7
6
12626
Що таке «аліменти» і з чим їх їдять
Зокрема, законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17.05.2017 №2037-VIII внесено зміни до Сімейного кодексу, якими закріплено право власності дитини на отримані на неї аліменти. У положеннях чч.1 та 2 ст.179 СК в новій редакції передбачається:
• аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини;
• той з батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається ними виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини; неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання.
Спірним є питання, що являють собою аліменти. Кодекс визначає поняття «аліменти» як кошти на утримання дитини (ст.181). Проте наразі на законодавчому рівні не встановлено, на які саме потреби можуть бути використані аліменти та що включає в себе поняття «утримання дитини». Відповідно, також не визначено, що саме включає в себе поняття «цільове призначення аліментів». Це значно ускладнює можливість установлення факту їх нецільового витрачання.
Наприклад, чи є цільовим витрачанням аліментів заправка за ці гроші машини, аби возити дитину в школу? Або використання аліментних коштів для оплати опалення у квартирі, де мешкає дитина? З одного боку, у цьому випадку забезпечується реалізація права дитини на комфортні умови проживання, на навчання, а з другого — ці гроші витрачаються не безпосередньо на утримання дитини. І це лише кілька з безлічі спірних питань, які виникають із приводу цільового використання аліментів на дитину.
У постанові Апеляційного суду Черкаської області від 5.07.2018 (справа №22-ц/793/1092/18) зазначено, що «виключного переліку того, на що повинні витрачатися кошти, законом не встановлено, але вони повинні бути спрямовані на забезпечення потреб та інтересів дитини, таких як харчування, лікування, гігієна, одяг, придбання речей, необхідних для розвитку й виховання дитини, реалізації її здібностей». Тож, як бачимо, визначення використання одержаних на дитину аліментів як цільового є досить неоднозначним і спирається на особисте переконання суду та/або органів опіки й піклування (служби у справах захисту прав дітей).
Частково вирішити це дискусійне питання спробували в липні 2018 року. Остання реформа Міністерства юстиції у сфері вдосконалення порядку стягнення аліментів і захисту права дитини на належне утримання розширила перелік прав не тільки дітей та одержувачів аліментів, а і їх платників. Однією з новел закону від 3.07.2018 №2475-VIII стало запровадження контролю за витрачанням аліментів. У разі наявності сумнівів щодо цільового використання аліментів відповідно до норм чинного законодавства передбачено, що їх платник має можливість захистити права та інтереси дитини шляхом звернення до відповідних органів з метою перевірки, чи цільовим є використання аліментів.
Інспекційні відвідування: ні порядку, ні інструкції
У ст.186 СК (у редакції закону №2475-VIII) визначено, що «контроль за цільовим витрачанням аліментів здійснюється органом опіки та піклування у формі інспекційних відвідувань одержувача аліментів, порядок та періодичність яких визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей». За заявою платника аліментів (крім тих, які мають заборгованість зі сплати) такі відвідування здійснюються позапланово, але не більше ніж раз на 3 місяці.
Відповідно до ст.56 Цивільного кодексу органами опіки та піклування є районні, районні в мм.Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. На практиці питанням захисту прав дітей займаються служби у справах дітей, що діють при відповідних держадміністраціях.
Таким чином, платник аліментів, який вважає, що сплачувані ним суми використовуються не на потреби дитини, може звернутись із заявою до органу опіки та піклування щодо наявності факту нецільового використання коштів. І служба у справах дітей муситиме здійснювати контроль за витрачанням аліментів.
Якщо раніше в СК не було чітко визначено, в якому порядку та як часто може здійснюватися відповідний контроль, то після останніх змін у ст.186 СК передбачено, що визначення порядку та періодичності таких інспекційних відвідувань покладено на Міністерство соціальної політики.
Проте ні до, ні після внесення відповідних змін до СК уповноважений орган так і не розробив порядку чи інструкції, які б регламентували процес контролю за витрачанням аліментів, його періодичність і обсяг повноважень органів опіки та піклування в цій сфері.
Відсутність чітко визначеного переліку дій, які включатиме інспекційне відвідування, чи факторів, які є визначальними для оцінки того, цільовим чи нецільовим є витрачання аліментів, фактично призводить до того, що кожна служба у справах дітей здійснює таку перевірку в різному обсязі, дає висновок, спираючись на внутрішнє переконання. Оскаржити факт поверхової перевірки чи необґрунтованість висновку органу опіки та піклування фактично неможливо, оскільки за відсутності конкретно встановленого порядку немає і критеріїв для визначення правильності дій працівників органу опіки та піклування.
Одначе звинувачувати працівників служб теж не варто. Виконуючи таку перевірку, вони мають діяти обережно, щоб не перевищити своїх повноважень (обсяг яких при здійсненні контролю за витрачанням аліментів досі чітко не визначений). На сьогодні є лише Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затверджений постановою КМ від 24.09.2008 №866.
Працівники служб на запитання щодо регламентації порядку проведення перевірок використання аліментів зазначили, що єдиний врегульований механізм здійснення таких перевірок відсутній, а методи контролю визначаються індивідуально в кожній ситуації. Зокрема, за словами працівників служб у справах дітей, як раніше, так і тепер, після реформ, на практиці така перевірка зазвичай включає в себе проведення обстеження умов проживання дитини, надсилання запитів у навчальний та медичний заклади, де отримує послуги дитина. Також одержувачу аліментів пропонують самостійно надати підтвердження їх цільового використання (це можуть бути, наприклад, чеки, що засвідчують купівлю дитячого одягу, їжі).
Чим може допомогти суд?
То що робити, якщо платник аліментів уважає, що відповідні кошти використовуються не за цільовим призначенням? Є кілька варіантів дій.
Наприклад, можна звернутися до органів опіки та піклування із заявою про нецільове використання аліментів їх одержувачем. Як показує практика, тепер (як і до реформи) представники служби переважно проводять бесіди з отримувачем аліментів, перевіряють умови проживання дитини.
Також можна звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини з них на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку. Звертатися до суду бажано вже після звернення до органів опіки та піклування. Адже дуже часто у своїх рішеннях суди звертають увагу на те, що позивач не спробував урегулювати спір та перевірити, чи є використання аліментів цільовим, у той час як функцію такого контролю безпосередньо покладено на органи опіки та піклування.
До того ж єдиного переліку, що визначав би, які саме докази повинні бути надані суду для встановлення факту нецільового використання аліментних коштів, не існує. Усе визначається залежно від конкретної ситуації.
Суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, визнати його таким, що є недостатньо обґрунтованим чи суперечить інтересам дитини. Тож, якщо платник не погоджується з висновком органу опіки та піклування, він має право подати позов і навести свої аргументи щодо нецільового використання аліментів чи/та щодо необґрунтованості висновку.
При зверненні до суду необхідно також зважати на те, що довести факт нецільового використання аліментів украй складно. У чинному законодавстві відсутній перелік того, на що вони мають витрачатись, а тому й визначення того, які витрати слід уважати нецільовими, фактично відбувається за внутрішнім переконанням судді.
При цьому неправильне формулювання позовних вимог може звести нанівець усі зусилля, спрямовані на доведення нецільового використання. Наприклад, часто платник просить суд зобов’язати одержувача, який використовує аліменти не за цільовим призначенням, звітувати про те, на що витрачаються гроші. Однак у таких випадках суд правомірно зазначає, що вказаний обов’язок не передбачений законодавством, і відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Звернувшись до суду, необхідно бути готовим, що це досить тривалий процес, а доказування є дуже непростим через недосконалість чинного сімейного законодавства.
Переваги медіації: швидше й дешевше
Дуже часто впевненість у нецільовому використанні коштів одержувачем аліментів виникає через взаємну недовіру та відсутність діалогу між батьками дитини. Через власні образи тато й мама не можуть сісти та спільно вирішити питання щодо утримання дитини, а тому звертаються до суду й роками роздмухують конфлікт, витрачаючи нерви та кошти.
Медіація є процедурою альтернативного, добровільного врегулювання спорів, розв’язання конфліктів шляхом ведення переговорів між сторонами. Її перевагами в сімейних спорах є те, що результат медіації — досягнення компромісного результату, який задовольняє обидві сторони (тоді як при вирішенні спору судом завжди є переможець і сторона, яка програла).
Порівняно з вирішенням справи судом, яке може тривати не один рік, медіація дозволяє впоратись із конфліктною ситуацією набагато швидше. Медіатор спрямовує переговори в потрібне русло та допомагає сторонам почути одне одного, конструктивно обговорити конфліктні моменти та самостійно дійти до найбільш прийнятного для обох сторін рішення. Таким чином, сторони самі обирають і регулюють умови вирішення спору, а не віддають усе на відкуп суду.
Отже, наразі інститут контролю за використанням аліментів недостатньо регламентований, що значно ускладнює можливість захисту прав дитини на належне утримання. Відсутня й усталена практика, що давала би змогу визначити, як саме можна встановити факт нецільового використання аліментів.
Головне, батькам, як тим, котрі платять аліменти, так і тим, які розпоряджаються ними, варто пам’ятати, що дитина це не іграшка, а особистість зі своїми потребами й бажаннями. І якщо дорослі самі можуть забезпечити свої потреби та захистити власні права, то дитина потребує в цьому допомоги своїх мами й тата, а мирне розв’язання спорів збереже не лише ваші гроші та час, а й психологічне здоров’я вашого чада.
Автор статьи: Мария БАБИШЕНА, помощник юриста ЮФ «Гаро и партнеры»; Анна ГАРО, управляющий партнер ЮФ «Гаро и партнеры»
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
265
Коментарі:
0
Переглядів:
975
Коментарі:
0
Переглядів:
395
Коментарі:
2
Переглядів:
374
Коментарі:
0
Переглядів:
423
Коментарі:
0
Переглядів:
415
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Мария БАБИШЕНА, по тону вашей статьи видно, что вы обеспокоены тем, как взять под контроль расходы алиментов. При этом ни слова не сказали о том, почему это волнует папаш и зачем оно им надо оте письма во всякие инстанции писать. Если вы реально полагаете, что большинство алиментщиков переживают за достаток у детей, то вы или глупая, или далёкая от жизненных реалий. Далее поясню почему... Как известно, большинство из папаш перечисляют алименты по минимуму. При этом их и это не устраивает и они пытаются уменьшить алименты, а то и убрать их вовсе. Однако очевидно, что если бы они переживали о детях, то платили бы алименты не по минимуму, а по детской потребности. Этого нет, значит и их переживания фиктивны, они призваны нагадить матери, призваны требать и матери и детям нервы, переживать и изыскивать средства на адвокатов против таких папаш. Если вы этого не видите, то зачем взяли перо в руки? Далее я укажу на некоторые процессуальные моменты. Возможно это пригодится защищающим себя мамочкам.
Мамы, которые сами растят детей и получают алименты - время от времени ходите в исполнительную службу и берите у своего инспектора "Розрахунок заборгованності" по алиментам. Как правило, все алиментщики являются должниками по алиментам, начиная с решения суда о взыскании алиментов. Для чего это вам может понадобиться? Вы должны знать, что подать заявление о контроле "за цільовим витрачанням аліментів" (т.е., это фактически, чтобы потрепать вам нервы) плательщик алиментов может только в том случае, если он НЕ является должником. Об этом гласит ч. 1 ст. 186 СК Украины https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n955 Потребуйте у пришедших на проверку проверяющих основание для проверки (зафиксируйте это на фото, они как правило не дадют копий) и если проверка происходит по заявлению алиментщика, сообщите проверяющим, что они нарушают закон, так как алиментщик является должником и они не имют права на проверку по его заявлению. Далее их можно не пускать, а написать на них жалобу в городской департамент по делам детей, изложив в ней эти детали. Но можно и впустить (от своего настроения зависит), написав проверяющим своё пояснение (дать подписать им о получении и зафотографировать). В пояснении указать, что у ребенка есть всё необходимое для полноценной жизни, он обут, одет, ухожен и накормлен, на учёте в детской комнате не состоит, с товарищами по школе (садику) дружен, воспитателям не хамит, камнями не бросается. Что либо ещё доказывать проверяющим нет необходимости, даже вредно (об этом скажу в следующем сообщении).
В своей статье Мария БАБИШЕНА затрагивает судебную тему про нецелевую трату алиментов. Смотрим ч. 2 ст. 186 СК Украины - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n955 Там сказано: "2. У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом ...". Это означает, что алиментщик должен предоставить доказательства нецелевого использования алиментов (не свои домыслы или предположения, а фактические доказательства). Если алиментщик не может доказать нецелевое использование алиментов (т.е., тягар доказування лежить на ньому), то у него и нет права обращаться в суд. Другими словами, если алиментщик обратится в суд с таким позовом, но без доказательств нецелевой траты алиментов, то он проиграет это дело и переживать нечего.
Итак подведём небольшой итог. Проверку могут устроить только в том случае, если плательщик алиментом не является должником. Теоретически такая ситуация возможна, если он заплотит наперёд. Но это ему всё равно ничего не даст, так как у получателя алиментов нет обязанности собирать чеки (к тому же, на рынках чеков не дают) и вести учет. Что касается судебной перспективы нецелевого использования алиментов - то выявить и доказать факт нецелевого использования именно алиментных денег - бесперспективное занятие.
Щодо "перспектив".... Для батьків, яким не надають можливості контролювати фінансовий стан їх дитини, не надають інформації щодо стану здоров'я дитини, не надають інформації щодо особливостей оточення, виховання, спілкування дитини, не надають інформації щодо .... температури тіла, результатів аналізу сечі, щеплень, оцінок у школі, терміну перегляду телепередач, якості харчових продуктів їжі дитини, умов приготування їжі дитини, чистоти та якості прання рушників і їх кількості, наявності постільної білизни саме МОЄЇ дитини а не взагалі, кількості годин сну, відвідування школи, друзів, культурно-масових заходів, гуртків, ...... і ще багато яких особливостей життя МОЄЇ дитини!!!!! .... є підставою для встановлення іншого місця проживання дитини, перегляду розміру аліментів, зобов*язання відкриття спільного рахунку .... Як Вам таке "матуся"?! Діти - це не чУмадан з грошима, який ви отримуєте після ночі/хвилини кохання.
Я не пойму одного. Вика эта статья для таких как я, и против таких как ты. Я плачу регулярно алименты, и алименты не малые. Моя бывшая вышла второй раз замуж, есть второй ребенок. Моему 16год а ее 1.5годика. У ее мужа зарплата маленькая, но при этом они тратят деньги моего ребенка на потребности и благополучия всех членов семьи. И при этом мой ребенок остается с нулем, потому что проблемы маленького ребенка для нее важней. И я не хочу обеспечивать всех сожителей ее дальнейший жизни. Очень обидно что в нашей стране есть не доработки в законе. И если вам попался плохой мужчина, вспомните вы выбрали его сами. Не нужно всех кто платит алименты судить по своему суженому ))))))