0
0
5903
За даними ВООЗ, щорічно у світі відбувається близько 40-50 млн абортів або 125 тис. абортів на день.
У питанні дозволу або заборони проведення абортів у світі існує наступний розподіл країн світу на такі групи:
1.Країни, які забороняють проведення абортів (Афганістан, Ангола, Бангладеш, Венесуела, Єгипет, Індонезія, Ірак, Ліван, Нікарагуа, Оман, Парагвай);
2. Країни, які дозволяють проведення абортів за медичними показаннями (Алжир, Аргентина, Болівія, Гана, Ізраїль, Марокко, Мексика, Нігерія);
3. Країни, що дозволяють аборти за медичними та соціально-економічними показаннями (Англія, Індія, Іспанія, Люксембург , Японія, Фінляндія);
4. Країни, що закріплюють свободу проведення аборту (Австралія, Албанія, Бельгія, Німеччина, Греція, Італія, Норвегія, Україна, Росія, Молдова).
Законодавство Польщі
Як відомо, в цій країні діють найсуворіші у Європі закони щодо абортів.
Минулого тижня, після смерті вагітної 30-річної жінки, Польщу сколихнув протест суворого антиабортного законодавства.
Восени 2020 року Конституційний трибунал Польщі обмежив право жінок на аборт, визнавши неконституційним положення відповідного закону, що дозволяє переривати вагітність при вроджених вадах плода. Постанова набула чинності на початку 2021 року, посиливши і без того жорсткі обмеження на аборти.
Наразі, у Республіці Польща аборт дозволено робити у двох випадках:
1) у випадку, якщо є загрози життю та здоров’ю матері
2) у разі, коли вагітність наступила в результаті зґвалтування чи інцесту.
В інших випадках, зокрема через вади плода, аборти заборонені.
На думку протестувальників, заборона абортів у країні суперечить фундаментальним правам людини і позбавляє жінок права розпоряджатися власним тілом. З акцією солідарності на підтримку поляків вийшли в Україні й за кордоном.
Довідка: аборти в Польщі були заборонені до 1932 року. Після прийняття кримінального кодексу, перервати вагітність дозволялося у зв'язку із медичними показниками, через зґвалтування, або інцест. Через 24 роки внесено додатковий пункт. Якщо жінка "проживає у важких життєвих умовах" має право на вибір - народжувати чи ні.
2016 року Польщу сколихнула новина про те, що уряд заборонив усі аборти без винятків. Крім цього жінці, яка перервала вагітність, та лікареві, що провів операцію, загрожувало увязнення. Згодом, законопроєкт скасували. Проте ,представники консервативних партій Сейму попросили Конституційний трибунал країни оцінити, чи положення про дозвіл на аборт у випадку діагностування важкої вади плода не суперечить Конституції. 22 жовтня 2020 року трибунал виніс свій вердикт, посиливши антиабортне законодавство.
Законодавство України
Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю відповідно до ст. 3 Конституції.
Згідно вимог статті 50 Основ законодавства України про охорону здоров'я операція штучного переривання вагітності (аборт) може бути проведена за бажанням жінки у закладах охорони здоров'я при вагітності строком не більше 12 тижнів.
У випадках, встановлених законодавством, штучне переривання вагітності може бути проведене при вагітності від дванадцяти до двадцяти двох тижнів. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2801-12#n388
Частиною 6 ст.281 Цивільного Кодексу України штучне переривання вагітності, якщо вона не перевищує дванадцяти тижнів, може здійснюватися за бажанням жінки.
У випадках, встановлених законодавством, штучне переривання вагітності може бути проведене при вагітності від дванадцяти до двадцяти двох тижнів.
Перелік обставин, що дозволяють переривання вагітності після дванадцяти тижнів вагітності, встановлюється законодавством і є вичерпним.
Згідно п. 1.8. Порядку надання комплексної медичної допомоги вагітній жінці під час небажаної вагітності, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я України № 423 від 24.05.2013 р. проведення операції (процедури) штучного переривання небажаної вагітності у вагітної жінки віком до 14 років або у недієздатної особи здійснюється за заявою її законних представників. Штучне переривання вагітності у вагітної жінки, яка досягла 14 років, здійснюється за її згодою відповідно до статті 284 Цивільного кодексу України. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1095-13#Text
Питання, пов'язане з операцією з приводу аборту, є одним із найважливіших питань життя і формування сім'ї. У ч.3 ст.55 СК України закріплено таке положення: "Дружина та чоловік відповідальні один перед одним, перед іншими членами сім'ї за свою поведінку в ній". https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n277
В даному випадку, чоловік не має права заборонити проведення дружиною операції штучного переривання вагітності за соціальними показниками. Проте, якщо всупереч позиції чоловіка жінка проводить цю операцію, то у чоловіка виникає право на відшкодування завданої моральної шкоди з боку жінки. Враховуючи наведені вище положення сімейного законодавства, зазначене право на відшкодування моральної шкоди не вступає у суперечність за правами жінки на особисту свободу, а також іншими правами, що становлять гендерну рівновагу подружжя.
Стаття 134 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за незаконне проведення аборту або стерилізації. Так, зокрема:
1. Проведення аборту особою, яка не має спеціальної медичної освіти, - карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від 100 до 240 годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.
2. Примушування до аборту без добровільної згоди потерпілої особи - карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
3. Незаконне проведення аборту, що спричинило тривалий розлад здоров’я, безплідність або смерть потерпілої особи, - карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
4. Примушування до стерилізації без добровільної згоди потерпілої особи - карається обмеженням волі на строк до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
5. Дія, передбачена частиною четвертою цієї статті, якщо вона спричинила смерть потерпілої особи чи інші тяжкі наслідки, - карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Статистика
За 2014-2018 роки, відповідно до наданої від Генеральної прокуратури України інформації, в Україні було обліковано 12 кримінальних проваджень за статтею незаконне проведення аборту або стерилізації (https://www.unn.com.ua/uk/news/1804493-za-pyat-rokiv-v-ukrayini-oblikuvali-12-nezakonnikh-abortiv)
Ставлення церкви
Згідно з християнським вченням, свідомо вчинений аборт є тяжким гріхом – вбивством людини, порушенням однієї з десяти заповідей “Не вбивай”.
2020 року Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій заявила про ініціювання зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським для обговорення питань щодо протидії домашньому насильству, проблематики комерційного сурогатного материнства і створення державою належних соціальних та інших умов для мінімізації абортів.
Законодавчі ініціативи парламентарів
З кожним скликанням Верховної Ради України з’являються нові ініціативи.
Так, минулого скликання, скандальновідомим став законопроект №6239 від 27.03.2017р., який пропонував заборонити штучне переривання вагітності, окрім випадків, встановлених чинним законодавством України. Згідно з цим проєктом закону аборти мають бути дозволені лише у трьох випадках: по-перше, якщо є медичні показання щодо патології плоду, несумісної з життям дитини після народження; по-друге, якщо вагітність несе пряму загрозу життю вагітної жінки й, по-третє, якщо вагітність відбулася внаслідок зґвалтування. Окремо зазначається, що згадані обставини повинна обов’язково засвідчити спеціальна комісія відповідних експертів.
Цього скликання, 29.08.2019 року, у Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення кримінальної відповідальності за незаконне проведення абортів та примушування до стерилізації без добровільної згоди потерпілої особи (реєстр.№ 1154).
Метою законопроекту, як це зазначено у пояснювальній записці до нього, є усунення потенційних розбіжностей у правозастосовній практиці судових та правоохоронних органів щодо застосування положень Кримінального кодексу України, спрямованих на захист життя та здоров’я особи. Задля досягнення вказаної мети у законопроекті пропонується викласти у новій редакції ст. 134 КК, посиливши кримінальну відповідальність за незаконне проведення аборту або стерилізації.
01.09.2020 року вказаний законопроект було знято з розгляду (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=66438 ).
Підсумовуючи вищевикладене, слід зазначити, що в Україні встановлено чіткий перелік випадків та спеціальних умов, за якими проведення штучного переривання вагітності є законним. Однак, проблема штучного переривання вагітності у нашій країні не може бути вирішена лише кримінально-правовими засобами, основними з яких є кримінальна відповідальність та покарання.
Автор статті: Адвокат Даніель Анна Володимирівна
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
224
Коментарии:
0
Просмотров:
717
Коментарии:
0
Просмотров:
250
Коментарии:
0
Просмотров:
341
Коментарии:
0
Просмотров:
351
Коментарии:
0
Просмотров:
626
Коментарии:
1
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.