2
0
963
Смерть забирає людину, але не стирає її сліди. У багатьох випадках залишаються ті, хто шукає не лише матеріальну спадщину, а й правду про своє походження. Одна з найскладніших юридичних і моральних дилем – встановлення факту батьківства після смерті чоловіка. Закон передбачає можливість цього, проте процедура має свої нюанси та підводні камені. Розглянемо можливі шляхи встановлення батьківства та труднощі, з якими можуть зіткнутися заявники у даній категоріі справ.
Відповідно до частини третьої статті 122 Сімейного кодексу України, якщо дитина народилася протягом 10 місяців після смерті чоловіка, можливе визнання її батьком іншого чоловіка. Однак для цього необхідно подати спільну заяву від матері дитини та чоловіка, який визнає себе батьком. Це простий, але не завжди доступний механізм.
Натомість стаття 130 того ж Кодексу визначає можливість судового встановлення факту батьківства у разі, якщо чоловік не перебував у шлюбі з матір’ю дитини. У таких випадках від заявника потрібні ґрунтовні докази.
Законодавство України передбачає, що заяву до суду про встановлення факту батьківства можуть подати:
мати дитини;
опікун або піклувальник;
особа, яка утримує та виховує дитину;
сама дитина після досягнення 18 років.
Оскільки мова йде про встановлення батьківства посмертно, суд розглядає всі можливі докази, включаючи:
результати ДНК-експертизи (якщо є можливість отримати біологічний матеріал покійного);
письмові докази – листування, щоденники, повідомлення, що підтверджують намір чоловіка визнати дитину;
свідчення рідних, друзів, колег, які можуть засвідчити стосунки померлого з матір’ю дитини;
фінансові документи (грошові перекази, квитанції, купівлі, що підтверджують участь у забезпеченні дитини).
ДНК-експертиза є найнадійнішим доказом у таких справах, однак її проведення після смерті батька не завжди можливе. Якщо не збережено біологічного матеріалу, можна провести дослідження через близьких родичів померлого – його батьків чи рідних братів і сестер. Проте суд може не прийняти такі результати як достатні.
Використання допоміжних репродуктивних технологій ще більше ускладнює процес встановлення батьківства. Відповідно до статті 123 Сімейного кодексу, якщо дитина була зачата із застосуванням таких методів, чоловік, який надав письмову згоду на процедуру, автоматично вважається її батьком. Проте якщо дитина народилася вже після його смерті, доведення батьківства у судовому порядку стає необхідністю.
Встановлення батьківства – це не лише юридична, а й моральна проблема. Суд може відмовити у задоволенні заяви, якщо:
надані докази не є достатніми;
відсутня письмова згода померлого на репродуктивні технології;
немає зв’язку між заявником і померлим.
Визнання факту батьківства має значні правові наслідки:
отримання дитиною права на спадщину;
можливість носити прізвище батька;
отримання соціальних гарантій та допомоги;
психологічне усвідомлення власного походження.
Процес встановлення батьківства після смерті батька – складний, проте реальний шлях для тих, хто прагне справедливості. Це не просто питання юридичних формальностей, а й питання особистої ідентичності дитини. У таких справах важливо бути готовими до тривалого судового процесу, збору доказів і моральної витривалості. Та головне – не зупинятися, якщо правда на вашому боці.
Автор консультації: Адвокат Світлана Приймак
Просмотров
Коментарии
Просмотров
Коментарии
Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях
Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис
На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение
Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу
Просмотров:
357
Коментарии:
0
Просмотров:
344
Коментарии:
0
Просмотров:
574
Коментарии:
0
Просмотров:
548
Коментарии:
0
Просмотров:
800
Коментарии:
0
Просмотров:
994
Коментарии:
0
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2025 «Протокол». Все права защищены.