Декретна відпустка: все що потрібно знати про декрет

Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube
Декретна відпустка: все що потрібно знати про декрет - dekretna_vidpustka_vse_shcho_potribno_znati_pro_dekret_5eaa9bd97f598.jpg

Майже кожна жінка хоче мати дитину або кілька дітей, і це її законне право. Майбутніх мам завжди цікавило питання декрету, а саме які умови потрібно виконати щоб піти в декретну відпустку, які і куди документи необхідно подавати, в який саме період вагітності це потрібно зробити, на який термін можна "піти в декрет" і, майже одне з головних питань, яке зазвичай цікавить вагітних, це можливість отримання декретних виплат, їх розмір, періодичність і порядок. На всі ці та інші пов'язані з декретом питання дає Вам відповість юридичний інтернет-ресурс "Протокол" в своїй консультації.

Зміст:

Що собою являє декретна відпустка і чи є такий вид відпустки насправді?

Стаття 46 Конституції України (далі КУ) гарантує кожному громадянину дотримання права на соціальний захист. Це право включає державне забезпечення в період тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків. До такого періоду відноситься і період перебування в декретній відпустці.

Декретна відпустка це спрощена назва, що об'єднує два окремі види соціальної відпустки:

 • в зв'язку з вагітністю та пологами;
 • відпустка по догляду за дитиною.

Окремий закон про декрет в нашій країні не прийнято. Тому різні аспекти декрету регулюють кілька законів і підзаконних актів, які будуть позначені в цій консультації.

Далі ми розглянемо всі деталі про кожен з них.

Оформлення декрету 2020

Для оформлення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами жінці, яка офіційно працевлаштована, необхідно отримати медичний висновок у лікаря. Цей висновок буде підтверджувати тимчасову втрату працездатності і є підставою для отримання такого виду відпустки. Наявність медичного висновку вимагають положення статті 17 Закону України "Про відпустки" (далі - Закон № 504/96) і 179 Кодексу законів про працю (далі - КЗпП). У такому документі має бути зазначено місце роботи жінки, яка народжувала і кількість днів тимчасової непрацездатності. З таким висновком потрібно звернутися до свого роботодавця (тобто, начальника підприємства (фірми, організації)). Protocol.ua звертає Вашу увагу на те, що тривалість такого виду відпустки становить 70 календарних днів до народження дитини і 56 днів після. У разі ускладнень при пологах (наприклад кесарів розтин або інші ускладнення, підтверджені висновками лікаря) або народження двох і більше дітей, передбачено відпустку після пологів на 14 днів довше. І обчислюється вона з дня пологів. Сумарна кількість календарних днів такої відпустки становить 126 - за звичайних обставин або ж 140 - при наявність вище зазначених підстав. Оскільки для виношування дитини потрібно 280 днів (сорок тижнів), то можна і підрахувати на якому тижні йдуть в декрет: це тридцятий тиждень вагітності. Жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи йдуть в декрет на два тижні раніше, тобто на двадцять восьмому. Важливо відзначити, що якщо вагітна жінка захоче піти раніше на "відпочинок", то вона може зробити це шляхом об'єднання своєї щорічної відпустки в поточному робочому році з такою відпусткою, для чого їй потрібно подати заяву про це своєму начальнику, який зобов'язаний забезпечити таке об'єднання.

По закінченню такого терміну (коли відпустка в зв'язку з пологами та вагітністю закінчилась) жінка за своїм бажанням має право "продовжити перебування в декреті", тобто отримати відпустку по догляду за дитиною до трьох років. Процедура оформлення майже та ж: необхідна подача заяви роботодавцю, який вже в свою чергу, оформляє відповідним наказом таку відпустку. Не надається відпустка по догляду за дитиною, якщо така дитина перебуває на утриманні держави. Це правило не поширюється на дітей, яких взяли в прийомні сім'ї, а також на дітей-вихованців у дитячих будинках сімейного типу.

Багато хто цікавиться питанням чи можливий декрет для чоловіків. Це зручно в тому випадку, коли наприклад, у матері дитини високооплачувана робота і мама - "бізнес-вумен" не хоче сидіти три роки вдома і займатися одним лише вихованням дитини; або ж в сім'ї хочуть так званої рівноправності і подружжя "ділять такий вид відпустки навпіл між собою" або в інших життєвих ситуаціях. І така можливість передбачена в статті 179 КЗпП. Крім того, в цій статті також зазначено, що правом використовувати відпустку по догляду за дитиною до 3 років (як у повному обсязі так і її частину) наділені не тільки батька дитини, але і будь-хто з родичів (дідусь, бабуся, тітка, дядько і так далі), які фактично займаються доглядом та вихованням дитини. Таким чином, незважаючи на те, що можливо, для багатьох людей це звучить незвично і неправильно (оскільки вони звикли жити згідно "старих принципів", де догляд за домом і виховання дітей вважалося обов'язком тільки жінки) доглядати за маленькою дитиною може будь-який член родини. Отже, отримання відпустки по догляду за дитиною до 3 років є правом матері, але не обов'язком.

Родичі, які фактично доглядають за дитиною і хочуть використовувати такий вид відпустки, повинні представити їх роботодавцю наступні документи:

 • заяву про надання відпустки;
 • копію документа, що підтверджує народження дитини: свідоцтва про її народження;
 • довідку, що свідчить про те, що мати дитини приступила до роботи в умовах повного робочого часу, до закінчення відпустки по догляду за дитиною (видається така довідка за місцем роботи);
 • документ, що підтверджує родинні зв’язки (по можливості).

Робота в декреті. Чи потрібно працювати для стажу?

Цікавим фактом є те, що жінка або інші особи, що перебувають у такій відпустці, за своїм бажанням можуть влаштуватися на роботу на неповний робочий день або на віддалену роботу (роблячи роботу вдома). Отже, робота в декретній відпустці - це можливо і все залежить тільки від бажання. А що ж, якщо особа, котра перебуває в декреті, не працює зовсім, чи входить декрет в стаж? Чинне законодавство з метою збільшення кількості населення і мотивації народжувати дітей, гарантує, що період перебування у декретній відпустці зараховується до загального і безперервного стажу, в тому числі і в стаж за фахом (ст. 181 КЗпП). Але, не дивлячись на те, що така відпустка входить в стаж, за її період не нараховуються дні щорічної відпустки.

Зміна тривалості декрету

Продовження декретної відпустки. Є кілька можливостей, як після досягнення дитиною трьох років, залишатися далі в декреті. Так, наприклад, установи, організації, підприємства, можуть у разі їх бажання і за рахунок власних коштів надавати жінкам або іншим особам відпустку після того, як дитині виповнилося 3 роки. При цьому, відпустка на розсуд роботодавця, може бути з частковим збереженням з / п або без такого збереження взагалі.

Якщо ж дитина потребує домашнього догляду, відпустка надається в обов'язковому порядку і може тривати до певного терміну, зазначеного в медичному висновку, але не довше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку. Надання такої відпустки є обов'язком, але законодавством не передбачена вимога до роботодавця зберігати в цей період заробітну плату ні в повному, ні в частковому розмірі. Ця відпустка називають відпусткою по догляду за дитиною до 6 років.

Ще однією можливістю продовжити собі "відпочинок" є народження ще однієї дитини. Як в житті називають "з декрету в декрет". На практиці таких випадків дуже багато, але на жаль, законодавством досі це питання не врегульоване детально. В такому випадку, при збігу періоду відпустки по вагітності та пологах з періодом перебування у відпустці по догляду, виплачується допомога по вагітності та пологах в повному розмірі. При цьому, буде скорочено сумарну кількість днів відпустки. Так, наприклад, якщо жінка народжує другу дитину, коли першій тільки 2 роки, то коли молодшій дитині буде 3 роки, старшому буде 5, обидві відпустки по догляду за кожною дитиною будуть закінчені. Тобто, народивши 2 дітей жінка отримала відпустки загальною тривалістю 5 років. Крім цього, для того щоб оформити відпустку по догляду за другою дитиною, жінці слід перервати відпустку за першою дитиною.

Можна і "скоротити декрет". Достроковий вихід з декретної відпустки не забороняється, на розмір виплат при народження дитини це не впливає.

Оплата декретної відпустки: як розрахувати її розмір і отримати виплати?

Допомога по вагітності та пологах. Згідно з українським законодавством, право на отримання грошової виплати у зв'язку з вагітністю та пологами в 2019, 2020 році має кожна вагітна жінка (в тому числі неповнолітня), але розмір допомоги, порядок і отримання безпосередньо залежить від статусу одержувача. Йдеться про те - чи працює жінка, вчиться, є приватним підприємцем, військовослужбовцем або безробітною.

Скористайтеся консультацією: Отримання допомоги на дітей одинокими матерями

Так, зокрема стаття 7 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачає право на отримання допомоги при вагітності та пологах для осіб, які не зареєстровані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (ЗДСС). До цієї категорії осіб відносяться ті, хто офіційно не працевлаштований, а саме:

 • жінки зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні;

 • жінки, які навчаються;

 • жінки, які служать в органах СБУ, ЗСУ, органах поліції, інших установах цивільного захисту;

 • які були звільнені у зв'язку з ліквідацією установи, підприємства, організації;

 • непрацюючі жінки.

Відповідно до зазначеної статті Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27 грудня 2001 № 1751, допомога при вагітності та пологах призначається:

1) за весь період відпустки, тривалість якої вже вказана вище.

Важливо знати, що навіть якщо народилася мертва дитина, то допомога при вагітності та пологах все одно буде виплачуватися на звичайних умовах, а ось якщо трапився викидень у жінки, то виплачуватися не буде.

2) особам, які усиновили або взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народження, допомога призначається за період з дня усиновлення чи встановлення опіки і до закінчення 56 днів (70 днів у разі одночасного усиновлення чи встановлення опіки над двома і більше дітьми , 90 днів - для жінок, віднесених до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи). При цьому враховуються всі календарні дні.

Як оформити допомогу жінці, яка не зареєстрована в системі ЗДСС? Інформаційний ресурс "Протокол" звертає увагу, що для того щоб отримати допомогу в повному розмірі, потрібно звернутися із заявою до регіонального відділення праці та соціального захисту не пізніш як через 6 міс. після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Разом з заявами потрібно подати довідку з місця навчання або служби, або центру зайнятості, або від ліквідаційної комісії.

Оформлення допомоги особами, які зареєстровані в системі ЗДСС

Для отримання допомоги жінка повинна звернутися до директора фірми / організації, в якій вона офіційно працевлаштована з медичними висновками та заявою. Якщо жінка одночасно працює на 2 роботах, то вона має право оформити допомогу як за місцем сумісництва, так і за основним місцем роботи (частина друга статті 30 Закону України "Про ЗДСС"). В такому випадку, жінка робить нотаріально завірену копію медичної довідки та відносить її на місце роботи за сумісництвом. Далі, вже справа за підприємством (установою або організацією). Так, для цього:

 • воно повинно відкрити спеціальний рахунок, на який буде зарахована сума лікарняних з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (ФСС ТВП);
 • бухгалтерія нараховує лікарняні, виходячи з середньої заробітної плати в день (враховуються нарахування за півроку), ця сума множиться на кількість лікарняних днів;
 • бухгалтерія заповнює спеціально визначений законодавством бланк, де вказує реквізити спеціального рахунку, розрахунок суми лікарняних і відомості про жінку, якій ці лікарняні нараховані;
 • ФСС ТВП в десятиденний термін після одержання цієї заяви перераховує кошти за цим лікарняним;
 • перераховані грошові кошти видаються жінці або в касі бухгалтерії установи згідно видаткового касового ордеру, або ж вони зараховуються на карту.

Декрет ФОП (фізична особа-підприємець)

Як вже зазначалося вище, право на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають всі жінки, в тому числі і ті, які здійснюють підприємницьку діяльність. Крім того, ФОП, як правило відносяться до тієї категорії осіб, що зареєстровані в системі ЗДСС, оскільки вони платять ЄСВ (єдиний страховий внесок). Але все ж є деякі особливості щодо процедури оформлення відпустки та допомоги при вагітності та пологах, які Протокол зазначає далі. Так, для такого оформлення, підприємцю потрібно:

 • отримати лікарняний листок для підтвердження факту непрацездатності у зв'язку з виходом в декрет;
 • замовити в податковій за місцем реєстрації довідку про те, що ЄСВ за розрахунковий період Ви платили і заборгованості не маєте. Видають її безкоштовно;
 • в будь-якому банку відкрити спеціальний рахунок для виплат, на які будуть перераховуватися декретні. Якщо банк відмовить у відкритті спецрахунку, зв'яжіться зі своїм управлінням ФСС;
 • надати до Фонду соцстрахування з тимчасової непрацездатності пакет документів: заяву-розрахунок (одна копія залишається у Вас). У заяві розраховується сума допомоги, яку Ви будете отримувати; медичне заключення; довідку з податкової про відсутність заборгованості по ЄСВ.

Протягом 10 днів ФСС повинен виплатити допомогу.

Розмір допомоги по вагітності та пологах

Для незареєстрованих в системі ЗДСС він обчислюється за наступним принципом. Допомога при вагітності та пологах надається в розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи з розрахунку на місяць. З 1 грудня 2019 і по 1 липня 2020 ця мінімальна сума складе 525 гривень 50 копійок. Щоб обчислити середньомісячний дохід, потрібно підсумувати всі такі доходи за останній рік і поділити їх на 12.

Для зареєстрованих в системі ЗДСС розмір допомога обчислюється по іншому.

Так, частиною 1 статті 26 Закону України "Про ЗДСС" визначено, що допомога при вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленого в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Постанова КМУ "Про обчислення середньої заробітної плати" від 26.09.2001 № 1266 зазначає правила розрахунку середньої заробітної плати. Зокрема, сума допомоги при вагітності та пологах в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на час настання страхового випадку. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на ЗДСС", максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - максимальна сума доходу застрахованої особи в місяць, що дорівнює п'ятнадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом на яку нараховується єдиний внесок . Таким чином, максимальний розмір допомоги станом на 2019 рік - це 62 595 грн (15 помножити на 4173 грн); на 2020 рік - це 70 845 грн (15 помножити на 4723 грн). Мінімальний розмір середньої заробітної плати, яка може бути нарахована для виплати допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами особам зареєстрованим в системі ЗДСС, становить на 2019 рік 4173 грн, на 2020 рік - 4723 грн. Середня заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за останніх 12 календарних місяців заробітної плати на яку нараховано єдиний внесок на ЗДСС, на кількість календарних днів зайнятості (підприємницької або іншої діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності) в розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Допомога при народженні дитини

Допомога при народженні дитини призначається в розмірі 41280 гривень. Виплата здійснюється одноразово в сумі 10320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами. Така допомога виплачується одному з батьків або опікуну дитини, які реально займаються вихованням та утриманням дитини. Для отримання допомоги потрібно протягом 12 календарних місяців з дня народження дитини подати органу соціального захисту населення такі документи:

 • заяву про виплату (можна подати і в електронній формі за засланням: https: //e-services.msp.gov.ua/)
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • копію свого паспорта;
 • в разі подання опікуном - документи, що доводять опікунство.

У разі, якщо матері, місце проживання яких зареєстровано на території України під час тимчасового перебування за кордоном народили дитину, то таким жінкам потрібно звернутися до компетентних органів країни перебування і отримати документи, які підтверджують народження малюка. Якщо ж жінка народила в слідчому або адміністративних ізоляторах та установах, то їй слід подати заяву органу управління такого закладу, який в свою чергу, протягом 10 днів подає її заяву і копію свідоцтва про народження дитини органу соціального захисту населення.

Скористайтеся консультацією: Їдемо за кордон з дитиною без дозволу упертого батька або матері

Серед підстав для припинення таких виплат наступні: смерть дитини; нецільове використання грошей; позбавлення батьківських прав або позбавлення опікунства; смерть одержувача допомоги, або перебування його у місцях позбавлення волі; передача на державне утримання дитини.

Чи скасують декретну відпустку,чи це тільки чутки?

В Інтернеті дуже поширена новина про скасування декрету і введення допомоги для оплати послуг нянь, які б виховували новонароджених дітей замість батьків. Дочитавши до кінця цю статтю, Ви, мабуть, самі знайшли відповідь на це питання. Оскільки чинним законодавством передбачено і відпустку в зв'язку з вагітністю та пологами; і відпустку по догляду за дитиною, деякі види допомоги і ніде немає жодних умов про няню або скасування зазначених видів відпусток, то декрет ніхто не скасував. На даний момент не прийнято якийсь особливий окремий закон про декрет 2019 або 2020 року, яким би така відпустка скасовувалась в найближчому майбутньому. Користуйтеся нашим сервісом Тендер на юридичну послугу і вирішуйте свої проблеми швидко і назавжди.

Автор консультації: Колотуха Катерина Анатоліївна

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

345624
Переглядів
129
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
Популярні події
ЕСПЧ
1