29.11.2017
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Як закрити ФОП (для підприємців)

Для того щоб припинити підприємницьку діяльність, слід підготуватися: погасити всі заборгованості й поточні зобов'язання з податків і зборів, подати звітність, навести лад у документах на випадок перевірки. У цій статті ми описали алгоритм дій при закритті ФОП на спрощеній системі оподаткування.

Держреєстратор

Статус підприємця ви втрачаєте з моменту внесення інформації до Єдиного держреєстру (ст. 4 ЗУ «Про держреєстрацію»). Тому ваш перший крок — звернутися до держреєстратора із заявою (форма 12). При собі треба мати паспорт для підтвердження особи. У паперовому вигляді форму можна подати держреєстраторові в межах області, де зареєстровано фізособу, а з київською адресою в паспорті — в межах Києва. В електронній формі заяву можна надіслати будь-якому держреєстраторові по всій Україні незалежно від місцезнаходження ФОП. Наприклад, через сервіс електронних послуг Мін'юсту «Онлайн-будинок юстиції», в цьому разі знадобиться ключ електронного цифрового підпису.

Якщо заяву подає довірена особа, крім паспорта, вона повинна пред'явити оригінал або нотаріально засвідчену копію довіреності. Довіреність не потрібна, якщо в Держреєстрі є відомості про неї як про вашого представника.

Вимагати інші документи держреєстратор не має права (п. 7 ст. 18 ЗУ «Про держреєстрацію»).

Якщо відсутні підстави для відмови, протягом 24 годин держреєстратор вносить у Держреєстр дані про припинення підприємницької діяльності. Та надсилає цю інформацію до податкової, органів статистики, Пенсійного фонду.

Пользуйтесь консультацией: Справка онлайн: Как закрыть ФОП за сутки, не выходя из дома

Зняття з обліку в податковій

За законом реєстрацію платника єдиного податку ДФС анулює з дати припинення діяльності СПД на підставі даних, отриманих від держреєстратора (пп. 65.10.3 ПКУпп. 2 п. 299.10 ПКУ). Така сама позиція викладена в Порядку № 1588. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що додатково подавати заяву до податкової не потрібно.

Але на практиці все може бути трохи інакше.

Так, є позиція фіскальної служби, за якою ФОП-єдинник самостійно має подати заяву про відмову від спрощеної системи, зазначивши в ній дату припинення діяльності (п.7 пп. 298.3.1 ПКУ, консультація в ЗІР, підкатегорія 107.06). У цьому випадку останнім звітним періодом буде вважатися той, у якому податкова отримала від держреєстратора повідомлення про реєстрацію припинення діяльності (п. 294.6 ПКУ).

Ми рекомендуємо дослухатися до цієї рекомендації та подати заяву, щоб уникнути нарахування податкових зобов'язань і подальшого клопоту на той випадок, якщо виявиться, що інформація про вас як про ФОП буде в реєстрі платників ЄП.

Зверніть увагу: платникам 1-ї та 2-ї груп єдиний податок треба буде сплатити за весь календарний місяць, навіть якщо реєстрацію єдинника анульовано на початку або в середині місяця.

Щодо зняття з обліку в податковій, підставою для цього є відомості в Єдиному держреєстрі про припинення діяльності. Дата зняття з обліку в ДФС — це дата отримання відомостей про державну реєстрацію припинення діяльності (пп. 1 п. 11.22 Порядку № 1588).

При цьому вас не знімуть з обліку в податковій, якщо є заборгованість зі сплати єдиного податку.

Надалі ви перебуватимете на обліку у фіскальній службі як платник податків, який раніше отримував дохід від підприємницької діяльності.

Пользуйтесь консультацией: Отчётная декларация предпринимателя-единщика

Картинки по запросу закрити ФОП

Звітність

Декларація платника єдиного податку за звітний рік, в якому припинено діяльність, подається в строки, передбачені для вашої групи:

 • підприємцями 1–2-ї груп — протягом 60 календарних днів після завершення звітного періоду;

 • платниками 3-ї групи — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного періоду.

Декларація надається в паперовому вигляді, з написом від руки «Ліквідаційна».

Перевірки

У податковій, найвірогідніше, вам запропонують написати заяву про проведення аудиторської перевірки у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності.

Також ДФС може ухвалити рішення провести документальну перевірку (пп. 78.1.7 ПКУ).

Строки проведення перевірки не встановлено. Фіскальна служба, як правило, рекомендує час від часу телефонувати до відділу аудиту вашої ДФС і з'ясовувати, хто проводить перевірку, які додаткові необхідно надати.

Контролюючі органи можуть перевірити за період ведення діяльності ФОП:

 • своєчасніть декларування доходів і сплати податків;

 • подання звітності та сплату ЄСВ.

Зверніть увагу: застосування штрафних санкцій, а також нарахування грошових зобов'язань податковою щодо вас, обмежується строком давності, а саме 1095 днями.

Так, податкова може не дотримувати цих строків, якщо ви не подавали декларацію за період, у якому виникло податкове зобов’язання. Також вони не застосовуються щодо сплати ЄСВ і звітності за внеском.

Особливості розрахунку строків давності будуть описані в окремій статті.

Стосовно підприємців із Криму і зони АТО перевірки можуть проводити за їхнім фактичним місцезнаходженням, якщо вони звернулися до контролюючого органу, з документальним підтвердженням особи та місця перебування.

Користуйтеся консультацією: Як платити податки ФОП-переселенцям?

Картинки по запросу закрити ФОП

Зняття з обліку в ПФУ та Фонді соцстрахування

Управління Пенсійного фонду інформацію про припинення діяльності СПД отримує від держреєстратора. І ухвалює рішення, чи проводити позапланову документальну перевірку нарахування та сплати ЄСВ.

Підприємці, в яких немає найманих працівників, подають до управління Пенсійного фонду звіт за формою Д5 (із типом «ліквідаційна») про нараховані суми ЄСВ за період роботи у звітному році та копію акта перевірки податкової, а якщо є заборгованість, погашають її (абз. 2 п. 5.2 Порядку № 21-6).

ФОП буде знятий з обліку як платник ЄСВ, тільки якщо не має заборгованості зі сплати внеску, після проведення передбачених законодавством перевірок.

Рішення не проводити перевірку може бути прийнято керівником контролюючого органу, якщо в перод після 01.01.2011 її вже проводили, одночасно з дотриманням таких умов (п. 8 розд. 4 Порядку обліку платників ЄСВ):

 • платник у певному періоді не використовував працю фізичних осіб;

 • немає заборгованості зі сплати ЄСВ.

Якщо все гаразд, у реєстр страхувальників вносять відповідні записи про зняття з обіку. Дата знаття з обліку — це дата внесення запису в реєстр страхувальників.

Але якщо у підприємця є наймані працівники, та ще й заборгованість зі сплати внеску, цей процес може затягнутися.

Що робити підприємцям, які мають найманих працівників, ми опишемо в окремій статті.

Користуйтеся консультацією: Порядок закриття ФОП в 2017

Рахунки в банках

Якщо у вас відкрито підприємницькі рахунки, їх треба закрити, подавши відповідну заяву (п. 4.4 Правил відкриття рахунків).

Якщо не закрили рахунок самостійно, податкова сповістить ваш банк, направивши інформацію про дату закриття ФОП і номер відповідного запису до ЄДР, а також про дату зняття з обліку платника податків у контролюючому органі (п. 7 п. 11.22 Порядку № 1588).

Картинки по запросу закрити ФОП

Список використаних нормативно-правових актів

 


Користуйтеся консультацією: Інструкція: як самостійно ліквідувати ФОП

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

 2. ЗУ «Про держреєстрацію» — Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.

 3. Порядок № 21-6 — Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою Пенсійного фонду від 27.09.2010 № 21-6.

 4. Порядок № 1588 — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588.

 5. Порядок обліку платників ЄСВ — Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 24.11.2014 № 1162.

 6. Правила відкриття рахунків — Правила про порядок відкриття розрахункових, поточних та бюджетних рахунків в установах банків, затверджені постановою Нацбанку від 31.12.1993 № 117.

Прикріплені файли

Форма 12. Заява про держреєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП за її рішенням

Заява про застосування спрощеної системи оподаткування

Завантажити в форматі PDF

Аналізуйте судовий акт:  Якщо ФОП припинено після порушення справи у господарському суді, то провадження у такій справі НЕ припиняється, а борг стягується з фізичної особи за правилами господарського судочинства (ВСУ від 9 серпня 2017р. у справі № 3-788гс17)

Джерело: help.smcs.com.ua

9
Нравится
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярні судові рішення
Название события
Загрузка основного изображения
Выбрать изображение
Текст описание события: