Головна Блог ... Аналітична стаття Статті Методика 14.1.75 або "плоди отруйного дерева"

Методика 14.1.75 або "плоди отруйного дерева"

Відключити рекламу
 - tn1_0_00588900_1632111497_61480b890174c.jpg

Рано чи пізно перед потерпілим постає необхідність проведення психологічного дослідження або судово-психологічної експертизи для обґрунтування розміру відшкодування/компенсації моральної шкоди. Результатами такої «експертизи» можуть бути невиправдано витрачені кошти та визнання судом висновку експерта недостовірним та/або неналежним доказом.

Як запобігти такому розвитку подій? Чи можна з цією метою використовувати Методику психологічного дослідження у справах щодо заподіяння моральних страждань особі та відшкодування моральної шкоди? Це питання, на які бажано знати відповідь заздалегідь.

Не все те золото, що блищіть

Серед багатьох існуючих методик визначення розміру моральної шкоди є Методика психологічного дослідження у справах щодо заподіяння моральних страждань особі та відшкодування моральної шкоди (далі – Методика), яка є «атестованою» та яку наполегливо рекомендують використовувати як психологам, так і судовим експертам при розрахунку шкоди. Отже, розберемося в тому, що з це таке і чи варто нею користуватися.

Означена методика 18 січня 2019 року внесена в Реєстр судових методик за №14.1.75 та схвалена Науково – методологічною радою з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України, рекомендована до впровадження рішенням Вченої ради Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С.Бокаріуса (протокол №1 від 11 січня 2019 року).

Основою вказаної 14.1.75 є «модифікована» (за словами авторів) Методика встановлення заподіяння моральної шкоди та метод оцінки розміру компенсації спричинених страждань О. М. Ерделевського з його формулою.

Разом з тим, 29 січня 2016 року рішенням Координаційної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України методика О.М.Ерделевського була виключена з Реєстру методик проведення судових експертиз, затверджених наказом Міністерства юстиції України. Тому, стає зрозуміло, що розмір моральної шкоди визначений за вищевказаною методикою є недопустимим (на це вказують численні постанови Верховного Суду).

Однак, вказана Методика разом із формулою О.М.Ерделевського в її «доповненому» варіанті, увійшла у значне протиріччя з чинним законодавством України і більше відповідає нормам права РФ та інших країн, ніж України з огляду на наступне:

1) використання всіх методів психологічного дослідження, зазначених в Методиці припинено, як наслідок – Методика теж не може використовуватись;

2) в Методиці використано терміни «психічні страждання» та «презюмована моральна шкода», яких не містить законодавство України;

3) Методика не несе в собі конкретики та точності визначення;

4) в Методиці представлена «модифікована» таблиця та формула, які тотожна формулі О.М.Ерделевського;

5) в Методику входять питання, які належать до виключної компетенції органів досудового розслідування, суду: визначення протиправності поведінки як потерпілого, так і заподіювача шкоди;

6) Методика повністю суперечить ст.124 Конституції України. якою передбачено, що делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається!

7) в 14.1.75 запропоновано надавати: п’ять варіантів ймовірних висновків…;

8) авторами Методики не надано порядок розрахунку коефіцієнтів «і» та «с», для яких представлено лише описові діапазони значень;

9) Методика не є судовою методикою, а лише дослідженням, враховуючи той факт, що Інструкцією №53/5 вилучено поняття «висновок експертного дослідження»;

10) в Методиці не врахована практика ЄСПЛ щодо додавання загальнодержавних податків до суми справедливої сатисфакції;

11) в Методиці фактично ототожнені цивільне правопорушення та кримінальний злочин, що є неприпустимим;

12) В Методиці застосовується виключно розмір мінімальної заробітної плати, який не враховує наступних факторів:

  • основних соціальних і демографічних груп населення, до яких може належати потерпілий;
  • наслідки фізичного ушкодження потерпілого та можливість його професійної самореалізації.

Крім того, Законом № 1774-VIII зазначено, що мінімальна зарплата після набрання чинності цим законом не застосовується як розрахункова величина

Детальний аналіз Методики 14.1.75

1. Пункт 8.3 Методики містить посилання на методи дослідження відповідно їх реєстраційних кодів в Реєстрі методик проведення судових експертиз. Разом з тим, рішенням Координаційної ради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України 28 січня 2021 року прийнято рішення про припинення застосування ВСІХ психологічних методик, зазначених у Методиці.

Згідно п. 1.4. Інструкції про призначення, проведення судових експертиз та експертних досліджень й Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, під час проведення експертиз (експертних досліджень) з метою виконання певного експертного завдання експертами застосовуються відповідні методи дослідження, методики проведення судових експертиз.

Визначення способу проведення експертизи (вибір певних методик, методів дослідження) належить до компетенції експерта. Але…внаслідок припинення застосування психологічних методик експерту-психологу тепер обирати немає з чого. Адже застосування в практиці всіх методів в тому числі психологічного дослідження Міністерством юстиції України припинено. Залишається єдиний вихід – залучати фахівця у галузі психології – практичного психолога, який має право використовувати будь-які психологічні методики без обмежень у повному обсязі.

Станом на сьогоднішній день Методика психологічного дослідження у справах щодо заподіяння моральних страждань особі та відшкодування моральної шкоди, не може використовуватися судовими експертами внаслідок припинення застосування методів дослідження у вигляді методик, які мали застосовуватися у Методиці як спеціальні методи дослідження.

2 Методиці використано термін «психічні страждання». Це термін, якого не містить законодавство України. Разом з тим, зазначений термін міститься в КК РФ та США. Саме тому, на нашу думку, некоректно використовувати в методиці або формулі розрахунку таку термінологію.

Така сама ситуація з зазначеною в Методиці «презюмованою моральною шкодою». Чинне законодавство України, на відміну від законодавства РФ, не містить поняття «презюмована моральна шкода».

Справа в тому, що не жодна психотравмуюча ситуація апріорі завдає моральних страждань певній особі, оскільки в силу своєї значущості або індивідуальних особливостей особистості людина або просто не помітить, що щось сталося або дуже швидко про це забуде, або отримає сильний стрес (та / або постстресовий розлад). Існує дуже багато факторів, які необхідно оцінити, щоб дізнатися про адекватний мінімум моральної шкоди для кожного окремо взятого піддослідного.

Звертаючись до поняття юридичної презумпції стає зрозумілим семантика самого поняття.

Правова (юридична) презумпція – це передбачене законом правило (нетиповий нормативний припис), за яким на підставі встановлення певного факту чи фактичного складу виключається необхідність доказування та вважається таким, що існує інший факт (фактичний склад).

Поняття презумпції моральної шкоди суперечать одному з принципів цивільного процесу, оскільки позивач має доводити обґрунтованість заявлених позовних вимог. Крім цього, метою законодавства в сфері цивільного процесу є забезпечення справедливого вирішення справи судом. Адже право на компенсацію моральної шкоди виникає не автоматично при вчиненні заподіювачем шкоди будь-яких неправомірних діянь, а за умови доведення потерпілим, в чому саме полягають моральні страждання і які втрати немайнового характеру вони спричинили.

Оскільки презумпція наявності моральної шкоди не передбачена чинним законодавством України, то наявність моральної шкоди не визнана прямим наслідком кожної протиправної поведінки. Адже, така презумпція має визначатися лише законом. Відтак, діє ст. 81 ЦПК України про загальний розподіл тягаря доказування. Таким чином, право на відшкодування моральної шкоди за нормами чинного законодавства не є матеріальною гарантією, оскільки жоден закон не встановлює імперативний обов’язок компенсації. Зазначене право на відшкодування — це процесуальна можливість довести наявність шкоди, визначити її розмір та отримати через судовий розгляд цього питання відповідну компенсацію.

Разом з тим, ВС в постанові №818/607/17 зробив такий висновок: «Психологічне напруження, розчарування та незручності, що виникли внаслідок порушення органом держави прав людини, можуть свідчить про заподіяння моральної шкоди».

ЕСПЛ встановлює презумпцію заподіяння державою моральної шкоди стягувачу при надмірно тривалому невиконанні рішення суду без обов’язкового встановлення складу цивільного правопорушення (ВГСУ у справі № 903/486/16 від 15 лютого 2017р.).

3. В Методиці зазначено, що «висновок психологічного дослідження за цією Методикою має орієнтовний (ймовірний) характер». Це означає, що означена Методика не несе в собі конкретики і точності визначення. Разом з тим, суд не може спиратися на припущення!

Припущення – ніщо інше як судження, для якого не було знайдено доказу.

Саме тому Методика і не може мати ймовірний характер.

Висновки експерта-психолога (у відповідності до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджена наказом Наказ Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5), можуть бути: категоричними (позитивними або негативними), ймовірними та такими, що вказують на неможливість розв’язання питання.

Якщо експерт дає ймовірний висновок або висновок про неможливість вирішення питання, то в дослідницькій частині він зобов’язаний викласти причини, з яких не виявилося можливим вирішити питання в категоричній формі або довелося відмовитися від розв’язання питання.

Судово-експертна діяльність здійснюється на принципах законності, незалежності, об'єктивності і повноти дослідження.

На експерта у процесі експертизи в кримінальному процесі покладаються обов’язки: використовувати всі наявні в його розпорядженні науково-технічні методи, засоби і свої знання для правильного і науково-обґрунтованого розв’язання поставлених перед ним питань, отримання достовірних висновків; провести повне і всебічне дослідження, дати обґрунтований та об’єктивний письмовий висновок; на вимогу органу дізнання, слідчого, прокурора, судді дати роз’яснення щодо даного ним висновку.

Встановлюючи наявність або відсутність фактів заподіяння моральної шкоди та розміру відшкодування, суд враховує і вказує на те, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (п 11. Постанови Пленуму ВСУ від 18.12.2009 р. № 14 «Про судове рішення у цивільній справі»).

Цивільне процесуальне законодавство України занормувало, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. При цьому жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності (ч. ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК).

Так само, відповідно до ст. 104 ГПК та ст. 110 ЦПК України, висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами. Проте, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК України).

Суд позбавлений права збирання доказів за власною ініціативою, оскільки обов`язок доказування покладається на сторони. Доказування є юридичним обов`язком сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Доведення підстав позову покладається на позивача. Наведені положення є найважливішою складовою принципу змагальності.

Отже, розмір відшкодування моральної шкоди входить до предмета доказування. Оскільки випадки та обставини, за яких може бути заподіяна моральна шкода, можуть бути різними, законодавець допускає відшкодування такої шкоди грішми, майном або в інший спосіб (ст. 23 ЦК України).

Відтак, означена Методика мала б розроблятися і впроваджуватися з метою чіткого обґрунтування й унеможливлення припущень як Сторін по справі, так і суду щодо заподіяння особі моральної шкоди (страждань) й конкретного розміру відшкодування, який би не припускав безпідставне збагачення потерпілого. Про останнє наголошує й ВП/ВС у справі №752/17832/14–ц від 15 грудня 2020 року: «Розмір відшкодування моральної шкоди має бути не більшим, ніж достатньо для розумного задоволення потреб потерпілої особи, і не повинен приводити до її безпідставного збагачення». В розпорядженні суду мають бути однозначні письмові докази розміру відшкодування для прийняття вмотивованого рішення по справі, дотримання принципів змагальності Сторін та диспозитивності судочинства. Саме для цього й необхідно чітке і однозначне обґрунтування розміру відшкодування.

4. В Методиці представлена дещо «удосконалена й модифікована» таблиця А.1 фактично повністю переписана з методики О.М.Ерделевського із зазначенням в формулі розрахунку протиправних діянь які «встановлюються органом досудового розслідування, слідчим суддею, судом». Якщо мова йде про адаптацію (удосконалення) методики О.М. Ерделевського (за текстом «використання «модифікованої» та «відкоригованої» формули»), то дії авторів так само вступають у протиріччя із Законом України «Про авторські та суміжні права».

Адже, за даними бюлетеню №53 «Авторське та суміжне право», виданому Державним підприємством «Український інститут інтелектуальної власності», 19 квітня 2019 року за № 87905 було зареєстровано авторське право на літературний письмовий твір наукового характеру за авторами: Покотило Ігор Миколайович, Траверсе Тетяна Михайлівна, Данилюк Іван Васильович, Скілков Володимир Васильович, Ерделевський Олександр Маркович. Назва твору: «Науковий твір «Методика визначення розміру моральної (немайнової) шкоди, що підлягає відшкодуванню».

Тобто, авторське право на свою формулу Ерделевський О.М. зареєстрував в нашій Державі. При цьому методика №14.1.75, яка містить його формулу (із зазначенням іншого авторства) зареєстрована Міністерством юстиції Україні та внесена до реєстру судових методик…

З цього можна зробити висновок про…недопустимість доказів (висновку експерта / судово-психологічної експертизи), який зроблено за методикою 14.1.75, яка (внаслідок використання формули іншого автора О.М.Ерделевського), на нашу думку, по своїй суті є плагіатом (якщо дозвіл О. Ерделевського на удосконалення/модифікацію методики є відсутнім), який порушує Закон України «Про авторські та суміжні права» і до якого може бути застосована судом доктрина «плодів отруйного дерева» (fruit of the poisonous tree). Отже, такий доказ не може бути прийнятий судом як допустимий та врахований при вирішенні справи по суті. В іншому випадку (при наявності дозволу О.Ерделевського зазначена Методика не є плагіатом).

Згідно ст. 87 КПК України недопустимими є докази, отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також будь-які інші докази, здобуті завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини. Аналогічні статті містить й ЦПК України.

У зв’язку із змістом таблиці А.1 також виникає логічне запитання: якщо протиправні діяння встановлюються судом або органами досудового розслідування, тоді на яких правових підставах судовий експерт може надавати грошовий еквівалент тому чи іншому протиправному діянню, протиправність якого ще не встановлено судом (апелюємо до логіки означеної Методики).

При вирішенні питання відшкодування моральної шкоди, варто говорити про психотравмуючу подію, її вплив (або його відсутність) на особу, моральні страждання та грошовий еквівалент розміру відшкодування/компенсації за їх заподіяння (наслідки), а не еквівалент протиправних діянь та розмір компенсації презюмованої моральної шкоди.

Судовий експерт-психолог так само, як і фахівець у галузі психології не може виходити за межі своїх професійних повноважень. У відповідності до Інструкції про призначення та проведення судових експертиз й експертних досліджень і Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень від 08 жовтня 1998 року № 53/5 із змінами, судовому експерту забороняється: вирішувати питання, які виходять за межі спеціальних знань експерта, а також для з’ясування питань права і надавати оцінку законності проведення процедур, регламентованих нормативно-правовими актами.

Судовий експерт не має права: замінювати собою органи досудового розслідування, суд; визначати ступінь вини заподіювача шкоди або потерпілого; встановлювати грошовий еквівалент протиправності діяння заподіювача шкоди та / або потерпілого / позивача.

Доктрина «плодів отруйного дерева» (fruit of the poisonous tree) сформульована Європейським судом з прав людини у справах «Гефген проти Німеччини», «Тейксейра де Кастро проти Португалії», «Шабельник проти України» «Балицький проти України», «Нечипорук і Йонкало проти України», «Яременко проти України».

Відповідно до цієї доктрини, якщо джерело доказів є неналежним, то всі докази, отримані з його допомогою, будуть такими ж («Гефген проти Німеччини»). Недопустимими є докази, здобуті із суттєвим порушенням прав та свобод людини. Таким чином, допустимі самі по собі докази, отримані за допомогою відомостей, джерелом яких є недопустимі докази, стають недопустимими

5. Правопорушення в Методиці прив’язані до низки протиправних дій, яким надано вираз у грошових еквівалентах для середньо статистичної людини. Ми не можемо погодитись з авторами методики виходячи з наступного.

Спільне заподіяння моральної (немайнової) шкоди може бути результатом неузгоджених спільних дій, вчинених без наміру, а іноді навіть і без провини заподіювачів цієї шкоди.

Моральна шкода виникає внаслідок впливу не протиправного діяння, а психотравмуючої ситуації для потерпілого / позивача. Тобто, психотравмуюча ситуація для піддослідного може виникнути, а може й – ні, та є похідною від протиправної поведінки.

Питання протиправності поведінки вирішують органи досудового розслідування й суду. Відтак, вказані питання не можуть входити у формулу розрахунку моральної шкоди.

У кожної особистості існує суб’єктивна реакція на психотравмуючу подію, яку треба досліджувати індивідуально. Ось чому використання поняття «середньостатистичної людини» є неприпустимим. В іншому випадку немає сенсу говорити про будь-яку методику визначення та розрахунку моральної шкоди, оскільки вона буде мати ймовірний характер.

Передбачення всього переліку психотравмуючих подій вбачається неможливим. В кожній індивідуальній ситуації при врахуванні обставин справи та індивідуальних особливостей потерпілого буде своя індивідуальна психотравмуюча подія, її суб’єктивне сприйняття. Крім того, людина отримує стан дістресу лише внаслідок власних індивідуальних особливостей і наявності психотравмуючої події. В цьому випадку ступінь вини заподіювача шкоди жодним чином не корелює з рівнем моральних страждань потерпілого.

Таким чином, користування таблицею А.1 Методики, в якій вказано види протиправних діянь (питання по яким вирішує суд) та грошовий еквівалент компенсації моральної шкоди представляється ймовірним припущенням, на яке не може покладатися суд, а використання Методики в такому вигляді є більше ніж некоректним.

6. У «вдосконаленій формулі» коефіцієнт fv перефразовано, а по своїй суті (за змістом) він віддзеркалює ступінь вини заподіювача шкоди так само, як в формулі О. М. Ерделевського. Разом з тим, право на компенсацію моральної шкоди виникає не автоматично при вчиненні заподіювачем шкоди будь-яких неправомірних діянь, а за умови доведення потерпілим, в чому саме полягають моральні страждання та які втрати немайнового характеру вони спричинили.

В своїй методиці О.М. Ерделевський вводить показник «fv» (від англ. fault — «провина», violator — «те, що заподіяло шкоду») – ступінь вини особи, яка завдала моральної шкоди, 0 ≤ fv ≤ 1; автор рекомендує для простої необережності приймати значення fv = 0,25, для грубої необережності fv = 0,5, для непрямого наміру fv = 0,75, і для прямого наміру відповідно fv = 1,0.

У авторів Методики [32] вбачається та сама суть з більш розгалуженою та розписаною іншими словами шкалою оцінки 0 ≤ fv ≤ 1 і називається вже «коефіцієнт ступеня ініціативи (впливу, воєвиявлення) та характеру діяльності спричинювача шкоди у виникненні та динаміці ситуації, що досліджується за справою».

Таким самим чином можна перефразувати будь–який вислів, надаючи йому видимої більшої наукової вагомості та завуальовуючи його первинний зміст (який, до речі, нікуди не зникає). Намагання деяких авторів «адаптувати» формулу О.М. Ерделевського до законодавства України через переписування останньої, нагадує товчення води в ступі або, висловлюючись науковою мовою: «Вирішення підвищення дрібнодисперсійності оксиду двоатомного водню механічним шляхом». Від зміни місць доданків сума не змінюється.

Об’єктом дослідження є потерпілий, а не заподіювач шкоди. Рівень вини заподіювача шкоди або «ступінь його ініціативи (впливу)…» жодним чином не може вплинути на глибину та інтенсивність моральних страждань потерпілого.

У відповідності до ст.23 КК України, виною є психічне ставлення особи до вчинюваної дії чи бездіяльності, передбаченої цим Кодексом, та її наслідків, виражене у формі умислу або необережності.

Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Це конституційне положення втілює в собі презумпцію невинуватості – демократичний принцип правосуддя.

Варто зауважити, що вказана конституційна презумпція невинуватості діє виключно при розгляді судом кримінального провадження і ніяким чином не застосовується при цивільному або адміністративному розгляді справи (що дуже часто ігнорують суди першої інстанції). Зазначено цілком співвідноситься із судовою практикою (ВП ВС: Презумпція невинуватості застосовується лише у кримінальному праві. У дисциплінарному провадженні такої презумпції нема (ВС у справі № 11-238сап20 від 08.04.2021)).

Методика 14.1.75 повністю суперечить статті 124 Конституції України, якою передбачено, що делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускається!

Проте цивільне законодавство України ґрунтується на презумпції протиправності поведінки, яка призвела до шкоди, виходячи з принципу генерального делікту: спричинення шкоди особі або майну слід розглядати як протиправне, якщо законом не встановлено інше.

Вина є суб’єктивним елементом. Тут діє презумпція вини заподіювача шкоди (за аналогією майнової шкоди). Ця презумпція полягає не у звільненні позивача від доведення вини заподіювача шкоди, а лише розподіляє обов’язки з доказування. Тому позивач може це доводити, але не зобов’язаний. Відсутність вини повинен довести відповідач. Згідно зі ст.1167 ЦК України заподіювач моральної шкоди відповідає за свої дії (бездіяльність) при наявності його вини, за винятком випадків, коли вина відповідно до вимог закону не є необхідною умовою відповідальності за завдану шкоду.

Вина у вчиненні злочину існує об'єктивно. Саме тому вона входить до змісту предмета доказування у процесі досудового розслідування і судового розгляду справи. Експерт-психолог або фахівець у галузі психології/права не може своїм висновком замінити суд і встановити ступінь вини заподіювача шкоди.

7. Складова формули Методики так само, як і формула О.Ердельського містить коефіцієнт «fs». В його формулі зазначений показник називається так само, як і в Методиці від англ. fault — «провина», survivor — «потерпілий») – ступінь вини постраждалого.

О.М. Ерделевським не встановлено чіткої градації чисельних показників даного коефіцієнту залежно від ступеня провини. Авторами Методики була розроблена власна класифікація фактичної винності потерпілого, або, як вказано в Методиці «коефіцієнт ступеня ініціативи (впливу, воєвиявлення) та характеру діяльності позивача (потерпілого) у виникненні та динаміці ситуації, що досліджується за справою». За своєю суттю є одним й тим самим і поняттям вини потерпілого.

Вбачається цілком справедливим і логічним, що за нормами ч. ч.1–4 ст. 1193 ЦК України, шкода, завдана потерпілому внаслідок його умислу не відшкодовується (але це питання вирішує виключно суд, і аж ніяк не судовий експерт-психолог).

Якщо груба необережність потерпілого сприяла виникненню або збільшенню шкоди, то залежно від ступеня вини потерпілого (а в разі вини особи, яка завдала шкоди, – також залежно від ступеня її вини) розмір відшкодування зменшується, якщо інше не встановлено законом.

Вина потерпілого не враховується у разі відшкодування додаткових витрат, передбачених частиною першою ст. 1195 цього Кодексу, у разі відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника та у разі відшкодування витрат на поховання.

Суд може зменшити розмір відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища, крім випадків, коли шкоди завдано вчиненням злочину.

! Із норм ст. 1193 ЦК України видно, що встановлення вини потерпілого так само, як і заподіювача шкоди та його майнового стану, є виключною компетенцією суду (встановлення та дослідження судом обставин справи та винесення вмотивованого рішення).

Саме тому означені величини не можуть входити до формули розрахунку моральної шкоди, яка використовується у висновку судово-психологічної експертизи та/або висновку практичного психолога.

У протилежному випадку такі дії експерта – психолога та/або фахівця у галузі психології, практичного психолога будуть виходити за межі професійних повноважень та порушувати ЗУ «Про судову експертизу».

З урахуванням вище вказаного, в Методиці, яку ми досліджували, запропоновано надавати: п’ять варіантів ймовірних висновків щодо орієнтовного розміру компенсації моральних страждань потерпілому/позивачу в тому разі, коли протиправності дій/бездіяльності заподіювача шкоди не надано остаточної правової оцінки. А далі – на вибір суду…

Разом з тим, у розділі 9.3 Методики зазначено, що за результатами комплексного оцінювання піддослідного формуються категорично позитивні, категорично негативні та ймовірні висновки.

Тобто… психолог-експерт, застосовуючи вказану Методику, бере на себе повноваження і відповідальність надавати хоч і ймовірну, але проміжну правову оцінку як діям заподіювача шкоди та/або бездіяльності останнього, так і діям потерпілого. Такий підхід є неприпустимим.

Правова оцінка є виключною прерогативою суду так само, як і визначення суті понять коефіцієнтів «fv» і «fs», які в формулі розміру розрахунку моральної шкоди є недоречними, й такими, що виводять фахівця в області психології, судового експерта за межі професійних повноважень!

8. В означеній Методиці так само, як і у О. Ерделевського не надано порядок розрахунку коефіцієнтів «і» та «с», для яких представлено лише описові діапазони значень. Та, як зазначалося нами вище, суд не може покладатися на припущення.

9. Вказана Методика є виключно «методикою психологічного дослідження», а не «судово-психологічної експертизи».

Проте, за нормами Інструкції №53/5, вилучено поняття «висновок експертного дослідження» та, наразі, залишено лише поняття «висновок експерта».

Таким чином, Методика 14.1.75 не є методикою, призначеною для судово-психологічної експертизи щодо визначення наявності /відсутності моральних страждань та визначенні розміру відшкодування.

10. В Методиці не враховано практика ЄСПЛ (щодо обов’язкового додавання загальнодержавних податків до суми справедливої сатисфакції) та норми Податкового кодексу України. Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, врегульовано розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), яким визначено види доходів, отриманих фізичними особами, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

11. Застосовуючи як фундамент при визначенні розміру моральної шкоди кримінальні санкції за скоєння злочинів, автори Методики фактично ототожнюють цивільне правопорушення та кримінальний злочин, що є недопустимим у зв’язку з їх різним характером (суспільна небезпечність та суспільна шкідливість змішуються).

Такий підхід обмежує випадки виникнення права у потерпілої особи на відшкодування моральної шкоди лише закріпленими у Кримінальному кодексі видами злочинних діянь.

12. В Методиці застосовується виключно розмір мінімальної заробітної плати, який не враховує наступних факторів:

  • основних соціальних і демографічних груп населення, до яких може належати потерпілий;
  • наслідки фізичного ушкодження потерпілого та можливість його професійної самореалізації. Якщо у музиканта внаслідок правопорушення виникла страта слуху чи руки, або у артиста балету – ушкодження ніг, то це практично сто відсоткова неможливість в подальшому продовжувати професійну діяльність.

Щодо вищенаведених фактів виникає цілком логічне запитання: «Яким чином вказана методика потрапила до Реєстру судових методик?!»

Державна реєстрація методик проводиться Мін'юстом, який є держателем Реєстру методик проведення судових експертиз (далі –Реєстр) і визначає організаційні та методологічні принципи його ведення.

При цьому варто зазначити, що внесення в Реєстр будь-якої Методики має певну процесуальну процедуру та доволі довгий шлях.

Відповідно до чинного Порядку атестації та державної реєстрації методик проведення судових експертиз, затвердженого Постановою КМУ від 02 липня 2008 року №595 (із змінами), у разі прийняття науковою радою Міністерства юстиції України рішення про рекомендацію до впровадження методики в експертну практику – вона подається для державної реєстрації.

До цього Методиці необхідно пройти через атестацію. Атестація методик полягає в оцінці звіту про наукову роботу, виконану з метою розроблення методики, шляхом проведення його рецензування та апробації методики.

У разі потреби до атестації методик залучаються провідні фахівці з відповідних галузей знань за їх згодою.

Рецензування звіту про наукову роботу проводиться фахівцями з відповідних галузей знань, які не брали участь у розробленні методики, з метою визначення актуальності та новизни з урахуванням сучасних досягнень науки і техніки, а також можливості використання методик в експертній практиці. За результатами розгляду звіту складається письмова рецензія.

Апробація методик проводиться фахівцями спеціалізованих установ, які не брали участь у їх розробленні, з метою перевірки обґрунтованості методик, а також оцінки їх ефективності та результативності для виконання експертних завдань. За результатами апробації складається довідка.

Результати атестації методик розглядаються науковими радами спеціалізованих установ, які діють відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (далі – наукові ради).

Таким чином, щодо реєстрації зазначеної методики в Реєстрі судових методик та рекомендацій Міністерства юстиції України з приводу застосовування методики 14.1.75, як єдиної методики у справах щодо компенсації моральної шкоди, залишається більше запитань, ніж відповідей.

Автор статті: Пилипенко Людмила Вікторівна

  • 35099

    Переглядів

  • 30

    Коментарі

  • 35099

    Переглядів

  • 30

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Олег Анатолійович, я не претендую на роль оракула, і зауважте, не "піарю", в цій статті, як ви висловились свою методику (цікаво, де Ви побачили в цій статті такий піар?). До авторів методики і інституту ім. Бокаріуса я відношуся з великою-великою повагою, дуже ціную їх роботу. Вважаю, що в цьому випадку (з Методикою) сталося велике і прикре непорозуміння ( з чиєї вини-мені не відомо), і ситуації бувають різні. Я це прекрасно розумію. В статті викладено лише тези і це не є наукова праця. Стаття розрахована на фахівців, які мають певний рівень знань (деякі моменти-чому так, відомі Фахівцям, які займаються цим питанням), і їм не треба "розжовувати". При кримінальному процесі це буде одне, а при цивільному -інше (це, зокрема, про з/пл), економічні моменти теж мають бути враховані, якщо мова йде про розрахунок. Метою статті був не негатив, спрямований на будь-кого, а загострення уваги на проблемі, яка виникла та аналіз того, що відбувається на сьогоднішній день. Ресурс "Протокол" - це не ВАКовське видання, де хтось комусь має доводити свої напрацювання, наукову новизну та інше. До речі, звертаю Вашу увагу, що у Ерделевського не метод чи методика, а авторське право саме на науковий твір (який є об'єктом авторського права), а формула є складовою цього твору. Так що авторське право розповсюджується. Чи ви оскаржуєте його авторське право? Чи є, чи не має - перевірити просто, по номеру. Крім того, за нормами ст.11 існує презумпція авторства. Вам, як юристу це має бути відомо. Що ж до образ - ні хто ні на кого не ображається. Ображеними можуть бути тільки люди, яким зробили експертизу, і яку оппоненти "розбивають" в суді. Експертиза моральної шкоди/психологічного дослідження потерпілого має підходити до кожної людини окремо і враховувати, наприклад, той момент, якщо людина є інвалідом чи одинокою матір`ю. Думаю, Ви погодитеся, що рівень моральних страждань у інваліда може бути більшим, ніж у повністю здорової людини. А може й не бути (все це необхідно досліджувати й доводити). При чому тут дискримінація? Потрібен виключно індивідуальний підхід. Жо ж до моєї методики - про неї тут мова не йде. Більше того, я не планую працівати над її внесенням до Реєстру судових методик. Навіть не буду зараз тут про це писати, до цієї статті це буде недоречно, вона тут не обговорюється. Якщо у Вас є конкретні і дійсно вагомі доповнення, або розширення того, саме того, що викладено в цій статті, рада буду побачити, як і інші дописувачі цієї платформи, оскільки для експертів і практичних психологів це буде мати велике практичне значення. Для цього, власне, ми і спілкуємося, і це називається юридичною дискусією. Ще раз звертаюся до Вас з проханням не писати великі розлогі порожні листи, а довести все КОНКРЕТНИМИ думками і фактами, які б грунтувались на чинному законодавстві. Прекрасно розумію, що нічого абсолютно вічного й досконалого не буває. Написала те, що хотіла довести до спільноти. Якщо маєте потугу на покращення - буду рада. Дякую за розуміння!

    26.09.2021 21:02

    «Оцінка моральної шкоди по своєму характеру є складним процесом,» - [Stankov v. Bulgaria] (№ 68490/01 , § 62, ЄСПЛ, 12 липня 2007 року) Моральна шкода, серед іншого, може доказуватися комплексною громадською експертизою*, в статусі належного «письмового доказу, оскільки містить дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. А даний доказ підлягає врахуванню та оцінці у сукупності з іншими доказами». [Постанова Київського апеляційного суду від 16.12.2020р. в справі № 761/1619/20]. Мораль, моральна шкода, любов, зневага, тощо – оцінюється за мораллю громадянського суспільства, а не за законами чи інструкціями. Відсутність таких наук як «моральність» та «моральна шкода» унеможливлює існування науковців та атестованих експертів з неіснуючої науки. Професія «психо-лога» (psyché)-душа, (logos)-наука) не передбачає проведення судових експертиз з економічно-грошових питань компенсації, а душевні страждання є лише складовою частиною моральних страждань. Дослідження громадсько-етичної категорії «моральна шкода» потребує колективної моральності і залучення багатьох наук, а належним доказом в судовому процесі можуть бути: а) Висновок соціально-психологічного дослідження моральної шкоди потерпілого (громадська експертиза*), як психологічне дослідження спеціаліста-психолога в комплексі з соціальним дослідженням спеціалізованої громадської організації - громадського експерта. б) Висновок комплексної судової експертизи (соціологічно- медично- психологічно- естетично -психіатрично- суспільствознавчо- економічно- лінгвістично- філософсько- культурологічно- етично- правової), в складі групи судових експертів, який буде процесуально сумнівним(!), оскільки серед них не буде експерта з неіснуючих наук «моральність» чи «моральна шкода»; * Громадська експертиза — механізм участі суспільства в управлінні державою. Вона здійснюється інститутами громадянського суспільства (громадськими організаціями, професійними спілками, благодійними та іншими організаціями), з метою оцінки діяльності органів влади, ефективності прийняття і виконання рішень, підготовки пропозицій, що сприяє розв'язанню суспільно значущих проблем і врахуванню наукових рекомендацій. (https://uk.wikipedia.org/wiki/Громадська експертиза) PS. Спеціалізована громадська організація «Спілка фахівців соціологічних та психологічних досліджень» в судовому і позасудовому порядку спромоглась від Міністерства юстиції України припинення методики Ерделєвського код 14.1.04 ще 29.01.2016 року.

    22.09.2021 13:54

    Дякую за коментар, можемо співпрацювати. Мова не йде про судових експертів. Це стаття про аналіз методики і про те, що судовим експертам фактично "звя`язали руки". Крім того, тут, якраз мова про штучну монополію на використання саме цієї методики. Щодо висновку психолога і прийняття судами його як належного доказу - в моїй статті "Компетенції практичного психолога..." Чи ви свою рекламу цим коментарем дати хотіли?

    22.09.2021 14:17

    Дякую за прекрасну роботу! Стаття дійсно розкриває всю печаль формули розрахунку моральної шкоди. Найбільше мене вражав той факт, що я, як психолог мала по-перше досліджувати «імовірну» поведінку особи яка спричинила шкоду, а по-друге, призводило в жах той факт, що потрібно було встановлювати ступінь, так названої вини, потерпілого! Можу також додати, що деякі психологи все ж визначали коефіцієнт провини потерпілого… в рамках ДТП, обґрунтовуючи це тим фактом що сідаючи за кермо (а це об‘єкт підвищеної небезпеки, якщо не помиляюсь) особа яка потрапила в ДТП,і визнавалась судом потерпілою стороною, отримувала коефіцієнт «вини» потерпілого 0,25 - апріорі (ну вона ж сіла за кермо автомобіля)

    24.09.2021 03:41

    Вдячна за увагу і коментар!

    24.09.2021 04:06

    Існує альтернатива, напишіть особисте повідомлення - розкажу

    24.09.2021 04:09

    Цілком підтримую Ваше бачення проблеми і лише намагався його доповнити. Щодо визначення терміну "моральна шкода", то жодний закон його не дає, а визначення у Вікіпедії, яке, як Ви вірно підмітили, внесла наша Спілка років шість тому, жодного разу не змінювалось. Здається визначення не погане. Щодо співпраці, то завжди ЗА!

    25.09.2021 01:31

    для меня как эксперта статус лица значения не имеет, поскольку установление его статуса не относится к моей компетенции и строить какие либо умозаключения на основе статуса человека я тоже не могу, поскольку предметом моей работы является психическая сфера человека. Все внешние факторы я могу рассматривать только через призму психических свойств, состояний и процессов. Рассуждать о статусе это рассуждать о правовом понятии изначально, давайте оставим это нашим законодателям и юристам.

    26.09.2021 21:42

    "Припинення застосування ВСІХ психологічних методик, зазначених у Методиці" - это не соответствует действительности. Из реестра были исключены все общенаучные психологические методики (тесты), т.к. им там не место и реестр за последние годы наполнили собственно експертными психологическими методиками (алгоритмами действия экспертов). При этом эксперты-психологи имеют 100% право использования общенаучных методик, как и любой психолог в нашей стране. Просто общенаучных качественных психологических методик великое множество, и их просто нельзя все "запихнуть" в реестр. Да и в одобрении МЮ они не нуждаются, т.к. являются признанными на мировом уровне. Поэтому в 2021 году просто "навели порядок" в реестре психологических методик, исключили общенаучные, оставили специальные. Но это не имеет отношения к запрету общенаучных методик для экспертов-психологов. Как использовали их ранее, так и используем. Касаемо подхода расчёта морального вреда по методике Харьков-Эрделевский, с вами согласна: формула не имеет оснований, новая методика - реплика старой. Я писала об этом в прошлом году в "Слово НШСУ" N3, 2020: http://slovo.nsj.gov.ua/index.php/ua/arkhiv-nomeriv/2020-2/3-32-2020/26-arh-2020/190-obgruntovanist-vikoristannya-prezyumovanoji-moralnoji-shkodi-ekspertami-psikhologami. В Одесском научно-исследовательском институте судебных экспертиз мы не используем формулу. Мы исследуем исключительно качественные критерии и делаем вывод об обоснованности суммы, которую запрашивает пострадавший.

    26.09.2021 00:40

    Ввиду того, что статья привлекла к себе внимание, позволю и я себя несколько комментариев, да простит автор меня за мою оценку. При всех недостатках, проделанная работа автора заслуживает на признание и уважение, однако написанный труд юридически не вычитан и требует полной переработки, много за уши притянутой информации. Автор перепутал социальный и демографический статус человека и нарушенные права человека, любая дискриминация в Украине запрещена, связывать размер компенсации морального вреда со статусом означает поступать дискриминационно по отношению к другим гражданам не этого статуса - пример цитаты: "В Методиці застосовується виключно розмір мінімальної заробітної плати, який не враховує наступних факторів: 1) основних соціальних і демографічних груп населення, до яких може належати потерпілий; и т.д.". Кроме этого, в Украине согласно статьи 16, 23 ЦК Украины возмещение морального вреда происходит ТОЛЬКО в следствии нарушенного права, исключением является случаи указанным в части 2 статьи 1167 ЦК. Якщо право, за захистом якого звернувся позивач, не порушено, то і підстав для відшкодування моральної шкоди (похідна вимога) немає (постанова КЦС ВС від 18.03.2020 у справі № 460/2545/17). Верховний Суд визначив сталу судову практику визначення розміру грошового відшкодування моральної шкоди. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається залежно від: 1) характеру правопорушення, 2) глибини фізичних та 3) душевних страждань, 4) погіршення здібностей потерпілого або 5) позбавлення його можливості їх реалізації, 6) ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також 7) з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення, 8) тривалості моральних страждань. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості (Постанова ККС Верховного Суду від 25 серпня 2020 р. по справі № 372/3192/18). Кроме этого, возмещение морального труда не должно приводить к обагащению. Так же, в работе есть и другие ляпы, несколько примеров, что сильно бросаются в глаза: вислів автора - "Крім того, Законом № 1774-VIII зазначено, що мінімальна зарплата після набрання чинності цим законом не застосовується як розрахункова величина" є не коректним, оскільки згідно Закону № 1774-VIII, цитата з прикінцевих положень: "Установити, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ПОСАДОВИХ ОКЛАДІВ та заробітної плати працівників та інших виплат, крім розрахунку щорічного обсягу фінансування статутної діяльності політичних партій". Так же психолог не может выходить за пределы своей компетенции, решать вопросы медицины, психиатрии, заболеваний, которые относятся к МКБ. Работа насыщена множеством правовых ссылок, а не практическим обоснованием психологической позиции. Также, автор пишет что нарушен Закон Украины "Об авторском праве", однако на "процеси та методи діяльності" згідно з частиною 3 статті 433 Цивільного кодексу України не поширюються вимоги авторського права. В тексте много вольностей и просто отсебятины, да простить мое высказывание автор работы. Любой труд заслуживает на уважение, но юридическая сторона работы сильно хромает по моему личному мнению, я уже не говорю об отсутствии учета того труда и работы, который проделан судебными экспертами по разработке судебной методики 14.1.75. Работа содержит много негатива, но нет результатов проделанной автором работы, его результатов экспертиз, использованным методов и методик. Работа является чисто теоретическим исследованием, которое требует рецензии со стороны профессионального сообщества. В ключе одной только некорректной критики, труд больше похож на обиду или пиар самого себя автором. В связи с аттестацией и государственной регистрацией 18.01.2019 года в Украине судебной методики 14.1.75, сравнение ее с методикой Эрделевского считаю не корректным, поскольку это разные научные работы и разные данные, которые были положены в их основу. Предлагаю автору представить свою научную работу не теоретического характера, а научно-практического, которая опирается на проведенные судебные экспертизы, использованные методы и методики, пока труд негативно однобок.

    26.09.2021 16:16

    "связывать размер компенсации морального вреда со статусом означает поступать дискриминационно по отношению к другим гражданам не этого статуса" - расскажите это жертвам 11 сентября, семьи которых получили разные выплаты за смерти близких. Статус, зарплата погибшего, там были учтёны. Олег, не будем путать справедливость с дискриминацией. Только справедливость для каждого а не для всех. Судите по справедливости МОЮ жизнь, а не жизнь того, кто оказался БЫ на моем месте.

    26.09.2021 16:38

    размер компенсации не может быть связан со статусом, он связывается с уровнем и глубиной моральных страданий на которые влияют объективные данные имеющие отношение к жизни потерпевшего. Вы согласны с тем, что в основу моральных страданий в следствии нарушенного права, нужно положить занимаемый человеком статус в обществе как объективный критерий глубины его страданий? Поясните на счет вашей жизни и вашего места, что вы имеете ввиду? Згідно Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" - дискримінація це ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (далі - певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом.

    26.09.2021 18:17

    Добрий день, це дуже добре, коли у судових експертів є альтернатива. Мова йде про те, що використання психологічних методик припинено, ви теж це підтверджуєте. Коли в суді оппоненти задають питання: як і за допомогою яких психологічних методик ви вимірювали той чи інший психічний процес, зразу звертають увагу суду на те, що припинено застосування психологічної методики, а відтак, така експертиза визнається неналежним доказом. Якщо ви використовуєте альтернативи, і вони є - це дуже добре.

    26.09.2021 20:23

    Олег, а что есть статус, по-вашему?

    26.09.2021 20:32

    Правовий статус конкретної особи — складне поєднання і переплетіння правомочностей. Наприклад, якщо Іванов є громадянином України, до її правового статусу людини (загального для всіх людей як біологічних істот) додається правовий статус громадянина (що відображає тісний правовий зв'язок з державою). Якщо ця ж особа обрана народним депутатом України, до її статусу громадянина надбудовується статус народного депутата. Якщо цей народний депутат є особою пенсійного віку — додається статус пенсіонера. Якщо він служив раніше у правоохоронних органах — додається статус пенсіонера відповідних органів, і т. д. Але, хто Вас спонукає визначати або оцінювати статус? Про те, що експерт-психолог має визначати стутус піддослідного у статті нічого не сказано...

    26.09.2021 21:57

    Людмила Вікторівна, в своїй статті ви надаєте власне тлумачення певним статтям нормативних документів для судового експерта психолога це не припустимо, якщо ви виступаєте в статусі адвоката, то повинні надати посилання на рішення судів, які погоджуються з вашою думкою. Якщо ви в своїй статті виступаєте як психолог, то для експерта психолога його основою діяльності є практика. Розкажіть нам будь ласка про свій досвід експертної роботи, щоб можна було зрозуміти вашу кваліфікацію. Піаром я називаю все, що не має підґрунтя, а лише власні думки та тлумачення, поки ваша робота виглядає так. Я знаю ви більшість часу свого життя мешкали в Німеччині, скільки часу вам знадобилося щоб вивчити українське законодавство та хто були вашими вчителями в цьому аспекті. Оскільки ваш досвід не відомий, судова практика у вас відсутня і є велике бажання вішати ярлики, що добре, а що погано. Я вже не говорю про те, що будь який текст, в тому числі і текст методики 14.1.75 може різними людьми по різному розумітися. Я як психолог застерігаю людей не проводити відносно себе психологічну діагностику, начебто все просто провів тест і прочитав інтерпретацію, але кількість помилок, які людина може припустися відносно себе значно більше, ніж користь від такого тестування. Ваша стаття схожа на це. Навчання як судовий експерт психолог ви не проходили, надали власне тлумачення всьому, чому хотіли і самі назвали себе експертом. Поки це виглядає принаймні так. Маю надію, що помиляюся.

    26.09.2021 22:02

    Я говорю про те, що у США життя прибіральників у вежах-близнюках для близьких була "дешевше" оцінена за жития директорів. І ставлю запитання чи не є це "індивідуальною" справедливістю. І чи не є це мовою про статус людини? В будь-якому випадку, я підтримую підхід американських колег. Олеже, ваш підхід вважаю наївним та дитячим.

    26.09.2021 23:52

    колеги дякую за ваші відповіді та коментарі, крапку у всіх питаннях поставить судова практика. Бажаю Стрельніковій Людмилі Вікторівні здобути таку практику та наповнити себе реальним досвідом, а не лише теорією, тоді і статті і книги наповняться практичним змістом. Щодо ціни життя директора та прибиральниці, і що ціна життя прибиральниці дорожче, то існуюча література навпаки каже, що в англо-американській судовій практиці склалися не один, а три загальнотеоретичні підходи до вирішення питання про розмір відшкодування психіч­ної шкоди — концептуальний, особистісний і функціональний. Про якій підхід, мову ведете ви, і який підхід вам найбільш подобається?

    27.09.2021 00:08

    Щодо досвіду Стрельнікової, то про ваш досвід я прочитав на вашому ресурсі тут - https://hr-consultant-ua.business.site/ Ця інформація відповідає дійсності? Вашу біографію я оцінювати не намагався і лише констатував, що майже все своє життя ви жили і навчалися у Німеччині та Угорщині ... З вашого резюме, я нічого не прочитав про експертний досвід, тому і запитав про судову практику та реальні випадки залучення вас як судового експерта. Стрельнікова Людмила Вікторівна - власник ПП "Профі-центр Стрельнікових" майже все своє життя жила і навчалася у Німеччині та Угорщині, має 20 річний досвід роботи у кадровій та HR сфері, є автором публікацій у професійних виданнях "Генеральний директор", "Менеджер з персоналу", "Практика продажу", "Управління персоналом", "Секретар-референт"; є постійним гостей ТВ-каналів: Доброго ранку Україно, телеканал "Ера", "Прямий", та постійним гостей радіорубріки: "Абетка хороших манер". Людмила Стрельнікова є автором книг з оцінки та підбору персонала, які стали бесцелерами на території України і країн СНД: "Компентологічний словник-практикум", "Інтерв`ю на продуктивність". Нами проведено близько 250 кадрових аудитів, реалізовано близько 1550 консалтингових проектів. Ми працюємо для Вас і Вашого бізнесу!

    27.09.2021 00:16

    десь я так і думав, щ може таке статися, на всяк випадок зробив cкриншоти та зберіг вашу сторінку на пам'ять. Ви не повинні соромитися свого досвіду, якщо бажаєте отримати новий в судовій експертизі, то потрібно навчатися, працювати в цій галузі, а потім вже інших навчати. Поки у вас побачив іншу тенденцію, схильність до піару, це глухий кут в новій галузі професійної діяльності для будь кого. Доброї ночі.

    27.09.2021 03:00

    Щож до нашого сайту - так, посилання відкрилося. Це бізнес-сторінка нашого навчального центру на Гуглі, і я цим пишаюся. Не знала, що писати книги і проводити тренінги з курсами не можна. А це наш офіційний сайт http://hrm.bz/. При чом тут моя юридична практика і практична робота по моральній шкоді - незрозуміло, як одне одного стосується? Це не моє резюме, а цільова інформація саме про навчальний центр, деі викладено те, що стосується тільки його, і не є чомось таємним. Пану Назарову бажаю чесно отримати вищу освіту психолога, а вже потім проводити дискусії щодо психології.

    27.09.2021 03:00

    https://polygraph.ua/visnovok-vap-diyalnosti-privatnogo-sudovogo-eksperta-poligrafologa-nazarova/

    27.09.2021 05:26

    Стрельнікова Людмила Вікторівна, надеюсь вы осознаете, что распространяя недостоверную информацию несете ответственность согласно действующего законодательства Украины, предупреждаю вас об этом лично, прошу информацию не соответствующую действительности и оскорбляющую мою честь и достоинство удалить. Людмила Викторовна, в новую профессию для себя, вам нужно идти с чистыми и светлыми помыслами, оскорблений в ваш адрес я не допускал. Ваша статья и книга сырая, но это не умоляет ваших заслуг как человека, руководителя предприятия и т.д.

    28.09.2021 01:38

    Верховний Суд чітко сформулював свою правову позицію постановою ВС в справі №761/24076/15-ц від 15 листопада 2018 року: «ОСОБА, з метою захисту свого права на отримання відшкодування завданої їй моральної шкоди зверталася до спеціаліста - психолога, для підтвердження дійсного існування та ступеню тяжкості своїх моральних страждань, понесені на проведення психологічного дослідження витрати також підлягають відшкодуванню за рахунок відповідачів.» ТАКИМ ЧИНОМ: Спеціаліст-психолог (а не судово-психологічна експертиза) визначає : 1) дійсне існування моральних страждань та 2)ступінь тяжкості моральних страждань, а понесені на проведення психологічного дослідження (не судової експертизи) витрати – відшкодовує відповідач. Ця правова позиція відповідає вимогам наказу Мінюсту від 08.10.98р. № 53/5., а саме: Пункт 6.4. Основним завданням психологічної експертизи є визначення у підекспертної особи: - індивідуально-психологічних особливостей, рис характеру, провідних якостей особистості; мотивотвірних чинників психічного життя і поведінки; - емоційних реакцій та станів; - закономірностей перебігу психічних процесів, рівня їхнього розвитку та індивідуальних її властивостей. https://zakon.rada.gov.ua/go/z0705-98 ВИТЯГ Постанова Іменем України 15 листопада 2018 року м. Київ справа № 761/24076/15-ц; провадження № 61-26051св18 Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Фаловської І.М. (суддя-доповідач), Висоцької В. С., Пророка В. В., … ВСТАНОВИВ: … Стягнуто з Київського міського центру крові та МОЗ України на користь ОСОБА_4, яка діє в інтересах свого неповнолітнього сина ОСОБА_5, 5 000 грн вартості проведеного психологічного дослідження по 2 500 грн. з кожного. Разом з тим, у силу статті 23 ЦК України особа, право якої було порушене, має право на відшкодування витрат, які вона зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права. Так як ОСОБА_4, з метою захисту свого права на отримання відшкодування завданої їй моральної шкоди зверталася до спеціаліста - психолога, для підтвердження дійсного існування та ступеню тяжкості своїх моральних страждань, понесені на проведення психологічного дослідження витрати також підлягають відшкодуванню за рахунок відповідачів. ПОСТАНОВИВ: Касаційні скарги Міністерства охорони здоров'я України та Київського міського центру крові Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) залишити без задоволення. Рішення Шевченківського районного суду міста Києва від 21 грудня 2017 року та постанову Апеляційного суду міста Києва від 15 березня 2018 року залишити без змін. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає. Судді:І. М. Фаловська В. С. Висоцька В. В. Пророк

    01.10.2021 10:51

    Щиро дякую за коментар! Для адвокатів, юристів та фахівців психологів, які займаються питаннями моральної шкоди, така інформація є вкрай важливою і, головне, практичною.

    01.10.2021 22:22

    Дуже дякую за корисну статтю! Але люди добрі, порадте мені що мені робити. Я маю намір подавати Позов проти державної податкової сулжби в м. Запоріжжя, яка загубила мої документи про те, що я 17 років назад закрила свій ФОП і спокійно собі працювала за трудовою книжкою, як звичайний працівник. А потім через 17 років у 2019 році на мене (тоді ще фіскальна служба, а зараз це державна податкова служба) склала Фіскальну вимогу що я начебто маю недоїмку з ЄСВ. Я виграла серпні 2020 року суд. Але податкова, навмисно невиконувала Рішення суду і постійно передавала до Пенсійного Фонду інформацію про те, що я є начебто ФОП. Із-за цього, коли я у 2020 році звільнилась із роботи і подала документи у центр щайнятості населення, щоб оформити статус безробітньої і отримувати державну допомогу по безробіттю, то центр зайнятості мені відмовив і у відповіді зазначив, що за отриманою інформацією Пенсійного Фонду, я є ФОП. А брехливу інформацію Пенсійному фонду, передавала податкова служба. Я тільки через суд, змушувала податкову, виконувати рішення суду. В на цьому підгрунті із-за свавілля та беззаконня податкової, стався нервовий зрив у березні 2021. Лише влітку 2021 році податкову суд змусив виконати рішення суду. Але я втратила здоров'я, втратила допомогу по безробіттю і опинилась разом із малою дитиною за межею зубожіння. Хочу подавати проти податкової Позов про відшкодування мені завданої моральної шкоди. Але в мене, окрім історії хвороби та медичної Виписки, немає ніяких висновків судово-психологічної експертизи. Мені прийшла відповідь від Науково-дослідного інстутуту психіатрії (м. Киів, вул. Кирилівська, 103) прот те, що на сьогодні існує дві офіційні державні спеціалізовані експертні установи, які проводять судово-психіатричні і комплексні судові психолого-психіатричні експертизи: ДУ «Науково-дослідний інститут психіатрії Міністерства охорони здоров'я України», а також ДУ «Центр психічного здоров'я і моніторингу наркотиків та алкоголю Міністерства охорони здоров'я України». Проведення судово-психіатричної, комплексної судової психолого-психіатричної експертизи не є можливим без безпосереднього огляду особи (підекспертного). У відповідності до ст. 7 Закону України «Про психіатричну допомогу» забороняється визнавати стан психічного здоров'я особи та встановлювати діагноз психічних розладів без психіатричного огляду особи, крім випадків проведення судово-психіатричної експертизи посмертно. У відповідності до ст. 106 ЦПК учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення. То чи можу, я зараз без Клопотання в суді проведення судово-психологічної експертизи, маючи тільки історію хвороби та Виписку із історії хвороби довести завдання мені моральних страждань? Бо якщо суд призначить мені тепер, здоровій людині проведення судово-психологічної експертизи, і експертна установа буде зараз опитувати мене здорову людину, то і висновок експертизи буде про те, що ніяких порушень психологічного здоров'я в мене не знайдено. Але по логіці потрібно судово-психологічну експертизу встановлювати на підставі медичних документів (історії хвороби та Виписки із історії хвороби), які свідчать що в мене був нервовий зрив і я офіційно лікувалась в відділенні нервових розладів. То на підставі якого нормативного документу зараз мені можна проводити судово-психологічну експертизу і проводити експертам розрахунок моральної шкоди?

    28.10.2021 19:49

    Шановні колеги, Потрапила випадково в мережі Інтернет на псилання https://yvu.com.ua/moralna-shkoda-vidshkoduvannya-moralnoyi-shkody-dysertatsiyi-monografiyi-praktyka-verhovnogo-sudu-dokumenty-z-rozrobky-v-ukrayini-instytutu-vidshkoduvannya-moralnoyi-shkody-naukovo-dopomizhnyj-biblio/ 18. Методика судово-психологічної експертизи / психологічного дослідження визначення наявності моральної немайнової шкоди, розміру відшкодування / компенсації за моральну шкоду, її наслідки: метод. посібник / Л.В. Стрельнікова: – К.: ПП «ПФ «Фоліант», 2021. 180 с. – ISBN 978-617-7399-49-9. Номер свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір 107582. Дата реєстрації авторського права 25.08.2021. URL: https://goo.su/8DOx Для підвищення надійності зберігання наведеної роботи в мережі Інтернет на випадок її знищення або втрати та можливості безперешкодного ознайомлення з оригінальним текстом в будь-який час, наводиться резервний URL-доступ забезпечений online-журналом: https://cutt.ly/KRyx24m Анотація: Методика призначена для складання: обґрунтованих наукових та/або експертних досліджень, експертних висновків суб’єктами експертної діяльності; висновків практичного психолога, застосування в роботі фахівцями у галузі психології, практичними психологами, судовими експертами, органами досудового розслідування та суду, адвокатами, правозахисниками з метою об’єктивного обґрунтування наявності моральної немайнової шкоди, вимірювання грошового еквіваленту (матеріальної проекції) за її спричинення у справах щодо відшкодування/компенсації останньої. Результат МСЕШ є індивідуальною матеріальною проекцією грошового розміру компенсації за наслідки моральної шкоди та втрати від її заподіяння, що можуть виражатися у фізичних та/або душевних (моральних) стражданнях або інших негативних явищах, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб з урахуванням поняття генерального делікту. Звичайно вдячна автору за приділену увагу і рекламу, АЛЕ... звертаю увагу на ЗУ "Про авторські та суміжні права" і на те, що повний текст моєї книги мною жодного разу не публікувався відкрито у мережі Інтернет і доступу до повного тексту моєї роботи в мережі Інтернет я нікому не надавала і не планую. Тому, інформація, розміщена автором тексту щодо "ознайомлення з оригінальним текстом в будь-який час" є неправдивою, моєї згоди на це у автора (упорядника) немає. Відтак, мною наданий Юркнизі лише ознайомлювальний фрагмент. Тому, прошу автора зкорегувати свій вислів, враховуючи правові наслідки.

    25.11.2021 19:29

    Розрахунок моральної шкоди може здійснювати як державна спеціалізована установа, так і приватний судовий експерт психолог. Может мені зателефонувати, поспілкуємося. 098 6208198

    25.11.2021 19:36

    В рішеннях ЄСПЛ «презюмована моральна шкода» є.

    05.07.2023 23:19

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати