14.10.2019 | Автор: Пуканич Едуард
Задати питання автору
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Чи є повідомлення про підозру процесуальною дією і чи має потерпілий право звертатися до прокурора з клопотанням про повідомлення особі про підозру

Чи є повідомлення про підозру процесуальною дією і чи має потерпілий право звертатися до прокурора з клопотанням про повідомлення особі про підозру - 0_17250200_1571056346_5da46ada2a238.jpg

На сьогоднішній день непоодинокими є випадки, коли органи досудового розслідування затягують з повідомленням особі про підозру з різних причин, часто з «сумнівних» з точки зору закону та здорового глузду. Потерпілим у кримінальних провадженнях нічого не залишається як мовчки спостерігати за бездіяльністю органів досудового розслідування.

У зв’язку з цим виникає цілком логічне запитання: «А чи має потерпілий право звертатися до прокурора з клопотання про повідомлення особі про підозру».

Позиція органів прокуратури – ні. Така позиція ґрунтується на тому, що, на думку органів прокуратури, повідомлення про підозру не є процесуальною дією, а є процесуальним рішенням, а тому сторони кримінального провадження не вправі клопотати про повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Читайте статтю: Згода потерпілого при укладенні угоди про визнання винуватості: практичні узагальнення прокурора

Але чи так це насправді.

Процесуальні права потерпілого передбачені частиною першою статті 56 Кримінального процесуального кодексу України, згідно з пунктом 4 якої протягом кримінального провадження потерпілий має право заявляти відводи та клопотання.

Згідно з частиною першою статті 220 КПК України клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, про виконання будь-яких процесуальних дій та у випадках, установлених цим Кодексом, іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника слідчий, прокурор зобов’язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав.

Читайте статтю: Процесуальний статус потерпілого у кримінальному процесі: як в законі і на практиці

КПК України не містить визначання поняття «повідомлення про підозру», зате частина перша статті 110 КПК України чітко визначає, що є процесуальним рішенням – це всі рішення органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду.

Згідно з частиною третьою статті 110 КПК України рішення слідчого, прокурора приймається у формі постанови.

Таким чином, виходячи з норм частини першої та третьої статті 110 КПК України можна зробити висновок, що процесуальним рішенням є всі рішення слідчого, прокурора, які прийняті у формі постанови.

Отже, виходячи з положень статті 110 КПК України можна дійти висновку, що повідомлення про підозру не належить до процесуальних рішень.

Відповідно до частини першої статті 276 КПК України повідомлення про підозру обов’язково здійснюється в порядку, передбаченому статтею 278 цього Кодексу, у випадках: 1) затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення; 2) обрання до особи одного з передбачених цим Кодексом запобіжних заходів; 3) наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення.

Читайте статтю: Оскарження повідомлення про підозру: перша судова практика

Положення частини першої статті 276 КПК України вказує на те, що повідомлення про підозру є процесуальною дією, адже здійснюватися може лише дія.

Якби законодавець вважав повідомлення про підозру процесуальним рішенням, то в частині першій статті 276 КПК України було б вказано, що повідомлення про підозру приймається, а не здійснюється – як це зараз зазначено у вказаній нормі.

Згідно з частиною першою статті 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією.

Відповідно до частини першої статті 277 КПК України письмове повідомлення про підозру складається прокурором або слідчим за погодженням з прокурором.

Читайте статтю: ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ: ПРОБЛЕМАТИКА ПРИЙНЯТТЯ ПРОЦЕСУАЛЬНОГО РІШЕННЯ В КОНТЕКСТІ ДЕФЕКТІВ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОЦЕСУАЛЬНОГО ІНСТИТУТУ

Системний аналіз положень статей 110, 111, 276, 277 КПК України дозволяє дійти висновку, що повідомлення про підозру є процесуальною дією, а письмове повідомлення про підозру є процесуальним документом, який не є процесуальним рішенням у розумінні кримінального процесуального закону.

Таким чином, повідомлення про підозру є процесуальною дією, яка спроваджується складанням процесуального документа – письмового повідомлення про підозру.

Отже, виходячи з всього вищенаведеного, можна дійти висновку, що так як повідомлення про підозру є процесуальною дією, то потерпілий відповідно до статей 56, 220 КПК України має право звернутися до прокурора з клопотання про повідомлення особі про підозру.

Автор статті: Пуканич Едуард

Читайте статтю: Коли відмова потерпілого від обвинувачення є недостатнім аргументом

8186
Переглядів
3
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярні судові рішення
ЕСПЧ