35
12
25713
У Постанові Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 14.08.2019 р. за № 519/77/18 вперше в судовій практиці України була висловлена правова позиція, згідно з якою у позовних вимогах до нотаріуса про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, було відмовлено з тим мотивуванням, що нотаріус має бути у такому спорі третьою особою. Хоча позовні вимоги по суті було задоволено, у вимогах до нотаріуса у справі № 519/77/18 було відмовлено, скасовано рішення попередніх інстанцій в частині стягнення з приватного нотаріуса судового збору.
Хоча до цього Верховним Судом, а раніше Верховним судом України, було винесено сотні постанов у справах про визнання виконавчих написів нотаріусів такими, що не підлягають виконанню, без жодних сумнівів і зауважень щодо процесуального статусу нотаріусів у даній категорії справ як співвідповідачів.
Така правова позиція зняла з нотаріусів будь-яку відповідальність за законність вчинених виконавчих написів і вже призвела до того, що у 2019-2020 році декілька нотаріусів в Україні (Колейчик (ще до анулювання свідоцтва про право здійснення нотаріальної діяльності), Горай, Хара і ще декілька «сумновідомих» прізвищ) вчинили десятки тисяч написів з грубими порушеннями законодавства, наприклад: без будь-якої перевірки поданих стягувачами документів; без виписок по рахункам; без підтверджень повідомлень про наявність та суму боргу та/або про заміну кредитора; по онлайн кредитам МФО без підписів; поза межами трирічного строку на вчинення напису; за відсутності тексту кредитного договору взагалі і т.п. Приблизно кожний десятий громадянин, який звертається до нас за оскарженням написа, або повністю виплатив свій кредит, або взагалі не отримував його (поширеним є шахрайство з онлайн кредитами МФО).
Листом Міністерства юстиції України від 25.06.2020 р. № 5235/19.5.6/32-20 Мінюст звертає увагу на те, що враховуючи судові рішення у справі № 826/20084/14 виконавчі написи можуть вчинятися на нотаріально посвідчених договорах, які передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно. Вчинення виконавчих написів на кредитних договорах, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов’язаннями, не вбачається за можливе. Даний лист доведений до відома всіх нотаріусів. Однак оскільки «нотаріус має бути у такому спорі третьою особою», це не зупиняє окремих нотаріусів від вчинення виконавчих написів на шкоду майновим та немайновим правам тисяч громадян України. Адже по факту ніякої відповідальності за це нотаріуси не несуть!
Це безсумнівно завантажить суди десятками тисяч кредитних справ, і є позицією безкарності і безвідповідальності, від якої постраждають і громадяни, і судді загальної юрисдикції, які і так перевантажені роботою.
Відповідно до ст. 18 Цивільного кодексу України нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами та посадовими особами органів місцевого самоврядування встановлюється Законом України "Про нотаріат" (надалі - Закон) та іншими актами законодавства України (ч. 1 ст. 39 Закону). Цим актом є, зокрема, Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5 (надалі – «Порядок»).
Вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія (п. 19 ст. 34 Закону).
Статтею 88 Закону визначені умови вчинення виконавчих написів. Відповідно до приписів цієї статті, нотаріус вчиняє виконавчі написи (а не стягувач і не держава). Навідмінно від правочинів, які вчиняють їх Сторони, виконавчий напис вчиняє саме нотаріус, а не сторони правочину.
При вчиненні виконавчого напису саме нотаріус (а не якась інша особа) має перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку.
Дивно було б звинувачувати лише стягувача у порушенні Закону України «Про нотаріат» та підзаконних актів до нього, оскільки стягувач не є спеціальним суб’єктом цього Закону і не вчиняє виконавчого напису самостійно.
Згідно зі ст. 27 Закону України «Про нотаріат» шкода, заподіяна особі внаслідок незаконних дій або недбалості приватного нотаріуса, відшкодовується в повному розмірі. Отже, на приватного нотаріуса законом покладено обов’язок відшкодування шкоди, завданої внаслідок незаконних дій або недбалості, що у даному випадку може проявитися принаймні у стягненні принаймні судових витрат.
Шкода, завдана громадянам, проявляється не тільки у відрахуваннях з їх заробітної плати чи інших доходів, але і у арешті та/або вилученні їх майна, арешті банківських рахунків, внесенні відомостей до Єдиного реєстру боржників, які неможливо зняти (вилучити) до завершення розгляду справ по суті. Поширеною є ситуація, коли приватний виконавець спочатку вилучає транспортний засіб боржника чи списує кошти з рахунків, і лише після цього боржник дізнається про існування виконавчого провадження і виконавчого напису як виконавчого документа, що вчиняється повністю без його відома. Громадянам важко зрозуміти, чому нотаріус, який свідомо спричиняє їм стільки проблем і на роки наперед, не повинен бути співвідповідачем.
Даже поширеними є випадки, коли стягувачі-фінансові компанії повідомляють нотаріусам та/або виконавцям завідомо неправдиву адресу боржника. Оскільки Закон України "Про виконавче провадження" не зобов'язує виконавця фактично повідомляти боржника про відкриття виконавчого провадження, а лише відправляти кореспонденцію на адресу, вказану у виконавчому документі, це призводить до відкриття виконавчих проваджень і вчинення виконавчих дій без відома боржників у місцях, віддалених від їх місця проживання чи місцезнаходження їх майна. Навідмінно від рішення суду, виконавчий напис вчиняється без поглибленої перевірки поданих нотаріусу відомостей і без відома боржника. Жертвою такої схеми відібрання майна: 1) виконавчий напис вчиняється без відома боржника; 2) виконавче провадження відкривається і ведеться без відома боржника; 3) боржник дізнається про реалізацію свого майна лише за фактом його реалізації - на даний час може стати кожен!
Оскільки підстави позовних вимог про визнання виконавчих написів такими, що не підлягають виконанню, стосуються порушень, допущених саме нотаріусом як спеціальним суб’єктом, і які були б неможливі без участі нотаріуса, і саме нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про нотаріат»), позиція, яку висловлюють зазвичай самі нотаріуси як учасники процесу про те, що вони не мають відповідати за вчинені ними порушення закону, і не зобов’язані перевіряти додержання вимог закону стягувачем і самі дотримуватись передбаченої законом процедури і порядку, є вкрай безвідповідальною і такою, що ганьбить статус нотаріуса та недооцінює його роль у даних правовідносинах.
Тоді як навпаки, покладення на нотаріусів відповідальності за додержання законності при вчиненні виконавчих написів, скоротило б кількість порушень прав громадян і кількість таких справ і у судах. Не суворість відповідальності, а її НЕВІДВОРОТНІСТЬ є найкращим фактором попередження правопорушень.
Автор статті: Юридическая фирма "Москаленко и Партнеры"
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
835
Коментарі:
0
Переглядів:
338
Коментарі:
2
Переглядів:
357
Коментарі:
0
Переглядів:
328
Коментарі:
0
Переглядів:
388
Коментарі:
0
Переглядів:
719
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
А что, у Колейчика забрали свидетельство?
"Жертвою виконавчого напису може стати кожен" название-пугалка "КОЖЕН". "Приблизно кожний десятий громадянин, який звертається до нас за оскарженням написа, або повністю виплатив свій кредит, або взагалі не отримував його" опять пугалка "взагалі не отримував його", наверное у вас больше чем один такой случай был, сбрасывайте ссылки на решения ваших судов в подтверждение сказанного, что придаст обоснованности статье-пугалке.
Похоже на заказную статью, без надлежащей правовой аргументации, без предоставления отсылок на релевантный объём судебной практики. И кроме того, написано крайне «эмоционально» и неэтично с профессиональной точки зрения.
Кристине. Не этично это как? А где же ваша аргументация? Что вы под таким громким словом имели ввиду? Кого-то осуждая вы сами говорите загадками и двузначностями, это наводит на нехорошие мысли.
Хороша стаття. Правильна позиція і думка.
Дякуємо. Якщо займаєтесь такими справами - на Фейсбук сторінці Юридичної фірми "Москаленко і Партнери" є корисні матеріали на цю тему.
Все вірно зазначено. Лише невідворотність покарання запобігатиме порушенню прав людини.
Здесь - https://sites.google.com/site/antikommun на странице Арест счета размещен приказ Минюста про аннулирование свидетельства.
Абсолютно нормальна стаття. Може не сподобатися тільки нотаріусам.
Я тоже с аргументами автора статьи согласен полностью. У меня сейчас много таких дел.
Виконавчі написи на кредитних договорах ! Якщо стягувачами боргу є : ТОВ "Вердикт Капітал" ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "ОНЛАЙН ФІНАНС" ТОВ ВЕЛЛФІН ТОВ "УКРАЇНСЬКІ ФІНАНСОВІ ОПЕРАЦІЇ" ТОВ Фінансова компанія "ФІНАНС ІННОВАЦІЯ" ТОВ "Качай гроші" ТОВ "ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ "КРЕДИТ-КАПІТАЛ" ТОВ «ФІНФОРС» ТОВ «Фінансова компанія «Горизонт» ТОВ «Фінансова компанія «СІТІ ФІНАНС» ТОВ «Алекскредит» ТОВ"Фінансова компанія "Інвест Хаус" ТОВ«АВЕНТУС УКРАЇНА» АТ «Банк Форвард» АТ«Альфа-Банк» ТОВ «Фінансова компанія «АЛАНД» та інші фінансові компанії, а приватний виконавець на підставі виконавчого напису наклав арешт на всі Ваші рахунки та навіть стягнув кошти (з пенсії, зарплати або інших доходів), то Вам до нас. Зупиняємо стягнення із пенсії, заробітної плати, інших виплат шляхом забезпечення позову, подання позову про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. Звертайтесь за тел. 067 8999118 viber або пишіть на ел.пошту bazalitskiy@gmail.com Роман Базалицький https://www.facebook.com/lawyerRB
Контакты авторов статьи ЮФ "Москаленко и Партнеры", специализация в кредитных спорах с 2008 года, большой опыт отмены всех видов надписей на любые суммы, до 800 000 долларов США: тел./вайбер +38 067 30 555 60, anastasiya.moskalenko@moskalenkolawyers.com.ua, примеры судебных решений и отзывы клиентов размещены на Ютюб канале "Адвокат Москаленко А.В" и странице Фейсбука "Юридическая фирма "Москаленко и Партнеры"".