Історія справи
Ухвала КГС ВП від 28.01.2018 року у справі №910/5721/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2018 року
м. Київ
Справа № 910/5721/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Баранець О.М. - головуючий, Вронська Г.О., Студенець В.І.,
за участю секретаря судового засідання Низенко В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали касаційної скарги Приватного акціонерного товариства "Домінік" (Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер")
на рішення Господарського суду міста Києва
у складі судді: Трофименко Т.Ю.
від 29.05.2017 року
на постанову Київського апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Буравльов С.І.- головуючий, судді: Власов Ю.Л., Андрієнко В.В.
від 07.09.2017 року
за позовом Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер"
до Публічного акціонерного товариства "Київенерго"
про зобов'язання вчинити дії
за участю представників:
позивача: не з'явився
відповідача: Дуднік-Дубіняк Д.І.
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2017 року Приватне акціонерне товариство "Полтавакондитер" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Київенерго", в якому просило зобов'язати відповідача прийняти на комерційний облік 4 лічильники типу Gross WMZ-UA, виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозберігаючі системи", занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки № У2638, за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078, які встановлені в нежитловому приміщенні житлового будинку № 74-А по вул. Гончара у м. Києві, що належить Публічному акціонерному товариству "Полтавакондитер", та проводити нарахування оплати за спожиту теплову енергію з урахуванням їх показників.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, як виконавець послуг з теплопостачання, зловживає своїм монопольним становищем, відмовляється укласти з позивачем договір на постачання теплової енергії з урахуванням лічильників, встановлених у належному позивачу нежитловому приміщенні, посилається на необхідність погодження проектно-технічної документації на встановлені лічильники теплової енергії з Департаментом технічного забезпечення обліку СВП "Київські теплові мережі" ПАТ "Київенерго", не приймає їх на облік та не використовує їх показники під час нарахування плати за надані послуги та такі дії відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки теплолічильники вже були належним чином встановлені відповідно до технічних умов та робочого проекту, прийняті в експлуатацію попереднім виконавцем послуг з теплопостачання та за їх показниками здійснювалась оплата послуг, в тому числі і на рахунок відповідача, як нового виконавця послуг, а чинне законодавство не передбачає можливості після підписання акту про введення в експлуатацію теплового лічильника та у разі зміни виконавця послуг по теплопостачанню вимагати від споживача погодження проектно-технічної документації на ці лічильники, здійснювати її корегування або погодження. Зазначені дії відповідача порушують права позивача, як споживача послуг, на оплату за фактично спожиту теплову енергію, у зв'язку з чим відповідач зобов'язаний прийняти такі лічильники на комерційний облік та нараховувати оплату за спожиту теплову енергію з урахуванням їх показників.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 29.05.2017 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2017 року, в задоволенні позову відмовлено повністю.
Судові рішення мотивовані тим, що позивач не дотримався порядку прийняття комерційних вузлів обліку в експлуатацію, встановленого Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007 року, зокрема не надав доказів погодження проекту на вузли обліку (спірні лічильники) з енергопостачальною організацією та метрологічним центром ЦОВМ відповідно до вимог пункту 7.2.31 Правил, а надане ним погодження робочого проекту на спірні лічильники Комунальним підприємством "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" не свідчить про дотримання вимог пункту 7.2.31 Правил, оскільки Комунальне підприємство "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" не мало ліцензії на здійснення діяльності з постачання теплової енергії станом на момент погодження проекту.
Позивач подав до Касаційного господарського суду касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 29.05.2017 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2017 року, а справу передати на новий розгляд до господарського суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права. Зокрема, зазначає про те, що суди попередніх інстанцій не в повному обсязі дослідили обставини справи та не надали оцінки доказам та посиланням позивача, надавши перевагу лише доказам та доводам відповідача. Вказує на те, що в оскаржуваних рішенні та постанові суди попередніх інстанцій не зазначили конкретні порушення вимог чинного законодавства, допущені позивачем під час прийняття вузлів обліку в експлуатацію, не проаналізували вимог, які висував відповідач до робочого проекту на спірні лічильники, щодо їх відповідності вимогами чинного законодавства, не обґрунтували підстав відхилення доказів та аргументів позивача. За твердженням позивача, Комунальне підприємство "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" здійснювало діяльність з постачання теплової енергії, а тому було теплопостачальною організацією, суди попередніх інстанцій фактично встановили неправомірні дії зазначеного комунального підприємства, однак в порушення статті 27 Господарського процесуального кодексу України в редакції, чинній до 15.12.2017 року, не залучили його до участі у справі в якості третьої особи, в межах розгляду даної справи не може розглядатися питання неправомірності дій Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району", оскільки такі вимоги сторонами не заявлялись та комунальне підприємство, яке вчиняло ці дії, до участі у справі не залучався.
11.04.2018 року відповідач подав до Касаційного господарського суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів без змін, посилаючись на те, що вузол обліку позивача не введений в експлуатацію належним чином, позивач не надав документів, які б підтверджували статус Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" як енергопостачальної/теплопостачальної організації, робочий проект містить зауваження, які не були усунуті позивачем, у зв'язку з чим відповідач не мав підстав його погоджувати та приймати на абонентський облік спірний вузол обліку теплової енергії.
Колегія суддів, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення господарськими судами попередніх інстанцій, дослідивши правильність застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та дотримання норм процесуального права, вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 07.12.2004 року між Приватним підприємством "Лель" (продавець) та Відкритим акціонерним товариством "Полтавакондитер", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Полтавакондитер", правонаступником якого в свою чергу є Приватне акціонерне товариство "Домінік" (покупець), було укладено договір купівлі-продажу нежитлового приміщення, відповідно до пункту 1 якого продавець продав належне йому на праві власності, а покупець купив нежиле приміщення, що знаходиться в місті Києві по вулиці Олеся Гончара, 74 А, загальною площею 150,9 кв.м.
10.12.2004 року на виконання умов зазначеного договору Приватним підприємством "Лель" було передано, а Відкритим акціонерним товариством "Полтавакондитер" прийнято групу нежитлових приміщень № 47, загальною площею 150,9 кв.м, розташованих за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, 74 (літ.А), про що сторонами складено та підписано акт приймання-передачі.
Право власності на вказане приміщення було зареєстровано за позивачем, що підтверджується реєстраційним посвідченням від 22.12.2004 року, виданим Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна. Зазначений об'єкт нерухомого майна було записано в реєстрову книгу № 16п-136 за реєстровим номером № 2299п.
26.06.2014 року між Публічним акціонерним товариством "Полтавакондите" (замовник) та Товариством з обмеженою діяльністю "Семпал-Сервіс" (підрядник) укладено договір № 64/91/14 про виконання робіт, згідно з пунктом 1.1. якого підрядник зобов'язався за завданням замовника і за його рахунок виконати роботи з: надання та погодження з Комунальним підприємством "ЦОС Шевченківського району" технічних умов на проектування чотирьох вузлів комерційного обліку теплової енергії; розробки, виготовлення та погодження з Комунальним підприємством "ЦОС Шевченківського району" проектно-кошторисної документації для чотирьох вузлів комерційного обліку теплової енергії; монтажу приладів обліку теплової енергії в нежитловому приміщенні, розміщеному за адресою: м. Київ, вул. Олеся Гончара, 74 (літ. А); обрізання двох радіаторів; введення приладів обліку в експлуатацію.
На виконання умов зазначеного договору Товариством з обмеженою діяльністю "Семпал-Сервіс" було виготовлено робочий проект ЕС.2014.КВ051-АТП, який було погоджено Комунальним підприємством "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району".
02.07.2014 року представниками Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер", Товариства з обмеженою діяльністю "Семпал-Сервіс" та Комунального підприємства "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" було складено акт про введення в експлуатацію вузлів комерційного обліку теплової енергії, а саме чотирьох лічильників типу Gross WMZ-UA, виробництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергозберігаючі системи", занесених до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки № У2638, за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078.
26.04.2014 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії", яким було внесено зміни до Закону України "Про житлово-комунальні послуги", зокрема статтю 19 було доповнено частиною 4, відповідно до якої виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).
Станом на момент вирішення спору по суті договору на постачання теплової енергії між Приватним акціонерним товариством "Полтавакондитер" та Публічним акціонерним товариством "Київенерго" не укладено.
27.10.2015 року відокремлений структурний підрозділ "Київські теплові мережі" Публічного акціонерного товариства "Київенерго" повідомив Приватне акціонерне товариство "Полтавакондитер" листом № 5977 про наявність зауважень до робочого проекту на вузли обліку позивача та відмову у прийнятті лічильників на комерційний облік енергопостачальника та зазначив про необхідність: вилучення з тексту проекту посилання на документи, які втратили чинність, а саме СНиП 2.04.05 "Тимчасові правила обліку відпускання і споживання теплової енергії" Міністерства енергетики та електрифікації України, м. Київ, 1996 року; доповнення інформацією щодо обладнання будівлі загальнобудинковим комерційним вузлом обліку; зазначення, за допомогою якої установки (елеваторної, циркуляційно-змішувальної насосної, тощо) виконується приєднання системи опалення будинку до теплових мереж; зазначення кількості поверхів будівлі, в якій розташоване нежитлове приміщення, поверху будівлі, на якому розташоване нежитлове приміщення; типу розводки системи опалення будинку, типу розводки системи опалення нежитлових приміщень; доповнення розрахунком максимальної та мінімальної витрати теплоносія окремо для кожного вузла обліку теплової енергії; обґрунтування рівномірного розподілення витрати теплоносія для приладів № 1, № 2, № 3, № 4. Також зазначено про наявність підстав для доповнення проекту кресленням плану нежитлового приміщення з розводкою системи опалення, місцем встановлення радіаторів, місцем встановлення вузлів обліку теплової енергії; схемою існуючої системи опалення будинку по вул. Олеся Гончара, 74-А, гідравлічним розрахунком існуючої системи опалення будинку по вул. Олеся Гончара, 74-А, з врахуванням втрат тиску, після встановлення вузлів обліку споживача, тощо.
За твердженням Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер" зазначені зауваження є безпідставними, а дії відповідача, який відмовляється приймати лічильники на облік та не використовує їх показники під час нарахування плати за надані послуги не відповідають вимогам чинного законодавства, що стало підставою для звернення Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер" до суду з даним позовом.
Відповідно до пункту 7 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1198 від 03.10.2007 року (далі за текстом - Правила користування тепловою енергією), усі системи теплопостачання і теплоспоживання повинні бути забезпечені вузлами обліку відповідно до затверджених технічних умов і проектів.
Згідно з пунктами 17, 19 зазначених Правил для обліку відпуску та споживання теплової енергії застосовуються прилади комерційного обліку, занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, або ті, що пройшли державну метрологічну атестацію. Після технічного огляду вузла обліку теплопостачальна організація видає акт про його прийняття в експлуатацію. Споживач за показами вузла обліку визначає обсяг спожитої теплової енергії та параметри теплоносія і заносить ці дані до журналу обліку споживання теплової енергії.
Відповідно до вимог Закону України "Про електроенергетику", Закону України "Про теплопостачання", Положення про Міністерство палива та енергетики України, з метою дотримання єдиних положень і вимог щодо організації експлуатації теплового устаткування та мереж, виконання яких забезпечує надійну, безпечну та ефективну роботу цього теплового устаткування та мереж, Наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.03.2007 року за № 197/13464, затверджено Правила технічної експлуатації теплових установок і мереж.
Згідно з пунктом 3 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж прилад комерційного обліку теплової енергії - засіб вимірювальної техніки, що має нормовані метрологічні характеристики, тип якого внесено до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, або такий, що пройшов державну метрологічну атестацію, на основі показань якого визначається обсяг спожитої теплової енергії; введення в експлуатацію - подія, що фіксує готовність споруд і устаткування до використання за призначенням, документально оформлена в установленому порядку.
Пунктом 7.2.31. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж передбачено, що допуск до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача здійснюється представником енергопостачальної організації в присутності представників споживача та метрологічного центру ЦОВМ (центр спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології), про що складається відповідний акт. Акт складається у трьох примірниках, один з яких одержує представник споживача, другий - представник енергопостачальної організації, а третій - представник метрологічного центру ЦОВМ. Акт допуску до експлуатації вузла обліку теплової енергії у споживача затверджується керівником енергопостачальної організації. Для допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації представник споживача повинен подати: принципову схему теплового пункту; проект на вузол обліку, погоджений з енергопостачальною організацією та метрологічним центром ЦОВМ; паспорти на ЗВТ вузла обліку; документи про повірку ЗВТ вузла обліку з чинним тавром державного повірника; свідоцтво про державну метрологічну атестацію вузла обліку теплової енергії (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об'єм теплоносія методом змінного перепаду тиску); акт про відповідність монтажу вимогам чинних нормативних документів (ця вимога стосується тільки тих ЗВТ, які вимірюють масу або об'єм теплоносія методом змінного перепаду тиску); змонтований і перевірений на працездатність вузол обліку теплової енергії і теплоносія, уключаючи ЗВТ, що реєструють параметри теплоносія. При допуску вузла обліку до експлуатації має бути перевірено: відповідність заводських номерів на ЗВТ обліку вказаним у їх паспортах; відповідність діапазонів вимірювань установлених ЗВТ обліку діапазонам вимірюваних параметрів; якість монтажу ЗВТ і ліній зв'язку, а також відповідність монтажу до вимог паспортів і проектної документації; наявність пломб. У разі виявлення порушень вимог цих Правил вузол обліку до експлуатації не приймається і в акті наводиться повний перелік виявлених недоліків із зазначенням пунктів Правил, положення яких порушено. При допуску до експлуатації вузла обліку у споживача після одержання акта представник енергопостачальної організації пломбує ЗВТ вузла обліку теплової енергії і теплоносія. Вузол обліку споживача визнається допущеним до ведення обліку отриманої теплової енергії і теплоносія після підписання акта представниками енергопостачальної організації, споживача і метрологічного центру ЦОВМ та його затвердження в установленому порядку. Облік теплової енергії і теплоносія на основі показів ЗВТ вузла обліку споживача здійснюється з моменту підписання акта про його прийняття в експлуатацію. Виклик споживачем представника енергопостачальної організації та метрологічного центру ЦОВМ для оформлення допуску вузла обліку до експлуатації здійснюється не менше ніж за 5 днів до передбаченого дня оформлення вузла обліку, а рішення про допуск в експлуатацію має бути прийнято не пізніше ніж через 10 днів з моменту подання заявки споживачем. Перед кожним опалювальним сезоном здійснюється перевірка готовності вузла обліку теплової енергії до експлуатації, про що складається відповідний акт.
Таким чином, як правильно зазначено судами попередніх інстанцій, чинним законодавством передбачено чіткий порядок прийняття вузла обліку теплової енергії в експлуатацію, зокрема необхідною умовою для допуску вузла обліку теплової енергії до експлуатації є подання представником споживача, в тому числі проекту на вузол обліку, погоджений з енергопостачальною організацією та метрологічним центром ЦОВМ.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про електроенергетику" діяльність з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії, здійснення функцій гарантованого покупця, здійснення функцій системного оператора, здійснення функцій оператора ринку здійснюється за умови отримання відповідної ліцензії, яка видається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Ліцензія на здійснення діяльності з виробництва, передачі та постачання електричної енергії видається національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про теплопостачання" господарська діяльність з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії підлягає ліцензуванню в порядку, встановленому законом.
Статтею 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягають, в тому числі такі види господарської діяльності: виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що робочий проект ЕС.2014.КВ051-АТП на спірні лічильники за номерами 14012371, 14012386, 1412381, 14012078 було виготовлено Товариством з обмеженою діяльністю "Семпал-Сервіс" на виконання договору № 64/91/14 від 26.06.2014 року і зазначений проект було погоджено Комунальним підприємством "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району".
Однак, станом на момент погодження робочого проекту ЕС.2014.КВ051-АТП на спірні лічильники Комунальне підприємство "Центр обслуговування споживачів Шевченківського району" не мало ліцензії на здійснення діяльності з постачання теплової енергії станом на момент погодження проекту.
При цьому доказів погодження робочого проекту на вузли обліку (спірні лічильники) з енергопостачальною організацією та метрологічним центром ЦОВМ відповідно до вимог пункту 7.2.31. Правил матеріали справи не містять.
Прийнявши до уваги наведені вище вимоги чинного законодавства та встановивши зазначені обставини суди дійшли правильного висновку про те, що позивач не дотримався порядку прийняття комерційних вузлів обліку в експлуатацію (спірних лічильників), встановленого Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007 року, у зв'язку з чим правильно та обґрунтовано задовольнили позовні вимоги.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання позивача в касаційній скарзі на те, що в оскаржуваних рішенні та постанові суди попередніх інстанцій не зазначили конкретні порушення вимог чинного законодавства, допущені позивачем, оскільки такі твердження є безпідставними та спростовуються змістом оскаржуваних судових актів, в яких суди послались на те, що позивач не дотримався порядку прийняття комерційних вузлів обліку в експлуатацію, встановленого Правилами технічної експлуатації теплових установок і мереж, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007 року, зокрема пункту 7.2.31. Порядку.
Відповідно до статті 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.
Матеріали справи свідчать про те, що місцевий господарський суд всебічно, повно і об'єктивно дослідив матеріали справи в їх сукупності, дав правильну юридичну оцінку обставинам справи та обґрунтовано, з дотриманням норм процесуального права та правильним застосуванням норм матеріального права вирішив спір у справі. Переглядаючи справу в апеляційному провадженні господарський суд апеляційної інстанції правильно залишив прийняте місцевим господарським судом рішення без змін.
Доводи заявника касаційної скарги про порушення і неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права під час прийняття оскаржуваних рішення та постанови не знайшли свого підтвердження, у зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування законних та обґрунтованих судових рішень колегія суддів Касаційного господарського суду не вбачає.
З огляду на зазначене колегія суддів дійшла висновку, що рішення місцевого господарського суду та постанову суду апеляційної інстанції слід залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд - ,
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Домінік" (Приватного акціонерного товариства "Полтавакондитер") залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 29.05.2017 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.09.2017 року у справі № 910/5721/17 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий О. Баранець
Судді Г. Вронська
В. Студенець