0
0
290
Фабула судового акта: Особа вступаючи на публічну службу погоджується з рядом обмежень, зокрема з забороною займатися іншою оплачуваною діяльністю.
Громадянка працюючи на посаді головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи селищної військової адміністрації, тобто будучи посадовою особою місцевого самоврядування займалася іншою оплачуваноою роботою на підставі цивільно-правових договорів укладених з ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України».
За вказані послуги за цивільно-правовивими договори громадянка протягом 2023-2024 років отримали винагороду понад 180 тисяч гривень.
Зазначену інформацію було внесено до Декларації уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік та за 2024 рік, що подані особисто ОСОБА_1 .
Вказані дії суд кваліфікував за ч.1 ст. 172-4 КУпАП, - порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту).
Санкція статті 172-4 КУпАП крім штрафу передбачає також конфіскацію отриманого доходу.
Згідно зі ст.29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
З огляду на викладене виходячи зі змістовного значення термінів «отриманого», «нарахованого» в даному випадку мова йде, що конфіскації підлягає саме отримана (тобто виплачене) ОСОБА_1 винагорода за цивільними договорами, що була перерахована відповідно до платіжних доручень.
Отже, суд в черговий раз підтвердив, що додатковий дохід публічних службовців отриманий всупереч прямою заборони на зайняття іншою оплачуваною діяльністю буде конфісковуватися в дохід держави.
Публічним службовцям варто суворо дотримуватися вимог законодавства про запобігання корупції, оскільки це може призвести до втрати роботи, штрафів та конфіскації усіх незаконного отриманих доходів.
Аналізуйте судовий акт: Адміністративна відповідальність не настає, якщо в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначена конкретна норма яку порушила особа (Оболонський райсуд м. Києва у справі № 756/1974/21 від 02.03.2021 р.)

ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Єдиний унікальний номер справи: 954/1216/25
Номер провадження: 33/819/179/25
Головуючий в суді І інстанції Гончаренко О.В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2025 року місто Херсон
Суддя Херсонського апеляційного суду Коровайко О.І.
при секретарі судового засідання Середюку М.О.,
за участю прокурора Гончарова В.Г.,
захисника Берьозки Ю.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника Берьозки Юрія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 на постанову Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 16 липня 2025 року,
В С Т А Н О В И В:
Постановою Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 16 липня 2025 року ОСОБА_1 визнано винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-4 КУпАП та на неї накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень, з конфіскацією винагороди від роботи за сумісництвом у розмірі 273726,06 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Згідно з постановою суду ОСОБА_1 визнано винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень пов`язаних з корупцією, що скоєні за наступних обставин.
Так, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, тобто будучи посадовою особою місцевого самоврядування, а отже, відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-4 КУпАІІ, суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, та відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, усупереч вимогам, передбаченим ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», не перебуваючи у відпустці без збереження заробітної плати або простої, маючи об`єктивну можливість діяти у відповідності до вимог Закону України «Про запобігання корупції», виконуючи свої службові обов`язки, порушила обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, визначені п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: займалася оплачуваною діяльністю у вигляді виконання окремих послуг в рамках конкретно визначеного проекту на підставі договору про надання послуг, яка не є викладацькою, науковою та творчою, медичною та суддівською практикою, інструкторською практикою із спорту, за зайняття якої за договором про надання послуг від 04.09.2023 №462 у період часу з 04.09.2023 по 31.12.2023 року отримала від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) винагороду в розмірі 107240,67 гривень, а за договором про надання послуг від 02.01.2024 №79 в період часу з 02.01.2024 по 31.03.2024 року отримала від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) винагороду в розмірі 80886,00 гривень, а за договором про надання послуг від 01.04.2024 №372 у період часу з 01.04.2024 по 30.06.2024 року отримала від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) винагороду в розмірі 86275,96 гривень.
Вказані дії суд кваліфікував за ч.1 ст. 172-4 КУпАП, - порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту).
Узагальнені доводи апеляційної скарги.
Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції захисник Берьозка Юрій Володимирович в інтересах ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить постанову Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 16 липня 2025 року стосовно ОСОБА_1 скасувати та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за відсутності складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-4 КУпАП.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги захисник зазначив, що висновок суд про те, що ОСОБА_1 є посадовою особою органу місцевого самоврядування, не відповідає фактичним обставинам справи та заснований на неправильному застосуванні норм матеріального права.
Зазначає, що Нововоронцовська селищна військова адміністрація як роботодавець помилково та всупереч закону надала ОСОБА_1 статус «посадової особи органу місцевого самоврядування». Помилкове визначення такого статусу для посади з вини роботодавця не дає і не могло надати такого статусу, якщо він не визначений у такій якості законом.
Хоч в розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації від 01 листопада 2022 року і вказано, що ОСОБА_1 має бути приведена до присяги, проте присяги посадової особи органу місцевого самоврядування ОСОБА_1 не приймала і не підписувала, а почерк і підпис у такій присязі їй не належать.
Крім того, суд не з`ясував та не надав оцінки дійсному правовому статусу військових адміністрацій населених пунктів, які є органами державної влади, а не місцевого самоврядування, а тому їх працівники не є посадовими особами органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» Нововоронцовська селищна військова адміністрація є тимчасовим органом державної влади, а не місцевого самоврядування.
При цьому делегування військовим адміністраціям повноважень органів місцевого самоврядування не означає, що працівники таких адміністрацій автоматично набувають статусу посадових осіб органів місцевого самоврядування.
Таким чином, матеріали протоколів про адміністративні правопорушення не містять доказів, що у періоди визначені у протоколах про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 працювала саме у органі місцевого самоврядування.
Також суд залишив поза увагою доводи захисника про те, що індивідуальні акти начальника селищної військової адміністрації та інші його дії та рішення не можуть замінювати законодавство та наділяти працівників адміністрації правовим статусом, яким вони не наділені.
Таким чином, зазначення у розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації від 01.11.2022 №02-к статусу ОСОБА_1 саме як посадової особи органу місцевого самоврядування не може свідчити, що вона такою посадовою особою є і була. Натомість це свідчить про неправильну оцінку норм законодавства начальником Нововоронцовської селищної військової адміністрації та помилкове визначення статусу ОСОБА_1 як посадової особи органу місцевого самоврядування, адже військова адміністрація не має такого статусу в силу закону. Так само, помилкове віднесення посади ОСОБА_1 до посад органів місцевого самоврядування у її посадовій інструкції не надає їй статусу посадової особи органу місцевого самоврядування.
Захисник зазначає, що усі виконавчі органи Нововоронцовської селищної ради підпорядковуються саме начальнику військової адміністрації.
При цьому на офіційному веб-сайті Нововоронцовської селищної ради оприлюднено Тимчасову структуру виконавчих органів Нововоронцовської селищної ради з 1 листопада 2024 року. Відповідно до вказаної структури, у складі виконавчих органів Нововоронцовської селищної ради діє Відділ соціального захисту населення та з питань гуманітарної допомоги.
ОСОБА_1 не входить та ніколи не входила до вказаного відділу та спеціалісти вказаного відділу підпорядковуються не ОСОБА_1 , а начальнику Нововоронцовської селищної військової адміністрації.
Таким чином ОСОБА_1 ніколи не виконувала та не виконує будь-яких організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій за посадою, яку займає, а також не є уповноваженим представником військової адміністрації, що має право вчиняти будь-які дії від її імені. Відповідно ОСОБА_1 не є ані державним службовцем, ані посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Отримання надбавок за ранг як посадової особи органу місцевого самоврядування не свідчить, що ОСОБА_1 є такою посадовою особою, а вказує лише на неправильне нарахування та виплату заробітної плати з боку керівництва військової адміністрації.
Захисник звертає увагу, що після складання відносно ОСОБА_1 протоколів про адміністративні правопорушення Нововоронцовська військова селищна адміністрація припинила нарахування ОСОБА_1 надбавок за ранг, що опосередковано вказує на визнання керівництвом своєї помилки.
Крім того захисник звертає увагу, на наявність роз`яснень НАЗК та Національного агентства з державної служби України з приводу статусу працівників військових адміністрацій.
Згідно роз`яснення НАЗК наявного на офіційному веб-сайті дія ЗУ «Про запобігання корупції» на таких осіб поширюється відповідно до п.п. «и» п.1 ч.1 ст.3 Закону як на посадових та службових осіб державного органу, у разі якщо вони здійснюють функції представників влади та/або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.
Згідно листа НАДС, ні законом №389, ні законодавством про службу в органах місцевого самоврядування/ державну службу не визначено, що посади працівників військових адміністрацій населеного пункту відносяться до посад в органах місцевого самоврядування/ державної служби.
Таким чином, на думку захисника, ОСОБА_1 має статус працівника військової адміністрації і на неї не поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції». Подані нею декларації за 2023 та 2024 роки подано помилково через недосконале знання законодавства та помилкові порази і вказівки інших працівників.
На думку захисника у даному випадку, з боку державних органів відсутній однозначний підхід до оцінки правового статусу працівників військових адміністрації населених пунктів, а тому з урахуванням практики ЄСПЛ, відповідні сумніви мають тлумачитись на користь ОСОБА_1 та її невинуватості.
Крім того захисник зазначає, що суд застосовуючи до ОСОБА_1 стягнення, порушив норм матеріального права, оскільки конфіскував суму доходу ОСОБА_1 не з`ясувавши чи цю суму фактично було отримано ОСОБА_1 чи вказана сума є сумою доходу, визначену для наступної виплати з відрахуванням обов`язкових податків та зборів.
Зазначає, що фактично отриманий ОСОБА_1 дохід після утримання податків 200183,06 грн.
Мотиви суду.
Заслухавши думку захисника, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість постанови судді першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За положеннями ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Апеляційний суд переглядає справу в межах доводів апеляційної скарги (ч.7 ст.294 КУпАП).
За положеннями ст.68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі ст .25ЗУ «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону (зокрема особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування:),забороняється займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.
Положеннями ч.1 ст.172-4 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №59/2025, №60/2025 та №61/2025 від 27 травня 2025 року (т.1 а.п.170) ОСОБА_1 інкриміновано те, що вона, перебуваючи на посаді головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, тобто будучи посадовою особою місцевого самоврядування, з вересня по грудень 2023 року отримала від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» за договорами про надання послуг від 04.09.2023 № 462 дохід на загальну суму в розмірі 106 564,1 гривень, від 02.01.2024 №79 дохід на загальну суму в розмірі 80886,00 гривень, від 01.04.2024 №372 дохід на загальну суму в розмірі 86275,96 гривень, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-4 КУпАП.
Визнаючи ОСОБА_1 винуватою у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень, суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-4 КУпАП та вона не дотрималася встановлених законом обмежень щодо сумісництва.
Апеляційний суд погоджується із такими висновками місцевого суду, оскільки наявними в справі відомостями вказані обставини підтверджуються в повній мірі.
Відповідно до статті1-2ЗУ «Прослужбу ворганах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно ст.1 ЗУ «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Водночас згідно п.3 ч.1 ст.78 ЗУ «Про місцеве самоврядування» повноваження сільської,селищної,міської,районної вмісті,районної,обласної радиможуть бутидостроково припиненіу випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «;Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно дост.4Закону України«Про правовийрежим воєнногостану», на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Військову адміністрацію населеного пункту (населених пунктів) очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади Президентом України за пропозицією Генерального штабу Збройних Сил України або відповідної обласної державної адміністрації.
Згідно ст.10ЗУ «Проправовий режимвоєнного стану у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування:
1) начальник військової адміністрації:
крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови;
може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду);
2) апарат сільської, селищної, міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 цієї частини), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації.
У період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб`єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб`єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов`язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад, а також за наявності у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «;Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «;Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
З моменту утворення до військових адміністрацій переходять повноваження, визначені ч.2 статтею 15 Закону «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до Указу Президента України №738/2022 від 27 жовтня 2022 року утворено Нововоронцовську селищну військову адміністрацію Бериславського району Херсонської області.
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», області військові адміністрації утворюються у разі нескликання сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» строки або припинення їх повноважень згідно із законом, або для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку.
Відповідно до п.47 частини другої ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015, військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
Так, судом першої інстанції встановлено, що розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.11.2022 № 02-к «Про призначення головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи», за особистою заявою ОСОБА_1 від 01.11.2022, ОСОБА_1 з 02.11.2022 призначено на посаду головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації та присвоєно 14 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах сьомої категорії посад (т.1 а.п.32, т.1 а.п.190, т.2 а.п.98).
02 листопада 2022 року ОСОБА_1 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування (т.1 а.п.162; т.2 а.п.62, т.2 а.п.211).
Згідно особової картки державного службовця №3 ОСОБА_1 02 листопада 2022 року ознайомлена з обмеженнями, зокрема передбаченими ЗУ «Про запобігання корупції», ЗУ «Про очищення влади», загальними правилами етичної поведінки державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування та зобов`язувалася їх дотримуватися (т.1 а.п.160, т.2 а.п.58, т.2 а.п.140).
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, затвердженої 03.11.2022 начальником Нововоронцовської селищної військової адміністрації, з якою ОСОБА_1 03.11.2022 особисто ознайомлена під підпис, вказана посада відноситься до категорії посад в органах місцевого самоврядування, безпосереднім керівником головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи є начальник селищної військової адміністрації.
Відповідно до розділу 3 «Основні посадові обов`язки» посадової інструкції головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, затвердженої 03.11.2022 начальником Нововоронцовської селищної військової адміністрації, головний спеціаліст з гуманітарних питань та соціальної роботи, забезпечує у межах своїх повноважень, реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення на території громади; здійснює прийом та облік гуманітарної допомоги, яка надходить у громаду; організовує видачу гуманітарної допомоги жителям громади, здійснює контроль за її видачою; організовує та бере участь у обстеженні матеріально-побутових умов сім`ї за згодою, за результатами визначає, планує та надає потрібну допомогу; співпрацює з благодійними фондами та організаціями з питань підтримки мешканців громади та ВПО; здійснює розгляд звернень та прийом громадян з питань, які відносяться до його компетенції.
Відповідно до розділу 3 вищевказаної посадової інструкції, головний спеціаліст з гуманітарних питань та соціальної роботи має право представляти орган в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організацій з питань, що належать до його компетенції (т.1 а.п.48, т.1 а.п.192, т.2 а.п.100).
Також ОСОБА_1 як посадова особа місцевого самоврядування подала щорічні декларації, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 та 2024 рік в яких вказала, що продовжує виконувати функції держави або місцевого самоврядування за місцем роботи в Нововоронцовській селищній військовій адміністрації Бериславського району Херсонської області (т.1 а.п.17, т.1 а.п.130, т.2 а.п.82).
Крім того відповідними розпорядженнями №27-к від 16 серпня 2023 року ОСОБА_2 головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи встановлено надбавку за вислугу років в органах державної виконавчої влади та органах місцевого самоврядування (т.1 а.п.36)
Розпорядженням начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 16.08.2023 № 27-К «Про встановлення надбавки за вислугу років головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи», керуючись п.7, 20 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування», ОСОБА_3 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи, встановлено надбавку за вислугу років в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування - за 5 років, в розмірі 15% до посадового окладу з врахуванням надбавки за ранг з 07.08.2023 року. Вказаний стаж підтверджено переліком періодів роботи, які зараховані до стажу роботи в органах державної виконавчої влади та органах місцевого самоврядування ОСОБА_1 , з яким ОСОБА_1 16.08.2023 особисто ознайомлена під підпис.
Згідно штатного розпису Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, затвердженого 23.01.2023 начальником Херсонської обласної військової адміністрації та підписаного начальником Нововоронцовської селищної військової адміністрації, посадовий оклад головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи 5100 гривень, фонд заробітної плати на рік становить 61200 гривень.
На переконання суду апеляційної інстанції наведені відомості у своїй сукупності в повній мірі вказують на те, що ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, є посадовою особою місцевого самоврядування та є особою уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування.
Так, відповідно до вищенаведеного Нововоронцовська селищна військова адміністрація згідно ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» наділена повноваженнями органу місцевого самоврядування.
Розпорядженням начальника вказаної військової адміністрації ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста з гуманітарних питань і соціальної роботи, їй присвоєно 14 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах сьомої категорії посад, ОСОБА_1 приведено до присяги посадової особи органу місцевого самоврядування, її ознайомлено з обмеженнями та обов`язками, що покладаються ЗУ «Про запобігання корупції», яких ОСОБА_1 дотримувалася, шляхом подачі декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 встановлено надбавку за вислугу років в органах державної влади та місцевого самоврядування, яку протягом всього періоду роботи отримувала.
Крім того відповідно до посадової інструкції наділена повноваженнями щодо прийому та обліку гуманітарної допомоги, яка надходить у громаду; організації видачі гуманітарної допомоги жителям громади, контролю за її видачою; організації та участі у обстеженні матеріально-побутових умов сім`ї за згодою, за результатами якого визначає, планує та надає потрібну допомогу; співпраці з благодійними фондами та організаціями з питань підтримки мешканців громади та ВПО; здійснення розгляду звернень та прийом громадян з питань, які відносяться до його компетенції.
Згідно ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
З огляду на наведене, ОСОБА_1 є суб`єктом на якого поширюються заборони та обмеження визначені ЗУ «Про запобігання корупції».
Твердження захисника про те, що ОСОБА_1 не є таким суб`єктом в силу того, що військові адміністрації є тимчасовими державними органами, а не органами місцевого самоврядування, апеляційний суд до уваги не приймає, оскільки у даному випадку положеннями ст.15 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» Нововоронцовська селищна військова адміністрація наділена повноваженнями органу місцевого самоврядування, про що вірно зазначив суд першої інстанції.
Посилання захисника на роз`яснення, що містяться на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції та Національного агентства з питань державної служби, апеляційний суд вважає безпідставними, оскільки вказані роз`яснення носять інформативний характер та не є такими, що спростовують висновки суду про поширення на ОСОБА_1 вимог та обмежень, що визначені ЗУ «Про запобігання корупції» як особи, що уповноважена на виконання функції місцевого самоврядування.
Доводи апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 присягу посадової особи місцевого самоврядування не підписувала, а в присязі міститься не її підпис, апеляційний суд до уваги не приймає та розцінює дані посилання як обраний спосіб захисту, оскільки сторона захисту не надала жодних доказів які б свідчили на користь відповідних заперечень, зокрема фактів звернення ОСОБА_1 до правоохоронних органів із вказаного приводу.
Крім того, слід зазначити, що стороною захисту заперечується лише факт належності підпису в присязі Березко В.Ю. В той час як наявні в матеріалах справи документи, зокрема заяви ОСОБА_1 про надання відпусток, надання матеріальної допомоги, особова картка державного службовця, цивільно-правові договори містять схожі підписи. Однак їх автентичність та належність ОСОБА_1 сторона захисту не оспорює.
За наведеного, з огляду на доведеність факту працевлаштування та роботи ОСОБА_1 на посаді в Нововоронцовській селищній військовій адміністрації, під час якої ОСОБА_1 ставила свої підписи на документах, що пов`язані із працевлаштуванням, отриманням відпусток, матеріальної допомоги, у апеляційного суду відсутні будь-які сумніви в належності ОСОБА_1 підпису, що наявний в присязі посадової особи місцевого самоврядування.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що даному питанню суд першої інстанції надав належну правову оцінку.
Доводів, які б спростовували такі висновки суду стороною захисту в ході апеляційного провадження не наведено.
Відповідальність за ч.1 ст.172-4 КУпАП настає в разі порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
З аналізу вказаних положень слід зробити висновок, що особі уповноваженій на виконання функцій місцевого самоврядування заборонено займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики зі спорту) або підприємницькою діяльністю.
Факт обізнаності ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства, Закону України «Про запобігання корупції», в тому числі дотримання обмежень щодо суміщення та сумісництва з іншими видами діяльності підтверджується особисто підписаним застереженням особовій картці, а також деклараціями особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до яких ОСОБА_1 самостійно та свідомо дотримувалася вимог антикорупційного законодавства, вказуючи у даних деклараціях, що виконує функції держави або органу місцевого самоврядування.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 в порушення зазначених вимог Закону України «Про запобігання корупції» з вересня 2023 року по червень 2024 року за цивільно-правовими договорами отримала від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) дохід:
-за договором від 04.09.2023 №462 у період часу з 04.09.2023 по 31.12.2023 року в розмірі 107240,67 гривень,
-за договором про надання послуг від 02.01.2024 №79 в період часу з 02.01.2024 по 31.03.2024 року - винагороду в розмірі 80886,00 гривень,
-за договором про надання послуг від 01.04.2024 №372 у період часу з 01.04.2024 по 30.06.2024 року винагороду в розмірі 86275,96 гривень.
Місцевий суд прийшов до висновку, що вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-4 КУпАП, а саме: порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту).
В основу такого висновку суд першої інстанції поклав відомості, що містяться у наступних доказах, а саме:
- розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.11.2022 №02-к «Про призначення головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи»;
- розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 22.05.2023 №16-К;
- розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 16.08.2023 №27-К «Про встановлення надбавки за вислугу років головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи»;
- розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 19.09.2023 №33-К;
- розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.09.2023 №11-В;
- розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 02.01.2024 №01-К;
- розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 24.06.2024 №14-К;
- розпорядженні начальника Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 01.10.2024 №28-К;
- посадовій інструкції головного спеціаліста з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації;
- штатному розписі Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області, затвердженого 23.01.2023 начальником Херсонської обласної військової адміністрації;
- довідці про суми нарахованої заробітної плати головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації за 2023 рік;
- договорі, укладеному між ОСОБА_1 та ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» про надання послуг від 04.09.2023 №462;
- договорі, укладеному між ОСОБА_1 та ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» про надання послуг від 02.01.2024 №79;
- договором, укладеному між ОСОБА_1 та ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» про надання послуг від 01.04.2024 №372;
- відомості про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, протягом 2023 року;.
- відомості про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 , головному спеціалісту з гуманітарних питань та соціальної роботи Нововоронцовської селищної військової адміністрації, протягом 2024 року;
- щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, поданою ОСОБА_1 ;
- щорічній декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, поданою ОСОБА_1 ;
- витягах з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- листі Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонської області від 09.05.2025 №17 із додатками, зокрема особовій картці ОСОБА_1 , присяги посадової особи, записах із трудової книжки.
На переконання суду апеляційної інстанції, місцевий суд прийшов до обґрунтованого висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-4 КУпАП.
Так, наявними матеріалами справи підтверджується, що між Херсонської обласною організацією Товариства Червоного Хреста України та ОСОБА_1 як виконавцем укладено договори про надання послуг. При цьому станом на момент укладення договорів та отримання винагороди за ними на ОСОБА_1 розповсюджувалися обмеження, передбачені ЗУ «Про запобігання корупції».
04 вересня 2023 року договір № 462 (т.1 а.п.120), 02 січня 2024 року договір №79 (т.2 а.п.183), 01 квітня 2024 року - №372 (т.2 а.п.24). Предметом даних договорів було зобов`язання ОСОБА_1 як виконавця надати товариству послуги, перелік яких визначено в додатках до договорів (технічному завданні), а останнє зобов`язувалося оплатити їх вартість.
Відповідно до відомостей по оплаті послуг згідно Цивільно-правового договору ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України», ОСОБА_1 з вересня по грудень 2023 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) отримала за договором про надання послуг від 04.09.2023 №462 дохід на загальну суму в розмірі 106 564,1 гривень (нараховано 87347,62 грн, виплачено/перераховано 53371,5 грн):
-вересень 2023 року - 25678,10 грн, (нараховано 21047,62 грн, виплачено /перераховано 16943,34 грн (т.1 а.п.123-124)
-жовтень 2023 року - 26962,00 грн, (нараховано 22100 грн, виплачено /перераховано 17790,5 грн (т.1 а.п.125-126)
-листопад 2023 року- 26962,00 грн (нараховано 22100 грн, виплачено /перераховано 17790,5 грн (т.1 а.п.127-128)
-грудень 2023 року - 26962,00 грн. (нараховано 22100 грн, виплачено /перераховано 17790,5 грн (т.1 а.п.132-133)
Відповідно до відомостей по оплаті послуг згідно Цивільно-правового договору ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України», ОСОБА_1 з січня по березень 2024 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) отримала за договором про надання послуг від 02.01.2024 №79 дохід на загальну суму в розмірі 80886,00 гривень (нараховано 66300, виплачено/перераховано 53371,5 грн):
-січень 2024 року - 26962,00 грн, (нараховано 22100 грн, виплачено /перераховано 17790,5 грн (т.2 а.п.187)
-лютий 2024 року - 26962,00 грн, (нараховано 22100 грн, виплачено /перераховано 17790,5 грн (т.2 а.п.189)
-березень 2024 року- 26962,00 грн. (нараховано 22100 грн, виплачено /перераховано 17790,5 грн (т.2 а.п.191)
Відповідно до відомостей по оплаті послуг згідно Цивільно-правового договору ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України», ОСОБА_1 з квітня по червень 2024 року від громадської організації «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368) отримала за договором про надання послуг від 01.04.2024 №372 дохід на загальну суму в розмірі 86275,96 гривень (нараховано 70718 грн, виплачено/перераховано 56927,98 грн):
-квітень 2024 року - 26962,00 грн, (нараховано 22100 грн, виплачено /перераховано 17790,5 грн (т.2 а.п.28-29)
-травень 2024 року - 29656,98 грн, (нараховано 24309 грн, виплачено /перераховано 19568,74 грн (т.2 а.п.30-31)
-червень 2024 року- 29656,98 грн. (нараховано 24309 грн, виплачено /перераховано 19568,74 грн (т.2 а.п.32-33)
Зазначена інформація узгоджується також із відомостями, що містяться в Декларації уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік та за 2024 рік, що подані особисто ОСОБА_1 .
Відповідно до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, яку 27.03.2024 о 17:48 подала ОСОБА_1 , остання у 2023 році отримала винагороду за договором цивільно-правового характеру в розмірі 87348 гривень від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368).
Відповідно до розділу 11 «Доходи, у тому числі подарунки» щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, яку 27.03.2025 о 09:36 подала ОСОБА_1 , остання у 2024 році отримала винагороду за договором цивільно-правового характеру в розмірі 137018 гривень від ГО «Херсонська обласна організація Товариства Червоного Хреста України» (податковий номер 02940368).
За викладених обставин, враховуючи, що на ОСОБА_1 поширюються заборони та обмеження, передбачені ЗУ «Про запобігання корупції», зокрема визначені ст.25 вказаного Закону, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-4 КУпАП, а саме: порушення особою встановлених законом обмежень щодо зайняття іншою оплачуваною діяльністю (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної та суддівської практики, інструкторської практики із спорту).
Таким чином, проаналізувавши зібрані й досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-4 КУпАП, є повністю доведеною належними та допустимими доказами в розумінні ст.251 КУпАП, які містяться в матеріалах справи.
Доводи апеляційної скарги про протилежне не знайшли свого підтвердження в суді апеляційної інстанції та не є такими, що спростовують висновки суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Санкцією ч.1 ст.172-4 КУпАП за вчинення вказаного адміністративного правопорушення, передбачене стягнення у виді штрафу від трьохсот до п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності чи винагороди від роботи за сумісництвом.
Зі змісту постанови вбачається, що накладаючи на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, суд першої інстанції зважив на положення ст.36 КУпАП, врахував відомості про особу ОСОБА_1 та наклав адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією отриманої винагороди від роботи за сумісництвом у розмірі 273726,06 грн.
Визначене судом стягнення у виді штрафу з огляду на санкцію ч.1 ст.172-4 КУпАП є мінімальним та відповідає, скоєному ОСОБА_1 адміністративному правопорушенню, є необхідним і достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Разом з цим, як вірно вказує в апеляційній скарзі захисник, застосовуючи стягнення у виді конфіскації отриманої винагороди від роботи за сумісництвом, суд належним чином не з`ясував суму отриманої ОСОБА_1 винагороди як зазначено в ч.1 ст.172-4 КУпАП та фактично взяв до уваги суми нарахованого ОСОБА_1 доходу з урахуванням податків, зборів та інших обов`язкових платежів.
Водночас ч.1 ст.172-4 КУпАП передбачено, що конфіскації підлягає саме отримана винагорода від роботи за сумісництвом.
Згідно зі ст.29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
З огляду на викладене виходячи зі змістовного значення термінів «отриманого», «нарахованого» в даному випадку мова йде, що конфіскації підлягає саме отримана (тобто виплачене) ОСОБА_1 винагорода за цивільними договорами, що була перерахована відповідно до платіжних доручень.
Зі змісту наявних у справі відомостей по оплаті послуг згідно цивільно-правових договорів вбачається, що фактично виплачена ОСОБА_1 винагорода та відповідно отримана нею за цивільно-правовими договорами № 462 від 04 вересня 2023 року, №79 від 02 січня 2024 року, №372 від 01 квітня 2024 року становить 180614,32 грн (за договором №462 від 04 вересня 2023 року 53371,5, за договором №79 від 02 січня 2024 року 53371,5, за договором №372 від 01 квітня 2024 року 56927,98).
За наведеного, конфіскації підлягає винагорода отримана ОСОБА_1 від роботи за сумісництвом у розмірі 180614,32 грн.
Враховуючи викладене, постанова суду першої інстанції підлягає зміні в частині накладення адміністративного стягнення у виді конфіскації винагороди отриманої від роботи за сумісництвом.
З наведених підстав, апеляційна скарга захисника Берьозки Ю.В. підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу захисника Берьозки Ю.В. задовольнити частково.
Постанову Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 16 липня 2025 року стосовно ОСОБА_1 в частині накладення адміністративного стягнення змінити.
Вважати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такою на яку накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень, з конфіскацією винагороди від роботи за сумісництвом у розмірі 180614,32 грн.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя О.І.Коровайко
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
152
Коментарі:
0
Переглядів:
144
Коментарі:
0
Переглядів:
111
Коментарі:
0
Переглядів:
157
Коментарі:
0
Переглядів:
290
Коментарі:
0
Переглядів:
233
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2026 «Протокол». Всі права захищені.