Головна Блог ... Консультації від юристів Нововведення кампанії е-декларування 2020

Нововведення кампанії е-декларування 2020

Відключити рекламу
 - tn1_novovvedennya_kampanii_e_deklaruvannya_2020_5ecfa20f0c1f3.png

Всі повинні подати декларації до 1-го квітня.

Ця фраза, мабуть, останнім часом у всіх "на вустах". Звертаємо увагу, що 17 березня 2020 року термін для подачі електронних декларацій в 2020 збільшили в зв'язку з коронавірусом. Так, на офіційному сайті Верховної Ради України оприлюднено інформацію про прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавирусной хвороби (COVID-19), яким передбачено, що декларацію можна подавати до 1 червня ( а не до 1 квітня).

Зміст:

Юридичний інтернет-ресурс "Протокол" нагадує, що з 1 січня 2020 розпочато черговий етап подання суб'єктами декларування в інформаційно-телекомунікаційну систему «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (реєстр е-декларацій) щорічних електронних декларацій за 2019 рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон). У цій консультації пропонуємо актуальну інформацію з усіма нововведеннями і нюансами декларування, де детально доступними словами все розписуємо.

Декларування 2020: основні зміни

У 2020 році електронне декларування зазнало ряду змін, в тому числі оновлений перелік даних, які необхідно вносити в е-декларацію.

Так, по-перше, Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК) з 1 січня затвердило нову форму декларації, з якою можна ознайомитися тут.

По-друге, розширено перелік осіб-декларантів. Protocol звертає увагу на перелік осіб, на яких покладається обов'язок подавати е-декларацію (вони ж суб'єкти декларування):

  • особи уповноважені на виконання функцій держави і органів місцевого самоврядування (місцевих рад) - весь їх список зазначений в підпункті частини першої статті 3 Закону;
  • інші особи, визначені в підпунктах а, в пунктах 2 частини першої статті 3 Закону.

е декларація 2020

З 1 січня перелік декларантів розширено, так тепер новими суб'єктами електронного декларування стали:

  • керівник офісу Президента, його перший заступник і заступник;
  • перший заступник і заступник Національного банку, член Ради такого банку;
  • особи патронатної служби;
  • посадові особи юридичних осіб державної власності, а також особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, підприємства, організації, що мають на меті отримання прибутку, а також господарських товариств (ТОВ, АТ та інші), частина в статутному капіталі яких більше 50% ;
  • представники громадських об'єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів;
  • та інші зазначені в зазначених вище пунктах статті 3 Закону.

Одним з нововведень є вимога вказувати додаткові відомості в розділі про себе. Так, тепер потрібно вказувати ще й унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі суб'єкта декларування та членів його сім'ї.

Ще одним нововведенням є уточнення значення поняття "член сім'ї". Так, тепер статтю 46 Закону доповнено Приміткою, в якій передбачено, що членом сім'ї, при заповненні е-декларації 2020 року, також є особи, які не є дітьми або чоловіком / дружиною, але, при цьому, за станом на 31 грудня звітного 2019 року проживали разом з декларантом не менше 183 днів (на практиці це звичайно складно довести, але таку норму все ж додали).

Є кілька змін, що стосуються подачі інформації про доходи, з якими можна ознайомитись в наступному розділі консультації.

Користуйтеся консультацією: Кримінальна відповідальність у сфері е-декларування: незаконне збагачення і декларування недостовірної інформації

Як позначати доходи в е-декларації 2020

У декларації потрібно вказувати інформацію про всі доходи декларанта і членів його сім'ї, в тому числі подарунки, грошові активи, роялті, відсотки і дивіденди, отриману благодійну допомогу, наявні фінансові зобов'язання, дані з банківських та інших фінансових установах, в яких відкриті рахунки декларанта або членів його сім'ї.

Так, з 1 січня 2020 року, як бачите, додалався обов'язок вказувати відомості про банківські та інших фінансові установи (як національні, так і іноземні), в яких в декларанта або членів його сім'ї відкриті рахунки. При чому, ці відомості включають дані про сам заклад, а також тип і номер рахунку; осіб, які можуть розпоряджатися рахунком або які мають доступ до індивідуального сейфа; інформацію про осіб, які відкрили рахунок.

Що стосується відомостей про заробітну плату, то Протокол звертає увагу, що потрібно позначати повний розмір отриманої заробітної плати (тобто, разом з податками і зборами, а не фактично отриманий дохід). Таку інформацію можна отримати за необхідний період у свого роботодавця або в особистому електронному кабінеті Державної податкової служби України. У довідці з повною сумою заробітної плати повинна бути деталізація за видами виплат, розміри і підстави відрахувань із заробітної плати, сума заробітної плати, яка підлягає до виплати.

Таким чином, із загальної суми заробітної плати фактично і відбуваються відрахування, в тому числі обчислюється, утримується і сплачується податок на доходи фізичних осіб.

Нова форма повідомлення про суттєві зміни в майновому стані

електронне декларуванняТака форма була і раніше, але в грудні 2020 року в неї також були внесені зміни. Під істотною зміною, при подачі і заповненні такої форми, мається на увазі отримання суб'єктом декларування одноразового доходу або майна або здійснення одноразової витрати на суму, що перевищує 1051 гривню. Важливо відзначити, що форма розповсюджуватись не на всіх суб'єктів декларування, а тільки на посадових осіб, які займають відповідальну та особливо відповідальну посаду, а також суб'єктів декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків у відповідності до статті 50 Закону. Цей документ має 9 розділів, в яких необхідно зазначати інформацію про декларанта, доходи, об'єкти нерухомості, цінні папери, нематеріальні активи, транспортні засоби, корпоративні права та інше цінне майно. З зразком затвердженої форми можна ознайомитися тут.

Користуйтеся консультацією: Як не потрапити під роздачу або 6 рекомендацій суб'єкту декларування

Відповідальність за неподання декларації або подання недостовірних відомостей

  1. Неподання або несвоєчасне подання декларації.

Статтею 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) передбачено, що за несвоєчасне подання декларації накладається штраф у розмірі від 850 гривень до 1700 (такий же штраф за неподання або несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни). Якщо ж декларант взагалі не подав декларацію, то до нього застосовується кримінальна відповідальність. Так, стаття 366-1 Кримінального кодексу України (ККУ) позначає в разі навмисного неподання декларації покарання у вигляді штрафу від 42-х з половиною тисяч гривень до 51 тисяч або ж громадські роботи на термін від 150 до 240 годин, або ж позбавлення волі на термін до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися деякими видами діяльності до 3 років.

  1. Подання недостовірних відомостей.

Адміністративна відповідальність застосовується, якщо внаслідок подання такої неправдивої інформації приховано майно або доходи в розмірі від 100 прожиткових мінімумів на працездатну особу до 250 таких мінімумів (станом на березень 2020 ця сума становить: від 210 200 до 525 500 гривень). Так, стаття 172-6 КУпАП передбачає накладення штрафу в розмірі від 17000 грн до 42-х з половиною тисяч гривень.

Кримінальна відповідальність застосовується якщо в зв'язку з подачею недостовірної інформації приховано доходи і майно на суму понад 525 500 гривень. Стаття 366-1 ККУ передбачає за таке правопорушення покарання у вигляді штрафу від 42-х з половиною тисяч гривень до 51 тисяч або ж громадські роботи на термін від 150 до 240 годин, або ж позбавлення волі на термін до двох років, з позбавленням права обіймати деякі посади або займатися деякими видами діяльності до 3 років.

На закінчення цієї консультації, юридична платформа "Протокол" зазначає, що якщо у Вас все ж залишилися певні питання з приводу процедури е-декларування, НАЗК на своєму сайті надало кілька роз'яснень що стосуються заходів фінансового контролю, а також на цьому сайті розміщено відео-консультацію про порядок заповнення електронної декларації, з якими можна ознайомитися тут.

Користуйтеся консультацією: ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НЕПОДАЧУ ЛИБО НЕСВОЕВРЕМЕННОСТЬ ПОДАЧИ Е-ДЕКЛАРАЦИИ: ШАГ ЗА ШАГОМ

Автор консультації: Катерина Колотуха

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 6869

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 6869

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст