Главная Блог ... Новости Звільнення від військової служби деяких категорій громадян і перетин кордону: набрав чинності закон № 2169 Звільнення від військової служби деяких категорій ...

Звільнення від військової служби деяких категорій громадян і перетин кордону: набрав чинності закон № 2169

эксклюзив
Отключить рекламу
Звільнення від військової служби деяких категорій громадян і перетин кордону: набрав чинності закон № 2169 - fb233091db7d76fd241a1265ae937e90.png

13 квітня 2022 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо звільнення від військової служби деяких категорій громадян” (далі - Закон №2169). Прийнятий 1 квітня Закон №2169, вносить зміни до Законів України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - “Закон про мобілізацію”) та “Про військовий обов’язок і військову службу"(далі - “Закон про військову службу”) - в частині увільнення деяких осіб від військової служби у випадку наявності певних обставин. Що це за нові обставини - детальніше далі.

Так 24 лютого 2022 року Президент України видав указ №65/2022 від 24 лютого 2022 року “Про загальну мобілізацію”, у зв’язку із введенням воєнного стану та необхідністю відсічі збройної агресії рф. Відповідно до частин першої та шостої статті 22 Закону про мобілізацію - всі громадяни зобов’язані з’являтись у випадку виклику до тер. центру комплектування та соціальної підтримки - для взяття на військоблік військовозобов’язаних чи резервістів, визначення їх призначення. Громадянам, які перебувають на військобліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу відповідної посадової особи (керівника військових частин, або керівника органів/підрозділів в яких вони перебувають на військовому обліку).

Разом із тим, стаття 23 Закону про мобілізацію встановлює осіб, що є військовозобов’язаними, але не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. До переліку - крім заброньованих, осіб з інвалідністю, осіб на утриманні яких 3 або більше дітей (до 18 років), чи які самостійно виховують дитину (до 18 років) та інших - додаються ще особи (як жінки, так і чоловіки) які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону про військову службу. Перелік всіх, відстрочених від призову на військслужбу під час мобілізації - тут.

Таким чином, нововведенням Закону №2169 стало те що якщо чоловік, або дружина певної особи на даний момент проходить військову службу, і така особа має хоча б одну неповнолітню дитину - така особа не підлягає призову на військслужбу під час мобілізації, навіть якщо підлягала за іншими правилами.

Крім того, згідно нововведень у перелік тих призовників, яким надається відстрочка від призову на строкову військслужбу за сімейними обставинами (за їх бажанням) внесено тих, які мають дитину віком до 18 років, яку виховують самостійно; або дитину віком до 3 років (пп. 3, 4 частини 2 статті 17 Закону про військову службу). Інші підстави за наявності яких призовникам надається відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами ( за їх бажанням) - розміщені в тій же частині другій статті 17, за посиланням тут.

Насамкінець, відповідно до оновленої Законом №2169 частини четвертої статті 26 Закону про військову службу - звільняються з військової служби військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період - крім іншого - через певні сімейні обставини або інші поважні причини. Перелік таких обставин/причин під час воєнного стану (пункт 2 частини 4 статті 26) доповнено, зокрема наступними випадками:

 • вагітністю військовослужбовців-жінок;
 • перебування жінок - військовослужбовців, у відпустці для догляду за дитиною до досягнення дитиною 3 років, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею 6 років;
 • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (або ж дітей) віком до 18 років;
 • військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (чи дітей) віком до 18 років.

Подібні правила - зокрема щодо вагітності військовослужбовців-жінок встановлені і щодо контрактників (частина 5 цієї ж статті 26).

Повертаючись до питання виїзду за кордон, треба зазначити - що відповідно до пункту 2-6 Постанови КМУ від 27 січня 1995 року №57 “Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України - у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 (особи з інвалідністю з супроводжуючими) та 2-2 (особи, що супроводжують дітей з певними видами захворювань) цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призовуна військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону про мобілізацію.

Таким чином, відповідно до нововведень Закону №2169 - особи (як жінки, так і чоловіки) які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону про військову службу - вважаються такими що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, а отже мають право перетнути кордон за наявності відповідних підтверджуючих документів.

Такими документами можуть бути:

 • свідоцтво про народження дитини (або дітей);
 • свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю/батьком дитини (чи дітей);
 • документ, що підтверджують проходження іншим із подружжя одного із видів військової служби.

​​Джерело: юридичний ресурс Протокол.

 • 6109

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 6109

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст