Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 19.04.2016 року у справі №927/1178/15 Постанова ВГСУ від 19.04.2016 року у справі №927/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 19.04.2016 року у справі №927/1178/15

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2016 року Справа № 927/1178/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б. - головуючого Алєєвої І.В. Кравчука Г.А. за участю представників:позивача (прокуратури)Збарих С.М. - прокурор відділу Генеральної прокуратури України відповідачівМуляренко К.О. - довіреність від 11.12.2015 р. третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Заступника прокурора міста Києвана постановувід 02.02.2016 року Київського апеляційного господарського судуу справі№927/1178/15 господарського суду Чернігівської областіза позовом Заступника прокурора Чернігівської області в інтересах державидо - Чернігівської міської ради; - Автокооперативу №34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спідки автомобілістів третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаЧернігівське міське управління юстиціїпровизнання недійсними рішень та договору оренди

В С Т А Н О В И В :

У вересні 2015 року Заступник прокурора Чернігівської області звернувся до господарського суду Чернігівської області з позовом до Чернігівської міської ради, Автокооперативу №34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спідки автомобілістів, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Чернігівське міське управління юстиції про:

- визнання недійсним пункту 1.1 рішення двадцять сьомої сесії шостого скликання Чернігівської міської ради від 30.11.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок юридичним особам в межах м. Чернігова";

- визнання недійсним пункту 16 рішення тридцять третьої сесії шостого скликання Чернігівської міської ради від 30.09.2013 року "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою та надання, передача земельних ділянок юридичним та фізичним особам";

- визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 31.10.2013 року № 1197 площею 0,0750 га (кадастровий номер 7410100000:01:045:0052), розташованої по вул. Любецькій, 163 у м. Чернігові, укладеного між Чернігівською міською радою та Автокооперативом № 34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів;

- скасування рішення державного реєстратора реєстраційної служби Чернігівського міського управління юстиції про державну реєстрацію іншого речового права від 23.12.2013 року індексний номер 9378369 щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки від 31.07.2013 року № 1197 площею 0,0750 га (кадастровий номер 7410100000:01:045:0052), розташованої по вул. Любецькій 163 у м. Чернігові, укладеного між Чернігівською міською радою та Автокооперативом № 34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що при передачі спірної земельної ділянки в оренду Чернігівською міською радою було допущено порушення приписів частини 2 статті 124, статті 134 Земельного кодексу України.

У відзиві на позовну заяву Чернігівська міська рада просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до положень статуту Автокооперативу №34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів випливає право та безпосередня можливість здійснення будівництва нових гаражів для подальшого зберігання транспортних засобів членів кооперативу. Тобто, Автокооператив №34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спідки автомобілістів є гаражно-будівельним кооперативом, відповідає вимогам статті 41 Земельного Кодексу України для надання за рішенням органу місцевого самоврядування земельної ділянки в оренду для гаражного будівництва відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Рішенням господарського суду Чернігівської області від 27.10.2015 року (суддя В.М. Репех) в позові відмовлено повністю.

Суд першої інстанції встановивши, що статутом Автокооперативу № 34 визначено право та безпосередня можливість здійснення будівництва нових гаражів дійшов висновку, що правовий статус Автокоперативу № 34 відповідає вимогам статті 41 Земельного кодексу України для надання за рішенням органу місцевого самоврядування земельної ділянки в оренду для гаражного будівництва відповідно до затвердженої містобудівної документації в порядку передбаченому статями 123, 124 Земельного кодексу України.

Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку, що при укладенні договору оренди земельної ділянки орендодавець земельної ділянки - Чернігівська міська рада встановила розмір орендної плати земельної ділянки по вул. Любецькій, 163 не за власною ініціативою, а виключно на підставі регуляторного акта, щодо затвердження ставок земельного податку та розміру орендної плати. Встановлений у договорі оренди земельної ділянки №1197 розмір орендної плати відповідає вимогам статтям 276.1, 274.1, 288.4, 288.5 Податкового кодексу України та рішенню Чернігівської міської ради від 29.07.2011 року.

За апеляційною скаргою Заступника прокурора Чернігівської області Київський апеляційний господарський суд (судді: В.В. Сулім, О.М. Коротун, О.М. Гаврилюк), переглянувши рішення господарського суду Чернігівської області від 27.10.2015 р. в апеляційному порядку, постановою від 02.02.2016 року, вказане рішення залишив без змін з тих же підстав.

Заступник прокурора міста Києва подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Чернігівської області від 27.10.2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 року в частині відмови у задоволені позову заступника прокурора Чернігівської області про визнання недійсним пункту 1.1 рішення Чернігівської міської ради від 30.11.2012 року та пункту 16 рішення Чернігівської міської ради від 30.09.2013 року, договору оренди земельної ділянки від 31.10.2013 року №1197 та прийняти в цій частині нове рішення, яким позов задовольнити, в іншій частині рішення залишити без змін, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 41, 116, 124, 134, 135 Земельного кодексу України, статей 2, 6 Закону України "Про кооперацію" та статей 1, 3 Закону України "Про об'єднання громадян".

Заявник касаційної скарги зазначає, що судами невірно визначено правовий статус Автокооперативу №34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спідки автомобілістів та не враховано, що автокооператив створено відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян", а не на підставі Закону України "Про кооперацію".

На думку скаржника, суди не вірно застосували приписи Закону України "Про кооперацію" та не застосувавши Закон України "Про об'єднання громадян", дійшли помилкового висновку, що Автокооператив №34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спідки автомобілістів відноситься до гаражно - будівельних кооперативів, які мають право на безоплатне отримання земельних ділянок в порядку статті 41 Земельного кодексу України.

У відзиві на касаційну скаргу Чернігівська міська рада просить у задоволенні касаційної скарги відмовити посилаючись на те, що виходячи з положень статуту Автокооперативу №34 останній за своїми ознаками є гаражно - будівельним кооперативом.

На думку відповідача, судами першої та апеляційної інстанції правильно та в повній мірі було з'ясовано усі обставини справи, при цьому, не було допущено жодного порушення норм матеріального та процесуального права.

Автокооператив №34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів надав на адресу Вищого господарського суду заяву про розгляд справи без участі уповноваженого представника.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні прокурора та представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, рішенням двадцять сьомої сесії шостого скликання Чернігівської міської ради від 30.11.2012 року "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок юридичним особам в межах м. Чернігова" Автокооперативу № 34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку по вул. Любецькій, 163 у м. Чернігові, суміжно з орендованою земельною ділянкою для гаражного будівництва (том 1 а.с.28).

Рішенням тридцять третьої сесії шостого скликання Чернігівської міської ради від 30.09.2013 року "Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою та надання, передача земельних ділянок юридичним та фізичним особам" Автокооперативу № 34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів було затверджено проект землеустрою щодо відведення та передано у короткострокову оренду, строком до 30 вересня 2016 року земельну ділянку площею 0,0750 га по вул. Любецькій, 163 у м. Чернігові (кадастровий номер 7410100000:01:045:0052) для гаражного будівництва. Вказаним рішення також було встановлено Автокооперативу № 34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів розмір орендної плати на рівні 3-кратного розміру земельного податку.

31.10.2012 року між Чернігівською міською радою (орендодавець) та Автокооперативом № 34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів (Орендар) було укладено договір оренди земельних ділянок № 1197.

Вказаний договір зареєстровано Реєстраційною службою Чернігівського міського управління юстиції на підставі рішення державного реєстратора від 23.12.2013 року за індексним номером 9378369.

За умовами укладеного договору, Автокооперативу № 34 передано в короткострокове платне користування земельну ділянку в. м. Чернігові для гаражного будівництва по вул. Любецькій. 163 площею 0,075 га (кадастровий номер 7410100000:01:045:0052).

Договір укладено строком до 30.09.2016 року.

Судова колегія вважає за необхідне зазначити, що за приписами статей 13, 14 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Згідно з статтями 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Як передбачено статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Вищенаведене дозволяє дійти висновку про те, що реалізуючи надані Конституцією та законодавством України повноваження у галузі земельних відносин Чернігівська міська рада зобов'язана діяти виключно в інтересах її територіальної громади, не порушуючи при цьому баланс інтересів держави, територіальної громади та окремих громадян.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судами першої та апеляційної інстанції, спірна земельна ділянка рішенням Чернігівської міської ради від 30.09.2013 року була передана у короткострокову оренду Автокооперативу №34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів на підставі положень статті 41 Земельного кодексу України.

За приписами частини 1 статті 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Наведеною нормою передбачено можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність або надання в оренду, зокрема, юридичній особі для здійснення гаражного будівництва за умови, що така особа створена як гаражно-будівельний кооператив, а тому при вирішенні питання щодо надання земельної ділянки в порядку, визначеному наведеною нормою, слід в обов'язковому порядку враховувати мету створення відповідного кооперативу, яка має відповідати встановленим вимогам до порядку створення такого кооперативу, як спеціальному суб'єкту, передбаченого статтею 41 Земельного кодексу України.

Відповідно до приписів статті 94 Господарського кодексу України кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватись у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо)

Відповідно до статті 1 Закону України "Про кооперацію" кооперація - система кооперативних організацій, створених з метою задоволення економічних, соціальних та інших потреб своїх членів.

Статтею 2 Закону "Про кооперацію" визначено термін обслуговуючий кооператив. Так обслуговуючий кооператив це кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Статтею 6 Закону України "Про кооперацію" встановлено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.

Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про кооперацію" статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність.

Згідно статті 22 Закону України "Про кооперацію" земля кооперативу складається із земельних ділянок, наданих йому в оренду або придбаних ним у власність. Землі загального користування дачного кооперативу безоплатно передаються йому у власність із земель державної або комунальної власності відповідно до закону.

Під час розгляду справи судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що згідно пункту 1.1 статуту Автокооперативу № 34 Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів він являється добровільною неприбутковою громадською організацією, яка не займається комерційною діяльністю і утримується за рахунок членських внесків членів автокооперативу.

Пунктом 1.2 статуту визначено, що основна діяльність автокооперативу направлена на зберігання транспортних засобів, що знаходяться у приватній власності громадян членів автокооперативу, та благоустрій території автокооперативу.

Відповідно до положень пункту 1.3 статуту автокооператив в своїй діяльності керується Конституцією України, діючим законодавством, цим Статутом, Статутом Деснянської районної організації Всеукраїнської Спілки автомобілістів і діє на основі рівноправності членів автокооперативу, самоуправління, законності і гласності.

Пунктами 1.10 та 1.11 статуту визначено можливість будівництва гаражів членами автокооперативу, їх розміри та площа. В разі порушень правил, щодо площі та розміру збудованого гаража, таке будівництво буде вважатися самовільним.

Відповідно до пункту 4.5 статуту в щойно створених автокооперативах та в разі розширення території автокооперативу, його перебудови, при появі нових місць для будівництва нових гаражів прийом нових членів відбувається тільки по направленню ради Деснянської районної організації Всеукраїнської Спілки автомобілістів, з послідуючим затвердженням членства на чергових зборах автокооперативу.

Відповідно до пункту 4.8 статуту, гаражі побудовані (встановлені) на земельній ділянці автокооперативу, є власністю членів автокооперативу і знаходяться в їх користуванні на весь період перебування їх членами.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2, 2.3 статуту автокооператив створюється за сприянням районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів для зберігання транспортних засобів, що знаходяться у приватній власності громадян.

При необхідній кількості заяв районна організація Всеукраїнської Спілки автомобілістів разом з Деснянською районною радою вирішує питання про виділення в постійне користування земельної ділянки під територію авто кооперативу.

Після виділення земельної ділянки та після розробки проекту розміщення гаражів і об'єктів загального користування районна організація Всеукраїнської Спілки автомобілістів організовує і проводить установчі збори членів цієї організації, які в подальшому стануть членами конкретного автокооперативу.

Згідно пункту 6.2.1 статуту член автокооперативу має право побудувати підрядним чи господарським методом капітальний гараж (встановити збірно-металевий) та зберігати в ньому особистий транспортний засіб.

Одним з обов'язків правління автокооперативу є розподіл наявних в автокооперативі місць для будівництва (установки) гаражів конкретному члену автокооперативу.

Пунктом 8.6 статуту встановлено що виконавчим органом автокооперативу є правління автокооперативу. Одним з обов'язків правління автокооперативу є розподіл наявних в автокооперативі місць для будівництва (установки) гаражів конкретному члену автокооперативу по направленню районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів.

Дослідивши статут Автокоперативу № 34, суди дійшли висновку, що останній є гаражно-будівельним кооперативом, з метою та підставою його створення, саме, для будівництва та обслуговування гаражів його членами, що в свою чергу підпадає під дію статті 41 Земельного кодексу України для надання за рішенням органу місцевого самоврядування земельної ділянки в оренду для гаражного будівництва відповідно до затвердженої містобудівної документації, як спеціальному суб'єкту.

Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази. У касаційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає прийняті у справі рішення та постанову такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається.

Доводи заявника викладені ним у касаційній скарзі, колегія вважає непереконливими та такими, що не відповідають приписам чинного законодавства, спростовуються матеріалами та встановленими обставинами справи.

Керуючись пунктом 1 статті 1119, статтями 1115, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,-

П О С Т А Н О В И В :

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.02.2016 р. у справі № 927/1178/15 та рішення господарського суду Чернігівської області від 27.10.2015 року залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

Головуючий суддя Т. Дроботова

Судді: І. Алєєва

Г. Кравчук

logo