Дніпровський районний суд міста Києва визнав громадянина винним в умисному пошкодженні та знищенні чужого майна шляхом підпалу та закінченому замаху на ці ж дії.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 1 серпня.
За матеріалами справи, житель столиці купував на ринку компоненти для виготовлення саморобних запальних пристроїв із таймерами. Після цього вдома в квартирі збирав ці пристрої і далі у вечірній час закладав їх у автомобілі. Така його діяльність тривала майже рік і постраждало десять машин.
16 вересня 2022 року приблизно о 22:00 годині зловмисник помістив запальні прпистрої у два автомоблі, виставиши таймер, що загорння має відбутися о 3 годині ночі. Одна зі спалених машин мала державні символи, які свідчили про те, що вона використовується військовослужбовцями Збройних Сил України. На іншому авто був прапорець «Правого сектору».
Аналогічні підпали відбулися у 2022 році у ніч на 20 вересня, 15 і 30 жовтня, 10 і 14 листопада, у 2023 році – в ніч на 20 червня, 10, 22 і 25 липня.
10 серпня 2023 року приблизно о 21 годині зловмисник у черговий раз намагався підпалити автомобіль, що мав характерне забарвлення, що вказувало на використання військовослужбовцями ЗСУ. Чоловік підійшов та поклав на переднє колесо машини самозапальний пристрій та привів в дію таймер, виставивши час загорання на 2 годину 10 хв. ночі. Далі при спробі покинути місце злочину він був затриманий на гарячому працівниками поліції, запальний пристрій був знешкоджений.
Обвинувачений народився у Донецькій області, має вищу освіту, не одружений, раніше не судимий. У судовому засіданн він не заперечував підпалу автомобілів, які, на його думку, належали військовим. Мотивом своїх дій назав негативну оцінку діяльності ЗСУ, що сформувалася у нього ще з 2014 року, зокрема, висловив глибоку незгоду загалом із подіями 2014 року в країні та подальшим розвитком ситуації, що, на його думку, призвело до наслідків сьогодення, тобто до повномасштабної війни.
«Виникло бажання завдати шкоди «організації», яку вважає винною в виниклих обставинах… та через, що люди в нашій країні стріляють один в одного, громадяни по різні боки барикад.
Вважає, що ЗСУ і є ті люди, які дозволили собі порушити закон під прапорами ось такої символіки, що викликає у нього гостре, негативне, відторгнення, і бажання застосувати радикальні методи. Тому зауважує, що умислу на знищення майна шляхом підпалу не мав, оскільки у такий спосіб висловлював свій протест щодо політичного курсу в державі. Автомобілі обирав випадково, орієнтуючись на зовнішні ознаки (колір, наклейки), і не мав на меті завдати шкоди цивільним особам. Однак, визнає, що усвідомлював можливі наслідки своїх дій і вважає їх виправданими через особисту неприязнь до ЗСУ», – наводяться показання обвинуваченого у вироку.
За висновком експерта, чоловік не виявляє психічного розладу, може усвідомлюватисвої дії та керувати ними. Раніше в розвитку від однолітків не відставав. Отримав середню, в подальшому вищу освіту. Працював по спеціальності, на різних місцях роботи, забезпечував себе матеріально. У спілкуванні із психіатром обвинувачений висловив переконання, що у 2014 році «був здійснений державний переворот, скинуто законно обраного президента», про «незаконність дій держави Україна на Донбасі, що послугувало причиною теперішнього військового вторгнення РФ до України». Але, як пояснив експерт, це є його світоглядом і не має хворобливого характеру, підекспертний розуміє протиправність та подальше покарання за дії, в яких підозрюється.
Обвинувачений також проходив поліграф. Але суд зауважив, що чинним законодавством не передбачено застосування поліграфа для перевірки показань свідків, потерпілих та обвинувачених чи підозрюваних та використання отриманих даних після такої перевірки як доказу і зіслався на постанову Верховного Суду 2023 року у справі №183/3452/19.
Ухвалюючи вирок, суд звернув увагу, що люди в Україні можуть легально та мирно виражати свою незгоду в демократичному суспільстві, до прикладу, брати участь у виборах, долучатися до громадських обʼєднань, проводили мирні акції протесту, висловлювати думку в засобах масової інформації, брати участь у громадських дискусіях.
У справі відсутні дані, що до описаних у вироку подій обвинувачений раніше будь-як виявляв незгоду з державною політикою.
Чоловіка засудили до 8 років увʼязнення. Він уже перебуває під вартою.
Одному із власників спалених авто, який подав цивільний позов, присудили 858 тисяч гривень матеріальної компенсації. Ще одним потерпілим на 258 тисяч гривень визнана Служба безпеки України.