Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 28.08.2019 року у справі №815/7070/15 Ухвала КАС ВП від 28.08.2019 року у справі №815/70...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.08.2019 року у справі №815/7070/15



ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2019 року

м. Київ

справа № 815/7070/15

адміністративне провадження № К/9901/13563/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача Саприкіної І. В.,

суддів Єзерова А. А., Желєзного І. В.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" на постанову Одеського окружного адміністративного суду (у складі головуючого судді Бутенко А. В. ) від 23 березня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду (колегія у складі головуючого судді Градовського Ю. М., суддів Кравченка К. В., Лук'янчук О. В. ) від 01 червня 2016 року у справі за позовом Головного управління Державної служби України з питань праці в Одеській області до Комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" про застосування заходів реагування в сфері державного нагляду,

УСТАНОВИЛ:

У грудні 2015 року Головне управління Державної служби України з питань праці в Одеській області (далі - ГУ Держпраці в Одеській області) звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" (далі - КП ЖКС "Черьомушки"), у якому просило застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання КП ЖКС "Черьомушки", у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів: № 4573, № 4589, № 4590, які розташовані в м. Одесі на вул. Варненській, 12-А та 12-Б; № 4350, № 4351, № 4352, які розташовані в. м. Одесі на вул. Гайдара, 30; № 4467, № 4466, які розташовані в м. Одесі на вул. Варненській, 14/3.

Одеський окружний адміністративний суд постановою від 23 березня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2016 року, позов задовольнив. Застосував заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання КП ЖКС "Черьомушки" повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів: № 4573, № 4589, № 4590, які розташовані за адресою м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12-А та м. Одеса, вул. Варненська, буд. 12-Б; № 4350,4351,4352, які розташовані за адресою м. Одеса, вул.

Гайдара, буд. 30; № 4467,4466, які розташовані за адресою м. Одеса, вул.

Варненська, буд. 14/3, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

При ухваленні таких рішень суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання КП "ЖКС "Черьомушки" повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів є обґрунтованим, оскільки відповідач грубо порушує норми чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів, які викладені в Актах перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 03 грудня 2015 року № 15/16.1/06-07, від 04 грудня 2015 року № 15/16.1/06-08, від 11 грудня 2015 року № 15/16.1/06-09 та підписані директором КП "ЖКС "Черьомушки" без зауважень. За позицією судів КП
"ЖКС "Черьомушки"
грубо порушує норми чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів, що несе за собою пряму загрозу життю та здоров'ю людей, адже ним не надано належних доказів фактичного проведення експертного обстеження ліфтів.

Не погодившись із вказаними вище судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, у червні 2016 року КП ЖКС "Черьомушки" подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій просило скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2016 року і направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

На обґрунтування касаційної скарги КП ЖКС "Черьомушки зазначило, що відповідач вчинив усі можливі дії щодо усунення виявлених ГУ Держпраці в Одеській області порушень норм чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів. За позицією скаржника, суди попередніх інстанцій помилково не дослідили, що в лютому 2016 року КП ЖКС "Черьомушки" уклали договори з Філєю "Одесаліфт" Приватного акціонерного товариства "Виробниче об'єднання "Стальканат "-Сілур", предметом яких є надання послуг з організації експлуатації ліфтів, що знаходяться на балансі відповідача в будинках за адресами: м. Одеса, вул. Варненська, 12-А, 12-Б та 14/3.

Вищий адміністративний суд України ухвалою від 19 липня 2016 року відкрив провадження у цій справі за вказаною касаційною скаргою.

15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" (далі - ~law11~), яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.

Відповідно до підп. 4 п. 1 розд. "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду ухвалою від 27 серпня 2019 року прийняв цю справу до провадження та призначив її до розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 341 КАС України (у редакції ~law12~) суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Дослідивши наведені в касаційній скарзі доводи та перевіривши матеріали справи, колегія суддів встановила таке.

Одеська міська рада рішенням від 05 квітня 2007 року № 1165-V реорганізувала Комунальне підприємство (далі - КП) "Дирекція єдиного замовника "Черьомушки" за адресою: м. Одеса, вул. Гайдара, 38-А, шляхом злиття з КП "Дирекція єдиного замовника "Малиновське" за адресою: м. Одеса, вул. Ак. Філатова, 66 та з КП "Дирекція єдиного замовника "Південно-Західне" за адресою: м. Одеса, вул.

Балківська, 126-А, присвоївши реорганізованим підприємствам назву КП "ЖКС "Черьомушки", яке стало правонаступником реорганізованих підприємств.

З матеріалів справи вбачається, що КП ЖКС "Черьомушки" є балансоутримувачем, зокрема, житлових будинків за адресами: вул. Варненська, 12-А, 12-Б та 14/3; вул. Гайдара, 30 у м. Одесі.

Відповідно до п. 2.2.1 статуту КП "ЖКС "Черьомушки", який є додатком до рішення Одеської міської ради від 05 квітня 2007 року № 1165-V, предметом діяльності підприємства є організаційне забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання та прилеглих територій, організація надання різного виду послуг, пов'язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду і одержання прибутку в інтересах Одеської міської ради.

Відповідно до Наказу ГУ Держпраці в Одеській області від 18 листопада 2015 року № 268 у період з 01 по 11 грудня 2015 позивач провів планову перевірку виробничих об'єктів КП ЖКС "Черьомушки", а саме ліфтів у житлових будинках за адресами: вул. Варненська, 12-А, 12-Б та 14 /3; вул. Гайдара, 30 у м. Одесі на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки та на підставі направлень на перевірку.

