Головна Блог ... Новини Що потрібно знати про е-рецепт та ажіотаж у аптеках Що потрібно знати про е-рецепт та ажіотаж у аптека...

Що потрібно знати про е-рецепт та ажіотаж у аптеках

Відключити рекламу
Що потрібно знати про е-рецепт та ажіотаж у аптеках - 680c1a116188285b16ccae3a2358976d.jpg

Голова комітету з питань охорони здоров’я, народний депутат «Слуги Народу» Михайло Радуцький нагадав, що вже з 1 квітня для відпуску рецептурних препаратів додається новий цифровий інструмент. Також він відповів на найпопулярніші питання та спростував міфи, які виникли в суспільстві. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

«Міф №1: на всі ліки буде потрібен Е-рецепт

Ні, зміни стосуються лише рецептурних ліків. Вони складають приблизно 60% від загальної кількості зареєстрованих в Україні медичних препаратів. До них зокрема входять: антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигельмінтні препарати, деякі антигістамінні засоби, кроворозріджуючі препарати, антидепресанти, нейролептики та релаксанти, стероїдні лікарські засоби, деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі. Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання. Саме тому призначати їх має тільки лікар.

Також зазначу, що впровадження електронного рецепту – це одна із євроінтеграційних вимог.

Міф №2: рецептурні ліки будуть відпускатися виключно за Е-рецептом

Ні, на час воєнного стану ліки можна придбати як за паперовим, так і е-рецептом.

Міф №3: якщо у закладі немає світла, то не зможу отримати рецепт на ліки

За відсутності світла лікар випише пацієнту паперовий рецепт.

Згадайте новину: Електронний рецепт на антибіотики: все, що потрібно знати пацієнту

Міф №4: під час війни зміни не на часі

Рецептурні ліки завжди відпускалися за призначенням лікаря. З квітня додається лише новий, більш зручний електронний інструмент – Е-рецепт. На період дії воєнного стану буде діяти виняток на придбання рецептурних ліків в аптеках, які перебувають в місцях, де ведуться активні бойові дії. Такі аптеки в разі потреби можуть відпускати рецептурні ліки за винятком наркотичних препаратів, сильнодіючих та отруйних речовин без рецепта лікаря.

Міф №5: волонтери не зможуть закуплять ліки для потреб воєнного часу

Волонтери, благодійники, підрозділи ЗСУ та військові адміністрації зможуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптово безпосередньо у дистриб’юторів і для цього не потрібен рецепт.

Міф №6: запис до лікаря можливий на декілька днів наперед, тому неможливо буде отримати ліки вчасно

При погіршенні самопочуття потрібно обов’язково звернутися до лікаря. У разі екстрених ситуацій також пацієнт може викликати бригаду швидкої медичної допомоги. Наприклад, пацієнтам із хронічними захворюваннями не потрібно кожного разу йти на прийом до лікаря. Повторні рецепти на ліки пацієнт може отримати дистанційно.

Міф №7: вимушені переселенці не зможуть отримати ліки, адже не мають доступу до свого сімейного лікаря

Під час воєнного стану отримати Е-рецепт можна без декларації із сімейним лікарем. Також пацієнт може звернутися до будь-якого лікаря за місцем перебування.

Міф №8: сімейні лікарі почнуть призначати лише дороговартісні ліки

Е-рецепт містить лише діючу речовину. Тобто пацієнт сам приймає рішення щодо того, який купити препарати відповідно до наявності коштів. Ні лікар, ні фармацевт не мають впливати на вибір.

Міф №9: з квітня буде неможливим придбати ліки проти тиску, знеболюючі, для лікування серцево судинних захворювань, зокрема «корвалол»

Особливо активно в соціальних мережах обговорюють питання: чи можна буде придбати в аптеці, як і раніше, «корвалол»?

Пишуть, що бабусь, які особливо переймаються наслідками ворожих обстрілів, змусять йти на прийом до сімейного лікаря за рецептом. Насправді «корвалол» відпускається без рецепта, тому він залишається доступним у кожній аптеці без призначення лікаря. А на ті ліки, які підлягають відпуску за рецептом лікаря (це можна перевірити в інструкції до препарату), дійсно потрібен або електронний, або паперовий рецепт. Але це не нова норма, рецептурні ліки й раніше відпускалися за рішенням лікаря.

Міф №10: у звичайній аптеці не можна буде купити ліки для тварин

Насправді додаткових змін щодо відпуску ліків для тварин не запроваджується. Як і раніше, ви зможете придбати лікарські засоби для тварин в аптеці за ветеринарним паперовим рецептом», — написав він.

Згадайте новину: У квітні антибіотики почнуть видавати тільки за е-рецептом. Як його отримати?

Джерело: МОЗ

В Украине больше не будут продавать рецептурные лекарства без рецептов. Пока назначение врача на покупку препаратов можно будет получить как в виде е-рецепта, так и в привычном бумажном формате. Фокус рассказывает, какие лекарственные средства с завтрашнего дня больше не будут в свободном доступе и почему общество возмущено новыми правилами.

С 1 апреля Министерство здравоохранения запускает третий этап введения электронных рецептов в Украине. С завтрашнего дня большинство противопростудных средств, некоторые жаропонижающие и обезболивающие препараты в аптеках будут продавать исключительно по рецептам — пока не только в электронном формате, но и по привычным бумажным.

Фокус поговорил с семейным врачом, консультантом БФ "Пациенты Украины" Мариной Халимоненко и подготовил ответы на популярные вопросы на всколыхнувшую общество тему.

Згадайте новину: Статуси е-лікарняних: які бувають та що означають?

Что меняется?

На самом деле Минздрав не расширяет список рецептурных препаратов и не делает все лекарственные средства рецептурными. Все те лекарства, которые и раньше должны были продаваться по рецепту врача, с апреля можно будет получить через е-рецепт.

Общество так бурно отреагировало на новость по той причине, что до этого в аптеках большинство рецептурных препаратов продавалось без рецептов. Однако из-за внедрения е-рецептов ожидается, что контроль за реализацией фармацевтических средств усилится.

"Не секрет, что до этого в аптеках можно было купить рецептурные препараты без разрешения врача. Но сейчас люди возмутились, потому что действительно придется идти в медучреждение и получать рецепт. Почему это важно? Потому что люди обычно принимают гораздо больше лекарств, чем им нужно ", – объясняет Халимоненко.

Она отмечает, что большинство препаратов оказывают побочное действие, и неконтролируемый прием лекарств может стать причиной дополнительных проблем со здоровьем.

О том же пишет врач-анестезиолог Иван Черненко в своем Twitter. Он объясняет, что результат такой практики — передозировка медпрепаратами и токсический гепатит.

Халимоненко уверена, что сразу резких изменений в Украине не будет и еще некоторое время люди при большом желании смогут находить препараты без рецептов.

Какие лекарства в Украине являются рецептурными?

На сайте Минздрава есть перечень лекарств, которые в Украине должны отпускаться только по рецепту:

  • антибиотики;
  • противосудорожные средства;
  • гормональные препараты (в том числе и противозачаточные). Здесь особый резонанс из-за того, что известное экстренное противозачаточное средство "Постинор" тоже не может отпускаться без рецепта. Его особенность в том, что он наиболее эффективен при применении в первые сутки после полового акта;
  • препараты для лечения артериального давления, сердечных болезней (популярные в Украине капли "Корвалол" и "Валокордин" могут продаваться без рецепта только в небольших флакончиках, на баночки по 50 мл требуется разрешение врача);
  • некоторые антигельминтные препараты;
  • некоторые антигистаминные (противоаллергические) средства ("Диазолин", "Лоратадин", "Супрастин" можно покупать без рецепта, а вот "Дексаметазон", являющийся гормональным препаратом, будет отпускаться только по назначению врача);
  • кроворазжижающие препараты;
  • антидепрессанты, нейролептики и релаксанты;
  • стероидные лекарственные средства;
  • некоторые лекарства против боли, кашля, успокаивающие (большинство сиропов и таблеток от кашля будут продаваться без рецепта, а вот "Нимесил", который многие женщины используют во время менструации в аптеках просто так уже не купишь).

Также есть Государственный реестр лекарственных средств с перечнем всех зарегистрированных в Украине лекарственных средств. Там указано, какой препарат является рецептурным.

Згадайте новину: Чи оплачуються лікарняні, якщо хвороба чи травма настали внаслідок сп'яніння

Лекарства по рецептам: реакция соцсетей

В соцсетях украинцы очень жестко отреагировали на продажу всех рецептурных препаратов по рецептам.

Часть людей возмущается, что пожилым людям, особенно с хроническими или серьезными заболеваниями, будет трудно каждый раз, за любым рецептом ходить по врачам.

Украинцы также уверены, что нововведение означает, что людям придется часами сидеть в очередях в больницах, чтобы получить разрешение на покупку лекарства. В особых условиях окажутся люди из регионов, которым придется еще и добираться до врача часами — в другой поселок или город.

Пользователи соцсетей пишут, что такое решение несвоевременно, потому что в стране война.

Отдельно люди вспоминают о "Нимесиле" — популярном противовоспалительном средстве с обезболивающим и жаропонижающим свойствами. Особенно возмутились женщины, которые принимают такое лекарство против болевых симптомов во время менструаций.

Пользуйтесь консультацией: Больничный во время отпуска: права и гарантии для работника

Что делать людям в прифронтовых зонах, где не всегда есть врачи, или возможность в них попасть?

В Минздраве отмечают, что на период военного положения в Украине действуют исключения на покупку рецептурных лекарств без рецепта в районах проведения активных боевых действий.

Пользуйтесь консультацией: Всё о больничном ФОПа

Как отправить бойцам на фронт или родственникам в прифронтовую зону лекарства, которых там нет?

Многие украинцы с начала полномасштабного вторжения целенаправленно занимаются покупкой и отправкой на фронт лекарств и медицинских средств для военных. Кроме того, некоторые отправляют препараты своим родственникам, живущим в районах боевых действий. Условно в том же Херсоне в аптеках не всегда найдется "Нимесил" или "Корвалол".

"Я сама покупаю лекарства для военных и передаю на фронт. И я понимаю, что им действительно нужна помощь, что не все обеспечивается. Поэтому действительно легче передать препарат "Новой почтой", чем разбираться в медицинской системе ВСУ", — комментирует врач.

Впрочем, она уверена, что война не повод откладывать изменения.

По словам Черненко, если есть необходимость посылать лекарства в прифронтовые места, то можно получать рецепты на себя.

"Просто попросите своего врача выписать все это вам. Или заключите декларацию с врачом на ваших родственников в вашем городе и берите рецепты на них", – советует он.

Згадайте новину: Відтепер відкривати лікарняні можна за допомогою телефону або інтернету

Что делать женщинам, принимающим "Нимесил" во время менструаций?

Чаще всего боли при менструации являются показателем каких-либо серьезных проблем в организме (эндометриоза, фибромиомы матки, неспецифических воспалительных заболеваний органов малого таза и т.д.), поэтому врачи советуют не просто снимать болевые симптомы, а разобраться в причинах этого.

Впрочем, для некоторых женщин это не отменяет проблемы. В этом случае Халимоненко советует один раз сходить на прием к врачу, получить рецепт, а затем получать его дистанционно, наладив коммуникацию с медучреждением через мессенджеры.

Да, если у пациента нет мобильного, врач должен напечатать специальную информационную памятку с деталями назначения, номером и кодом для погашения рецепта в аптеке.

  • 3923

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 3923

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст