0
0
1105
Скасування статусу "обмежено придатний" для військової служби, лікування до 12 місяців та грошова компенсація за невикористані відпустки — це передбачає закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців і поліцейських на соціальний захист". Його президент України підписав 2 квітня. Розберемося детальніше, що змінюється в умовах служби та як це вплине на військових.
"Обмежено придатних" не буде
Відтепер діятимуть статуси "придатний" та "непридатний" до військової служби. За логікою законотворців, людина, яка за станом здоров'я непридатна до виконання бойових задач безпосередньо в зоні бойових дій, цілком може служити у штабі, займатись військовим IT-напрямком, документообігом тощо.
Важливо, що скасування обмеженої придатності не означає автоматичного переходу до статусу "придатний" чи "непридатний". Такий висновок має надати повторна військово-лікарська комісія (ВЛК), яку військовозобов’язані мають пройти протягом 9 місяців після набрання законом чинності. Саме ВЛК може уточнити сферу, у якій конкретна людина може бути залучена у війську. Військовозобов'язані, що визнані непридатними, будуть виключені з військового обліку.
Такі зміни потребують уточнення переліка захворювань для визначення придатності чи непридатності до військової служби. Прийняття відповідних нормативно-правових актів очікуємо від уряду.
В цілому відмова від статусу "обмежено придатний" сприятиме більш прозорій системі військового обліку та призову. Це дозволяє уникнути суб’єктивних оцінок та забезпечити однаковий підхід до всіх військовозобов’язаних.
З іншого боку важливо забезпечити, щоб військовослужбовці з певними медичними обмеженнями мали необхідну підтримку.
Можливість перебувати на лікуванні до року без необхідності через 4 місяці проходити ВЛК
Досі військовим, що перебували на довгостроковому лікуванні, зокрема, й закордоном, треба було щочотири місяці пройти ВЛК для вирішення питання про придатність до військової служби. Це викликало багато незручностей, бо для підтвердження, що проблема зі здоров'ям є й лікування триває, треба було повертатися до України.
Зміни передбачають вже термін до 12 місяців: йдеться як про тривалість лікування у медзакладі, так й про перебування у відпустці для лікування. Сама передача даних про стан здоров’я має здійснюватися автоматично й дистанційно.
Але військовослужбовцю все одно доведеться пройти ВЛК впродовж перших 4 місяців для визначення необхідності тривалого лікування, а вже наступне — лише після встановленого терміну безперервного лікування.
Отримання відпуски під час хвороби дитини
Військовослужбовці зможуть отримати звільнення від службових обов’язків на період хвороби дитини. Пріоритет мають жінки-військовослужбовці, але ця норма стосується й чоловіків.
До цього існувала можливість оформити відпустку за домовленістю із керівником, й при цьому хвороба дитини не зазначалася як причина.
Грошова компенсація за невикористані дні відпустки
Відтепер на військо поширюється цивільна норма, коли за невикористані дні відпустки можна отримати грошову компенсацію. Її сума залежить від зарплати, кількості невикористаних днів та індивідуально розраховується у військовій частині.
Відповідальність за дискримінацію за ознакою статі та сексуальні домагання
Збройні сили України на шляху впровадження стандартів НАТО щодо широкого спектра військової діяльності. 2018 року закон забезпечив рівні права й можливості жінок та чоловіків під час військової служби у ЗСУ та інших військових формуваннях.
Наразі ж вводиться відповідальність за дискримінацію за ознакою статі та сексуальні домагання у війську. Покарання, залежно від вчинених дій, може бути від записів в особовій справі до кримінальної відповідальності (останнє регулює Кримінальний кодекс).
Психологічна й духовна допомога військовим
Закріплення вимоги щодо психологічної підтримки захисників — це по факту легалізація дії психологів у війську. Регламентація надання психологічної підтримки створить ресурси на залучення психологів без проблем для звітності.
Ще одна норма закону надає право цивільним ставати військовими капеланами та мати доступ до війська. Водночас заборонено брати на військових капеланів представників релігійних організацій, центри яких знаходяться в країні, що здійснила агресію проти України.
Отакі основні аспекти закону, який важливий для забезпечення соціального захисту та підтримки тих, хто служить на благо України. 3 квітня його було опубліковано в газеті "Голос України", значить нововведення запрацюють вже на початку травня.
Автор новини: Андрій Кириленко, військовий адвокат ЮК "Мережа права"
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
272
Коментарии:
0
Просмотров:
196
Коментарии:
0
Просмотров:
296
Коментарии:
0
Просмотров:
653
Коментарии:
0
Просмотров:
1156
Коментарии:
1
Просмотров:
654
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.