Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.04.2018 року у справі №808/3537/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 квітня 2018 року
Київ
справа №808/3537/16
адміністративне провадження №К/9901/32936/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Юрченко В.П., суддів - Васильєвої І.А., Пасічник С.С., розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргуОСОБА_2на постановуДніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2017 (колегія у складі суддів: І.В. Юрко, М.М. Гімон, С.Ю. Чумак)у справі №808/3537/16за позовомОСОБА_2доМелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - Мелітопольська ОДПІ)проскасування податкового повідомлення-рішення, ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Мелітопольська ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2016 № 175072-13.
Обґрунтовуючи позов вказав, що позивачу на праві власності належить автомобіль LEXUS LX 570, 2011 року випуску, реєстраційний номер АР7776CВ. 30.06.2016 Мелітопольською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №175072-13, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб 18011000 у сумі 25000 грн. 00 коп. До 15.07.2015 Мелітопольська міська рада Запорізької області рішень щодо встановлення розміру транспортного податку не приймала, що унеможливлює обов'язковість сплати транспортного податку у 2016 році.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.02.2017 позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 30.06.2016 № 175072-13.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2017 постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06.02.2017 скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Мелітопольської ОДПІ №175072-13 від 30.06.2016 в частині визначення податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 6250 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи позов, суд апеляційної інстанції, зазначив, що у фізичних осіб, що мають власні зареєстровані у встановленому порядку легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, виникає обов'язок зі сплати транспортного податку.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати в частині відмови в задоволенні позову. Вказується на те, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-VIII від 24.12.2015 внесено зміни до об'єкту оподаткування транспортним податком, тому застосування ст. 267 Податкового кодексу України у 2016 році є неможливим, адже мала місце зміна в об'єкті оподаткування.
Від відповідача надійшли письмові заперечення на касаційну скаргу, за змістом яких Мелітопольська ОДПІ не погоджується із доводами касаційної скарги. В обґрунтування зазначено, що справляння транспортного податку (який є обов'язковим відповідно до Закону) повинно здійснюватись виходячи з норм Податкового кодексу України. Просив касаційну скаргу відхилити, а рішення суду апеляційної інстанції залишити без змін.
04.10.2017 Вищим адміністративним судом України, касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_2 відкрито.
03.03.2018 касаційна скарга передана на розгляд судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Юрченко В.П. в порядку пункту четвертого частини першої розділу 7 «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства у редакції Закону від 03.10.2017 № 2147.
З урахуванням відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, згідно пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), розгляд справи буде проводитись в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 є власником автомобіля LEXUS LX 570, 2011 року випуску, об'єм двигуна 5663 куб.см, реєстраційний номер НОМЕР_1, дата першої реєстрації автомобіля - 24.09.2011 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.
Судом першої інстанції встановлено, що 30.06.2016 Мелітопольська ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №175072-13, яким на підставі пп. 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, пп. 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України ОСОБА_2 визначено суму податкового зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб за 2016 рік в сумі 25000,00 грн.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (стаття 1 Податкового кодексу України).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України введено новий транспортний податок.
Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Податкового кодексу України місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Повноваження міських рад щодо податків та зборів визначені статтею 12 Податкового кодексу України.
Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю (підпункт 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України).
Водночас, 24 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», що набрав чинності 01 січня 2016 року (далі - Закон №909-VIII), яким внесено зміни у Податковий кодекс України щодо об'єкту оподаткування транспортним податком.
Згідно підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України (в редакції Закону від 24 грудня 2015 року № 909-VIII) об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Пунктом 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 909-VIII визначено, що у 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Враховуючи те, що Законом України № 909-VIII не встановлювався новий транспортний податок, а також не змінювалась його ставка, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що з 01 січня 2016 року платниками транспортного податку є власники легкових автомобілів не старше п'яти років, середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати.
Станом на 01 січня 2016 року мінімальна заробітна плата установлена в розмірі 1378 грн. (стаття 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік»). Отже, 750 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2016 року складали 1 033 500 грн.
Відтак, об'єктом оподаткування у 2016 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).
Як установлено судами попередніх інстанцій, автомобіль позивача LEXUS LX 570 2011 року випуску, при цьому апеляційний суд не звернув увагу на ту обставину, що з року випуску цього транспортного засобу минуло більше ніж п'ять років, що суперечить положенням підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України, за якими легковий автомобіль є об'єктом оподаткування за наявності двох обов'язкових умов, а саме: з року випуску такого автомобіля має минути не більше п'яти років (включно) та його середньоринкова вартість має становити понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Саме з п'ятирічним строком з року випуску автомобіля законодавець пов'язує одну з двох обов'язкових умов визначення об'єкта оподаткування. В межах спірних відносин судами попередніх інстанцій встановлений рік випуску автомобіля - 2011, при цьому апеляційним судом не враховано, що на час визначення податкового зобов'язання п'ятирічний строк сплив. Базовим податковим (звітним) періодом обчислення транспортного податку є календарний рік. Відтак, 2011 рік одночасно є роком випуску автомобіля та першим звітним податковим періодом, в незалежності від того коли позивач набув транспортний засіб у власність та здійснив його реєстрацію.
Отже, транспортний засіб позивача LEXUS LX 570 2011 року випуску не є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році, з огляду на що спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню з наведених в цій постанові підстав.
Враховуючи вищевикладене, Верховний Суд дійшов висновку, що мотиви з яких задоволений позов судом першої та апеляційної інстанції, не відповідають нормам матеріального права та позиції суду касаційної інстанції у подібних правовідносинах. Податкове повідомлення-рішення відповідача скасовано судами попередніх інстанції з підстав, які не могли бути обґрунтованими з точки зору правильності застосування норм матеріального права.
З огляду на законодавчі зміни щодо запровадження місцевих податків і зборів (пунктом 4 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону від 24 грудня 2015 року № 909-VIII), Суд вважає, що Державою дотримано вимоги податкового законодавства при встановленні транспортного податку у 2016 році, що спростовує висновки суду першої інстанції, викладені у мотивувальній частині постанови.
В межах розгляду даної справи має місце неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позову відповідно до статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 06.02.2017 та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2017 скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.06.2016 № 175072-13 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Мелітопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області від 30.06.2016 № 175072-13.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
........................
........................
...........................
В.П.Юрченко І.А.ВасильєваС.С.Пасічник Судді Верховного Суду