Історія справи
Ухвала КАС ВП від 28.01.2018 року у справі №818/2896/14
ВЕРХОВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.01.2018 м. Київ
справа № 818/2896/14
провадження № К/9901/3407/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Бучик А.Ю. (суддя-доповідач),
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Відділу Держземагенства у Буринському районі Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду у складі судді Опімах Л.М. від 11 листопада 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Перцової Т.С., Жигилія С.П., Русанової В.Б. від 29 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом Фермерського господарства «Едельвейс - 2007» до Відділу Держземагенства у Буринському районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
П О С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство «Едельвейс - 2007» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати протиправними дії Відділу Держземагентства у Буринському районі Сумської області щодо застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки коефіцієнта Кф1 до площі земельної ділянки 75491 кв.м. та зобов'язати видати Витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться за адресою: Сумська область, м. Буринь, вул.. Лікарняна, 3, (кадастровий номер 5920910100:00:013:0041) з використанням при її розрахунку середньозваженого (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання земельної ділянки: Кф « 1» для площі 2,3742 га під забудовою та Кф « 0,1» до площі 5,1749, вільної від забудови.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2015 року, позов задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, Відділ Держземагенства у Буринському районі Сумської області звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове - про відмову в задоволенні адміністративного позову повністю. Зазначає, що судами попередніх інстанцій зроблено помилкові висновки стосовно законності кадастрового плану розробленого у 2014 році Буринським районним виробничим відділом Сумської регіональної філії ДП "Центр ДЗК", яким земельна діланка загальною площею 7,5491 га розмежована на земельну ділянку під забудовою площею 2,3285 га і вільну від забудови площею 5,2206 га. Вказує, що площа земельної ділянки за адресою: Сумська область, м. Буринь, вул.. Лікарняна, 3, (кадастровий номер 5920910100:00:013:0041) становить 7,5491 га під господарськими будівлями і спорудами і не є розмежована на земельну ділянку під забудовою площею 2,3285 га і вільну від забудови площею 5,2206 га; зовнішні межі є межами земельної ділянки, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру; земельна ділянка сформована під одним кадастровим номером для площі 7,5491 га.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Судами встановлено, що між Фермерським господарством «Едельвейс-2007» (орендар) та Буринською міською радою (орендодавець) укладено Договір оренди землі (нежитловими приміщеннями) від 16 квітня 2010 року (далі - Договір).
В пунктах 1-3 Договору визначено, що відповідно до рішення двадцять шостої сесії п'ятого скликання Буринської міської ради від 16 березня 2010 року орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під нежитловим приміщенням, яка знаходиться в м. Буринь, вул. Лікарняна, 3. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,5491 га, у тому числі 7,5491 га із земель міської ради. На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна.
14 липня 2014 року відповідач листом №27-28-0.4-901/2-14 надав витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться за адресою: Сумська область, м. Буринь, вул. Лікарняна, 3. Відповідно до інформації, викладеної у зазначеному витягу, відповідачем при розрахунку враховано загальну площу земельної ділянки - 75 491,00 м.кв., під забудовою 75 491,00 м.кв. - з використанням при її розрахунку коефіцієнту функціонального використання земельних ділянок (Кф) 1.
22 вересня 2014 року Фермерське господарство «Едельвейс-2007» звернулося до Відділу Держземагенства у Буринському районі Сумської області з заявою, в якій просило надати витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що знаходиться за адресою: Сумська область, м. Буринь, вул. Лікарняна, 3 (кадастровий номер 5920910100: 00:013:0041), з використанням при її розрахунку коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки (Кф) 1,0 під забудовою (під будівлями) та 0,1 на земельній ділянці, вільній від забудови. Запропоновано відповідачу у разі необхідності, провести огляд спірної земельної ділянки. До заяви додано копію кадастрового плану земельної ділянки, згідно з яким загальна площа земельної ділянки складає 7,5491 га, в т.ч. під забудовою - 2,3285 га та вільна від забудови 5, 2206 га.
Листом № 27-28-01-1227/2-14 від 22 вересня 2014 року Відділом Держземагенства у Буринському районі Сумської області надано відповідь, відповідно до якої заяву позивача залишено без задоволення.
Не погоджуючись з діями відділу, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки вищевказана земельна ділянка, що знаходить за адресою: Сумська область, Буринь, вул. Лікарняна, буд 3 має загальну площу 7,5491 га, з яких - під забудовою 2,3742 га, вільна від забудови 5,1749 га, при проведенні нормативної грошової оцінки коефіцієнт Кф повинен застосовуватись відповідно як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання: Кф "1" для площі 2,3742 га під забудовою та Кф "0,1" до площі 5,1749 га вільної від забудови.
Колегія суддів погоджується із вказаними висновками, виходячи з наступного.
Нормами статті 201 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
При цьому, під рентним доходом розуміється дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель (частина 5 стаття 5 Закону України «Про оцінку земель»).
Статтями 13, 18 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель; відчуження земельних ділянок площею понад 50 гектарів, що належать до державної або комунальної власності, для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (норми статей 20, 23 Закону України «Про оцінку земель»).
Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 року за № 388/12262 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1.3 Порядку нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Під час розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів ураховується коефіцієнт функціонального використання земель.
Пунктом 3.1 Порядку встановлено, що в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою 8 (пункт 3.2 Порядку).
Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = В х Нп : Нк х Кф х Км, де Кф є коефіцієнтом, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км є коефіцієнтом, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
В пункті 3.5 Порядку передбачено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Перелік категорій земель за функцією використання із зазначенням коефіцієнтів функціонального використання наведено у Додатку № 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку.
Використовуючи Перелік, при оцінюванні одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів ураховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, зокрема: землі сільськогосподарського призначення під господарськими будівлями і спорудами - значення коефіцієнта Кф 1,0; інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту - значення коефіцієнта Кф 0,1.
Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання (пункт 3.5 Порядку).
Судами попередніх інстанції вірно зазначено, що оскільки спірна земельна ділянка (Сумська область, Буринь, вул. Лікарняна, буд. 3) має загальну площу 7,5491 га, з яких під забудовою перебуває 2,3742 га та вільна від забудови - 5,1749 га, то при проведенні нормативної грошової оцінки коефіцієнт Кф повинен застосовуватись відповідно, як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання: Кф « 1» для площі 2,3742 га під забудовою та Кф « 0,1» до площі 5,1749 га, вільної від забудови.
Колегія суддів погоджується з покликанням суду апеляційної інстанції про безпідставність доводів відповідача про те, що кадастрова документація (2014 року), не є належною технічною документацією, а тому не є підставою для висновку про функціональне використання частин спірної земельної ділянки по вул.Лікарняній, 3 у м.Буринь.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій правильно та повно встановили обставини справи і ухвалили судові рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 341,343,349,350,355,356 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Відділу Держземагенства у Буринському районі Сумської області залишити без задоволення, а постанову Сумського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2015 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя - доповідач А.Ю. Бучик
судді М.М. Гімон
Л.Л. Мороз