Главная Блог ... Новости Введення в експлуатацію житлових, дачних, садових будинків за реформи 2020 Введення в експлуатацію житлових, дачних, садових ...

Введення в експлуатацію житлових, дачних, садових будинків за реформи 2020

эксклюзив
  • Автор: 

    Автор не указан

  • 20

  • 0

  • 15010

Отключить рекламу
Введення в експлуатацію житлових, дачних, садових будинків за реформи 2020	 - tn1_ba270307f1178e08fa2fcd3d02fbde19_5f2fbfd09278d.jpg

Анотація: Стаття з аналітичними матеріалами відносно впливу реформ в 2020-2021 році на процес самостійного введення в експлуатацію житлових, дачних, садових будинків та інших об'єктів будівництва.

Самі інтенсивні й динамічні зміни в галузях права зазнає сфера містобудування, архітектурно-будівельного контролю та нагляду. Введення в експлуатацію приватних, індивідуальних будинків з 2020 року зазнає значних нововведень, пов'язано це з реформою в сфері управління та зміною основного Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", ліквідацією Державної архітектурно-будівельної інспекції, впровадженні реєстру будівельної діяльності, можливістю подачі дозволу та декларації про готовність через портал електронних послуг ДІЯ.

Введення в експлуатацію будинку в нових органах

Тепер, щоб ввести в експлуатацію свій житловий, дачний, садовий будинок та інші об'єкти потрібно подавати декларацію про готовність до експлуатації в Державну сервісну службу містобудування. Взагалі після ліквідації Державної архітектурно-будівельної інспекції, згідно постанови №219 від 13 березня 2020 року, на її місці утворилось три органи з своїми окремими предметними функціями, а саме:

1. Державна інспекція містобудування, ДІМ, як центральний орган виконавчої влади, що підзвітний Міністерству регіонального розвитку та будівництва, тільки цей орган матиме право на інспекцію будівництва, скасування дозволів, декларацій про готовність до експлуатації, сертифікатів, актів готовності, розгляд скарг по нагляду за чиновниками, які не затверджують намірми будівництва.

2. Державне агентство з технічного регулювання містобудування, предмет якого розробка нормативних актів, право ініціативи внесення змін в спеціальне законодавство по містобудуванню та архітектурі, систематизації Державних будівельних норм.

3. Державна сервісна служба містобудування, куди і потрібно подавати декларацію про готовність до експлуатації будинку.

Саме по собі декларативне, номінальне найменування органу, що займається реєстрацією дозвільних документів, говорить про первинну задумку законотворця, тобто сервісний підхід в процесі реєстру документів на будівництво. Але це помилкове враження, оскільки вже можна аналізувати реєстр будівельної діяльності від 06.07.2020 року та слідкувати за кількістю відмов у реєстрації. Зупиняючись на введенні в експлуатацію через будівельну амністію, то у відповідному реєстрі можна моніторити масовість та величину відмов при намаганні ввести в експлуатацію житловий, дачний, садовий будинок через амністію. Як і раніше, декларації про готовність до експлуатації через амністію, будуть розглядати працівники Державної сервісної служби містобудування, які мають юридичну освіту та спеціальні знання в сфері Державних будівельних норм. А звичайні декларації для введення в експлуатацію будуть реєструватися рядовими працівниками Державної сервісної служби містобудування. Щоб надалі не відходити від теми нововведень й не розвивати тему будівельної амністії для введення в експлуатацію будинку, пропонуємо ознайомитися з статтею, за допомогою якої можна і самостійно ввести в експлуатацію будинок: http://legalhome.com.ua/ua/informatsiia-dlia-zamovnykiv-posluh-uzakonennia/vvedennia-bydunky-explyataciy

Зміни в нормах права по введенню в експлуатацію будинку

Щодо реформ законодавства, які є дотичними до теми введення в експлуатацію будинків, то були внесені зміни в Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", а саме в статті:

"26-3(частини: 1-5, 11-12, 16, 20, 18 крім абзаців 7-8), 26-5, котрі повністю вступлять в дію з 29 лютого та інші частини норм й статті: 22-1, 22-4, 26-4, 26-1, 26-2 з 30 листопада 2020 року, окрім норм: ст. 22-2( ч. 2, пун.:1, 2, 11), ст. 22-4(ч. 2) , ст. 26-1(ч. 2 пун.: 1, 8; ч 11), ст. 26-2( ч. 8, пун.: 1, 2, 10) - які набирають юридичної сили з 30 листопада 2021 року." - джерело

Предметно стосуються зміни деджиталізації процесів в сфері містобудування, переведення документації в електронну площину, що породжує низку наслідків для практичного розроблення планувально-дозвільної документації на будівництво.

Як змінилась юридична практика по введенню в експлуатацію

Почнемо розглядати тему впливу реформ в 2020-2021 році на юридичну практику в сфері архітектури з самого початку, щоб ввести в експлуатацію будинок попередньо необхідно затвердити наміри будівництва в місцевому органі архітектури і містобудування. Введення в експлуатацію житлових, садових, дачних будинків до 500 кв.м передбачає отримання будівельного паспорту забудови земельної ділянки, в зв'язку з реформою, всі відмови у видачі, відсутність будівельного паспорту - електронно відслідковуватимиться, реєстр будівельних паспортів буде пов'язаний з іншими реєстрами в сфері містобудування. Тому, як нам розповіли по секрету юристи, що прогалина, яка давала можливість ввести в експлуатацію самовільно побудовані будинки, через вказування будівельного паспорту який не видавався, вже буде виключена, відповідно будинки з порушенням Державних будівельних норм можна буде оформляти, чи як кажуть узаконити - тільки і виключно через суд й то не завжди, що по кошторису та часу буде значно перевищувати звичайні адміністративні процедури. Раціонально поспішати для власників самовільно побудованих житлових, дачних, садових будинків з порушеннями Державних будівельних норм до моменту повноцінного функціонування реєстру будівельної діяльності, що розпочнеться з листопада 2020 року.

При реєстрації дозволу або повідомлення про будівельні роботи з'являється можливість скористатися новинкою порталу ДІЯ, який з серпня 2020 року дозволяє реєструвати електронно декларацію про готовність до експлуатації та дозвіл на початок будівництва. Набільшим плюсом є те, що виключається роль людини, корупційні ризики для реєстру дозвільної документації на будівництво, однак не повністю, завжди, абсолютно завжди при затвердженні намірів буде брати участь чиновник, що пояснюється аналізом схеми забудови ділянки у відповідності до Державних будівельних норм для будинку, охоронних зон мереж, водойм, санітарно-охоронних зон підприємств та інше подібне, що для звичайного громадянина дрімучий ліс, так як основні ДБН 360-92, ДБН Б.2.2-12:2019 це скупчення правил, норм, вимог до забудови, саме скупчення, що хаотично зібране, а не консолідоване та не систематизоване, як норми права певної галузі, що відсилають ще до 100 інших Державних будівельних норм. Однак ми потурбувалися за нашого читача, що прагне самостійно ввести в експлуатацію будинок, та пропонуємо в рядку пошуку гугла написати -Узаконити будинок ДБН-, за яким знайдете всі державні будівельні норми для свого приватного садового, дачного, житлового будинку на сайті Legal Home, що буде завжди перший в результатах.

На секунду повертаючись до будівельної амністії для введення в експлуатацію приватного житлового будинку можна провести подібну паралель до затвердження намірів й ролі чиновників в сфері архітектури під час реєстрації декларації про готовність до експлуатації, як зазначалось вище, юристів Державної сервісної служби містобудування, що оглядають технічний паспорт та висновок про технічне обстеження будинку й приймають рішення по реєстрації документу.

Що спростилось для введення в експлуатацію будинку з 2020 року

Найприємнішими стали нововедення по адресам, диспозитивність по присвоєнню адрес, які можна отримати після дозволу на будівництво або введення в експлуатацію будинку, раніше бюрократичні органи вимагали проводити знімання ділянки до будівництва й після закінчення для напростішого класу наслідків, що є повним абсурдом, найгірший в цьому плані є Департамент містобудування та архітектури КМДА, який собі створив інститут, що є держателем червоних ліній, меж вулиць, доріг, хоча доступ до Генерального плану населеного пункту має бути публічним та безкоштовним, такою схемою з киян проводять здирництво в КМДА. Однак, дякуючи законодавцю, з лютого 2020 заборонено вимагати знімання ділянки для найпростішого класу будівництва, що прямо прописано в статтях 26-3, 26-5 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності. Викладаючи всі карти на стіл про Департамент містобудування та архітектури КМДА варто зазначити, що відповідний інститут проводить знімання території, однак без всяких виїздів, якщо були попередні знімання поруч, при цьому цінова політика визначається співробітниками "на глаз", може сягати від 4 до 7 тисяч гривень. Чим більша тінь бюрократичності, корупції, хабарництва відповідного органа містобудування за локальністю об'єкта будівництва, тим більша вартість послуг юристів для введення в експлуатацію.

В непереривному зв'язку з децентралізацією також існують ризики хабарництва, наприклад, якщо Ви хочете ввести в експлуатацію свій садовий, житловий, дачний будинок в Київській області: Ірпінь, Васильків, Буча, Коцюбинське, Українка, Гостомель, Бровари, Бориспіль, Вишневе, Вишгород, Обухів, Ворзель - будете під повним впливом одного владного центру в містобудуванні, це ті населені пункти, що мають відразу всі функції в сфері архітектури, будівельного контролю. Що є точним кроком назад, адже до реформи 2011 року, яку ініціював в медіа просторі покійний син Януковича, всі функції по оформленню будинку були в комунальних БТІ, які були просто 100% скупченням хабарництва. Забрання функцій в центр, до Державної архітектурно-будівельної інспекції це зменшило, але не до кінця і знову проводиться реформа, хоча здається реформи тут ні до чого, до чого тут люди, які думають, мають мислення, що все можна повирішувати за кошти, навіть предметно не вникаючи в деталі, а чиновники саме такого і чекають потираючи руки.

Дуже суттєвим нововведенням є портал ДІЯ, якому в майбутньому мають зібратися взагалі всі електронні адміністративні процедури, що дозволить зменшити кількість працівників в центрах надання адміністративних послуг. За допомогою порталу ДІЯ можна подати декларацію про готовність до експлуатації, хоча при цьому треба бути уважним, точно дублювати інформацію в графах декларації, яка стосуватиметься інших реєстрів, оскільки буде автоматизованість, порівняльний алгоритм заявленої інформації та тої, що міститься в інших реєстрах. Логічно випливає, що алгоритми будуть змінюватися в залежності від їх дієвості та помилок, які будуть допускати громадяни України подаючи документи за допомогою електронних підписів. Щоб ввести в експлуатацію будинок через портал ДІЯ необхідно мати цифровий підпис, це може бути флеш накопичувач, файл або mobile-id. Покладаємо надії, що колись ми взагалі відмовимося від папірців, що схеми забудови ділянки можна буде зробити електронно за допомогою державних інструментів, однак найближчі роки цього поки не буде.

Підводячи висновок про вплив реформ на введення в експлуатацію приватного будинку в 2020 році можна очікувати тимчасового ефекту зменшення хабарництва та здирництва, еміграцію юридичного оформлення будинків з порушенням ДБН від адміністративних процедур до судових проваджень в особливій юрисдикції, відповідачі в яких суб'єкти владних повноважень і не обійтися без юриста, що має судову практику в адміністративних справах.

  • 15010

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 15010

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст