Головна Блог ... Консультації від юристів Наявність аптечки та вогнегасника в автомобілі

Наявність аптечки та вогнегасника в автомобілі

  • Автор: 

    Автор не вказаний

  • 12

  • 0

  • 15457

Відключити рекламу
 - tn1_f94ba0afd99d00b19e1ab255c0a772ce_6131daa197c95.png

Зміст:

Безумовно, автомобіль відіграє важливу роль у житті сучасної людини. Постійна динаміка нашого життя, робота в режимі багатозадачності і так далі викликають все більшу потребу людини в чотириколісному помічнику. Адже погодьтеся, набагато зручніше, швидше і комфортніше добиратися куди-небудь на власному транспорті, ніж їздити громадським, який, на жаль, не завжди може підлаштуватися під наші плани.

Однак, будучи засобом для пересування, автомобіль все ж залишається складною, з технологічної точки зору, конструкцією, яка вимагає дотримання відповідних правил експлуатації, а також - заходів безпеки. Одними з таких є імперативні норми законодавства України, щодо обов'язкової наявності в автомобілі вогнегасника та аптечки. У нашій статті ми розглянемо питання, які вимоги до автомобільних аптечки та вогнегасника, який вогнегасник потрібен в автомобіль, який штраф за відсутність аптечки, а також багато іншого.

Користуйтеся консультацією: Право поліцейського оглянути салон, багажник і капот автомобіля

Законодавче регулювання наявності аптечки і вогнегасника в автомобілі

штраф за відсутність аптечки Основним нормативно-правовим актом, що встановлює обов'язок для водіїв придбати аптечку та вогнегасник, з подальшим розміщенням зазначених речей в автомобілі є Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі - Правила, ПДР).

Згідно з розділом 31 зазначених вище Правил, автомобіль повинен бути укомплектований, в тому числі:

  • медичною аптечкою з нанесеними на неї відомостями про тип транспортного засобу, для якого вона призначена, - на мотоциклі з боковим причепом, легковому, вантажному автомобілі, колісному тракторі, автобусі, мікроавтобусі, тролейбусі, автомобілі, ТЗ, що перевозить небезпечний вантаж;
  • працюючим вогнегасником.

Примітка до пункту 31.4.7 ПДР говорить про те, що тип, марка, місця встановлення вогнегасників визначаються спеціальними правилами.

Аптечка, перелік медикаментів якої відповідає ДСТУ 3961-2000 для відповідного типу транспортного засобу, і вогнегасник повинні бути зафіксовані в місцях, визначених підприємством-виробником. У разі, якщо конструкцією транспортного засобу зазначені місця не передбачено, медична аптечка і вогнегасник повинні розташовуватись у легкодоступних місцях.

Вогнегасники повинні відповідати встановленим чинним законодавством нормам. Так, наприклад вони повинні бути сертифікованими

Як бачимо, Правила дорожнього руху встановлюють обов'язок для водіїв обладнати їхні автомобілі аптечкою і вогнегасником, водночас, відсилаючи до інших нормативно-правових актів, для уточнення технічного боку питання. Із зазначеного вище стає зрозумілою відповідь на питання - чи потрібен вогнегасник в машині, а також медична аптечка.

Тепер, розберемося з вимогами до їхнього вмісту, об’єму тощо.

Користуйтеся консультацією: Чим повинен бути укомплектований автомобіль?

Які вимоги до аптечки та вогнегасника?

Почнемо з того, що вимоги до вогнегасників, що встановлюються на транспортних засобах, визначаються постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1997 року №1128 Про забезпечення колісних транспортних засобів первинними засобами пожежогасіння.

Для легкових автомобілів встановлено обов'язкову наявність одного вогнегасника порошкового (закачного типу ОП-2) або з газом-витіснювачем (в балоні ВП-2) з зарядом вогнегасної речовини не менше 2 кг. При цьому, вогнегасник повинен бути встановлений в спеціально відведеному заводом-виробником місці, а якщо таке відсутнє - в будь-якому іншому легкодоступному місці.

Якщо ж ми говоримо про вантажні автомобілі, то в зазначеній ситуації все буде залежати від маси авто. Вищезгаданою постановою КМУ визначено градація за масою автомобіля:

  • до 3,5 тонн;
  • від 3, 5 тонн;
  • понад 12 тонн.

У першому випадку, вогнегасник повинен бути об’ємом не менше 3 кг, у другому - 5 кг. У випадку з масою автомобіля від 12 тонн, вогнегасник повинен бути об’ємом не менше 9 кг.

Слід зазначити, що обов'язковою умовою, згідно чинного законодавства, є сертифікація вогнегасника. Здебільшого виробники і продавці продають вогнегасники, які пройшли сертифікацію, однак, все ж, перед покупкою рекомендуємо Вам перевірити, чи є на вогнегаснику відповідна відмітка. Органом, що відповідає за сертифікацію вогнегасників є Державний центр сертифікації ГСЧС України. У свою чергу, відсутність сертифікації впливає на неможливість експлуатувати вогнегасник.

З приводу аптечок, то нормативно-правовим актом, що визначає вимоги до автомобільних аптечка є наказ Міністерства охорони здоров'я України від 07.07.1998 року №187 “Про затвердження переліків лікарських засобів у медичних аптечках транспортних засобів”.

Крім того, зазначене питання регулюється наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.06.2013 року № 622, яким затверджено ДСТУ (держ. Стандарт) «Аптечка медична автомобільна. Загальні вимоги".

Для запобігання зайвого цитування назви медичних препаратів, які повинні бути в автомобільній аптечці, вказуємо, що переважно, засоби і медичні препарати автомобільної аптечки спрямовані на зупинку кровотечі та фіксування положення тіла потерпілої в ДТП людини.

У багатьох водіїв виникає питання, який термін придатності аптечки і вогнегасника. Конкретної відповіді на зазначене питання немає, оскільки все залежить від терміну придатності конкретного препарату, наявність якого передбачено в автомобільній аптечці. Наприклад, якщо термін придатності нітрогліцерину буде 1 рік, то в разі придбання аптечки в 2019 році, водій повинен оновити її вміст не пізніше 2020 року.

Вищевказаний наказ Міністерства охорони здоров'я України від 07.07.1998 року №187 лише встановлює, що водії повинні стежити за закінченням терміну придатності медичних препаратів автомобільної аптечки.

З приводу вогнегасників, слід зазначити, що термін придатності визначається виробником, і, як показує, аналіз ринку - складає в середньому від 5 до 10 років.

Тепер перейдемо до питання відповідальності за відсутність аптечки і вогнегасника в автомобілі.

Користуйтеся консультацією: Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?

Штраф за аптечку та вогнегасник

Штраф за аптечку Відповідальність за відсутність аптечки та вогнегасника встановлена ​​Кодексом України про адміністративні правопорушення. Слід зазначити, що експлуатація автомобіля без вищевказаних речей - порушення, яке може бути небезпечним, в першу чергу, для самого водія та його пасажирів.

І так, експлуатація автомобіля без аптечки і вогнегасника є підставою для застосування до водія статті 125 КУпАП. Зазначена стаття говорить про те, що інші порушення правил дорожнього руху, крім передбачених статтями 121-128, частинами першою і другою статті 129, статтями 139 і 140 цього Кодексу, - тягнуть за собою попередження.

Як бачимо, санкція вищезгаданої статті дуже незначна, тому водії дуже часто нехтують наявністю в своїх автомобілях аптечки, вогнегасника. У даному випадку, теза: немає аптечки і вогнегасника штраф - не застосовується.

Однак, не все так однозначно. На практиці, інспектор, який вас зупинив, намагатиметься застосувати до Вас статтю 121 КУпАП, санкція якої тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Саме зазначену статтю, як показує аналіз судових рішень щодо оскарження постанов інспекторів поліції, часто використовують правоохоронці.

Воно й зрозуміло, адже в даному випадку штраф за аптечку і вогнегасник є більш привабливим для інспекторів ніж просте попередження.

Але, юридичний аналіз диспозиції статті 121 КУпАП, а саме частини першої, дозволяє говорити про те, що її застосування до водіїв, за відсутність аптечки та вогнегасника - є порушенням з боку поліції.

Користуйтеся консультацією: Як встановити газову установку (ГБО) на автомобіль і які штрафи можуть виникнути

Підтвердженням зазначеного є рішення Іваничівського районного суду Волинської області у справі №156 / 445/21 від 06.07.2021 року. У зазначеній справі суд скасував постанову інспектора поліції про накладення штрафу на водія за статтею 121 КУпАП, залишивши в силі постанову за статтею 124 КУпАП, вказавши що саме зазначена стаття застосовується в разі експлуатації автомобіля без вогнегасника. Теж саме можна говорити і про медичну аптечку.

Все тому, що стаття 121 КУпАП (частина перша) говорить про наступне: «Управління водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового управління, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (у темну пору доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів.»

Як бачимо, мова йде про експлуатацію автомобіля з технічними несправностями. Але ж відсутність аптечки та вогнегасника не може трактуватися, як несправність авто. Тому, водій, який вирішив боротися до кінця з необґрунтованою постановою інспектора поліції про накладення на нього штрафу, зможе легко захиститися в суді, що і підтверджується судовою практикою в зазначених справах.

Відсутність аптечки - штраф може накладатись тільки на водіїв, які займаються перевезенням пасажирів, оскільки є пряма норма, диспозиція якої вже виписана відповідним чином, а саме мова йде про частину 2 статті 121 КУпАП.

Повністю аналогічна ситуація і з вогнегасником, тому не будемо акцентувати на цьому вашу увагу.

Тепер, коли ви знаєте який штраф за відсутність аптечки, кому загрожує штраф за відсутність вогнегасника, перейдемо до питання, а як інспектори поліції можуть взагалі перевірити водія, на дотримання ним чинного законодавства в зазначеному питанні.

Користуйтеся консультацією: Штраф за тонування 2021. Тоноване скло автомобіля: Як не отримати штраф!

Перевірка аптечки і вогнегасника

Відразу звертаємо Вашу увагу на той факт, що зупинка водія через перевірку наявності в автомобілі аптечки і вогнегасника незаконна. Підстави для зупинки транспортного засобу вказані в статті 35 Закону України “Про національну поліції України”. Такої підстави як перевірка на наявність аптечки або вогнегасника вищезгадана стаття не містить.

Тому інспектори поліції йдуть на хитрість, використовуючи негласне правило, вказувати в якості причини зупинки будь-яку іншу, наприклад - перевищення швидкості, а вже маючи, як то кажуть законні підстави, проводять перевірку авто на предмет наявності вищевказаних речей.

Як підсумок, безумовно, наявність аптечки і вогнегасника в автомобілі в першу чергу необхідні водієві, тому, зі свого боку рекомендуємо Вам все ж придбати зазначені речі. Тим більше що, як показує аналіз, вони не коштують дорого.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичної ресурсу Протокол.

Автор консультації: Юрист, Коломієць Микола

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 15457

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 15457

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст