний орган), в якому просив:

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком із урахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ) із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, починаючи з 5 квітня 2017 року та виплачувати пенсію за віком із урахуванням проведеного перерахунку.

Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 9 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року, позов задоволено. Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 5 квітня 2017 року пенсії за віком із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, але не вище 85 процентів заробітку, на підставі норми ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», - по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах.

Вирішуючи спір між сторонами, суд встановили, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та користується пільгами, передбаченими для осіб віднесених до 4 категорії Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивачу призначено пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», його загальний страховий стаж становить 42 повних років, а за списком №1 - 19 повних років.

5 квітня 2017 року позивач звернувся до УПФ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону №796-ХІІ, просив про збільшення її розміру на один процент його заробітку за кожен рік роботи понад двадцять років.

У листі від 13 квітня 2017 року №1102/К-73 УПФ повідомило, що для перерахунку пенсії відсутні законні підстави, оскільки призначено пенсію відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Суди попередніх інстанцій визнали такі дії відповідача протиправними, мотивуючи свої рішення тим, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Тобто, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Не погодившись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області подало касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII внесено зміни до частини другої статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пункт 2 доповнено словами і цифрами "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач отримує пенсію за віком обчислену відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та має підвищення на 1 процент розміру пенсії відповідно до Закону, яким призначено пенсію позивачеві, а тому підстав для перерахунку та виплати пенсії на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, із збільшенням пенсії на 1відсоток заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років, але не вище 75 відсотків, заробітку немає.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права і дотримання ними норм процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ст.27 Закону №1058 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Статтею 28 Закону №1058 визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85% заробітку.

Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини свідчить про те, що Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Частиною другою статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Посилання відповідача на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII яким внесено зміни до частини другої статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є безпідставними, оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 5 квітня 2017 року, а зазначений закон прийнятий 3 жовтня 2017 року, тобто після звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 17 квітня 2018 року (справа №565/1270/17).

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку щодо наявності підстав для задоволення позову і доводи касаційної скарги таких висновків не спростовують.

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що з визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплат не є строковим в зв'язку з чим, визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін, або строк, на який призначається пенсія не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії. Отже, пенсія, підвищення, доплата до неї призначаються і виплачуються у розмірах, встановлених чинним законодавством України до моменту внесення до нього відповідних змін, наслідком яких є їх перерахунок.

Відповідно до частини першої статті 351 КАС підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.

Таким чином, рішення судів попередніх інстанцій необхідно змінити шляхом виключення з другого абзацу резолютивної частини постанови суду першої інстанції словосполучення "по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах". В іншій частині судові рішення слід залишити без змін.

Керуючись статтями 345, 351, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково.

Постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 9 червня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року змінити, виключивши з абзацу другого резолютивної частини постанови Кузнецовського міського суду Рівненської області від 9 червня 2017 року словосполучення "по день припинення права на вказаний вид збільшення пенсії на таких підставах".

В іншій частині постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від 9 червня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року у справі №565/798/17 залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз

А.Ю. Бучик ,

Судді Верховного Суду

logo