06.10.2017 | Автор: Сергиенко Олеся Валериевна
Задать вопрос автору
Присоединяйтесь к нам в социальных сетях: telegram viber youtube

Що потрібно знати для вирішення складних сімейних спорів?

Сьогодні пам’ятаю кожну свою справу, кожного свого клієнта, який звернувся до мене для вирішення сімейного спору.

П’ять адвокатів та п’ять різних думок, позицій, точек зору буде завжди.

Щоб не говорили, але кожен адвокат буде розуміти ситуацію, обставини, тлумачення норм права виходячи з власних переконань, світогляду, своєї практики та інше.

Але, рішення завжди має приймати клієнт.

У разі виникнення складного сімейного конфлікту є декілька варіантів: спробувати вирішити спір мировим шляхом, вчинити усі необхідні дії згідно норм закону, чекати та сподіватися, що ситуація зміниться, ігнорувати конфлікт.

Важливо пам’ятати, що у разі вчинення усіх необхідних дій згідно закону не зрозуміло, скільки часу та ресурсів потрібно витратити, результат може бути не передбачувальний. Потрібно бути до цього готовим!

Складні сімейні конфлікти, це конфлікти, які відбуваються за участю дітей. Тобто, дитина є стороною конфлікту, свідком.

Складні сімейні конфлікти носять довготривалий характер, мають високий рівень емоційного забарвлення.

У складних сімейних конфліктах етичні норми поведінки між сторонами спору суттєво порушені, відсутня комунікація, присутнє застосування психологічного або фізичного насилля, наявність члена сім’ї, сторони конфлікту із зловживанням наркотичних або алкогольних засобів, психічних розладів, захворювань, систематичні моральні та душевні страждання, катування, знущання, приниженні честі та гідності.

Усі вищевикладені обставини можуть стосуватися й дітей.

Звичайно для ведення складних сімейних спорів адвокат має володіти додатковими, спеціальними знаннями з психології, комунікації, медіації, управління конфліктами, емоційного інтелекту, терапії та ін.

На жаль, на сьогодні не регламентовано законодавчо, якими додатковими та спеціальними знаннями й навичками має володіти адвокат по сімейному праву, в якому обсязі та на якому рівні для якісного й оперативного вирішення існуючого сімейного спору в інтересах дітей.

Думаю, що з моєю думкою погодиться більшість експертів, спеціалістів, що для ведення та вирішення складних сімейних спорів не є достатнім для адвоката мати знання та досвід лише у сфері права.

Ведення та вирішення складних сімейних спорів має ряд своїх особливостей.

По-перше, вони вимагають багато особистої енергії адвоката. По-друге,  багато часу витрачається адвокатом на особисту консультацію клієнта.

Людині важливо отримати розуміння, співчуття, бути почутим.

Людина у разі виникнення у неї складного сімейного конфлікту бачить адвоката, як єдиного друга, порадника.

Адвокату важливо у складних сімейних справах вміти слухати, що стоїть за словами, жестами, емоціями, паузами людини.

Розповіді людини про своє приватне життя, яке є самим головним та цінним у її житті може тривати годинами, тим більш, якщо справа суттєво порушує права та інтереси дітей.

Чи варто обмежувати людину у такому спілкуванні? Звичайно вирішувати нам адвокатам.

На мою думку не можливо вирішити успішно складну сімейну справу керуючись лише буквою закону, сприймаючи та розуміючи життя лише з точки зору права.

Дуже часто клієнти у таких справах потребують кваліфікованої та невідкладної допомоги психолога, терапевта, психіатра.

Важливо під час спілкування, консультування клієнта у складних сімейних справах не переходити на дружні стосунки.

Завжди важливо нагадувати людині, що ви адвокат, а не його друг, психотерапевт чи психоаналітик, тримати відстань, встановлювати межі ваших взаємовідносин.

Майстерність адвоката у складних сімейних справах полягає у наявності не лише професіоналізму, а й особистої ефективності.

Важливо, щоб після довготривалих консультацій, переговорів, складних, емоційних та тривалих судових розглядів справи адвокат «залишався в ресурсі».

Ми маємо розуміти, що це проблема та конфлікт клієнта, але не наш.

Готуючись до судового процесу в таких справах, важливо навчитися не пропускати ситуацію через сердце.

Варто адвокату в складних сімейних справах включати розум, інтуіцію, розумне співчуття існуючої ситуації.

Також, адвокату варто мати перелік психологів, лікарів, яких він може завжди порекомендувати своєму клієнту.

Переконана, що для успішного вирішення складних сімейних справ варто мати життєвий досвід та як говорят в народі «мудрість».

Для клієнта потрібно бути дзеркалом, авторитетом, прикладом в сімейних взаємовідносинах та бути не лише адвокатом.

Це стосується й медіатора по сімейним спорам. Наприклад: якщо є сімейна пара, якій за 40 років, в них є 3 дітей, вони хочуть розлучитися та вирішити усі свої питання мировим шляхом, то більша ймовірність, що вони будуть шукати медіатора із відповідним життєвим досвідом.

Але, адвокату варто завжди виходити за межі своїх знань та свого існуючого прфесійного й особистого досвіду, там може бути накраще рішення для його клієнта, не рекомендувати шаблонних варіантів та стратегій. 

Також, на мою думку найкращими медіаторами по сімейним справам є адвокати й юристи, які розуміють суть конфлікту, його природу, правові наслідки на професійному рівні.

Отже, під час ведення та вирішення складних сімейних спорів варто завжди пам’ятати слова відомого Альберта Ейнштейна, який сказав, що «неможливо вирішити проблему на тому ж рівні, на якому вона виникла. Потрібно стати вище цієї проблеми, піднявшись на наступний рівень ».

Такій майстерності варто навчатися та здобувати її усе своє життя!

Автор консультації: Олеся Сергієнко – сертифікований бізнес-тренер, засновник ПП юридичної фірми «Компроміс-Право», медіатор ТПП України, член Комітету сімейного права ВГО «Асоціації адвокатів України» секції сімейної медіації, Голова Рівненського відділення ВГО «Асоціації адвокатів України»

8
Нравится
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.


Популярні судові рішення