Главная Блог ... Консультации от юристов Як закрити ФОП (для підприємців)

Як закрити ФОП (для підприємців)

  • Автор: 

    Автор не указан

  • 15

  • 1

  • 41880

Отключить рекламу
 - tn1_0_31191600_1511901461_5a1dc9154c2ed.jpg

Для того щоб припинити підприємницьку діяльність, слід підготуватися: погасити всі заборгованості й поточні зобов'язання з податків і зборів, подати звітність, навести лад у документах на випадок перевірки. У цій статті ми описали алгоритм дій при закритті ФОП на спрощеній системі оподаткування.

Держреєстратор

Статус підприємця ви втрачаєте з моменту внесення інформації до Єдиного держреєстру (/12558/pro-derzhavnu-reiestratsiiu-yurydychnykh-osib-fizychnykh-osib-pidpryiemtsiv-ta-hromadskykh-formuvan#132" rel="nofollow" target="_blank">ст. 4 ЗУ «Про держреєстрацію»). Тому ваш перший крок — звернутися /11493/yak-zareiestruvatysia-pidpryiemtsem#4" rel="nofollow" target="_blank">до держреєстратора із заявою (/10386" rel="nofollow">форма 12). При собі треба мати паспорт для підтвердження особи. У паперовому вигляді форму можна подати держреєстраторові в межах області, де зареєстровано фізособу, а з київською адресою в паспорті — в межах Києва. В електронній формі заяву можна надіслати будь-якому держреєстраторові по всій Україні незалежно від місцезнаходження ФОП. Наприклад, через сервіс електронних послуг Мін'юсту «Онлайн-будинок юстиції», в цьому разі знадобиться ключ електронного цифрового підпису.

Якщо заяву подає довірена особа, крім паспорта, вона повинна пред'явити оригінал або нотаріально засвідчену копію довіреності. Довіреність не потрібна, якщо в Держреєстрі є відомості про неї як про вашого представника.

Вимагати інші документи держреєстратор не має права (/12558/pro-derzhavnu-reiestratsiiu-yurydychnykh-osib-fizychnykh-osib-pidpryiemtsiv-ta-hromadskykh-formuvan#714" rel="nofollow" target="_blank">п. 7 ст. 18 ЗУ «Про держреєстрацію»).

Якщо відсутні підстави для відмови, протягом 24 годин держреєстратор вносить у Держреєстр дані про припинення підприємницької діяльності. Та надсилає цю інформацію до податкової, органів статистики, Пенсійного фонду.

Пользуйтесь консультацией: Справка онлайн: Как закрыть ФОП за сутки, не выходя из дома

Зняття з обліку в податковій

За законом реєстрацію платника єдиного податку ДФС анулює з дати припинення діяльності СПД на підставі даних, отриманих від держреєстратора (/12617/stattia-65-oblik-samozainiatykh-osib#24" rel="nofollow" target="_blank">пп. 65.10.3 ПКУ, /12714/stattia-299-poriadok-reiestratsii-ta-anuliuvannia-reiestratsii-platnykiv-yedynoho-podatku#29" rel="nofollow" target="_blank">пп. 2 п. 299.10 ПКУ). Така сама позиція викладена в Порядку № 1588. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що додатково подавати заяву до податкової не потрібно.

Але на практиці все може бути трохи інакше.

Так, є позиція фіскальної служби, за якою ФОП-єдинник самостійно має подати /10109" rel="nofollow">заяву про відмову від спрощеної системи, зазначивши в ній дату припинення діяльності (/12713/stattia-298-poriadok-obrannia-abo-perekhodu-na-sproshchenu-systemu-opodatkuvannia-abo-vidmovy-vid-sproshchenoi-systemy-opodatkuvannia#70" rel="nofollow" target="_blank">п.7 пп. 298.3.1 ПКУ, консультація в ЗІР, підкатегорія 107.06). У цьому випадку останнім звітним періодом буде вважатися той, у якому податкова отримала від держреєстратора повідомлення про реєстрацію припинення діяльності (/12709/stattia-294-podatkovyi-zvitnyi-period#18" rel="nofollow" target="_blank">п. 294.6 ПКУ).

Ми рекомендуємо дослухатися до цієї рекомендації та подати заяву, щоб уникнути нарахування податкових зобов'язань і подальшого клопоту на той випадок, якщо виявиться, що інформація про вас як про ФОП буде в реєстрі платників ЄП.

Зверніть увагу: платникам 1-ї та 2-ї груп єдиний податок треба буде сплатити за весь календарний місяць, навіть якщо реєстрацію єдинника анульовано на початку або в середині місяця.

Щодо зняття з обліку в податковій, підставою для цього є відомості в Єдиному держреєстрі про припинення діяльності. Дата зняття з обліку в ДФС — це дата отримання відомостей про державну реєстрацію припинення діяльності (пп. 1 п. 11.22 Порядку № 1588).

При цьому вас не знімуть з обліку в податковій, якщо є заборгованість зі сплати єдиного податку.

Надалі ви перебуватимете на обліку у фіскальній службі як платник податків, який раніше отримував дохід від підприємницької діяльності.

Пользуйтесь консультацией: Отчётная декларация предпринимателя-единщика

Картинки по запросу закрити ФОП

Звітність

Декларація платника єдиного податку за звітний рік, в якому припинено діяльність, /12170/zvitna-deklaratsiia-pidpryiemtsia-yedynnyka#2" rel="nofollow" target="_blank">подається в строки, передбачені для вашої групи:

  • підприємцями 1–2-ї груп — протягом 60 календарних днів після завершення звітного періоду;

  • платниками 3-ї групи — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного періоду.

Декларація надається в паперовому вигляді, з написом від руки «Ліквідаційна».

Перевірки

У податковій, найвірогідніше, вам запропонують написати заяву про проведення аудиторської перевірки у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності.

Також ДФС може ухвалити рішення провести документальну перевірку (/12624/stattia-78-poriadok-provedennia-dokumentalnykh-pozaplanovykh-perevirok#19" rel="nofollow" target="_blank">пп. 78.1.7 ПКУ).

Строки проведення перевірки не встановлено. Фіскальна служба, як правило, рекомендує час від часу телефонувати до відділу аудиту вашої ДФС і з'ясовувати, хто проводить перевірку, які додаткові необхідно надати.

Контролюючі органи можуть перевірити за період ведення діяльності ФОП:

  • своєчасніть декларування доходів і сплати податків;

  • подання звітності та сплату ЄСВ.

Зверніть увагу: застосування штрафних санкцій, а також нарахування грошових зобов'язань податковою щодо вас, обмежується строком давності, а саме 1095 днями.

Так, податкова може не дотримувати цих строків, якщо ви не подавали декларацію за період, у якому виникло податкове зобов’язання. Також вони не застосовуються щодо сплати ЄСВ і звітності за внеском.

Особливості розрахунку строків давності будуть описані в окремій статті.

Стосовно підприємців із Криму і зони АТО перевірки можуть проводити за їхнім фактичним місцезнаходженням, якщо вони звернулися до контролюючого органу, з документальним підтвердженням особи та місця перебування.

Користуйтеся консультацією: Як платити податки ФОП-переселенцям?

Картинки по запросу закрити ФОП

Зняття з обліку в ПФУ та Фонді соцстрахування

Управління Пенсійного фонду інформацію про припинення діяльності СПД отримує від держреєстратора. І ухвалює рішення, чи проводити позапланову документальну перевірку нарахування та сплати ЄСВ.

Підприємці, в яких немає найманих працівників, подають до управління Пенсійного фонду звіт за формою Д5 (із типом «ліквідаційна») про нараховані суми ЄСВ за період роботи у звітному році та копію акта перевірки податкової, а якщо є заборгованість, погашають її (абз. 2 п. 5.2 Порядку № 21-6).

ФОП буде знятий з обліку як платник ЄСВ, тільки якщо не має заборгованості зі сплати внеску, після проведення передбачених законодавством перевірок.

Рішення не проводити перевірку може бути прийнято керівником контролюючого органу, якщо в перод після 01.01.2011 її вже проводили, одночасно з дотриманням таких умов (п. 8 розд. 4 Порядку обліку платників ЄСВ):

  • платник у певному періоді не використовував працю фізичних осіб;

  • немає заборгованості зі сплати ЄСВ.

Якщо все гаразд, у реєстр страхувальників вносять відповідні записи про зняття з обіку. Дата знаття з обліку — це дата внесення запису в реєстр страхувальників.

Але якщо у підприємця є наймані працівники, та ще й заборгованість зі сплати внеску, цей процес може затягнутися.

Що робити підприємцям, які мають найманих працівників, ми опишемо в окремій статті.

Користуйтеся консультацією: Порядок закриття ФОП в 2017

Рахунки в банках

Якщо у вас відкрито підприємницькі рахунки, їх треба закрити, подавши відповідну заяву (п. 4.4 Правил відкриття рахунків).

Якщо не закрили рахунок самостійно, податкова сповістить ваш банк, направивши інформацію про дату закриття ФОП і номер відповідного запису до ЄДР, а також про дату зняття з обліку платника податків у контролюючому органі (п. 7 п. 11.22 Порядку № 1588).

Картинки по запросу закрити ФОП

Список використаних нормативно-правових актів


Користуйтеся консультацією: Інструкція: як самостійно ліквідувати ФОП

  1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

  2. ЗУ «Про держреєстрацію» — /12558/pro-derzhavnu-reiestratsiiu-yurydychnykh-osib-fizychnykh-osib-pidpryiemtsiv-ta-hromadskykh-formuvan#79" rel="nofollow" target="_blank">Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.

  3. Порядок № 21-6 — Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою Пенсійного фонду від 27.09.2010 № 21-6.

  4. Порядок № 1588 — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

  5. Порядок обліку платників ЄСВ — Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 24.11.2014 № 1162.

  6. Правила відкриття рахунків — Правила про порядок відкриття розрахункових, поточних та бюджетних рахунків в установах банків, затверджені постановою Нацбанку від 31.12.1993 № 117.

Прикріплені файли

/10386" rel="nofollow">Форма 12. Заява про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням

/10109" rel="nofollow">Заява про застосування спрощеної системи оподаткування

/12475/pdf" rel="nofollow">Завантажити в форматі PDF

Аналізуйте судовий акт: Якщо ФОП припинено після порушення справи у господарському суді, то провадження у такій справі НЕ припиняється, а борг стягується з фізичної особи за правилами господарського судочинства (ВСУ від 9 серпня 2017р. у справі № 3-788гс17)

Джерело: /12475/yak-zakryty-fop" rel="nofollow" target="_blank">help.smcs.com.ua

  • 41880

    Просмотров

  • 1

    Коментарии

  • 41880

    Просмотров

  • 1

    Коментарии


  • Отключить рекламу

    "Підприємці, в яких немає найманих працівників, подають до управління Пенсійного фонду звіт за формою Д5 (із типом «ліквідаційна») про нараховані суми ЄСВ за період роботи у звітному році..." Вот уже 5 лет как отчет по ЕСВ подается не в пенсионный фонд а в налоговую. И да этот отчет нужно подать в течении 30 дней после прекращения иначе будет штраф 170 и адмиинштраф от 510 до 680 грн. Странно что автор статьи этого не знает. А что касается отказа от единого при закрытии я получил письмо с ГФС что этого можно не делать http://zarajsky.org/otkazyvatsya-ot-edinogo-naloga-pri-zakrytii.html "написати заяву про проведення аудиторської перевірки" 75.1. Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Шо такое аудиторская проверка ХЗ... "Декларація платника єдиного податку за звітний рік, в якому припинено діяльність, подається в строки, передбачені для вашої групи:" Если декларация подается в сроки на ней НЕ нужно писать "ликвидационнная" Эту пометку нужно писать если вы например закрылись в ноябре и сразу решили подать декларацию не дожидаясь окончания года или 4 квартала.

    02.12.2018 00:35

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст