15.03.2020 | Автор: Олександр Б.
Задать вопрос автору
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Суд: Спалах епідемії особливо небезпечної хвороби, в тому числі, коронавірусу COVID-19, не свідчить про об`єктивну неможливість вирішення цивільної справи і зупинення провадження (Новосанжарський райсуд, № 546/562/17,26.02.20)

Суд: Спалах епідемії особливо небезпечної хвороби, в тому числі, коронавірусу COVID-19, не свідчить про об`єктивну неможливість вирішення цивільної справи і зупинення провадження (Новосанжарський райсуд, № 546/562/17,26.02.20) - 0_11652100_1584181098_5e6caf6a1c787.jpg

Фабула судового акта: Як відомо, з 12 березня до 3 квітня 2020 року в Україні введений карантин через спалах у світі короновірусу. Таке рішення було прийнято на засіданні Кабінету Міністрів України 11 березня ц.р. З огляду на це, Рада суддів України звернулась до громадян, які є учасниками судових процесів, з проханням утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають обов'язкової присутності учасників сторін. Рада суддів України також просила громадян утриматися від відвідин суду, якщо у них є ознаки будь-якого вірусного захворювання. Рішення у справі, що пропонується увазі читачів, хоча і було ухвалено до цих подій, але заслуговує на увагу з точки зору цивільного процесу.

Отже, відповідач за позовом до нього Вищого державного навчального закладу України «Українська медична стоматологічна академія» про стягнення вартості витрат на навчання та отриманої стипендії 26.02.2020 року надіслав на адресу Новосанжарського районного суду Полтавської області заяву про зупинення провадження у справі через неможливість її розгляду у смт Нові Санжари Полтавської області та передачу справи до Полтавського районного суду Полтавської області. Він також зазначав, що у зв`язку з масовими заворушеннями у смт Нові Санжари, нестабільної ситуації у зв`язку з можливістю нових масових протестів, можливістю перетворення в будь-який момент смт Нові Санжари у зону карантину та у зв`язку з особливо небезпечною інфекцією (коронавірус COVID-19) виникла об`єктивна неможливість вирішення цивільної справи.

Але суд відмовив в задоволенні заяви відповідача про зупинення провадження та передачу цієї справи, зазначивши, що згідно п.6 ч.1 ст. 251 ЦПК України, на норму якої посилався заявник, суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Що стосується клопотання про передачу справи до іншого суду, то роботу Новосанжарського районного суду Полтавської області не припинено, карантин в смт Нові Санжари Новосанжарського району Полтавської області не запроваджений, об`єктивна неможливість розгляду даної цивільної справи Новосанжарським районним судом Полтавської області відсутня.

Але карантинні заходи тільки почались і, можливо, нові виклики ще попереду…

Аналізуйте судовий акт: Зупиняючи провадження у справі, суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють оцінити обставини які є предметом розгляду (ВС/КГУС,справа № 910/12694/18, 20.06.19)

Зупинення досудового розслідування у зв`язку з розшуком підозрюваного не може свідчити про ухилення останнього від слідства (ВС/ККС № 639/793/17 від 30.05.2019)

Зупинення провадження у справі скасовується з підстав порушення права сторони на розгляд справи у розумний строк відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод (ВСУ від 1 лютого 2017р. у справі № 6-1957цс16)

Виходячи зі змісту ст. 43 ГПК України, подання апеляційних скарг на ухвали, які не підлягають окремому оскарженню від рішення суду першої інстанції, є зловживанням процесуальними правами (ВС/КГС,справа № 918/361/18, 12.03.19)

Новосанжарський районний суд Полтавської області

Справа № 546/562/17

Провадження № 2/542/45/20

У Х В А Л А

26 лютого 2020 року смт Нові Санжари

Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Афанасьєвої Ю.О.,

за участю секретаря судового засідання Чиж Л.О.,

представників позивача Борсук О.В., Мішиної А.В.,

розглянувши відкритому підготовчому засіданні в судовій залі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Вищого державного навчального закладу України «Українська медична стоматологічна академія» до ОСОБА_1 про стягнення вартості витрат на навчання та отриманої стипендії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Новосанжарського районного суду Полтавської області знаходиться цивільна справа за позовом Вищого державного навчального закладу України «Українська медична стоматологічна академія» до ОСОБА_1 про стягнення вартості витрат на навчання та отриманої стипендії.

26.02.2020 року на адресу суду надійшла заява відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі через неможливість її розгляду у смт Нові Санжари Полтавської області та передачу справи до Полтавського районного суду Полтавської області. Зазначає, що у зв`язку з масовими заворушеннями у смт Нові Санжари, нестабільної ситуації у зв`язку з можливістю нових масових протестів, можливістю перетворення в будь-який момент смт Нові Санжари у зону карантину та у зв`язку з особливо небезпечною інфекцією (коронавірус COVID-19) виникла об`єктивна неможливість вирішення цивільної справи.

Представники позивача в судовому засіданні заперечували проти задоволення заяви відповідача, посилаючись на відсутність передбачених законом підстав для зупинення провадження у справі та передачі її на розгляд до іншого суду.

Суд дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представників позивача, вважає, що заява відповідача задоволенню не підлягає з таких підстав.

Згідно ст.251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі:

1) смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво;

2) перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції;

3) призначення або заміни законного представника у випадках, передбачених статтею 63 цього Кодексу;

4) надання сторонам у справі про розірвання шлюбу строку для примирення;

5) прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді;

6) об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Звертаючись з вказаною заявою відповідач як підставу зупинення провадження у справі посилалася на п.6 ч.1 ст.251 ЦПК України, зазначаючи, що суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості вирішення цієї справи.

Однак, згідно п.6 ч.1 ст.251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Крім того, відповідач у заяві просить передати справу до Полтавського районного суду Полтавської області, посилаючись на ст.31 ЦПК України.

Згідно ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо:

1) справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;

2) після задоволення відводів (самовідводів) чи з інших підстав неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи;

3) ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який розглядав справу.

В даному же випадку роботу Новосанжарського районного суду Полтавської області не припинено, карантин в смт Нові Санжари Новосанжарського району Полтавської області не запроваджений, об`єктивна неможливість розгляду даної цивільної справи Новосанжарським районним судом Полтавської області відсутня.

На підставі викладеного та, керуючись ст.ст.31, 251, 258-260,353 ЦПК України суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви відповідача ОСОБА_1 про зупинення провадження та передачу справи за позовом Вищого державного навчального закладу України «Українська медична стоматологічна академія» до ОСОБА_1 про стягнення вартості витрат на навчання та отриманої стипендії відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали складений 26.02.2020 року.

Суддя Новосанжарського районного суду Полтавської області

Ю.О.Афанасьєва

3796
Просмотров
0
Комментариев
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярные статьи
Популярные судебные решения
ЕСПЧ
0