Головна Блог ... Новини Ефективний спосіб захисту порушеного права мистецтво вигравати справи – суддя КГС ВС Віталій Уркевич Ефективний спосіб захисту порушеного права мистецт...

Ефективний спосіб захисту порушеного права мистецтво вигравати справи – суддя КГС ВС Віталій Уркевич

Відключити рекламу
 - ff997e8913c30eb9ce4c60725f74a4d5.jpg

Обрання ефективних способів захисту потребує більш ретельного вивчення та врахування при складанні позовів і розгляді справ, пов’язаних із захистом земельних прав. У цьому аспекті незамінним професійним інструментом й орієнтиром була і залишається практика Верховного Суду.

Питання щодо способів захисту земельних прав та їх ефективності обговорили під час тематичного вебінару, організованого ВГО «Асоціація адвокатів України». Головним спікером виступив суддя судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Віталій Уркевич.

Розповідаючи про спосіб захисту прав та інтересів, доповідач зазначив, що ним слід вважати певні дії, спрямовані на попередження порушення або на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу.

У межах категорії способів захисту варто апелювати до таких понять, як належний та ефективний спосіб захисту. Це дуже важливо, оскільки, з одного боку, адвокат, який готує звернення до суду, повинен відповідним чином викласти позовні вимоги, а з іншого боку, суд має закріплений процесуальним законодавством обов’язок відреагувати на таке звернення. Як приклад Віталій Уркевич навів постанову КГС ВС від 8 травня 2018 року у справі № 910/1607/17, де зазначено, що суд і сторона, яка звертається до суду, мають передусім дбати про належний спосіб захисту. Тобто вжиті заходи, про які просить сторона, повинні відповідати змісту порушеного права і правовій меті, до якої прагне суб’єкт захисту, а спосіб – характеру порушення. Також треба враховувати правові наслідки, які спричинило правопорушення.

В аспекті ефективності способів захисту прав слід звертати увагу на Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (зокрема, йдеться про ст. 6 щодо права на доступ до суду і ст. 13 щодо ефективного способу захисту прав), положення якої імплементовано до національного законодавства.

Як наголосив Віталій Уркевич, застосування ефективного способу захисту спричинює реальне поновлення порушеного права або припиняє неможливість задоволення інтересу, а в разі неможливості вказаного – забезпечує отримання відповідного відшкодування.

На прикладі постанови Великої Палати ВС від 19 січня 2021 року у справі № 916/1415/19 суддя зауважив, що, розглядаючи справу, суд насамперед має з’ясувати таке:

– чи передбачено обраний позивачем спосіб захисту законом або договором;

– чи передбачено законом або договором ефективний спосіб захисту порушеного права позивача;

– чи є спосіб захисту, обраний позивачем, ефективним для захисту його порушеного права у спірних правовідносинах.

Якщо суд дійде висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором та/або є неефективним для захисту порушеного права позивача, у цих правовідносинах позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню. Однак якщо обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором, проте є ефективним і не суперечить закону, а закон або договір у свою чергу не визначають іншого ефективного способу захисту, то порушене право позивача підлягає захисту обраним ним способом.

«Крім того, ефективний спосіб захисту сприятиме досягненню потрібних правових результатів, тобто матиме найбільший ефект у відновленні відповідних прав, свобод та інтересів настільки, наскільки це можливо», підкреслив Віталій Уркевич.

Детальніше із правовими висновками ВС щодо способів захисту земельних прав можна ознайомитися тут – https://bit.ly/39OlRsj.

Джерело: Судова влада України

 • 1218

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 1218

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні новини

  Дивитись усі новини
  Дивитись усі новини
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст