1. Дорадча група експертів (далі - Дорадча група) утворюється з метою сприяння суб’єктам призначення суддів Конституційного Суду в оцінюванні моральних якостей і рівня компетентності у сфері права кандидатів на посаду судді Конституційного Суду.
2. Дорадча група здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону та Положення про Дорадчу групу експертів (далі - Положення), яке розробляє та затверджує Дорадча група.
3. Дорадча група діє у складі шести членів, які призначаються строком на три роки та беруть участь у її роботі на громадських засадах.
Особа не може обіймати посаду члена Дорадчої групи більше двох строків поспіль.
4. Членом Дорадчої групи може бути особа, яка:
1) на день призначення досягла сорока п’яти років;
2) має вищу юридичну освіту ступеня магістра, здобуту в Україні, та/або вищу юридичну освіту відповідного ступеня, здобуту за кордоном;
3) має стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше двадцять років;
4) має високі моральні якості;
5) є правником із визнаним рівнем компетентності;
6) відповідає критерію політичної нейтральності.
5. Членом Дорадчої групи не може бути особа, яка:
1) є членом або обіймає посаду в політичній партії, іншому політичному об’єднанні, або бере участь у політичній діяльності;
2) є обраною на виборну посаду в органі державної влади чи органі місцевого самоврядування, має представницький мандат;
3) бере участь у конкурсному відборі кандидатур на посаду судді Конституційного Суду;
4) за рішенням суду визнана недієздатною або такою, цивільна дієздатність якої обмежена;
5) має судимість за вчинення кримінального правопорушення, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку (крім реабілітованої особи), або на яку накладалося адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією;
6) є суддею, прокурором, слідчим, дізнавачем, державним службовцем або обіймає політичну посаду відповідно до Закону України "Про Кабінет Міністрів України". Обмеження щодо призначення суддів не поширюється на осіб, призначення яких здійснює з’їзд суддів України;
7) має громадянство держави, визнаної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором по відношенню до України.
6. До складу Дорадчої групи входять:
1) одна особа, призначена Президентом України;
2) одна особа, призначена Верховною Радою України;
3) одна особа, призначена з’їздом суддів України;
4) одна особа, призначена Національною академією правових наук України;
5) одна особа, призначена з’їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ;
6) одна особа, призначена зборами представників громадських об’єднань, які протягом останніх п’яти років здійснюють діяльність у сфері конституційної реформи та/або верховенства права, та/або захисту прав людини, та/або запобігання і протидії корупції.
7. Про призначення особи до складу Дорадчої групи Президент України видає указ. Особа набуває статусу члена Дорадчої групи з дня видання відповідного указу Президента України.
8. Порядок призначення особи до складу Дорадчої групи Верховною Радою України встановлюється Регламентом Верховної Ради України. Особа набуває статусу члена Дорадчої групи з дня прийняття Верховною Радою України відповідної постанови.
9. Про призначення особи до складу Дорадчої групи з’їзд суддів України приймає рішення у порядку, передбаченому статтею 10 - 11 цього Закону. Особа набуває статусу члена Дорадчої групи з дня прийняття з’їздом суддів України відповідного рішення.
10. Про призначення особи до складу Дорадчої групи Національна академія правових наук України ухвалює рішення. Особа набуває статусу члена Дорадчої групи з дня ухвалення Національною академією правових наук України відповідного рішення.
11. Про призначення особи до складу Дорадчої групи з’їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ ухвалює рішення у порядку, передбаченому статтею 10 - 3 цього Закону. Особа набуває статусу члена Дорадчої групи з дня ухвалення з’їздом відповідного рішення.
12. Про призначення особи до складу Дорадчої групи збори представників громадських об’єднань, які протягом останніх п’яти років здійснюють діяльність у сфері конституційної реформи та/або верховенства права, та/або захисту прав людини, та/або запобігання і протидії корупції, ухвалюють рішення у порядку, передбаченому статтею 10 - 4 цього Закону. Особа набуває статусу члена Дорадчої групи з дня ухвалення зборами відповідного рішення.
13. Дорадча група є повноважною, за умови наявності в її складі щонайменше чотирьох членів.
14. Повноваження члена Дорадчої групи припиняються у зв’язку із закінченням строку його призначення.
15. Повноваження члена Дорадчої групи можуть бути достроково припинені за рішенням Дорадчої групи у разі:
1) подання ним особистої заяви про припинення повноважень члена Дорадчої групи;
2) висловлення йому недовіри Дорадчою групою;
3) набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно нього;
4) накладення на нього адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з: корупцією; несплатою аліментів; керуванням транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння; жорстоким поводженням з тваринами; вчиненням домашнього та іншого насильства; невиконанням обов’язків щодо виховання дітей; порушенням прав на об’єкти права інтелектуальної власності; поводженням із зброєю; легалізацією (відмиванням) доходів;
5) оголошення його померлим, безвісно відсутнім; визнання його за рішенням суду недієздатним; обмеженя його цивільної дієздатності за рішенням суду;
6) виявлення невідповідності члена Дорадчої групи вимогам, визначеним цією статтею;
7) його смерті.
У разі систематичного невиконання членом Дорадчої групи своїх обов’язків або перешкоджання в роботі Дорадчої групи, що зафіксовано щонайменше у двох її рішеннях, Дорадча група розглядає питання про висловлення недовіри такому члену та припинення його повноважень за зверненням щонайменше трьох інших членів.
Повноваження члена Дорадчої групи припиняються достроково у день ухвалення відповідного рішення.
16. Про припинення повноважень її члена Дорадча група інформує суб’єкта призначення не пізніше ніж за три місяці до дня закінчення строку його повноважень, а у разі дострокового припинення повноважень члена Дорадчої групи - не пізніше трьох днів з дня дострокового припинення його повноважень.
17. Суб’єкт призначення у разі отримання від Дорадчої групи інформації про припинення повноважень члена Дорадчої групи, якого він призначив, призначає до складу Дорадчої групи іншу особу за правилами цієї статті, крім випадків, якщо такий член Дорадчої групи мав обраного заступника і такого заступника призначено на вакантну посаду члена Дорадчої групи відповідно до статті 10 - 12 цього Закону.
{Частина сімнадцята статті 10 - 2 в редакції Закону № 3277-IX від 27.07.2023 }
18. Члени Дорадчої групи обирають із свого складу голову та секретаря Дорадчої групи. Розподіл повноважень і обов’язків щодо організаційних питань роботи Дорадчої групи між головою, секретарем та іншими членами Дорадчої групи визначається Положенням.
19. Основною формою роботи Дорадчої групи є засідання, які скликаються головою Дорадчої групи, а за його відсутності - секретарем Дорадчої групи, а за їх відсутності - найстаршим за віком членом Дорадчої групи.
Засідання Дорадчої групи також може бути скликано на вимогу щонайменше трьох її членів.
20. Засідання Дорадчої групи є повноважним, якщо на ньому присутні щонайменше чотири члена.
21. Дорадча група не пізніше ніж за п’ять днів до дня проведення засідання оприлюднює інформацію про дату, час, місце проведення та порядок денний засідання на офіційному веб-сайті Конституційного Суду, якщо інші строки не встановлено цим Законом.
22. Засідання Дорадчої групи проводяться відкрито, крім випадків, передбачених цим Законом.
Орган, який здійснює організаційне забезпечення діяльності Конституційного Суду, забезпечує трансляцію засідань Дорадчої групи в режимі реального часу на офіційному веб-сайті Суду.
23. Дорадча група може проводити свої засідання у віддаленому режимі з використанням електронних засобів відеозв’язку.
Окремі члени Дорадчої групи мають право у разі потреби брати участь у засіданнях і ухваленні рішень Дорадчої групи у віддаленому режимі з використанням електронних засобів відеозв’язку.
24. Дорадча група ухвалює рішення щонайменше чотирма голосами, крім випадків, передбачених цим Законом.
Рішення Дорадчої групи оформлюється протоколом та підлягає опублікуванню на офіційному веб-сайті Конституційного Суду протягом трьох днів з дня його ухвалення, якщо інші строки не встановлено цим Законом, із зазначенням результатів поіменного голосування.
{Абзац другий частини двадцять четвертої статті 10 - 2 в редакції Закону № 3277-IX від 27.07.2023 }
25. До повноважень Дорадчої групи належить:
1) розроблення та ухвалення Положення про Дорадчу групу експертів;
2) розроблення та ухвалення методології оцінювання моральних якостей і рівня компетентності у сфері права кандидатів на посаду судді Конституційного Суду. Дорадча група розробляє методологію оцінювання моральних якостей і рівня компетентності у сфері права з урахуванням кращих міжнародних стандартів і практик (у тому числі щодо відбору суддів Європейського суду з прав людини, суддів Суду справедливості Європейського Союзу тощо);
3) розгляд, перевірка та аналіз документів кандидата на посаду судді Конституційного Суду, надісланих до Дорадчої групи, включно з конфіденційною інформацією і персональними даними, отримання іншої інформації, необхідної для здійснення повноважень Дорадчою групою, від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, громадян України, інших осіб;
4) звернення до кандидатів на посаду судді Конституційного Суду, а також будь-якої юридичної, фізичної особи, органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, їх посадових осіб, будь-яких інших осіб, які є власниками або розпорядниками інформації, із запитом про надання пояснень, документів чи інформації з метою оцінювання моральних якостей і рівня компетентності у сфері права кандидатів на посаду судді Конституційного Суду;
5) проведення співбесіди із кандидатами на посаду судді Конституційного Суду відповідно до Положення;
6) оцінювання моральних якостей і рівня компетентності у сфері права кандидатів на посаду судді Конституційного Суду;
7) ухвалення вмотивованого рішення про оцінку відповідності моральних якостей і рівня компетентності у сфері права кандидатів на посаду судді Конституційного Суду стосовно кожного кандидата, складання списку оцінених кандидатів та подання їх суб’єктам призначення;
8) здійснення інших повноважень, визначених цим Законом.
26. Для здійснення своїх повноважень Дорадчій групі надається право безоплатного отримання інформації з відкритих державних реєстрів, суддівських досьє (досьє кандидатів на посаду судді).
27. За запитом Дорадчої групи для підтримки її діяльності можуть бути залучені додаткові експерти, представники громадських об’єднань.
28. Дорадча група має право в порядку, передбаченому законодавством, безоплатно отримувати інформацію та копії документів і матеріалів (у тому числі з обмеженим доступом) стосовно кандидата на посаду судді Конституційного Суду від будь-яких осіб, які є власниками або розпорядниками інформації (документів, матеріалів), що запитується.
{Частина двадцять восьма статті 10 - 2 в редакції Закону № 3277-IX від 27.07.2023 }
29. Член Дорадчої групи зобов’язаний:
1) не використовувати персональні дані та іншу інформацію, яка стала йому відома під час роботи в Дорадчій групі, для інших цілей, ніж виконання обов’язків, пов’язаних з роботою Дорадчої групи;
2) забезпечувати заходи щодо захисту персональних даних та конфіденційної інформації, які стали йому відомі у зв’язку з виконанням обов’язків, пов’язаних з роботою Дорадчої групи.
30. Якщо член Дорадчої групи має або мав особисті, ділові чи інші стосунки з кандидатом на посаду судді Конституційного Суду, які можуть вплинути на його об’єктивність або неупередженість як члена Дорадчої групи, та/або за наявності іншого конфлікту інтересів чи обставин, які можуть вплинути на його об’єктивність або неупередженість як члена Дорадчої групи, він зобов’язаний заявити самовідвід протягом двох днів з дня, коли він дізнався чи повинен був дізнатися про такі обставини, але не пізніше початку проведення Дорадчою групою співбесід із всіма кандидатами на посаду судді Конституційного Суду відповідно до частини першої статті 10 - 8 цього Закону.
Із цих самих підстав члену Дорадчої групи може бути заявлено відвід кандидатом на посаду судді Конституційного Суду, але не пізніше початку проведення Дорадчою групою співбесід із всіма кандидатами на посаду судді Конституційного Суду відповідно до частини першої статті 10 - 8 цього Закону.
Самовідвід члена Дорадчої групи, а також заяви про відвід розглядаються Дорадчою групою відповідно до Положення. Своїм рішенням Дорадча група може відмовити члену Дорадчої групи в задоволенні його заяви про самовідвід або відмовити у заяві про відвід, поданій кандидатом, чи задовольнити їх. Член Дорадчої групи, який заявив самовідвід або якому заявлено відвід кандидатом на посаду судді Конституційного Суду, участі у голосуванні не бере.
{Частина тридцята статті 10 - 2 в редакції Закону № 3277-IX від 27.07.2023 }
31. Організаційно-технічне забезпечення діяльності Дорадчої групи покладається на орган, який здійснює організаційне забезпечення діяльності Конституційного Суду, у межах видатків, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік для фінансування діяльності Конституційного Суду.
32. Рішення Дорадчої групи у процесі конкурсного відбору кандидатів на посаду судді Конституційного Суду (про оцінювання кандидатів на посаду судді Конституційного Суду за критеріями високих моральних якостей та визнаного рівня компетентності у сфері права) може бути оскаржене в судовому порядку та скасоване виключно з таких підстав:
1) склад Дорадчої групи, який ухвалив відповідне рішення, був неповноважним;
2) рішення не підписано будь-ким із складу членів Дорадчої групи, які брали участь у його ухваленні;
3) рішення не містить мотивів, з яких Дорадча група дійшла відповідних висновків.
{Статтю 10 - 2 доповнено частиною тридцять другою згідно із Законом № 3277-IX від 27.07.2023 }
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.