За результатами проведеної перевірки ГУ Держпраці в Одеській області склало акти перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 03 грудня 2015 року № 15/16.1/06-07, від 04 грудня 2015 року № 15/16.1/06-08 та від 11 грудня 2015 року № 15/16.1/06-09, якими встановлено двадцять чотири порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, шість з яких створюють загрозу життю та здоров'ю людей, серед яких: не забезпечено навчання та перевірку знань з "Правил побудови і безпечної експлуатації ліфтів" у осіб, відповідальних за організацію безпечної експлуатації ліфтів"; закінчився термін служби пасажирських ліфтів № 4573, № 4589, № 4590; не отримано дозвіл територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці на експлуатацію ліфтів; не виконано періодичні технічні огляди ліфтів № 4350, № 4351, № 4352; закінчився термін служби пасажирських ліфтів № 4467, № 4466; не виконано періодичні технічні огляди ліфтів № 4466, № 4467.

Вважаючи необхідним застосування до КП ЖКС "Черьомушки" заходів реагування у сфері державного нагляду у зв'язку з виявленням порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, ГУ Держпраці в Одеській області звернулося до суду з цим позовом.

Судові рішення, ухвалені за результатом розгляду цього позову, є предметом касаційного перегляду в даній справі.

Дослідивши наведені в касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи і заслухавши суддю-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов таких висновків.

Перевіряючи правомірність та підстави для застосування заходів реагування у вигляді зупинення виконання робіт по експлуатації ліфтів, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відповідно до ст. 1 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - ~law14~) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (абз. 2 ~law15~).

За приписами ~law16~ на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (далі - Положення № 96), Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 Положення № 96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Відповідно до ст. 4 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII "Про охорону праці" (далі - ~law18~) державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя та здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до вимог ~law19~ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Згідно зі ~law20~ державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 30 квітня 2015 року № 8 затверджено положення про ГУ Держпраці в Одеській області (далі Положення № 8), за п. 1 якого головне управління є територіальним органом Держпраці України та здійснює свої повноваження на території Одеської області.

Згідно підп. 7 п. 4 Положення № 8 територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань:

- здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:

- будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;

- видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;

- застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;

- облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;

- проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.

Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення № 826) установлено, що загроза життю та здоров'ю працівників - це виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатації об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Відповідно до п. 2.26 зазначеного вище Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або, якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Колегія суддів також звертає увагу, що згідно з п. 9.2.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (НПАОП 0.00-1.02-08), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 року № 937/15628 (далі - Правила), у процесі експлуатації ліфти підлягають технічним оглядам і експертним обстеженням.

За змістом п. 9.2.2 Правил ліфти повинні підлягати технічним оглядам: первинному (повному); періодичному (черговому) (не рідше одного разу на 24 місяці (протягом установленого строку служби); позачерговому.

Відповідно до п. 9.7.15 вищезазначених Правил робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну і експлуатацію ліфта.

Пунктами 9.6.2,9.6.3 Правил передбачено, що за висновком експертизи роботодавець приймає рішення про експлуатацію устаткування в межах продовжуваного строку безпечної експлуатації, його заміну, ремонт, реконструкцію (перебудову), модернізацію або зміну параметрів експлуатації. Введення устаткування в експлуатацію після проведення експертного обстеження здійснюється відповідно до порядку, встановленого у НПАОП 0.00-6.18-2004, а саме порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 687 від 26.05.2004 року (далі - Порядок №687), організаційно-методичних та експлуатаційних документів.

Згідно з п. 23,32,36 Порядку № 687 експертне обстеження устаткування проводить експертна організація. За результатами експертного обстеження експертна організація готує висновок експертизи. Після проведення експертного обстеження фахівець експертної організації робить відповідний запис у паспорті устаткування про проведення і результати експертного обстеження, дозволені параметри і строк експлуатації, скріплюючи його печаткою.

Колегія суддів звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази фактичного проведення експертного обстеження ліфтів та усунення відповідачем усіх порушень установлених в актах перевірки.

Судом апеляційної інстанції правильно встановлено, що на момент судового розгляду цієї справи відповідач частково усунув зазначені в актах перевірок порушення, однак станом на 01 червня 2016 року (постановлення судового рішення апеляційним судом) невиконаними були чотири порушення із шести, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому, до касаційної скарги КП "ЖКС "Черьомушки" не додало жодних доказів, які б свідчили про подальше усунення виявлених порушень експлуатації ліфтів.

Колегія суддів також вважає необґрунтованими доводи відповідача стосовно вчинення ним усіх можливих заходів для усунення зазначених в актах перевірок порушень, оскільки КП "ЖКС "Черьомушки" утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну і іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного ремонтів та утримання, забезпечує відповідне утримання, а тому саме відповідач несе відповідальність за безпечну експлуатацію та технічне обслуговування ліфтів згідно чинного законодавства та повинен вживати заходи для їх своєчасного ремонту та огляду.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду знаходить, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правомірного висновку щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до КП "ЖКС "Черьомушки" шляхом зобов'язання повністю зупинити виконання робіт по експлуатації ліфтів, оскільки матеріалами справи підтверджено, що за адресами, які були перевірені ГУ Держпраці в Одеській області, грубо порушуються норми чинного законодавства з безпечної експлуатації ліфтів, що несе за собою пряму загрозу життю та здоров'ю людей.

З огляду на зазначене вище, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення касаційної скарги КП "ЖКС "Черьомушки", оскільки суди першої та апеляційної інстанцій правильно встановили обставини справи, судові рішення ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки судів скаржник не спростував.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 349, ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Оскільки колегія суддів залишає без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій, то відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати не підлягаю новому розподілу.

Ураховуючи викладене та керуючись ст. 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Комунального підприємства Житлово-комунальний сервіс "Черьомушки" залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 березня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 01 червня 2016 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І. В. Саприкіна

Судді

А. А Єзеров

І. В. Желєзний
logo